Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Allivision09: Soutěž pro mladé designéry má vítěze

Ondřej Láník Ondřej Láník 16. 11. 2009 • 09:33
14
63
Zobrazit náhledy (14)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Soutěž vypsala společnost Allivictus s.r.o. Česká republika a časopis AutoDesign&Styling. Auto.cz bylo mediálním partnerem soutěže.

Půlroční zápolení mladých designérů do 35 let je u konce. Vítězem soutěže Allivision09, zaměřené na automobil budoucnosti, se stal dvacetiletý slovenský návrhář Adam Danko a jeho koncept Sandman.

A s jakým konceptem Adam Danko zvítězil? Sandman je dopravní prostředek určený pro mladé aktivní lidi, kteří mají rádi sport a potřebují levné a současně praktické vozidlo. K pohonu totiž slouží kombinace lidské síly a elektromotoru, který pomáhá při šlapání.

“Vítězný projekt nejlépe splňoval kriteria soutěže. Jedná se o tvarově čistý návrh, který je ve svém výrazu velmi suverénní,” prohlásil o vítězném návrhu jeden z porotců soutěže Allivision 09, designér Škoda Auto Václav Capouch. Mezi dalšími porotci byli profesionální designéři jako například Stanislav Hanuš, šéfdesignér Blata, nebo Ivan Dlabač, prezident Unie profesionálních designérů. V porotě zasedli také známí umělci Aleš Najbrt, Tono Stano či David Ondříček.

Druhé místo v soutěži získal čtyřiadvacetiletý Michal Vlček z České republiky se svým projektem Skleník. Vizionářský návrh se nese v duchu bioniky. Mladí designéři se nemuseli řídit současnými technickými omezeními, a proto v tomto projektu pracuje autor s procesem fotosyntézy, který dokáže nejefektivněji přeměnit sluneční energii. Díky rostlinám uvnitř auta by mělo být vozidlo energeticky soběstačné. Transparentní povrchy karoserie zajišťují přísun slunečních paprsků a současně vytváří design automobilu. V interiéru sedí cestující nad rostlinami, sezení je vytvořeno z transparentních lamel, které se ergonomicky tvarují dle lidského těla.

Na třetím místě se umístil dvacetiletý Vít Bechynský z České republiky s pozoruhodným konceptem Snap. Tříkolové vozidlo umožňuje řidičům jízdní zážitky jako na motocyklu. Nabízí ovšem i dopravní řešení. Při cestě na větší vzdálenost lze díky tvaru jednotlivé snapy spojit a přemístit hromadně. Během společné přepravy pak každý může zůstat v soukromí svého vozidla nebo se otevřením dveří spojit s kolegou ve vedlejším snapu.

Zvláštní cenu Autodesku získal třicetiletý Michal Kracik z Polska za automobil, který lze rozdělit na dvě samostatná vozidla. Ve spojeném stavu pojme auto až šest cestujících a dosahuje délky 4900 mm. Po rozdělení auta na dvě samostatná vozidla vznikne čtyřmístný a dvoumístný automobil. Porotci ocenili hlavně velmi reálný koncept, který je sice technicky náročný, ale srozumitelně zpracovaný.

Do prvního ročníku mezinárodní designérské soutěže Allivision09 s podtitulem „Ideas for a Better World“ se zaregistrovalo přes 650 designérů. Odhalit blízkou budoucnost automobilů se pokusilo 90 soutěžních projektů od designérů ze 37 zemí světa. Největším podílem byla zastoupena Česká a Slovenská republika, kde časopis AutoDesign&Styling ve spolupráci se společností Allivictus podporuje kvalitní design již několik let.

Soutěž Allivision09 vyhlásila společnost Allivictus s.r.o. Česká republika společně s časopisem AutoDesign&Styling letos na jaře a mladí designéři mohli posílat své soutěžní projekty do 31. srpna 2009. Mezi hlavní kriteria, která měly soutěžní projekty splňovat, patřila jednoduchost, výjimečnost, spotřebitelská skromnost a samozřejmě estetická kvalita.

K jednotlivým pracem se vrátíme podrobnějšími články.

{videoplayer link="http://www.youtube.com/v/AuKxI9Qxlz4&hl=cs_CZ&fs=1&" style="auto"}

Související články

Témata
7. 2. 2010 20:07
NEJLEPSI JE BOTANICKA ZAHRADA
2. misto je vylozene nejlepsi, vzdycky jsem si chtel pod zadkem v aute pestovat zeli >:D :-! .
25. 11. 2009 19:49
Re: Bože...
To po Tebe ani nežiadam, ale určite má každý z vás v hlave nejaké auto, na ktoré vám zadanie nikto nedal... ;-)
24. 11. 2009 07:11
Re: Bože...
Jednoznačne. Zadanie bolo natoľko voľné, že by mu vyhovelo prakticky čokoľvek kolesami. ;-)
Tu je skôr kritika toho, že sa produkuje len "umenie pre umenie", riešenia nie s možnosťou realizácie v hoci vzdialenejšej budúcnosti, ale i riešenia nerealizovateľné absolútne. Myslím, hoci tiež najviac preferujem praktickú využiteľnosť nápadu, že jossalito to trochu prehnal, nejde o pojazdné modely, ktoré by mali predvádzať svoje schopnosti v praxi.

Problém vidím skôr v celkovom smerovaní dizajnu a výchove dizajnérov, dokážete stvoriť množstvo nádherných vecí - ale najčastejšie úplne unreal. Čiže štúdie nádherné, ale do výroby sa nakoniec dostávajú takí "majstri elegancie", ako napríklad VW Fox. A to iste uznáš, že z pohľadu dizajnu je to auto na skutočne úbohej úrovni.

Chcelo by to aj niečo praktickejšie a reálnejšie. A publikovať to hoci tu na auto.cz. Pod článkom je vždy možnosť na diskusiu, vypočuť si chvály aj kritiky, myslím, že to tvorcovi môže dať veľa, takýto priamy kontakt s verejnosťou. Čo myslíš?
Avatar - T613
23. 11. 2009 22:33
Re: modni prehlidka
nextrome nejde o to, že bych si nepustil fantasii z uzdy a neviděl nějaké "gelové" baterie apod. Ale prohlédni si tu konstrukci. Je strašně subtilní na cokoliv ... Měl bys tam problémy vyskládat i baterie AAA.
23. 11. 2009 07:52
Re: modni prehlidka
;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud