Mercedes-Benz E 350 CGI BlueEFFICIENCY - Etalon sundal bačkory

Mercedes-Benz E 350 CGI BlueEFFICIENCY - Etalon sundal bačkory

 
 
13.7. 2009 Aleš Jungmann Aleš Jungmann - aj.png Google+ profil

Není lehké navazovat na výborné produkty, ale kdo jiný než Mercedes-Benz by se měl takové role zhostit na výbornou? Nová třída E opět usedá na trůn vyšší střední třídy, tentokráte se sportovní jiskrou v oku.

Minulá generace modelu E označovaná interním kódem W211, brázdila úspěšně silnice celého světa od roku 2003. Za tu dobu si nástupce legendární masařky vybudoval hodně slušnou pozici – nestárnoucí barokní design, přívětivý a útulný interiér či umění plavné jízdy byly jedny z hlavních taháků tohoto vozu. V tabulkách spolehlivosti ovšem W211 příliš nezářila. S příchodem nové generace by se to mělo změnit.

Co se ale změnilo určitě, jsou rozměry vozu. Ten mezigeneračně povyrostl, i když spíš jen aby se neřeklo. Růst už totiž není kam. Třída S přece musí mít i rozměrový odstup. Do povyrostlo éčko o 16 mm na 4868 mm, do šířky o 32 mm na 1854 mm, o 20 mm větší je také rozvor (nyní 2874 mm) či přední i zadní rozchod kol. Jediné z čeho se ubíralo, byla výška, tam nová třída E přišla o jeden centimetr – nyní je sedan vysoký 1474 mm.

Uvnitř vše při starém

Tak je to tady… dychtivě otevíráme poměrně lehké dveře nového krále vyšší střední třídy a na okamžik strneme – vítají nás nehezké látkové sedačky s manuálním posuvem dopředu a dozadu. Upřímně řečeno, u vozu v této cenové kategorii bychom asi čekali spíše kůži nebo přinejhorším kvalitní a na dotek příjemný velur. Usedáme za jemnou kůží čalouněný volant a vše je opět při starém. Vynikající ergonomie celého interiéru (mezi což počítáme i ovládání pomocí pouze jedné páčky pod volantem, rafinovaně umístěné tak, aby na ní řidič pohodlně dosáhl i s rukou uvolněně položenou na loketní opěrce dveří) se zkrátka nezměnila.

Jestliže na většině vozů na zeměkouli působí dřevo (někdy dokonce jeho imitace) v interiéru nemístně a někdy až kýčovitě, ve vozech značky Mercedes-Benz tomu tak není. Snad za to může ono zvláštní kouzlo, dýchající z kombinace kvalitních plastů, kůží a tkanin, nebo možná někde v hlavě hluboko zakořeněný historický odkaz… kdo ví. Jedno je ale jisté. I když interiér není posledním výkřikem módy, budete se v něm za chvíli cítit jako doma. A za předpokladu, že jste měli tu čest s třídou E minulé generace, uvelebíte se uvnitř hned. V interiéru totiž nedošlo k žádné velké revoluci, designéři šli spíše dobře vyšlapanou cestou, a tak je sice rozmístění i provedení ovladačů jiné, celkový náboj a atmosféra perfektního interiéru zůstala. Chválíme umístění obrazovky navigace až na vrchol středového panelu, její úhlopříčka by ale mohla být o několik centimetrů větší – při cenách dnešních LCD panelů by to z finančního hlediska asi nebyl velký problém a zlepšila by se čitelnost obrazovky.

obrázek [300 x 304] Než v zatáčkách vyzkoušíme sedadla, povězme si, co nám o novém E řekl redakční metr. Se svou šířkou v oblasti loktů 150 cm vpředu i vzadu se dostává těsně pod vrchol třídy, o malinko lepší je už jen Lexus GS. Stejnou pozici má i místo nad zadním sedadlem. Solidních 94 cm už uspokojí i vyšší manažery, Audi A6 se svými 97 cm nabídne místa přeci jen více.

Nyní ale nastává chvíle omluvy směrem k sedadlům. Ta se totiž i přes svůj nepěkný vzhled (během týdne dostala přezdívku myší kožíšek) ukázala být výborným společníkem. Díky vzduchovému dofukování bočnic sedáku i opěradla z nich lze vytvořit sedadla s takovým bočním vedením, že i některé poloskořepiny v rádoby sportovních vozech zezelenají závistí – i horní část zad podržela totiž ukázkově. A že to u nové třídy E není házení hrachu na zeď se dozvíte v dalších odstavcích. Trošku tak zamrzí lehce podprůměrná délka sedáků (49 cm vpředu a 45 cm vzadu) a nepříliš přívětivé ovládání. Abyste si nastavili vše podle vašich představ, musíte zapojit nehty a s ovladači provést citlivý fine tuning.

Bezpečnost především

Mercedes-Benz je, a také vždy byl, jedním z průkopníků. Nová auta vybavuje stále lepšími systémy a novými konstrukčními řešeními. To méně viditelné je obsaženo ve všech vozech, ale řada asistenčních systémů a nových funkcí je dostupná většinou jen za tučný příplatek.

V základní výbavě naleznete sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče), aktivní opěrky hlav na předních sedadlech, aktivní přední kapotu zvyšující šance chodců při střetu, systém monitorování tlaku v pneumatikách či asistent bdělosti řidiče. Ten, narozdíl třeba od vozů značky Lexus, nesleduje váš obličej při jízdě kamerou, ale spoléhá se jen na údaje týkající se stlačení pedálů, na velmi citlivé čidlo, snímající míru natočení volantu a řídicí jednotku, která tyto vstupy vyhodnocuje v čase.

Testovaný vůz byl dále vybaven šikovným systémem Blind Spot Assist, monitorujícím mrtvé úhly. Červená světýlka ve vnějších zpětných zrcátkách a razantní zvukové varování vás mají chránit před neúmyslným zkřížením cesty jinému vozidlu při přejíždění z pruhu do pruhu. V praxi je funkčnost stoprocentní, neustálý radarový dohled nad vedlejšími pruhy je nastaven více „do bezpečna“ a tak můžete čekat jednou za čas spíše planý poplach (nám se to jednou přihodilo při těsnější jízdě podél zarostlého středního pruhu na dálnici) než nějaký výpadek systému.

Ruku v ruce s monitorováním mrtvých úhlů jde také Lane Keeping Assist, asistent pro jízdu auta v pruzích. Ten umí rozpoznat úmyslné opuštění pruhu, kdy nijak nereaguje, od toho neúmyslného – pak na něj řidiče upozorní vibracemi volantu. Velmi užitečný pomocník při dlouhých, únavných dálničních výletech, zejména ve městech jsou tyto systémy ale spíše na obtíž.

Hvězda pod kapotou s hvězdou

obrázek [300 x 223] Modernizovaný benzinový šestiválec s přímým vstřikováním paliva dostal označení 350 CGI BlueEFFICIENCY. Je to náš první testovací kontakt s tímto agregátem a nutno říci, že velmi příjemný. Reakce na plyn je ve všech otáčkách příkladná, žádné čekání na roztočení turbíny, 3498 cm3 je k dispozici bez výjimky kdykoliv. Vysoké otáčky ale nejsou tím místem, kde by 350 CGI rád trávil většinu času. Výkon sice se svými 215 kW vrcholí až u 6.400 min-1, točivý moment 365 Nm je ale přítomen už ve třech tisících, a tak není mnoho důvodů k návštěvám červeného pole, kde motor svou brizanci rychle ztrácí.

Pro klidnou jízdu navíc stačí jen šimrat plynový pedál a starosti s otáčkami nechat na automatu. Za velmi dobrý zátah zaslouží motor velkou pochvalu, nad nikterak výrazným zvukovým projevem by se naopak v automobilce mohli technici zamyslet. Je to výborný benzin, tak proč mu nedopřát o trochu víc zpěvného barytonu? Přeci jen, v koutku duše v něm trochu messerschmittího odkazu přeci jen dřímá. No, tak alespoň mají zvukuchtiví majitelé o důvod víc, proč sáhnout výhradně po osmiválci…

A co spotřeba? Velmi umírněná. Průměr během testu se nakonec těsně vešel pod deset litrů Naturalu, což hodnotíme jako výborný výkon. Po městě musíte narazit na opravdovou zácpu, aby počítač ukázal více než 12 litrů a mimo něj se 350 CGI drží příjemně zkrátka. Naordinujete-li mu ekonomickou jízdu rychlostí 100 km/h, odměnou vám bude spotřeba 6,9 l/ 100 km. Při dálniční stotřicítce činí odběr z nádrže stále výborných 9,3 litru benzinu; na osmdesátlilitrovou nádrž v tomto tempu tomu odpovídá ujetá vzdálenost z Prahy do Stuttgartu a zpět.

Jistota nejen na autobahn

Staré éčko vypadalo tak trochu jako barokní katedrála a podle toho také jezdilo. Něco je však teď jinak. Katedrála zůstala pevně stát na místě (i když na ní zedníci trochu zapracovali svými ostrými dláty), jízdní vlastnosti ale urazily velký kus cesty vpřed.

Opravdu, i s třídou E na šestnáctipalcových kolech si na kvalitní silnici můžete dovolit zapomenout na její vrozenou uhlazenost i eleganci a probudit v sobě toho malého kluka, toužícího být za první zatáčkou dřív než všichni ostatní. Podvozek na desetiletími odzkoušených ocelových pružinách se silnice výborně drží a výrazně se nenaklání. Přesné, příjemně tuhé, i když stále civilizovaně uhlazené řízení je také o kus sportovnější než dříve a ten motor… pánové, to je opravdu trefa. Jeden z nejlepších ve třídě. Byla by to skoro pohádka, nebýt zatvrzele vláčného automatu.

obrázek [555 x 354]
 

Jde-li řidiči o sametovou jízdu, není na světě snad lepší automat než 7G-Tronic. Jenomže když má třída E nyní o hodně lepší podvozek než mívala, jeho reakce se najednou zdají být pomalé. Zoufale pomalé. Z velké části to jde spravit dynamičtějším módem S a páčkami pod volantem, ani potom ale nebude převodovka nikdy výjimečně rychlá. Škoda, tep se zase může vrátit do normálních hodnot.

Jak už zaznělo, podvozek je opravdu velmi dobrý – nesmíte však očekávat zázraky. Na rovné silnici opravdu těší, jakmile se vám ale povede trefit kolem nějaký ten výmol, auto znatelně zneklidní. A zneklidníte i vy, protože rázem pocítíte něco pro třídu E nového – diskomfort. Při prvním pohledu na třídu E na šestnáctkách nás napadlo něco ve smyslu „to zase bude houpavý, pohodlný kočár“… a nebyla to pravda. Abychom byli přesní, nebyla to bohužel pravda ani z jedné poloviny. I na takovýchto balónech je poměrně zřetelně cítit, kdy se kola na silnici setkají s nedobrým stavem našich silnic… Je to jednoznačná daň za podvozek, co vás umí vtáhnout do hry. Kdo ví, možná je nastavení podvozku k takto malým kolům nevhodné a na těch sedmnáctipalcových to bude o kus lepší – to snad ukáží až další testy.

Odhlučnění je stále velmi dobré, i když už tak jasně nad svými konkurenty neční. Například faceliftovaná A6 se Mercedesu může zpříma podívat do očí a v oblasti komfortu jej v některých verzích minimálně vyrovná. To jsou pane novoty, že?

Pro koho je nová třída E?

Svými ostře řezanými rysy jakoby nám na tuto otázku odpovídala – pro všechny. Rentiéři v důchodovém věku sice zapláčou nad jejím menším komfortem (i když v případě vzduchového podvozku půjde zřejmě opět o klasický mercedes), ostatní budou její vitalitou potěšeni. A stále platí, že pokud nemáte hluboko do kapsy a připlatíte si za další výbavu (její seznam má 16 stran a obsahuje mimo jiné pancéřování či držáky na vlajky), dostanete opravdu to nejlepší, co je vám dnešní vyšší střední třída schopná nabídnout.

Konkurence ale už nemůže jízdní vlastnosti třídy E přecházet s lehkým pousmáním. Ne, trocha komfortu je sice pryč, ale porce čisté radosti z jízdy ho dokáže bez problémů nahradit... U Audi i BMW by měli zvonit na poplach. Třída E sundala bačkory.

První cena vozu1.098.370,-Kč (E 220 CDI, 125 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.374.450,-Kč (E 350 CGI, 215 kW)
Základní cena testovaného vozu1.374.450,-Kč (E 350 CGI, 215 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 1.603.001,-Kč (E 350 CGI, 215 kW)

Plusy

  • Kvalitně zpracovaný a prostorný interiér
  • Silný a kultivovaný motor
  • Vysoký cestovní komfort
  • Sedadla s výborným bočním vedením
  • Dobré jízdní vlastnosti
  • Příznivá spotřeba

Minusy

  • Nižší komfort oproti předchozím verzím
  • Příliš váhavý automat
  • Nikterak pohledná látková sedadla
Děkujeme za možnost focení v areálu zámku ve Ctěnicích.

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Autosalon Ženeva 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Mercedes-Benz E 350 CGI BlueEFFICIENCY

Cena v základní výbavě: 1 374 450 Kč Cena v testované výbavě: 1 603 001 Kč

Základní výbava:Attention Assist, ADAPTIVE BRAKE s funkcí HOLD, 7stupňová automatická převodovka 7G-TRONIC, protiblokovací brzdový systém (ABS), loketní opěrka vzadu s úložným prostorem a držákem kelímků v barvě doplňků, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektricky nastavitelná, s asféricky tvarovaným zrcadlem a integrovanými ukazateli směru, brzdový asistent (BAS), elektronický program stability (ESP®) s regulací prokluzu při akceleraci (ASR), elektrický ovládaná okna (4) s ovládáním jedním dotykem a detekcí překážky, přední airbagy s vícefázovou logikou aktivace pro řidiče a spolujezdce vpředu, předpínače bezpečnostních pásů s dvoufázovými omezovači síly pro řidiče a spolujezdce vpředu, jednofázové pro vnější zadní sedadla, dvouzonová automatická klimatizace THERMATIC s kombinovaným filtrem a spínačem ventilace, čalounění látkou Toulon, opěrky hlavy včetně hlavových opěrek NECK-PRO pro řidiče a spolujezdce vpředu; zadní opěrky hlavy jsou elektricky sklopné, výškově a délkově manuálně nastavitelný sloupek řízení, multifunkční volant, PRE-SAFE ®, PRO-SAFE™, radiopřijímač Audio 20 CD s klávesnicí pro telefon, 8 reproduktorů, Aux-in vstupy, integrovaná anténa do zadního okna nebo do bočního okna ložného prostoru, výstraha před únikem tlaku vzduchu z pneumatik, stírače předního okna s ovládáním jedním dotykem a dešťovým senzorem s nekonečně variabilním nastavením intervalu stírání a dvěma úrovněmi citlivosti, posilovač řízení, 5 x tříbodové bezpečnostní pásy; přední výškově nastavitelné, zadní s automatickým nastavením výšky (s výjimkou prostředního sedadla), boční airbagy řidiče a předního spolujezdce, tempomat s nastavitelným omezovačem rychlosti SPEEDTRONIC s použitím brzd, elektronický imobilizér se systémem zamykání ELCODE, infračerveným dálkovým ovládáním a vizuální kontrolou uzamknutí, okenní airbagy, kolenní airbag, centrální zamykání spínačem v interiéru a detektorem tříštění, ozdobná výplň interiéru – ořech hnědý.

Výbava testovaného vozu:Velurové koberce (+2.827,- Kč), PARKTRONIC vč. parkovacího asistenta (+22.620,- Kč), sada zrcátek (+12.252,- Kč), EASY-PACK (+13.666,- Kč), dvojitý držák nápojů vpředu (+1.728,- Kč), příprava pro mobilní telefon s UHI (+12.252,- Kč), asistent jízdy v pruhu a asistent kontroly mrtvého úhlu (+23.562,- Kč), ortopedická sedadla vpředu (+16.336,- Kč), stříbrná metalíza Palladium (26 704,- Kč), media interface UCI (+6.283,- Kč), audio 50 APS s navi (+39.584,- Kč), ELEGANCE (+50.737,- Kč)

Rusko se připravuje na volbu prezidenta, Putin zůstává jednoznačným favoritem Rusko se připravuje na volbu prezidenta, Putin zůstává jednoznačným favoritem

Rusko si den před nedělními prezidentskými volbami užívá…

V Evropě přibývá pracujících chudých, Česko ale trendu vzdoruje V Evropě přibývá pracujících chudých, Česko ale trendu vzdoruje

V Evropské unii podle Eurostatu roste počet pracujících,…

 
Technické údaje
Motor Mercedes-Benz E 350 CGI BlueEFFICIENCY
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3498
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 215 / 6400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 365 / 3000 - 5100
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 6.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 12.4 / 6.4 / 8.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 540 / -
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1735 / 545
Rozměr pneu:225/55 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4868
b) šířka (mm): 1854
c) výška (mm): 1464
d) rozvor (mm): 2874
e) rozchod vpředu (mm): 1600
f) rozchod vzadu (mm): 1619
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 810 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 530 / 810
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 910
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1500
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Mercedes-Benz E 350 CGI BlueEFFICIENCY
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,04
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevueVideo: Takhle dopadla šílená jízda v protisměru... Video: Takhle dopadla šílená jízda v protisměru...

Na singapurské dálnici Ayer Rajah způsobil nehodu se…

Mercedes-Benz E: Upravený infotainment a nová verze 4Matic Mercedes-Benz E: Upravený infotainment a nová verze 4Matic

Automobilka Mercedes-Benz si pro třídu E připravila…

  
Omlazený Volkswagen Passat je připraven. Už víme, kdy dorazí!

Omlazený Volkswagen Passat je připraven. Už víme, kdy dorazí!

Dnes 11:29

Na výstavišti v Ženevě jsme facelift Passatu vyhlíželi marně, evropský bestseller střední třídy však dorazí co nevidět.
Blesk.cz

Dětská hvězda Tomáš Holý (†21) by měl 50. narozeniny: Sex s Bílou v bytě Vondráčkové!

Dětská hvězda Tomáš Holý (†21) by měl 50.…

Herec Tomáš Holý (†21) by oslavil 50. narozeniny. Navíc 8. března uplynulo 28 let od smrti. V den, kdy Tomáš…

Narozeniny Quentina Kokty: Ornelle se škarohlídové pokusili něžnou chvíli zkazit!

Narozeniny Quentina Kokty: Ornelle se škarohlídové…

Syn Josefa (60) a Ornelly (25) Koktových Quentin ve čtvrtek oslavil již 5. narozeniny! Ornella se s tím chlubila…

 

iSport.cz

Spokojený Holoubek: Pulkrabovy góly? Sklízí plody za práci celého týmu

Spokojený Holoubek: Pulkrabovy góly? Sklízí plody za…

Další parádní představení má za sebou v dresu Liberce Matěj Pulkrab. Dvěma góly se postaral v předehrávce 21.…

Řepka: Klasický slávista? Nervózní jak Vlček! Šmicer: Jedem k vám bez obav

Řepka: Klasický slávista? Nervózní jak Vlček!…

Stali se symboly svých klubů. Sparťan Tomáš Řepka a slávista Vladimír Šmicer se sešli den před slavným pražským…

 

Reflex.cz

Ruské volby v kostce: Putinovi pomáhají sankce i smrt agenta v Británii. Voliči mohou vyhrát iPhone

Ruské volby v kostce: Putinovi pomáhají sankce i…

Více než 110 milionů Rusů může v neděli jít volit hlavu ruského státu na dalších šest let. Hlavní výsledek se…

Česká televize si může za kritiku často sama, v mnohém nestranná rozhodně není

Česká televize si může za kritiku často sama, v…

Útoky na veřejnoprávní Českou televizi, ale i akce na její obranu, v poslední době sílí. Kritici tvrdí, že ČT…