Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Opel Antara 2.0 CDTI – Subjektivní záležitost

Miro Mihalik
Opel nemá důvod zřizovat pro model Antara krizový plán, jen u něj, více než jindy, vychází na povrch fakt, že zde nebude rozhodovat pouze rozum, ale spíše osobní preference.

Aby nějaký vztah stál za to, musí to v něm jiskřit. Dokonalý soulad není podmínkou, i italské manželství může mít něco do sebe. Chci tím říct, že nic by nemělo plynout bez vzájemného působení. To samé u mě platí u aut. Nedovedu si představit, že bych na otázku, jestli mám auto, odpověděl prosté ano. Chci o svém voze mluvit, přehánět, vychvalovat do nebe jeho přednosti, stěžovat si na chyby, ale určitě ho budu mít rád. Kdybych se nestyděl, klidně vám řeknu, že ho občas pohladím. A to mě přivádí k Antaře, protože na její zadek bych nikdy nešáhnul.

Abychom si rozuměli, netvrdím, že jde o špatné auto. Naopak. Ve srovnání s Captivou, tedy automobilem, který sjíždí ze stejné výrobní linky, vás napadne, že na konci pásu stojí Hanz, který na Chevroletu občas schválně toleruje větší odchylky od normy a na začátku výrobního cyklu zase Franz odlévá změkčující přísady do plastů, nebo něco takového. Je to prostě úplně jiné auto, ale ani tak ve vás nevzbudí emoce a máte problém zapamatovat si cokoliv z jízdy, ačkoli to bylo před hodinou.

suv opel testy suv opel testy
 

Design Antary je hezký, ale hezký ve smyslu skvělé korejsko-německé myčky na nádobí. Nabízí se srovnání s jiným spotřebičem, běžným italským kávovarem s rafinovaně zakřivenými trubkami, které možná ani nikam nevedou, jeho rozkošným tlakoměrem, dokonale nepraktickým zásobníkem na kávová zrnka a pochopíte, jak to myslím. I přes jeho pofiderní spínače vždycky budete vědět, že vám udělá nejlepší espresso na světě, a budete ho hrdě ukazovat svým kamarádům. V tom prvním případě dostanete jen běloskvoucí nádobí. Efektivní, ale nebudete se tím chlubit a uspokojí vás to maximálně dvakrát.

Netvrdím, že vzhled Antary nebude vyhovovat spoustě zákazníkům, protože určitě bude. Ne každý z vás hledá vztah ke svému autu a je možné, že většině stačí, když svůj vůz identifikuje jako spotřební předmět. Ale jednou jste na stránkách, kde pracují lidé s jistým stupněm abnormality, protože flirtují se vším, co má čtyři kola, tak snad pochopíte, že naše rychlé lásky nás nemusí vždycky chytit za srdce a máme právo i na chladnější postoj.

suv opel testy suv opel testy
 

Ledy tají v interiéru. I díky příplatkovému paketu Cosmo Komfort, který, kromě spousty dalších věcí, obsahuje kožené čalounění. Barevné provedení příjemně ladí s černou palubní deskou, občas osvěženou chromem a imitací hliníku. Zpracování i použité materiály působí hodnotným dojmem, což vám při pohledu do ceníku připomene, že za tu částku by to jinak ani nešlo. Nebýt komplikovaného ovládání sterea (používaného napříč všemi modelovými řadami) s integrovanými tlačítky palubního počítače a trochu plochých sedadel, naše výsledné hodnocení útulnosti kabiny by dopadlo na jedničku.

Nejvyšší známku si zaslouží až nabídka prostoru pro posádku. Na žádném sedadle nebudete postrádat místo pro kteroukoliv část svého těla, oceníte snadné nastupování i výhled z vozu. Zklamala nás ovšem velikost zavazadlového prostoru. Na více než 4,5 m dlouhé SUV je 370 litrů velice skromné číslo, ale pokud ho budete akceptovat, naučíte se využívat 1420 litrů, které Antara nabídne po sklopení zadních dělených sedadel. Plusové body sbírá Opel za jejich stavitelný sklon opěradel, rovnou podlahu bez schodu, pár kapes po stranách zavazadelníku nebo příplatkový systém sklápění opěradla spolujezdce, který dovolí převážet předměty s délkou 2,63 m.

suv opel testy suv opel testy
 

Jako všechny kompaktní SUV (s výjimkou Land Roveru Freelander 2 a Suzuki Grand Vitara), ani Opel Antara neaspiruje na řád horského vůdce a spíše se veze na vlně zájmu o víceúčelové vozy se zvýšenou stavbou karoserie a světlou výšku (zde 200 mm), která se hodí na zdolávání rozbitých silnic. Podvozek je vcelku konvenční – nezávislé zavěšení všech kol s McPhersonem vpředu a víceprvkovými závěsy vzadu. Sto procent točivého momentu směruje dopředu, v extrémním případě může být rozložení 50:50. Vše mezi tím kontroluje elektrohydraulicky ovládaná mezinápravová spojka. Žádná redukce, trvale uzamčená čtyřkolka nebo uzávěrky diferenciálů. Prostě technika, která má pomáhat na deštěm smáčené vozovce nebo při výjezdu z parkoviště pod zasněženou sjezdovkou.

Ačkoliv to znělo lakonicky, což byl záměr, protože tohle dokáže kterékoliv kombi s pohonem všech kol (s dobrým zimným obutím i bez), v jedné věci má Antara náš obdiv. Tlumiče Chevroletu Captiva mají občas problémy udržet na uzdě nepříjemné vibrace nebo kola na cestě, pokud se za sebou, v rychlém sledu, objeví krátké ostré nerovnosti nebo hlubší výmol. Nastavení podvozku Antary je v tomhle směru výrazně lepší (přes použití 18palcových kol) a stabilizátory navíc umí v zatáčkách účinně krotit i náklony. Není v tom mrštnost běžného hatchbacku, ale na poměry SUV jde o nadstandard a Antara není daleko od nejsilnějšího hráče této třídy – Hondy CR-V.

suv opel testy suv opel testy
 

Také řízení je ve srovnání s Captivou o třídu výš, má rychlejší převod, neschází mu přesnost, jen posilovač dává do své práce příliš energie a zpětná vazba je jasná asi jako rozhovor teenagerů. Naopak motor je do šroubku ten samý přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 l, který byste našli i pod kapotou korejského Chevyho. Jde o agregát, původem z italské firmy VM Motori, s výkonem 110 kW (150 k) a nabízí 320 Nm při 2000 ot./min. Až na slabší kulturu běhu a v zásadě snesitelnou hlučnosti při vysokých otáčkách nemáme vůči němu výhrady. Díky rychlému nástupu dobře maskuje hmotnost přes 1,8 t, ale to nejlepší, tedy úsporný provoz, kazí 5stupňová manuální převodovka. Při jízdě po dálnici se nám stalo, že pár testovacích jezdců podvědomě šahalo na řadicí páku s úmyslem zařadit šestý převodový stupeň. Průměrná spotřeba se pohybovala kolem 8,5 l/100 km, ale mít tam tu šestku, dosáhnout výrobcem udávaných 7,6 l nafty by byla hračka.

Závěr

Na otázku, jestli Opel Antara 2.0 CDTI koupit, si můžete dát stejnou odpověď jako na dotaz, zdali si k tomuto vozu vytvoříte subjektivní vztah. Má sice velmi dobrou výbavu, kvalitní a prostorný interiér a ve všech parametrech (kromě možnosti objednat si 7 sedadel) je lepší než jeho dvojče Captiva, jenže Chevrolet pořídíte se stejným motorem a podobnými doplňky za sumu o 200 tisíc Kč nižší. A nesmíme zapomínat ani na konkurenci, která se pohybuje ve srovnatelné cenové hladině, ale překonává Opel po všech stránkách (Honda CR-V, Land Rover Freelander 2). Takže ze stejného důvodu, jako já říkám ne, můžete vy klidně odpovědět ano. Proberte si to.

První cena vozu 799.900,-Kč (Antara 2.4 Ecotec, 103 kW, Essentia)
První cena vozu s testovanou motorizací 902.900,-Kč (Antara 2.0 CDTI, 110 kW, Enjoy)
Základní cena testovaného vozu 949.900,-Kč (Antara 2.0 CDTI, 110 kW, Cosmo)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 1.036.500,-Kč (Antara 2.0 CDTI, 110 kW, Cosmo)

Plusy

  • Prostor na předních i zadních sedadlech
  • Schopný podvozek
  • Dobrý výhled z vozu
  • Kvalitní zpracování

Minusy

  • Odtažité a přeposilované řízení
  • Malý základní objem zavazadlového prostoru
  • Chybí šestka
  • Vyšší cena
  • Komplikované ovládání palubního počítače

Související odkazy:

Miro Mihalik
Opel Antara 2.0 CDTI
Cena základní sestavy 949 900 Kč
Výbava základní sestavy 8 airbagů, ABS, stabilizační program ESP, včetně systému stabilizace přívěsu, HBA systém pro sjíždění svahů, dešťový senzor, tempomat, tónovaná skla, termoreflexní čelní sklo, přední a zadní parkovací asistent, systém samočinného vyrovnávání světlé výšky, automatická aktivace světel, vyhřívaná přední sedadla, klimatizace, 18palcová kola z lehkých slitin, automatická aktivace pohonu kol obou náprav s kontrolou trakce, elektrické ovládání oken předních a zadních dveří, dálkově ovládané centrální zamykání, autorádio CD 30 MP3, palubní informační displej, přední mlhová světla, stříbrné střešní ližiny, dělené opěradlo zadního sedadla v poměru 60:40 sklopné, příprava pro ISOFIX na vnějších zadních sedadlech, FlexOrganizer - kolejnice na bocích zavazadlového prostoru, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, stříbrné prahy přední a zadní Kč
Cena testované sestavy 1 036 500 Kč
Výbava testované sestavy Metalíza Sanddrift Grey (+15.000,-), el. ovládané sedadlo řidiče (+14.200,-), el. ovládané střešní okno (+25.000,-), paket Cosmo Komfort (+42.400,-): xenonová světla s tlakovými ostřikovači světlometů, kožené čalounění sedadel, indikátor tlaku v pneumatikách, informační displej, el. sklopná vnější zpětná zrcátka, automatické zatmavování zpětných zrcátek, středního a vnějšího na straně řidiče, sklopné opěradlo spolujezdce Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1991
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 110 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 2000 - 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 180
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.7 / 6.8 / 7.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 370 / 1420
Objem nádrže (l): 65
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1850 / 522
Rozměr pneu: 235/55 R18
Opel Antara 2.0 CDTI
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4575
b) šířka (mm): 1850
c) výška (mm): 1704
d) rozvor (mm): 2707
e) rozchod vpředu (mm): 1562
f) rozchod vzadu (mm): 1572
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 790 / 1010
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 970
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 920
k) šířka vpředu (mm): 1460
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 610
místo vzadu pod předním sedadlem: ano