Subaru B9 Tribeca - žádné béčko

Subaru B9 Tribeca - žádné béčko

 
 
30.10. 2006 Libor Zezulka

Velké SUV původně ušité na míru Američanům se začalo prodávat v Evropě. Aby splnilo specifické požadavky Evropanů, prošlo četnými úpravami. Dieselu se však našinci nedočkali. Jak jezdí Tribeca se zážehovým šestiválcem a pětistupňovým automatem?

Situace na trhu se vyvinula tak, že otázka nezní zdali, ale kdy? Zákazníci se netáží v showroomech své oblíbené značky, zda daná automobilka někdy představí SUV, ale kdy bude možné automobil této kategorie objednat. Přitom tomu není dávno, co vedoucí pracovníci některých automobilek označovali popularitu víceúčelových vozů za přechodnou záležitost, aktuální módní trend, který zmizí stejně rychle jako loňsky sníh.

Přesto na vlnu SUV nasedá jedna automobilka za druhou a zatímco někteří zdatní surfaři již na ní vydělali miliony, jiní se teprve pokusí o klienty v relativně novém segmentu bojovat a další svá „súvéčka“ teprve chystají. V případě Subaru nejde o vstup do zcela neznámé oblasti, i když auto podobné Tribece zatím Japonci nenabízeli. Přesto měli milovníci značky Subaru žijící aktivním stylem života možnost volby v modelu Forester.

obrázek [300 x 179] Forester ač vzhledem spíše podobný kombi, avšak s vyšší světlou výškou, základní ambice dobrodruhů uspokojil, v terénu si dokonce počínal zdatněji než leckterá velká konkurenční SUV a přitom se stejně jistě cítil i na asfaltových vozovkách. Všichni ale víme, že za popularitou vozů SUV nestojí jisté chování v terénu. Velká SUV se kupují z jiného důvodů a ze stejného důvodu nemohl Forester nebo třeba Outback milovníky této kategorie uspokojit.

Jakmile usednete za volant obra, jenž se tyčí vysoko nad nejvyšší bod běžných osobních vozů, rozhostí se ve vás zvláštní pocit neohroženosti až nedotknutelnosti. Když se řítíte na dálnici rychlostí 130 km/h a hustý provoz okolo, pominu-li kamiony, vnímáte pouze jako míhání různých barev na úrovni spodní hrany bočního okna, máte dojem, že vám nikdo a nic nemůže ublížit. A pokud na to máte, rádi za tento pocit zaplatíte statisíce či miliony.

Zajímavý mix

Ale pojďme zpět k Subaru. I v jeho případě bylo delší dobu jasné, že své SUV postaví. Na rozdíl od Audi nepotřeboval japonský producent stavět svému v pravdě legendárnímu symetrickému pohonu všech kol auto, neboť stejným pohonem 4x4 jsou vybavena všechna auta v nabídce (ať už jde o Justy nebo Imprezu). Subaru ale potřebovalo vůz odpovídající módnímu trendu a splňující požadavky zákazníků, kteří auta Subaru nikdy nekupovali.

Jinými slovy Subaru muselo postavit auto, jenž bude typickým Subaru co do jízdních vlastností a motoru, ale odpovídajícím „SUV designem“ a kvalitním interiérem. Copak jízdní vlastnosti a motor, s těmi neměli v Japonsku nikdy problém, ale interiér a design, to byl těžký oříšek. Nakonec z toho vzešlo auto, které bylo ušito v první řadě na míru Američanům, až v druhé fázi došlo na Evropu.

Evropská Tribeca se od té americké liší například nastavením podvozku, brzdové soustavy, převodovky a dalších. Lehkou korekcí tvarů prošla i karoserie, avšak nic dramatického se nestalo. I Evropská Tribeca v sobě mísí několik na první pohled nesourodých směrů, přední část vypadá typicky Americky – robustně, bokzáď prozrazují asijský původ, zatímco třeba zadní svítilny naznačují inspiraci i v italských autech. Skutečně zajímavý mix.

Jde-li o mé osobní vnímání designu, musím přiznat, že jsem autu rychle přišel na chuť zezadu, ale zepředu jsem si na něj musel dlouho zvykat. Stále nemohu strávit tvar přídě s novou maskou a vysoko posazenými světlomety zabírajícími velkou plochu kapoty. Pod zajímavě tvarovaným zadním víkem skrývá Tribeca zavazadelník o solidním objemu 525 litrů, jenž můžete sklopením sedadel zvětšit na 1671 litrů.

Zadní lavice je rozdělena na dvě samostatné, posuvné a lehce sklopné části, takže můžete vytvořit několik variací uspořádání s důrazem na prostornost na zadních sedadlech či objem zavazadlového prostoru. I v základní poloze čeká na cestující vzadu královský prostor, s mými 185 cm výšky se Tribeca vypořádala tak, že mi nad hlavou i u ramen zůstala slušná prostorová rezerva (nad hlavou asi 5 cm).

Bravo Subaru

Čekal jsem všechno, jen ne tohle. Asi se shodneme na tom, že Impreza nepotřebuje nijak zvlášť pohledný interiér s měkčenými materiály a hezkými plastíky. Je to od přírody závodní stroj, ať už má motor s nebo bez turbodmychadla, ale velké SUV, se kterým se nebude závodit, nýbrž jednoduše jezdit, nějaký ten komfort nabídnout musí. Nikdy bych nevěřil, že toho je Subaru schopno, ale ono to dokázalo.

Přestože počet měkčených dílů v interiéru spočítáte na prstech jedné ruky, vůbec to nevadí. Tvrdým plastům nechalo Subaru vyrobit takovou povrchovou úpravu a hotové plasty poté tak špičkové slícovalo, že získáte z auta pocit modelu prémiové značky. Jednoduše si uvnitř připadáte spíše jako v BMW či Audi než jako v Subaru. Nedá mi to a musím na tomto místě do Japonska vzkázat – bravo Subaru.

obrázek [300 x 213] Středový tunel se mně na fotografiích zdál zbytečně masivní a vysunutý do prostoru řidiče, ale praktické ježdění tento problém nepotvrdilo. Prostoru jsem měl na všechny strany dostatek a spíš jsem se cítil příjemně bezpečně, obklopen masivními materiály. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval na středové konzole, tlačítek však naštěstí nebylo tolik, abych si na jejich studování musel vzít dovolenou.

Většinu funkcí ovlivňují právě tlačítka úhledně srovnaná na středové konzole a tunelu, některé informace ovšem vyvoláte pouze prostřednictvím barevné dotykové obrazovky. Ta se nachází docela daleko od řidiče, takže se za prvé musíte docela natahovat a za druhé vám bude chvíli trvat, než pochopíte, co po vás systém chce, co máte zmáčknout a čeho se naopak nedotýkat.

Chválím lehce dostupné ovládací prvky na volantu, a když už jsem u toho i volant samotný. Jen nechápu, proč schází možnost podélného nastavení. Líbila se mi i přehledná přístrojová deska, široká loketní opěrka a spousta odkládacích prostor. Při nejbližší možné příležitosti bych Subaru doporučil zvýraznit boční vedení opěradla, odpor v zatáčkách je totiž značný a vedení nedostatečné, a prodloužit sedák, jenž podpírá stehna méně, než by měl.

Jediný motor aneb ber nebo nech být

Pohled na motorovou paletu Subaru Tribeca napovídá tomu, že automobilka razí teorii – nejlepší výběr = žádný výběr. Velké SUV, ať už pěti či sedmimístné totiž pohání jediný motor, a to zážehový šestiválec s objemem 3.0 litry, maximálním výkonem 180 kW při 6600 otáčkách a točivým momentem 297 Nm při 4200 otáčkách. Jediný motor v nabídce není však důsledkem toho, že výrobce chce na klientech nějak šetřit, ale skutečnosti, že zkrátka v nabídce lepší motor nemá.

Čtyřválec třebaže přeplňovaný a velmi výkonný nemá v 1900 kg těžkém autě místo, a tak musí nastoupit šesti, osmi a třeba i desetiválce. Subaru však žádným osmiválcem nedisponuje a šestiválec má jediný – zážehový. Těžkým SUV velmi sluší vznětové motory, jejich velký točivý moment dostupný v nízkých otáčkách dokáže velmi dobře eliminovat handicap vysoké hmotnosti a značeného aerodynamického odporu, ale ani ten Subaru nemá.

A tak muselo angažovat svůj nejvýkonnější zážehový šestiválec. Jak se v Tribece chová? Zpočátku velmi spořádaně. Klidně naskočí, tiše přede v nízkých i středních otáčkách, ozývat se uvnitř začíná až ve vyšších a velmi vysokých otáčkách. Jelikož však musí šestiválec rozhýbat velké a těžké auto a motor má spíše točivou charakteristiku, není těžké si spočítat, že motor uvnitř uslyšíte docela často.

Nehledejte však za tím negativum, jednotku se skutečně podařilo utlumit velmi dobře, takže vás v kokpitu nebude obtěžovat. Ale hezkým zvonivým šestiválcovým zvukem vás také nepotěší. Motoru nelze upřít snahu. Ne snahu potěšit ucho cestujících, ale snahu udělit vozu špičkovou dynamiku, na kterou jsme u Subaru zvyklí. Daří se mu to však pouze částečně. Když akcelerujete z klidu, auto celkem svižně vystřelí vpřed.

To znamená, že motor v sobě najde dostatek síly na rychlý vpád do křižovatky, ale když přijde na pružné zrychlení, má s 1890 kg živé váhy trochu problémy. Zrychlit například ze 120 na 150 km/h chce trpělivost. Na druhou stranu rychlost 100 km/h prolomíte dříve, než byste čekali. Platí zde stejné pravidlo jako u jiných velkých SUV, a to že rychlost vnímáte značně zkresleně. Zdá se vám, že jedete šedesátkou, ale přitom uháníte devadesátkou.

Motor bumbá a bumbá víc, než uvádí Subaru. Jakože Bůh stojí nade mnou přísahám, že jsem se snažil, ale nižší spotřeby než 14 litrů se mi dosáhnout nepodařilo. Když jsem se naopak trochu odvázal a šlápnul Tribece na krk, spotřeba vzrostla na 17 litrů. Agresivní jízda potom vyžaduje každých 100 km přísun až dvaceti litrů paliva.

Staré dobré Subaru

Je to jeden z mála případů, kdy na spojení „žádné překvapení se nekoná,“ můžeme odpovědět díkybohu. Subaru dostálo pověsti výrobce skvěle ovladatelných, maximálně stabilních a neúnavných vozů a udělalo z Tribecy auto s jízdními vlastnosti na úrovni většího kombi. Auto skvěle sedí v zatáčkách, nevykazuje ani náznak nervozity, naklání se minimálně, a výborně drží stopu. Na limitu se chová nedotáčivě, limit však leží tam, kam se běžný řidič nikdy nepodívá.

Moderní koncepce podvozku s víceprkovou zadní nápravou zajišťuje nejen stabilní, ale i komfortní svezení. Tribeca velmi dobře eliminuje běžné i větší nerovnosti, nezalekne se ani kolejnic a podobných příčných nerovností, dokonce i přejezd velkých nerovností se obejde bez rázů od kol. U japonských vozů to nebývá příliš zvykem, ale u Tribecy se konstruktérům podařilo výborně utlumit všechny zvuky přicházející dovnitř od podvozku.

Neuslyšíte ani valící se pneumatiky, ani odletující kamínky, jen klasy bušící do výfuku na louce zní uvnitř jako školní kapela. Přestože Tribeca není vozem terénním, s lehkým terénem si poradí „levou zadní.“ Symetrický pohon všech kol se za vás postaví všude, kde to bude potřeba, jediným limitujícím faktorem je světlá výška a převodovka. Automat má pět stupňů, což sice nejsou čtyři, ale ani šest nebo sedm.

obrázek [300 x 176] Převodovka se s nelehkým údělem pere se střídavými úspěchy. Rozjezd a jízdu v nízkých až středních rychlostech (do 90 km/h) zvládá dobře, lehce panikařit začne v prudkém kopci a ve vysokých rychlostech. Automat postavený před složitý úkol rozhýbat ve spolupráci s šestiválcem těžké SUV z 90 km/h na 130 km/h chvíli přemýšlí, jakou rychlost vlastně zvolit, aby dosáhl kýženého efektu.

Otáčky přeskakují ze 3000 na 5500 a zase zpátky, a tak první dojem z převodovky není nijak zvlášť pozitivní. Po čase si ovšem zvyknete, navíc ve městě i mimo něj (avšak mimo dálnici) převodovka pracuje téměř bezchybně, hladce řadí a svižně reaguje na kickdown. Brzdy se musí hodně snažit, aby obra zkrotily, ale brzdy účinek se díky příznivé pohotovostní hmotnosti zdá intenzivnější než u mnohých konkurenčních SUV.

Přední maska tomu sice příliš nenasvědčuje, ale Subaru se podařilo natvarovat karoserii a vyplnit všechny spáry a mezery tak, že dovnitř ani ve 160 km/h nefouká a proudící vzduch okolo karoserie vnímáte jen tak mimoděk. Řízení s velmi účinným posilovačem mně v tomto případě nevadilo, s vozem se díky němu dobře manipuluje ve městě, základní informace o dění na vozovce se k vám tak či tak dostanou.

Podle očekávání

Vstup Subaru do segmentu velkých SUV proběhl v poklidu, bez výraznějších překvapení. Tribeca v sobě kombinuje všechny dobré vlastnosti vozů Subaru a přidává ještě něco navíc. K špičkovému pohonu všech kol, modernímu podvozku a tedy skvělým jízdním vlastnostem dostanete navíc velmi dobře zpracovaný interiér a velký vnitřní prostor. Asi největším handicapem Tribecy je motorová paleta sestavená pouze z jediného zážehového motoru. Tomuhle autu by velmi slušel silný vznětový šestiválec nebo zážehový osmiválec.

Plusy

  • Prostorný interiér
  • Výborné zpracování
  • Spousta odkládacích ploch
  • Točivý zážehový šestiválec
  • Výborné jízdní vlastnosti na cestě i v terénu
  • Výborná aerodynamika
  • Výborně odhlučněné nápravy a kola

Minusy

  • Vysoká spotřeba
  • Absence naftových motorů
  • Krátké sedáky

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Autosalon Ženeva 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Subaru B9 Tribeca

Cena v základní výbavě: 1 378 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 378 000 Kč

Základní výbava:Stálý pohon všech kol AWD, ABS s EBD, elektronický rozdělovač brzdné síly EBD, brzdový asistent BA, elektronický stabilizační systém VDC, čelní, boční a hlavové airbagy vpředu i vzadu, ISOFIX, posilovač řízení, palubní počítač, navigační systém DVD, zadní parkovací kamera, tempomat, kožený interiér, kožený volant, ovládání audiosystému na volantu, dvouzónová automatická klimatizace, elektricky ovládané střešní okno, elektrické vyhřívání předních sedaček, výškově nastavitelný volant, elektricky nastavitelné sedáky řidiče a spolujezdce, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, tónovaná skla, elektricky nastavitelná s sklopná vnější zpětná zrcátka, přední mlhové světlomety, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, 18palcová kola z lehkých slitin, automatické vyrovnávání nivelity zadní nápravy.

Výbava testovaného vozu:základní

Zápisník Martina Čabana: Trable ve velké Číně Zápisník Martina Čabana: Trable ve velké Číně

Ruský hacker Jevgenij Nikulin nemá v Česku nárok na azyl,…

Kampeličky mají za sebou krizový rok Kampeličky mají za sebou krizový rok

Byznys tuzemských kampeliček má za sebou nejhorší rok…

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co…

Putin nasbíral více hlasů než při minulých volbách Putin nasbíral více hlasů než při minulých volbách

Vladimir Putin podle očekávání s přehledem a velkým…

 

Štítky SUV Subaru Testy

Technické údaje
Motor Subaru B9 Tribeca
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3000
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 180 / 6600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 297 / 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 195
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 17.1 / 9.5 / 12.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 525 / 1671
Objem nádrže (l):64
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1890 / 596
Rozměr pneu:255/55 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4855
b) šířka (mm): 1880
c) výška (mm): 1865
d) rozvor (mm): 2750
e) rozchod vpředu (mm): 1590
f) rozchod vzadu (mm): 1580
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 915 / 1130
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 890
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1000
k) šířka vpředu (mm): 1530
l) šířka vzadu (mm): 1510
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 440
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Subaru B9 Tribeca
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,00
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci! Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci!

Jedná se o jeden z největších projektů na investiční vozy…

Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz! Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz!

Druhá generace Fordu C-Max dorazila na trh v roce 2010.…

 Subaru Tribeca může vypadat jako zvětšený Outback Subaru Tribeca může vypadat jako zvětšený Outback

Velké SUV japonské značky Subaru se sice v loňském roce…

S nástupcem SUV Subaru Tribeca se počítá S nástupcem SUV Subaru Tribeca se počítá

Subaru Tribeca, velké SUV, které se u nás již neprodává,…

  
Ford Mustang Bulllitt: Slavná filmová hvězda a její nástupci ve velké galerii

Ford Mustang Bulllitt: Slavná filmová hvězda a její nástupci ve velké galerii

Dnes 08:00

V roce 1968 byl do kin uveden film Bullitt. Ten prakticky přes noc proměnil Ford Mustang GT 390 s karoserií fastback v tmavé zelené barvě v legendu, kterou automobilka ráda oživuje.
Blesk.cz

Pilarová na koncertu na počest Svobodovi práskla: Sehnala jsem Karlovi zlato a byt!

Pilarová na koncertu na počest Svobodovi práskla:…

Španělským sálem Pražského hradu zněly v sobotu písně a skladby Karla Svobody (†68). Na benefičním koncertu…

Vdaná Koblížková: Poprvé od svatby ukázala snubní prsten

Vdaná Koblížková: Poprvé od svatby ukázala snubní prsten

Jen co se Monika Koblížková (37) vrátila z Lanzarote, zúčastnila se víkendu plného módy Mercedes Benz Prague…

 

iSport.cz

SESTŘIHY: Ronaldova show! Zazářil čtyřmi góly, Barcelona nezaváhala

SESTŘIHY: Ronaldova show! Zazářil čtyřmi góly,…

SOUHRN 29. KOLA | Hvězdný gólostroj se rozjel! Portugalský útočník Cristiano Ronaldo přispěl čtyřmi brankami k…

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se zvedla z mrtvých, smekl Vrba

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se…

Na Moravu jezdí rád, pochází odtud. V Olomouci bral na jaře bod, ve Zlíně už tři. Takže byl Pavel Vrba v pohodě.…

 

Reflex.cz

Rusko volí prezidenta, volby sledujeme ONLINE: Putin má náskok 60 procent, v Čečensku získal 93 procent

Rusko volí prezidenta, volby sledujeme ONLINE: Putin…

Rusové v neděli hlasují o novém prezidentovi. Tedy novém… Obrovské překvapení by bylo už to, kdyby v prvním kole…

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš Zeman to pořád nevidí

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš…

Neomalenost Ruska je někdy dechberoucí. Ukazuje se to i v případě otravy někdejšího agenta Sergeje Skripala…