Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: Fabia a klimatizace

neregistrovaný "vanous1"
7. 8. 2005 08:21
Fabia a klimatizace
Zdravím všechny "příznivce" Škodovky. Chtěl bych se zeptat , jaké kdo máte zkušenosti s klimatizací ve Fibii? Vlastním totiž Fibii combi asi 2,5 roku a z ničeho nic mi přestala fungovat AC , a zrovna v těch vedrech.Zajel jsem tedy do servisu , a bylo mi řečeno , že je prázdná ( ta klimatizace) Doplnění a oprava p.p. nějakého těsnění asi 3000kč. Druhý den telefonát ze servisu , že je špatná nějaká klapka a že musí rozdělat celou palubní desku a oprava bude za " 8000 kč " - pomoc !!!!!! Připadá mi to na 2,5 roku starou Fábku dost přitažený za vlasy.Zkoušel jsem i přímo volat do Boleslavi , ale tam mají celozávodku ! Neporadí někdo jestli to ještě není možné hodit na záruku ! díkec
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "hajanen"
8. 8. 2005 15:33
Re: Fabia a klimatizace
Zkusenost mam takovou, ze AC v zime zacne obcas chladit a ve vedru topit na plno. Dela to jen obcas a na kratkou chvili, ale dost to stve, pochopitelne. Pru... je v tom, ze v servisu na nic nemuzou prijit, zadna zavada tam "neni". AC pro Fabku se asi moc nepovedla...? :'-( Takze preju hodne stesti.
neregistrovaný "vanous1"
8. 8. 2005 16:09
Re: Fabia a klimatizace
Dík , právě je tam nějaká špatná klapka , která se musí vyměnit a cena je 4500 !!!!! A navíc se prý musí demontovat celá palubka , no hrůza !
neregistrovaný "El Carlos"
15. 10. 2005 14:47
Re: Fabia a klimatizace
Jednou za rok nebo aspoň za dva bys měl nechat klimu naplnit. To dá rozum, že to není perpetum mobile. Co dělat? Vysolit 8000kč a jezdit s klimou do servisu jednou za rok.

Za to jaké v létě prokazuje služby toho zase tolik nechce >:D
neregistrovaný "rybiz"
10. 8. 2005 16:45
Klima
Mám ten samý problém, uz jsem to psal dříve ve foru "Škoda Fabia". A v servisu udělali diagnostiku klimatizace (2x) a prý je všechno O.K. NENÍ !!!

Dělá to pořád, bohužel nepravidelně a jako na potvoru nikdy když jedu do servisu na garanci. Jestli někdo zjistíte čím to je a jak to odstranit uvítám každou radu ! Mám Combi 1.4 16V 74kW r.v. 03.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "hajanen"
11. 8. 2005 16:37
Re: Klima
Rybiz: kdyz na neco prijdes, posli prosim SZ. Me to dost stve a tebe urcite taky, co... Diky

(F 1.4 16V 74kW hatchback 2003)
neregistrovaný "vanous1"
10. 8. 2005 16:59
klima
Jo , vyměnili mi nějakou tu klapku , protože je z umělé hmoty a nic nevydrží . Zatim jsem to neplatil , ale počítám cenu tak kolem 5000 kč. Jinak mimochodem , ve Fabii neni žádné aut. klima jak se to píše , ale je to obyčejná manualní klimatizace , a studený vzduch se míchá s teplým podle toho , jak nastavíte regulátor na topení !!! Teploty napsané na reg. jsou jen orientační .
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Peté11"
10. 8. 2005 21:00
Bez nadpisu
Je divný že ti utekla náplň a zároveň ti odešla klapka to je asi jako kdyby jsi píchnul dvě kola najednou :roll:
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "vanous1"
10. 8. 2005 21:25
Re: Re:
Hm , ale to já nedokážu posoudit , protože jsem závislej na servisu , kterej mi to opravuje ! A bohužel nemám takovou zkušennost , abych to dokázal rozeznat ! J edocela možný , že si vymysleli závadu , a já jen cáluju ( teda zatim ne )
neregistrovaný "rybiz"
11. 8. 2005 12:10
re: klima
Vanous ; musim nesouhlasit, ve Fabii je automaticka klima, podle nastavene teploty na otocnem ovladaci si prave ta zminena klapka sama reguluje pomer studeneho a tepleho vzduchu dle teploty uvnitr vozu. Cidlo vnitrni teploty je umistene pod temito otocnymi ovladaci (jedina mrizka) Muzes si to i vyzkouset, zapni klimu, nastav teplotu na cca 22 stupnu, ventilator na stupen "2" a pockej par minut nekde ve stinu az se zadana teplota srovna s teplotou uvnitr. Teplomerem nebo rukou vyzkousej teplotu vzduchu vystupujiciho z vydechu ventilace, pak zajed nekam na slunicko a znovu porovnej vystupni teplotu vzduchu bez toho aby jsi manipuloval s otocnym ovladacem teploty a ventilatoru. Klapka sama snizi mnozstvi tepleho vzduchu a vysledek je jasny, vic chladi !

Manualni klimatizace nastavi "natvrdo" pomer teply studeny - vzduch a bez ohledu na vnitrni teplotu chladi stale stejne . Howk !
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Dusan_"
12. 8. 2005 09:01
Re: re: klima
Fabia NEMA automatickou klimatizaci. Ma jenom Climatic coz je v nejlepsim pripade poloautomat respektive manual s teplotni regulaci. Skutecna automaticka klimatizace umi prizpusobit tlak na kompresoru aktualni teplote, umi ridit otacky ventilatoru podle teploty, umi v pripade velkeho rozdilu teplot po startu prepnout na vnitrni okruh a po rozchlazeni zase na vnejsi, umi posilat nahoru chladnejsi vzduch nez na nohy a dalsi funkce. Nic z tohoto Climatic neumi, je to jenom tupy regulator na zaklade jednoho cidla.
neregistrovaný "rybiz"
11. 8. 2005 17:42
Bez nadpisu
Jak se mi podari neco zjistit hned to sem hodim, jeste chci zkusit uhrat to na reklamaci v ramci zaruky, asi tak pred rokem jsem tuhle zavadu nechal proverit , jako vzdy na nic neprisli ale je to zapsane v protokolu o prevzeti vozidla do opravy. Tak myslim ze je to vlastne opakovana zavada a na ty se doufam vztahuje zase dvouleta zaruka. Problem bude ze tenkrat nic nezjistili a predpokladam ze nezjisti ani ted. Jednu vec vim jiste, uz nikdy vice AUTO JAROV !!! Zkusenosti s tamnim servisem jsou nejhorsi jake si kdo vubec dovede predstavit .
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "hajanen"
11. 8. 2005 17:47
Re: Re:
NH car (Strahov) je celkove docela spolehlivy, opravu serva (40tis kc) nam udelali v zaruce i kdyz jsme o zavade nevedeli a mohli nas to nechat o par mesicu pozdeji zaplatit. A jinak v pohode, az na drobne chybicky, ale ty jsou vzdycky a vsude, samozrejme

Ale- s tou AC je to uplne stejne, diagnostika je v poradku, ale kdyz v lete obcas pece, tak k cemu mi je diagnostika :'-(
neregistrovaný "rybiz"
11. 8. 2005 18:10
Re: Re:
A ot je ten problem !! Co jim neukaze diagnostika tak to neni rozbity. A kdyz je to rozbity tak se zasadne neopravuje ale meni at to stoji poradny balik ! Rekl bych ze z automechaniku se pomalu ale jiste stavaji menici dilu . C se tyka A/C tak "pry" jsou celkem schopni v Amond Kladno . Az pojedu kolem tak se skusim poptat jestli by se s tim nedalo neco delat .
neregistrovaný "vanous1"
11. 8. 2005 21:29
Bez nadpisu
Můj otec měl jednu z prvních " Fábek " a můžu Vám říct , nic moc ! Odešli stabilizátory , těsnění pod hlavou atd. Jestli bych měl mít stejný problémy , jde holka z domu . Jsem jinak docela spokojenej , ale když mi řekli , že ta oprava " AC " bude stát skoro " desítku " tak jsem volal i do Boleslavi a jelikož měli celozávotku , tak se se mnou nikdo moc nebavil ani na info centru . O autosalónu ani nemluvím , protože jsou to lháři sedmilháři . Nejdřív , že se musí rozdělat celá palubovka a bude to trvat hrozně dlouho , tak když mi předávali " spravenou klimošku " tak s palubkou ani nehli :roll: No divný !?
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "omicron1"
12. 8. 2005 09:49
Fabia nema auto AC !
Naprosto presne souhlasim s Dusanem, Rybiz asi jeste automatickou AC nevidel, jen pro info, ma ji napr. kazda Oktavka s Climatronicem, resp. Climatronicem 2 (2zonova). To co ma Fabie je poloautomat, lze-li to tak nazvat. Ale ma take nejaky "unikatni" system ovladani vykonu kompresoru (ne klasicky spojkou), ale nejakym prepoustenim.

Fabka s touto klimatizaci byla mimochodem nemeckym importerem pred casem take testovana v Udoli smrti v Kalifornii na povestne silnici do Lone Pine nahore ve Sierra Nevadě...
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "gergi"
12. 8. 2005 11:30
Re: Fabia nema auto AC !
Podle me automaticka AC je takova, kde si muzu smer foukani i silu foukani nastavit na polohu AUTO a tretim cudlikem nastavit jen teplotu. Jak je to vevnitr udelane, tedy jestli se meni tlak kompresoru nebo jestli se vzduch jen micha me opravdu, ale opravdu nezajima. Z pohledu uzivatele je to automaticka klima. To, ze v kategorii automatickych klimatizaci jsou jednoduche modely stejne tak jako vysoce sofistikovane modely je vedlejsi.

Manualni klima je takova, kde jsou klasicky 3 ovladace na smer, silu a teplotu + tlacitko "AC" kterym bud vypnu nebo zapnu klimu, teplotu v aute, smer a silu foukani si musim hlidat sam.

Nevim jakou klimu ma Fabia, jelikoz ji nevlastnim, ale snazim se jen oponovat nazoru, ze kdyz to nema 3 displeje a 100 strankovy manual, tak to neni automaticka klimatizace.
neregistrovaný "Dusan_"
12. 8. 2005 12:25
Re: Fabia nema auto AC !
a) Climatic neupravuje silu foukani podle teploty jenom dle teploty upravuje miru smesovani tepleho a studeneho vzduchu.

b) uzivatele to jestli upravuje tlak na kompresoru nebo ne docela zajima, protoze pokud to klimatizace neumi tak jsou jen dve moznosti bud ji zapinat a vypinat dle potreby a nebo se smirit s celorocni spotrebou vyssi o minimalne jeden litr. Vyhoda automatiky je, ze ji mate cely rok na AUTO a spotreba se zvysuje jen do te miry do jake se chladi. Manualy jedou na plne koule vzdy.

c) Climatic nema dostatecnou miru regulace aby dokazal resit klima automaticky bez zasahu uzivatele (jako u automaticke klimacky), pokud je v aute vedro musite manualne prepnout na vnitrni okruh, manualne nastavit nejvyssi otacky ventilatoru, po zchlazeni manualne prepnout na vnejsi okruh a za cas manualne stahnout otacky. Docela dost rucni prace na automatickou klimatizaci ne?

d) Climatic nema automatickou funkci pro odmlzovani oken, kterou maji vsechny automaticke klimatizace v zakladu. Nelze tudiz jednim tlacitkem behem dvou vterin odmlzit okna.
neregistrovaný "fero1234"
12. 8. 2005 12:49
Re: Fabia nema auto AC !
to Dusan_:

climatic ma cidlo teploty vzuchu na vystupe z vyduchov a tuto teplotu udrzuje podla nastavenia, climatic ma modulovatelny kompresor, cize odobera vykon podla potreby, ale samozrejme, ze to nie je automaticka klima, vseobecne sa to povazuje za polo-automat.
neregistrovaný "vanous1"
12. 8. 2005 16:41
Bez nadpisu
Takže abych to shrnul , už vím , že je opravdu jedno , jestli má Fábka klima automatickou nebo poloautomickou nebo manuální , ale hlavně , že funguje ! Zatím po zásahu v servisu ( ještě jsem neplatil tu zmíněnou opravu klapky ) dobře " maká " a vo tom to je . Ovšem jak dlouho ? Alespoň teď vím , že v tom nejsem sám ! Ale měla by stím Škodovka něco udělat , protože po 2 a půl letech měnit docela podstatný díl , je opravdu hrozné !
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "rybiz"
13. 8. 2005 10:18
A/C
Dobra, dobra, dostali jste me, neni to automat ale na poloautomatu trvam ! >:D Jinak ten system ovladani kompresoru je pry opravdu celkem unikatni a zatim pry absolutne bezproblemovy. (Zdroj : znackovy servis) ;-)
Rozbalit vlákno
1
Avatar - petrumr
13. 8. 2005 21:52
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
neregistrovaný "Ježek1"
14. 8. 2005 19:32
Klima
Naprosto souhlasím s Ferem1234, Fabka má "poloatomatický" Climatic.

Výkon kompresoru je regulovaný podle potřeby a tím

a) snižuje spotřebu oproti manuální klimatizaci

b) nereguluje teplotu vzduchu přitápěním

Bohužel oproti plně automatické klimě hlídá čidlo teplotu pouze ve výdechu a ne v prostoru auta.

Co se týče odmlžení, není takový problém zapnout klimu na chlazení, vnitřní oběh a plný ventilátor, za pár vteřin máš jasný výhled ven (nezapomeňte vypnout vnitřní oběh)
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "rybiz"
16. 8. 2005 02:16
Re: Klima
a)Ne ! Fabie ma jedno cidlo teploty a to uvnitr vozu pod otocnymi ovladaci ! Sundej tu mrizku bude na Tebe koukat.

b)Co si predstavujes pod pojmom "pritapi" ?

c) Smesuje teply vzduch se studenym = PRITAPI !

d)Odmlzovani funguje super tak jak pises!
neregistrovaný "Ježek1"
16. 8. 2005 19:51
Re: Klima
a)Ne ! Fabie ma jedno cidlo teploty a to uvnitr vozu pod otocnymi ovladaci ! Sundej tu mrizku bude na Tebe koukat.

Ale to jsem v podstate říkal,plně automatická klima (např Climatronic, Climatronic2) si hlídá teplotu v autě a ne teplotu vzduchu v trubce.Co si predstavujes pod pojmom "pritapi"

Samozřejmě že nemyslím nějaké topení, ale oproti manuální klimě omezí výkon kompresoru (a tím zvýší teplotu chladné části vzduchu) a eventuelně potom začne klapkou připouštět teplejší vzduch od motoru - ale v tomto bodě je to jen můj dohad, ale patrně správný

Smesuje teply vzduch se studenym = PRITAPI viz odstavec výše
neregistrovaný "rybiz"
17. 8. 2005 01:23
Re: Klima
A dost, cidlo teploty u Fabie je umistene uvnitr vozidla, ne ve vydechu (trubce) klimatizace ! j Na rozdil od aut. klimi ,kde je cidel nekolik(climatronik 2) je ve Fabii jenom jedno !
neregistrovaný "IK"
16. 8. 2005 15:20
Kima Fabia / Topeni
Mam pomerne laicky dotaz. Vezmeme pripad ze je venku zima, ja zapnu topeni a ventilaci na maximum. Bude nejaky rozdil kdyz pri tom zapnu i AC? (bude to pritapet?) Mam 1.9 TDI kde je topeni resseno mj. i pridavnym elementem (asi neco jako fen) takze to jen tak poznat neni protoze to auto topi prakticky okamzite. Diky
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "gergi"
16. 8. 2005 22:05
Re: Kima Fabia / Topeni
Laicka odpoved: bude to rozdil, protoze se zapnutou klimou se vzduch

jeste prozene pres klimu aby se zbavil vlhkosti - viz rezim odmlzovani okenek. V klimatizaci se totiz vzdusna vlhkost kondenzuje - prudkym ochlazenim.
Avatar - martin.z
18. 8. 2005 08:39
klima
Nekdo si tu stezoval ze mu to obcas v teple misto chlazeni topi a opacne. Me se tedy opacny jev nestaval ale to ze mi to obcas nechtelo chladit bylo docela caste zejmena rano kdyz clovek vlezl pri relativne chladnem pocasi do auta ale krz skla na nej svitilo slunce. Tam je ale cloveku teplo mozna jen subjektivne, nevim. Kazdpopadne obcas to prestavalo chladit i behem delsi jizdy v horku.

Pomahal na to tzv. reset-tedy chvilkove otoceni regulatoru tepla do jednoho maxima-myslim ze hlavne do praveho(max teplo)a po navraceni zpet uz to chladilo. Kupodivu to byla taky motorizace 1,4 16v 74kw...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
26. 8. 2005 00:22
Bez nadpisu
Jaj, ludkovia. Vnesiem vam do vasich odhadov trochu svetla. Fabka ma - nech sa to niekomu paci a niekomu nie - cidiel teploty spolu pat, a to:

1. Cidlo vyduchu vzduchu smerom na hornu cast palubovky, teda sklo a mriezky

2. Cidlo vyduchu vzduchu smerom na dolnu cast palubovky, teda nohy

3. Cidlo vnutornej teploty auta v zmienovanej mirezke pri ovladacoch klimy; toto cidlo je prefukovane malym ventilatorcekom

4. Cidlo teploty na vyparniku (chladiacom telese)

5. No a este cidlo vonkajsej teploty vzduchu

Kompresor je typ s premenlivym zdvihom piestov v zavislosti od tlakovych pomerov a navyse s moznostou ovplyvnovania zdvihu elektronikou. Nepotrebuje elmag. spojku, pretoze sa cez elektroniku vie uzatvorit na takmer nulovy zdvih, co staci. Cely tento cirkus sluzi na to, aby sa udrziavala viac-menej konstantna teplota vyparniku pri vsetkych prevadzkovych pomeroch (vonkajsia teplota, prietok vzduchu cez teleso kurenia) pri co najnizsom prikone kompresora. Vacsinu uzivatelov to sice moze na prvy pohlad nezaujimat, ale na druhy pohlad zistia, ze to setri celkom podstatne peniaze vo forme znizenia spotreby o ten spominany litrik.

Takyto typ kompresora nie je nic nove, uz sa to pohybuje na trhu peknych par rokov.

Vysledna teplota z vyduchov sa namiesa klapkou zmiesavania chladeneho a ohriateho vzduchu (radiator kurenia je vykurovany neustale) a porovnava sa s teplotou vnutri auta a zelanou teplotou podla nastavenia vodica. Tento automaticky proces sa da ovplyvnit iba tak, ze sa nastavi volic teploty na min. al. max. doraz. Pri minime kompresor chladi naplno (rozumej zdvih je regulovany iba tlakovymi pomermi bez zasahu elektroniky) a klapka vzduchu sa nastavi iba na chladny vzduch a pri maxime sa drzi kompresor na 33% koli odvlhcovaniu a klapka sa nastavi na plny prietok cez vyurovacie teleso.

Takisto sa berie do uvahy vonkajsia teplota. Myslim ze pod 5stupnov vonku sa kompresor bez ohladu na volbu vodica drzi na minimalnej hranici, teda takmer vypnuty. To preto, aby vyparnik nezamrzol.

Funkcia odhmlievania okien - nie je nic jednodusie, staci zapnut klimu a nastavit volic prudenia vzduchu na okno. V tejto polohe volica sa zopne spinac a elektronika sa nasledne sa postara o ostatne, teda bez ohladu na aktualnu polohu klapky recirkulacie ju da prikaz otvorit a nasavat vzduch zvonku + zopne kompresor klimy, ak tomu dovolia ostatne podmienky.

Maximalne kurenie/chladenie bez ohladu na zelanie vodica: chyba, ktora je tak stara a znama, ako Fabka sama. Su na vine malo kvalitne odporove drahy snimacov polohy servomotorov, ktore nastavuju klapky zmiesavania teploty alebo recirkulacie. Ak sa v servise na staznost zlej funkcie klimy budu tvarit nejako cudne, tak bud sa im nechce toto robit alebo su taki slabi, ze ani nevedia, ze toto je velmi slabym clankom Fabie, ktory navyse Skodovka dost ochotne opravuje aj na tzv. kulanciu. Oba pripady su dostatocnym dovodom zamavat im a presunut sa do najblizsieho dalsieho servisu.

Ak niekto povie, ze sa mu takato automatika zda malo automaticka, tak je prilis narocny. Fabka ma klimu, s ktorou ked clovek vie narabat, tak mu zoberie iba minimum paliva naviac. Je to taky maly pokladik, kopec inych aut to ani zdaleka nema takto premyslene.

Tie dalsie "plnoautomaticke" klimy su uz len otazkou pohodlia uzivatela a teda ci ma radsej to, aby sa mu pocitac sam staral o smer a silu prudenia vzduchu, alebo ma radsej kontrolu nad tym, co sa deje. Ja som ten druhy typ uzivatela. Navyse, cim viac komponentov, tym vacsia sanca, ze sa nieco pokazi.

...ej, ako tak pozeram, mudry som jak radio...
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "rybiz"
26. 8. 2005 02:32
Re: Re:
DÍKY !
neregistrovaný "fero1234"
26. 8. 2005 02:39
Re: Re:
Pripajam sa k vdake

+ kto ma zaujem o podrobnejsie informacie o fungovani klimy, tak odporucam prispevok od tv vo fore "Zkušenosti s Meganem Grandtour???" z 23. 8. 2005 22:24 resp. tv by to tu mohol copy+pastnut :-)
neregistrovaný "tv"
26. 8. 2005 16:07
Bez nadpisu
OK, tu to je, ale niektore veci sa mozu zdat vythrnute z kontextu - plne detaily na fore Megane.

Najprv zacnem tym, ze som - co sa tyka klimatizacie a chladenia - iba samouk. Uz som priviedol zopar klimatizacii k zivotu a do Fabky som si prehodil z buraneho auta klimu, to je moj teoreticky a prakticky background. Preto som nevedel (a az teraz poriadne detailne precital pdf-ka co o tom mam), ze existuju tri druhy kompresorov a dva druhy expanznych ventilov:

1. Kompresor s premenlivym zdvihom piestov (a teda vytlakom)

1a.: ovladany iba pneumaticky rozdielom tlakov na vstupe a vystupe z kompresora

1b: ovladany tak ako 1a, ale navyse s elektrickym ventilom, ktory vie prinutit kompresor bezat na nizsi vykon, ako by bezal iba s pneumatikou (neviem isto, ci aj na vyssi, predpokladam, ze asi nie)

2. kompresor s pevnym zdvihom

Dalej som vydedukoval, ze vsetky kompresory mozu mat elektromagneticku spojku, ale ten typ 1a ju v skutocnosti nepotrebuje - tato skutocnost, ktoru som predtym nevedel, ma pomylila v mojej povodnej teorii ohladom typu kompresora v Megane

Expanzne ventily existuju ako:

1. termostaticke, montovane na potrubiach vstupujucich a vystupujucich z vyparnika a funguju na zaklade regulacie teploty vyparnika tym, ze teplota media vychadzajuca z vyparnika ovlada membranu, ktora zas otvara a zatvara ventil regulujuci pritok media. Cim je teplota opustajuca vyparnik vyssia, tym je vacsia potreba chladit a teda sa vstup otvara viac. (jeden mudry dokument to dokonca podlozil vedecky vyzerajucim zdovodnenim, ze tento exp. ventil zabezpecuje konstantny rozdiel tlakov vstupu a vystupu tak, aby para opustajuca ventil smerom ku kompresoru sa nachadzala v stave nasytenej pary, hmm, to je vazna teoria, lebo jej uz prestavam rozumiet)

2. "orifice type" teda dyza, ktora je iba jednoduchou restrikciou v potrubi za kondenzatorom, ktora tym padom zabezpecuje rozdiel tlakov pred a za nou a teda prejdenie media z kvapalnej do plynnej fazy. Medium nasledne vstupuje do vyparnika s nejakou teplotou, kde sa ta teplota zvysuje tym, ako odobera teplo zo vzduchu prechadzajuceho cez vyparnik. Ako medium vychadza z vyparnika, prechadza este cez akumulator s vysusacom, kde sa zachytavaju pripadne kvapky nachadzajuce sa v mediu, aby nasledne do kompresora bolo medium nasavane iba v plynnom stave.

Co sa tyka kombinacii kompresor/ventil, tak v podstate kombinacia kompresora typu 1a (variabilny zdvih ovl. iba pneumaticky) s exp. ventilom typu 1 (termostaticky) nema zmysel, lebo ta ista funkcia by bola opakovana dvakrat a to aj vo ventile aj v kompresore. Zdalo by sa, ze velky zmysel nedava ani kombinacia 1b/1, ale asi tomu nie je tak, pretoze Fabia to ma presne takto robene.

Kompresory typu 1a nepotrebuju k svojej funkcii okrem trojstavoveho tlakoveho spinaca (ochrana voci nizkemu stavu freonu, ovladanie kompresorov a ochrana voci zlyhaniu ventilatorov kondenzatora) nic viac. Kompresor typu 1b potrebuje zo svojho principu ovladanie cez nejaku velicinu - typicky teplotne cidlo na vyparniku a prip. tepl. cidlo interieru auta a dalsie. Kompresor typu 2 v kombinacii s ventilom 1 nepotrebuje nic viac, ale koli bezpecnosti sa dava termostaticke cidlo na vyparnik, aby sa zabranilo jeho zamrzaniu. Kombinacia 2/2 nutne potrebuje cidlo na vyparniku, pretoze tato kombinacia je najjednoduchsia (teda ta najtupejsia) a chladi, co dokaze bez ohladu na vonkajsie podmienky.

Takze, vybaveny touto teoriou a prezretim vsetkych katalogov a konfiguracie chladenia v Megane II som prisiel k zaveru, ze je tam osadeny kompresor 1a v kombinacii s ventilom c.2. Je to velmi dobra kombinacia a zabezpecuje to, co popisoval luf, ze kompresor si zoberie iba tolko vykonu, co potrebuje, ale zase nie je az taka dobra, ako u Fabie, kde je do toho zamontovany aj pocitac. Osobne som radsej, ze je to tak, ako je, pretoze ten pocitac podla mna uz neprinesie velmi vyznamnu usporu paliva, ale zato znacne zvysuje pravdepodobnost zlyhania klimatizacie - cim viac komponentov, tym vacsia sanca. Nakoniec pravi Fabiaci by vedeli rozpravat o kaziacich sa komponentov klimatizacie...

OK, tolko zatial, dufam, ze som nenudil.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
26. 8. 2005 17:14
Re: Re:
Já rovněž děkuji za nejfundovanější výklad, k jakému jsem se kdy dostal.
neregistrovaný "tv"
26. 8. 2005 16:33
Bez nadpisu
... a tu su este odpovede na doplnujuce otazky Fera z fora Megane:

Tvoje otazky si vsak musim precitat este raz a pomaly a skusim ich rozobrat:

1. Ak v Megane pri konstantnej vonkajsej teplote mam pocit "chladu" a nastavim ovladac teploty do "teplejsej" oblasti, tak sa jednoducho zacne primiesavat teplejsi vzduch, ale vykon kompresora sa nemeni. Ak to iste spravim v Fabii, tak sa znizi vykon kompresora, cim sa setri palivo.

1. Neviem uplne presne potvrdit a ani vyvratit, ci vo Fabii si elektronika skusa aj regulovat teplotu vyparnika cez regulaciu kompresora. Fabku uz nemam, ale snad by to niekto vedel vypozorovat (napr. opytaj sa Diamanta, on by mohol vediet). Ak by to tak bolo, je priestor na usporu. Podla mojho nazoru vsak dojde najskor asi iba k primiesaniu tepleho vzduchu a ak vobec sa znizi vykon kompresora, tak iba po istu hranicu, aby sa zabezpecovalo odvlhcovanie. Takisto treba brat do uvahy, ze teplotu vyparnika nie je vhodne prilis zvysovat, pretoze zavislost odoberania teploty so zvysujucou sa teplotou vyparnika pri rovnakom prietoku vzduchu (ventilator) urcite nebude linearna, povedzme ze kvadraticka, neviem. Ale asi by to bolo tazko odhadnut, kde je optimum.

To cidlo na vyparniku (aj prirucka to tak spomina) je viac-menej asi iba pre bezpecnostnu funkciu.

2. Fabia udrzuje nastavenu teplotu vo vozidle aj pri zmene vonkajsej teploty pomocou pneumatickej+elektronickej regulacie vykonu kompresora, Megane sa snazi udrzat nastavenu uroven teploty tym, ze ak sa zvysi/znizi vonkajsia teplota, tak zvysenim/znizenim vykonu kompresora pneumatickou regulaciou by sa mala udrzat +- rovnaka teplota v aute, ale nedokaze to tak presne ako Fabia.

Snad ano, ma to spojitost z predchadzajucou odpovedou. Znova, neviem ani potvrdit ani vyvratit. Mozme vsak vseobecne povedat, ze ta Fabia by mala mat predpoklad presnejsej regulacie ako Megane. Ale kolko a ci vobec nieco to prinesie uzivatelovi, to neodhadnem.

Pozor vsak, "mechanicky" Megane neudrzi presne urcitu teplotu v interieri auta, o to sa musi postarat vodic. Megane len viac-menej drzi presnu teplotu chladiaceho telesa.

3. Fabia dokaze udrziavat nastavenu teplotu aj v zime regulaciou klapky zmiesavania studeneho/tepleho vzduchu. Megane nedokaze v zime nijako reagovat na zmenu vonkajsej teploty.

"Mechanicky" Megane neudrzuje teplotu v interieri, ani pri chladeni ani pri kureni. Tu ma Fabia naviac.

4. Megane s "automatickou" klimou ma navyse riadenie smeru a rychlosti prudenia vzduchu + automaticky udrzuje nastavenu teplotu vo vozidle. Deje sa to iba pomocou zmiesavania tepleho a studeneho vzduchu alebo Megane s automatickou klimou ma elektronicky regulovatelny vykon kompresora (typ 1b) ?

To som tu uz raz rozoberal, vsetky Megany bez rozdielu mech/aut maju chladiarensku cast rovnaku, teda kompresor typu 1a a expanzny ventil typu 2. Rozdiel je iba v casti po tom, co chladeny a ohriaty vzduch opusti prislusne vymenniky.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
26. 8. 2005 21:19
Bez nadpisu
Jaj, tak to som rad, ze ta hodinka studia a dalsie dve pisania tychto rozpravok ukradnute z mojej dovolenky + nejake male skusenosti z minulosti padli na uzitok :D
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "fero1234"
27. 8. 2005 03:38
Dokaze klima vo Fabii znizit vykon kompresora - experiment.
Chceme zistit, ci sa pre regulaciu teploty v aute vyuziva aj zmena vykonu kompresora (cize sa setri palivo) alebo iba miesanie tepleho vzduchu.

Nutne podmienky pokusu:

1. Ochotny majitel Fabie s klimou

2. Palubny pocitac

Optimalne podmienky pokusu:

1. Teplota cca 26 stupnov.

2. Motor 1.2

Priebeh pokusu:

1. Ochotny majitel Fabie zapne klimu, ventilator nastavi na I. rychlost, ovladac teploty nastavi na najnizsiu teplotu a prepne PP na okamzitu spotrebu, motor bezi na volnobeh.

2. Ochotny majitel Fabie postupne zvysuje nastavenie teploty otocnym ovladacom az tesne k najvyssej teplote (ale ovladac by nemal dosiahnut krajnu uroven)

3. Ochotny majitel sleduje, ci sa pocas ukonu vykonavaneho v bode 2. meni okamzita spotreba paliva

4. Ochotny majitel Fabie zverejni svoje pozorovanie v tomto fore, poprosim uviest vonkajsiu teplotu, typ motora a okamzitu spotrebu na volnobeh pri nastavenej minimalnej teplote a tesne pred maximalnou teplotou.

5. Pri statisticky dostatocnom pocte pozorovani ( >0 ) experiment vyhodnotime.

Ocakavam pripomienky k metodike a vysledky pokusu.

Vdaka.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
27. 8. 2005 10:34
Bez nadpisu
Vtipná metoda, vše za vstupní podmínky splňuje služební Fabie. Nicméně bych se pozastavil nad metodikou, možná to rozbije ta situace, že se kompresor při volnoběhu sotva převaluje (chápej děsně pomalu točí). Tedy jeho dopravní výkon bude mizerný sám od sebe, tudíž je otázkou dojde-li se ke stavu kdy by bylo třeba jeho výkon dále snížit zásahem regulace. Tolik mé postřehy, až potkám venkovních +26°C zaměřím se na to a napíšu....
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
27. 8. 2005 17:46
Bez nadpisu
Fero, opravim to trochu, pokial dovolis:

1. Fabka s klimou

2. VAG s kablom

Za akejkolvek teploty vyssej ako povedzme 21 stupnov zapneme klimu, nechame na uplnom minime a sledujeme VAGom teplotu vyparnika a vychadzajuceho vzduchu. Ked sa pomery niekde ustalia, potom zvysit teplotu na povedzme 23 stupnov a sledujeme, co sa deje teraz. Po ustaleni pomerov zistime, ci sa nejako meni teplota vyparnika alebo nie. Lenze... to ustalenie pomerov moze kludne trvat 10-15 minut, treba byt trpezlivy... A potom pre istotu opakovat podobny pokus pri inej vonkajsej teplote, povedzme 25 stupnov a viac a tiez 15 a menej...

Idealne by bolo pritom jazdit, teda aby otacky boli niekde v prevadzkovych pomeroch. Na volnobeh by to asi nemalo zmysel, sice aj za volnobehu klima chladi, lenze v tomto stave je viacero specifickych podmienok, napr. to, ze sa spinaju ventilatory na prvy a druhy stupen podla tlaku media a teploty motoru apod. a teda nedochadza k stalemu rovnomernemu ochladzovaniu media cez kondenzator...

Obdobu Diamantovej metody merania stavu zabehnutia motora cez volnobeznu spotrebu by som sem neplietol, vzhladom na mnozstvo relativne rychlo meniacich sa zatazi pri stati auta na volnobeh (ventilatory, schopnost alternatora pokryvat spotrebu atd.) by sme namerali ciste bludy.

Este jedna vec ma k tomuto napadla - a to je by som povedal dost podstatna vec, a to ze vyparnik ma ten termostaticky ventil. Teda ak by nejakym zazrakom chcel pocitac zvysovat teplotu vyparnika, tak by mu to ten termostaticky ventil dost rychlo zarazil...

Ked to tak v celku vezmem, mozno je ta elektronicka regulacia kompresoru urobena len preto, aby ho vedeli uzavriet a tym usetrili elmag spojku... :-) Alebo opacny extrem, ze to nemecki sudruhovia postavili a nastavili akurat na nejake dlhodobo vyskumane hranicne stavy a usetria tym poldeci paliva na 100km... Nieco podobne, ako vraj volakedy ruski sudruhovia robili elektroniku - zobrali tranzistor a zapojili ho tak, ze tomu ani Boh nerozumel a usetrili tak dalsie dva tranzistory. Elegantne riesenie, lenze ked sa to pokazilo, bolo to takmer neopravitelne...

V tom prvom pripade nema zmysel hladat dalsie suvislosti, lebo tam nie su. V tom druhom pripade to nema zmysel takisto, lebo to ani za svet nepochopime. Jedine ze by sme debugli firmware, ale to je uz ina rozpravka...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
29. 8. 2005 13:18
Bez nadpisu
Tak jsem tu s prvními zkušenostmi: zkoušeno dnes povrchně a zhurta. Konstatování: tva má naprostou pravdu, něco to dělá ale není tam jednodimenzionální (teda nějaká jediná lehce popsatelná a zřejmá) závislost.

Zkoušeno na stojící HTP s nabitou baterií v ustálené teplotě, kdy auto bere 0.5 l/hod dle PP. Nějaká teplota venku, klima zapnutá na největší zimu (modrý doraz stupnice), větrák interiéru 1, větrák motoru stupeň 1 (poslechem). Auto bere 1.0 a neděje se nic - je to stabilní. Při zvyšování teploty (vcelku rychlém, neměl jsem čas dlouho zevlovat) ze neděje vůbec nic a to ani na červeném konci stupnice. Auto stále bere 1.0, je v něm sice vedro k zalknutí ale kompresor stále tlačí beze změn zátěže (lze-li měření spotřebou k tomu použít). Po vypnutí AC (teplota na červeném konci) se zastaví ventilátor motoru a kompresor, spotřeba zpět na 0.5. Pokud ovšem nyní na červeném konci AC opětovně zapneme, nic už se nestane. Kompresor nenaběhne, větrák nespustí (pokud to neurčí motor) a spotřeba nic nedělá. Při sjíždění teplotou zpět k modrému konci se kdesi zapne a opět režim 1.0. Z toho lze vydedukovat jediné: je v tom hystereze (změna jedním směrem je jiná než zpět), je v tom časová prodleva, je v tom tepelná setrvačnost. Spotřebu to nějak ovlivňuje.

Dále jsem si po jízdě všiml, že na volnoběh to bralo 0.8 - to už auto prochladlo a bylo "udržované" na 22°C, tak se to asi trochu odlehčilo, těžko říct čím (zdvih, ventil, ...). Jindy když to slunce rozpálí, viděl jsem i 1.2 (zde může být vliv vlastní spotřeby motoru a odběru jiných příslušenství). Takže závěr: něco to dělá, chová se to různě. VAG mám, ale na nějaké precizní zkoumání by to chtělo nějaké stabilní podmínky a hlavně - jak psal tva, spoustu času na tepelné vyrovnání situace.... Ale to se dalo očekávat. Jinak je to zajímavá diskuze, třeba to ještě nějak ze střípků odpozorujeme... ;-)
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
29. 8. 2005 13:25
Bez nadpisu
A ještě něco pro expertní skupinu: jistě víte, že klima ve Fabii občas (tento režim nastane zřídkakdy) vydává zvuky jak by měla pod kapotou ko***. S Diamantem jsme se shodli, že je to zvuk nejpodobněji řečeno: zvuk ventilátoru chlazení busu zn. Karosa jedoucího do kopce a tento zvuk přesně svojí výškou kopíruje otáčky motoru auta - snad víte o čem mluvím. Nastává to téměř výlučně tehdy, je-li venku podobně co uvnitř a auto najednou zpomalí (příklad: jedu ku Praze, venku +24 pod mrakem, uvnitř AC +22. Dojedu k první červené na vjezdu do města, 5 minut popojíždím a spustí to kňourání ko***). Tento zvuk prokazatelně nezpůsobuje ventilátor(y) dochlazování, ten se točí na st. 1 (zkoušeno - věřte mi). Pravděpodobně jde z kompresoru (nebo jiné věci pevně spojené s motorem - ty otáčky a kňourot jdou spolu synchronně). Pokud někdo dovedete vysvětlit co to je nebo tuto znalost zakomponovat do úsudků o klimě??? Já tedy ne, ale jsem si jist že to v řečených podmínkách za pár minut vždy udělá....
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "fero1234"
29. 8. 2005 15:18
Re: Re:
No ja som vychadzal z toho, ze ak je vonku 26 stupnov a klima je nastavena na minimalnu teplotu, tak kompresor podava plny vykon.

Ak nastavim teplotu 26 stupnov a vonkajsia teplota je takisto 26 stupnov, tak kompresor by mal podavat minimalny vykon (resp. kvoli odhmielvaniu (odmlzeni) bezi na cca tretinovy (?) vykon.

Ak bez klimy ma motor spotrebu 0.5 a s klimou 1.0, tak by sa to malo dat pekne odsledovat.

Volnobeh a motor 1.2 je pre tento experiment najvhodnejsi, pretoze pomer vykonu klimy/vykonu motora je najvyssi, cize na okamzitej spotrebe by sa to malo prejavit najviac. Ja som sa obaval, ze ten rozdiel bude pod rozlisovacou schopnostou PP (0.1 l/hodinu). Ale rozdiel 0.5 vs 1.0 litra pekne odsledovatelny.

to tamtam: ked si to skusal, tak po zapnuti klimy si nechal vychladit vyparnik alebo si hned zacal zvyzovat teplotu? Pretoze ak vyparnik nebol dostocne vychladeny, tak sa to mohlo spravat tak ako si popisovat.

Ono v tom riadeni je dost vela vstupnych clenov a boh-vie ake spatne vazby. Ale ak po vychladnuti interieru bola spotreba 0.8 a vonkajsia teplota bola rovnaka, tak to znamena, ze vykon kompresora je regulovany; pri 0.8 l/hod bezi kompresor na cca +- 60 %.

Metodika experimentu by sa kvoli riadiacej elektronike mohla zmenit tak, aby sa sledoval ustaleny stav, cize budeme zistovat spotrebu na volnobeh pri zapnutej klime, nastavenej teplote interieru napr. 22 stupnov a roznej vonkajsej teplote, resp. kazdy si moze nastavit teplotu interieru aka mu vyhovuje, a sledovat ci sa po ustaleni stavu (cize auto je vychladene na danu teplotu) meni okamzita spotreba na volnobeh v zavislosti od vonkajsej teploty. Pri dlhodobejsom sledovani by sa mala prejavit urcita zavislost.

Vieme, ze 1.2 ma na volnobeh spotrebu 0.5 l/hod. Pri zapnutej klime je to okolo 1.0 l/hod, co je slusny rozdiel nato, aby sa dali sledovat zmeny vykonu kompresora.

BTW udrzuje klima vo Fabii rovnaku teplotu aj v zime ?

to tv: S VAG-om by sa to samozrejme dalo odsledovat lepsie, ale aj s PP je to v pohode, staci sledovat, ci sa meni spotreba na volnobeh pri rovnakej vonkajsej teplote a roznom nastaveni teploty v aute. Samozrejme predpokladame rovnake ostatne podmienky, ktore by mohli ovplyvnit spotrebu (odber elektrospotrebicov, rychlost vetraka interieru aj na chladici, ...)
neregistrovaný "Mitsi"
29. 8. 2005 18:20
Re: Re:
Osobně si myslím, že v kombinaci s motorem 1,2 jede kompresor klimy na max. výkon při volnoběhu motoru pouze pár chvil po spuštění klimy, a to právě kvůli rychlému prvopočátečnímu ochlazení výparníku.

Vždyť teprve kompresory s regulovatelným výkonem umožnily montáž klim do aut s minimotory...

Jinak jsem někde četl, že kompresor u Fabie jede i při vypnuté klimě na 2% výkonu, aby "se mazal", jelikož nemá elektricky spínanou spojku.
neregistrovaný "tamtam"
30. 8. 2005 10:51
Bez nadpisu
Mitsi: no já bych měl strach že při volnoběžných otáčkách motoru poklesne dosažitelný výkon kompresoru na zlomek své nominální hodnoty při provozních otáčkách motoru, takže asi není prostor kam dále snižovat... Jistě že micromotory lépe spolupracují s řízeným kompresorem, který odebírá výkonu jen co nezbytně třeba, ale nevím jestli není odvážné říci že i ve volnoběhu je k dispozici nadbytek chladicího výkonu k tomu kompresor dále přivírat...
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
30. 8. 2005 12:17
Re: Re:
tamtam: Nějak mi uniká logika Tvého příspěvku, ale abych ozřejmil svou logiku: ŘJ omezuje při volnoběhu výkon, resp. příkon kompresoru klimy, aby u "mikromotorů" zbyl nějaký ten výkon také na rozjezd z místa... Dovozuji to z toho, že právě u těchto "výkonově řízených" kompresorů je chladicí účinek při volnoběhu citelně nižší, než pak při jízdě.
neregistrovaný "tamtam"
30. 8. 2005 13:14
Bez nadpisu
Právě že popsaného jevu si já nevšim - že by to míň chladilo při volnoběhu. No a proto že to bere cca 2x víc benzínu než motor sám jsem se domníval, že to právě při volnoběhu se snaží řízením dohnat to, co to ztratilo malými otáčkami. Nezapomeň že Fabie umí rozpoznat volnoběh (IDLE poloha plynu) vůči Part/Full throtle polohy plynového pedálu, byť při stejných aktuálních otáčkách motoru. Tedy auto umí posoudit, zdali je to vážně volnoběh (pak není důvod kompresor nějak omezovat je-li potřeba vyrábět zimu) nebo skutečný rozjezd s 900 RPM na motoru (pokud se nehodláš rozjíždět bez plynu - to se pak samosebou nerozpozná).
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
30. 8. 2005 14:50
Re: Re:
To tamtam:

No a teď si představ špičkový odběr kompresoru při jeho plném výkonu a disponibilní výkon motoru 1,2 HTP při nějakých 850 ot./min., byť s "přidaným plynem" (když ŘJ obohatí směs, aby udržela alespoň základní volnoběh - kvůli exhalacím) s obrovskou zátěží v podobě kompresoru klimy.

Nejde přece o to, jaký chladicí výkon dokáže kompresor vytvořit při daných otáčkách, ale zda má "dostatečný zdroj" příkonu pro svou činnost. A ten prostě při volnoběhu takhle malého motoru v žádném případě nemá!

Takže je to vlastně úplně obráceně, než jakým směrem se ubírá Tvoje úvaha.
neregistrovaný "tv"
30. 8. 2005 14:25
Bez nadpisu
Pekne sa nam to tu rozbieha, paci sa mi tato diskusia. Dufam, ze sa dopracujeme k nejakemu zaveru.

Ad kompresor a rozbeh: auto naozaj ubera vykon kompresora pri rozjazde, jednak ma k tomu info (zopnuty pedal spojky, poloha akceleratora, otacky motora, rychlost auta) a tiez som si u Fabie MPi vsimol, ze aj pri rozjazde s naplno zapnutou klimou bol rozjazd OK a nasledne zrychlovanie na 1. stupni uz bolo utlmene. Rozhodne som vsak nepozoroval to, co u Peugeotu 605 2.1 turbodiesel, ze s plnym autom (4 ludia + batozina na tyzdnovu sluzobku v Parizi) a klimou som mal obrovsky problem rozbehnut sa do kopca - auto po pusteni spojky velmi dlho (asi 3-4 sekundy) pretrvavalo v oblasti pod 2000 otackami, kde este turbo nezacalo dychat... To bola hanba, este aj jednolitrove AX-ky a 205-ky ma predbiehali.

V kazdom pripade som vycital zo servisnych manualov, ze Megany maju rezim rozbehu (hovoria tomu myslim up-hill assistent), ked v case rozbehu po dobu tusim 3s sa vypnu velke spotrebice vykonu, napr. kompresor klimy a asi aj nejaka ta vacsia elektrika, mozno ohrievanie skla a predny ventilator (pokial moze koli teplote motora).Na chvilu tym poklesne zataz motora a vykon je k dispozicii na rozjazd.

Nejako sa matne pamatam, ze PP mi na Fabii MPi ukazoval spotrebu okolo 1,2 pri zapnuti klimy (bez klimy 0,8-0,9). Tiez sa mi zda, ze ked som min. roku bol v Nice-Monaco a PP ukazoval 55 stupnov teplotu vzduchu od rozohriateho od asfaltu, bola spotreba tusim okolo 1,4. Chladicove ventilatory na 2. stupen, samozrejme. Teplotu na volici som vo Fabii neustale drzal v polohe "11 hodin", tusim medzi 21 a 22 stupnami. To by poukazovalo na to (a aj ostatne pokusy, co ste medzitym robili tomu nasvedcuju), ze variabilny kompresor naozaj reaguje na vonkajsiu teplotu (ooo, ake to zistenie...! :-)). Toto by sa podla mna dialo aj bez zasahu elektroniky, iba na pneumatickom principe a za pomoci termostatickeho ventilu. Zatial vsak neviem(e) potvrdit ani vyvratit, ci aj ta elektronika s tym nieco robi alebo nie a tiez to neviem odmerat, lebo Fabku uz nemam.

V tejto suvislosti mozem snad trochu pomoct aj tamtamovi a jeho zvukom pod kapotou. Haha, kocur, dobre som sa zasmial. No dobre, vazne. Zacnem obsirnejsie, ako to u mna byva zvykom. Moja prva skusenost s klimou bola v USA, a to stary dobry Ford Taurus, ktory som tam vlastnil (oh, super auto, keby sa tu dalo kupit...). Stary majitel mi povedal, ze mu v servise povedali, ze staci vymenit o-kruzky, doplnit freon a ze klima pojde. Isiel som do servisu, tam za to chceli nepredstavitelny peniaz cca $250. Postazoval som sa jednemu znamemu (miestny clovek) a ten mi povedal, ze v Tescu sa da kupit freon v plechovkach a vsetko, co k tomu potrebujem. Isiel som tam, fakt, v jednej krabici za $43 boli tri plechovky freonu po 400g a stvrta olej, plus vysokotlaka hadica a hlinikove nastavce na plniace otvory, pretoze to bola taka sada, ze sa to volalo zaroven R12 to R134a retrofit kit, teda po naskrutkovani tych nastavcov a napusteni noveho freonu R134a (neposkodzuje ozonovu dieru) sa moja stara klima s povodne R12 chladivom (poskodzuje ozon) stala ekologicky "cistou" klimou s R134a... Ok, podme dalej. Kupil som o-kruzky, pomenil som ich, napustil freon podla navodu a... odvtedy mi klima sluzila dalsie dva roky, kym na aute neodisla prevodovka, potom slo do srotu.

Co som tym chcel povedat je to, ze sa jednalo o obycajnu klimu s nevariabilnym kompresorom a dyzou, teda tu najtupejsiu, co chladila kolko sa dalo (preco? Lebo 3.0 V6, haha). Regulacia kompresora sa diala iba cez dosiahnuty tlak media, prilis vysoky tlak = stop kompresoru. A ten kompresor najma v chladnejsom pocasi cykloval o dusu, pripinalo a odpinalo ho hadam kazdu minutu - dve. A ked bol v chode, tak jednak bral dost vykonu motoru, ale hlavne robil dost velky ramus, presne tak, ako spominana Fabia za tych podmienok, ked ma kocura pod kapotou :-))) Nepisal by som to tu, keby sa mi nebolo to iste stalo prave v tom Nice a Monacu, kde bolo teplo o dusu, dopr. zapcha ako svina a trebalo sa stverat do kopca na jednotke - dvojke. Podmienky ako stvorene na uvarenie motora, ale Fabia klima bez problemu fungovala pri ventilatore (vpredu za chladicmi) na druhy stupen a za VYRAZNEHO zvukoveho prejavu kompresora, uplne podobnemu tomu v starom-dobrom Tauruse. Akurat ze Fabka je lepsie odhlucnena. Z toho usudzujem, ze ten zvuk, ktory popisujete sa da pripisat dvom veciam:

a. kompresoru, ktory bezi naplno, alebo

b. kompresoru, ktoreho nasavanie je niecim skrtene, napr. u Fabky termostatickym ventilom, alebo v pripade mojho Taurusa mohlo byt zvyskami vody zo vzdusnej vlkosti, ktore sa sformovali do podoby ladu za dyzou a nedovolovali plny prietok media. Na tom Tauruse som totizto nemal ako vyvakuovat chladiaci system pred napustenim freonu a ten, kto bol niekedy v severovychodnej Pennsylvanii vie, ze vlhkost vzduchu je tam niekedy takmer 100%-na...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
30. 8. 2005 17:00
Bez nadpisu
Mitsi: cital som uz trikrat, ale stale nejako nerozumiem Tvojmu poslednemu prispevku.

Pokial je moja teoria spravna, tak elektronicky sa kompresor da iba uzavriet, nie nasilu otvorit. Takze aj pri tom volnobehu bude bezat (teda tlacit) kompresor iba tolko, kolko je minimalne treba na vychladenie vyparnika. Ak by tlacil viac, termoventil ho priskrti a chvilu na to aj tlakove pomery. Ak by tlacil menej, postupne sa dostane az do oblasti maximalneho vytlaku.

Otazka, ktoru riesite (Tamtam + Mitsi) je, ci vo volnobehu zasahuje elektronika do kompresoru (teda ho uzatvara) a ci by ho motor utiahol, ak by ho elektronika neuzatvarala a ak by sa dostal az k tej hranici max. vytlaku. Spravne?

Podla mna na volnobehu by motor bez problemov utiahol kompresor. Ked si predstavime, ze spickovy prikon kompresora je - nikde som to cital - povedzme 5-8 kW, tak na volnobehu bude povedzme 0,5kW alebo menej, aj keby bol rovno na maximalnom vytlaku. To je zhruba tolko, co na 2/3 zatazeny 70A alternator + ucinnost. Existuju vsak aj 90A (Fabka s klimou), 110A a aj 150A alternatory (napr. moje Berlingo HDi) a mozno aj viac. OK, na volnobehu alternator sice zdaleka nedodava max. prud, ale na ilustraciu to staci. Cize podla mna to motor hravo utiahne.

Dalsou otazkou je to, ze ked motor ide vo volnobehu a auto stoji, tak bezi ventilator motora na 1., obcas aj 2. stupen. Na ten druhy stupen odoberaju oba ventilatory vo Fabii okolo 500W (to je vykon, co?), co treba pokryt.

Takze koli tomu, aby sa zabezpecilo dostatocne pokrytie el. spotreby alternatorom a tiez aby sa vykryla vykonova poziadavka kompresora, tak sa zvysia otacky na zrychleny volnobeh, napr. Fabia MPi 1100ot/min. A ked sa raz motor rozhodne, ze bude drzat 1100otacok, tak ich aj udrzi (teda az na pripad, ze nahodou nesoferuje moja priatelka a ako ona ma vo zvyku, pusta spojku zatial co stale drzi brzdu a ked uz motor zdochyna, tak pusta brzdu a tym padom sa rozide...), na to ma elektronicku klapku. Pritom sa stabilizuju aj emisie lebo motor bezi v oblasti ciastocneho zatazenia, a nie na volnobeh.

To vsak neznamena, ze si do toho pocitac obcas nezakafre a neznizi prikon kompresora podla potreby (napr. ten rozbeh) a/alebo aj neznizi zatazenie palubnej el. siete (ako sa to presne vola... myslim power load management), napr. odopnutim vyhrievania zadneho skla, vyhrievania sedaciek, pridavneho vykurovania (v zime) apod.
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "Mitsi"
30. 8. 2005 17:45
Re: Re:
tv: Tím vším jsem chtěl říct pouze to, že "chytrý" kompresor Fabie s regulovatelným výkonem (a tím i příkonem) umí (resp. umí to ŘJ) snížit jeho výkon/příkon za situace, kdy zdroj jeho příkonu (motor vozu) má příliš malý výkon na to, aby bezpečně utáhl "standardní/neregulovatelný kompresor" (při jeho "sepnutí") bez negativních důsledků pro samotný motor (jeho přetěžováním ve volnoběhu) a pro jízdu (nedostatek výkonu pro rozjezd a akceleraci).

Zcela přitom abstrahuji od faktu, že každý kompresor periodicky "spíná a vypíná" (minimálně s přihlédnutím k tlakovým poměrům v systému), což se u tohoto "regulovatelného" bezpochyby děje možná zcela plynulým přechodem mezi režimy "malý/maximální příkon", narozdíl od "klasického kompresoru", který zná pouze"zapnuto - max. příkon" a "vypnuto - žádný příkon".

Uf, snad už jsem se vymáčkl srozumitelně...
neregistrovaný "fero1234"
30. 8. 2005 17:50
Re: Re:
to mitsi & tamtam:

extrapolkaciou "by oko" tipujem, ze 1.2 47 kW ma pri volnobeznych otackach maximalny vykon cca 5-7 kw, a ak by tento vykon nestacil pokryt vsetky potreby (beh motora, klima, alternator,...) tak elektronika podla mna nema problem zvysit volnobezne otacky motora.

Cize tymyo povazujem vas problem za vyrieseny.

Cital som co som napisal v poslednom prispevku, a trocha som tam chaosil.

Pokusim sa zhrnut moj nazor na reguloavtelnu klimu:

Klima bez regulacie vykonu kompresora odobera po ustaleni pri urcitej vonkajsej teplote konstantny vykon, v podstate pri urcitej teplote bezi na maximalny vykon. Cize ak sa vonkajsia teplota nemeni, tak klima odobera konstantny maximalny vykon pre danu teplotu, a je jedno sko je nastaveny ovladac teploty v aute. Cize ak je vonkajsia teplota 26 stupnov, a ja mam v aute 26 stupnov, klima odobera rovnaky vykon ako by v aute bolo 20 stupnov. (Jednoducho energia sa odoberie na ochladenie vzduchu, a potom sa ten vzduch zohrieva).

Klima s regulaciou vykonu kompresora dokaze menit odoberany vykon aj ked sa vonkajsia teplota nemeni. Cize ak je vonkajsia teplota 26 stupnov a ja mam nastavenu tepltotu v aute 26 stupnov, tak klima odobera menej vykonu, ako ked mam v aute nastavenych 20 stupnov.

Zanedbavam energiu potrebnu na zmenu skupenstva (para-> voda), cize pri vlhkom vzduchu klima odobera viac vykonu ako pri suchom.
neregistrovaný "Mitsi"
30. 8. 2005 18:53
Re: Re:
fero1234: A kolik myslíš, že má 1.2 HTP výkon ve zvýšeném volnoběhu, dejme tomu v cca 1100 ot./min? Já to sice nevím, ale jsem si téměř jist, že ten výkon by k pohonu "klasického/neregulovatelného" kompresoru při sepnutí jeho spojky prostě nestačil.

Kromě toho zapomínáš, že každý kompresor spíná/vypíná především podle tlaku v soustavě, tj. v závislosti na změnách skupenství chlad. média v systému. Jinými slovy, Tvůj předpoklad, že (cit.) "Klima bez regulacie vykonu kompresora odobera po ustaleni pri urcitej vonkajsej teplote konstantny vykon, v podstate pri urcitej teplote bezi na maximalny vykon", není úplně přesný, resp. platí pouze ve vztahu k určitému delšímu časovému úseku, např. 1 hodině.

Názorný příklad:

- Stojím s autem na volnoběh a už s vychlazeným interiérem, klima s "normálním/neregulovatelným" kompresorem periodicky spíná a vypíná podle toho, co si vyžaduje výparník, resp. změna skupenství chlad. média. Přitom cítím, jak moc se motor namáhá při sepnutí spojky kompresoru, a to bez ohledu na to, zda ŘJ v tomto momentě zvyšuje volnoběh, nebo se jej snaží udržet na standardní hodnotě. Vysoký chlad. výkon klimy je ovšem velmi citelný.

- Pak se potřebuji rozjet a tady nastávají dvě alternativy podle toho, zda je v tomto momentě spojka kompresoru seplá nebo ne: buď totiž kompresor momentálně nepracuje a já žádný úbytek výkonu necítím; nebo naopak zrovna naneštěstí pracuje a odběr výkonu je tak velký, že mi to rychlý rozjezd znepříjemňuje. Chlad. účinek klimy však není závislý na otáčkách motoru, resp. s jejich růstem pak už (téměř) neroste.

- U kompresoru s regulovatelným výkonem však ŘJ ve stejných podmínkách drží výkon kompresoru "na uzdě", aby se motor ve volnoběhu nemusel příliš namáhat, a tomu uměrně je chlad. účinek klimy nižší. Zároveň je snazší i rozjezd, jelikož i zde omezení příkonu kompresoru zafunguje, aby zbyl dostatek výkonu motoru pro akceleraci. ŘJ pak zvýší příkon/výkon kompresoru až v době, kdy už je k dispozici dostatek "zbytkového" výkonu motoru, např. při jízdě ustálenou rychlostí. Jenže pak klima logicky "umí chladit víc".

Závěr: Tohle je moje vysvětlení na základě praktického pozorování v rámci jízdy s oběma typy kompresorů na vozech různých značek a typů. Současně jsem sám za sebe došel k závěru, že první, "klasický" typ, nepotřebuje automatickou regulaci nastavené teploty, zatímco druhý, modernější "automatický" se bez ní neobejde, neboť je silně závislý na otáčkách motoru. První typ zvyšuje spotřebu paliva a namáhání motoru na volnoběh více, zatímco druhý je naopak hodně "úsporný/šetřící". U prvního typu jsou rázy při sepnutí/vypnutí spojky kompresoru zcela nepřehlédnutelné až obtěžující, zatímco druhý typ nezkušený řidič ani nezpozoruje. Atd. Atd.

PS. Už opravdu nemůžu a nevím, jak lépe ozřejmit, o co mi vlastně jde...
neregistrovaný "tv"
30. 8. 2005 23:21
Bez nadpisu
Mitsi: dakujem za vysvetlenie, teraz je mi to uz je jasnejsie, viem o co Ti ide. Suhlasim s Tebou v bode, ze RJ klimy si reguluje prikon kompresoru podla momentalnej potreby. Verim, ze prave preto si to vyrobca tak komplikoval. Takisto suhlasim s tym pozorovanim (lebo moje pozorovania su zhodne), ze neregulovany kompresor je silno poznat na vykone, kdezto regulovany nie. Ono ten neregulovany vlastne aproximuje podobnu funkciu ako regulovany, akuratze v jeho pripade prichadzaju do uvahy ine cinitele, a to - ako si inde spravne poznamenal a co sme doteraz v nasich uvahach zatial zanedbavali - hlavne tlak media, a ten je zavisly najma na schopnosti ochladit stlacene medium v kondenzatore a dostatocne oteplit medium vo vyparniku. Kompresor funguje na plny vykon az do chvile, ked sa dostane na tlakove obmedzenie, ktore je dane vytlakom kompresora, velkostou kondenzatora a vyparnika a vonkajsou teplotou. Teda zjednodusene ak je chladiaca sustava na velkost auta predimenzovana a vonkajsia teplota nie prilis vysoka, tak zozerie vela benzinu a vodic si musi prikurovat. Ak je dimenzovana tak akurat, resp. mierne poddimenzovana, tak zerie primerane, resp. podobne, ako by bola zozrala regulovana klima. Inac povedane, plocha pod grafom spinania kompresora bude +/- rovnaka.

Len ako priklad poviem, ze chladiaca sustava europskych aut obsahuje ovela mensie objemy freonu ako ich americkych kamaratov. Napr. Fabia ma tusim 450gramov, Megane asi 550. Ten Ford Taurus (velkostna obdoba Fordu Scorpio) mal 1050 gramov, Dodge Dynasty (velkostou podobny Meganu) mal 1100gramov, podobne aj Chevy Celebrity. Zda sa, ze tieto auta mavaju predimenzovanu klimu, lebo jednak maju prebytok vykonu na motore, ale hlavne Americans just love to have frrrreeeezzzzing cold AC.

Vyhoda tej regulovanej klimy bude spocivat hlavne v tom, ze moze byt kapacitne predimenzovana, lebo aj relativne maly motor si s nou poradi, pretoze sa prihliadne na celkove teplotne pomery a nebude sa zbytocne plytvat vykonom na nieco, co netreba.

V jednom vsak s Tebou Mitsi nesuhlasim, a to je ohladom toho volnobehu. Podla mna je zataz kompresoru vo volnobehu v ramci bohatych limitov, ktore motor zvladne. ECU si totiz moze otvarat skrtiacu klapku plynule az do maxima podla potreby a nema realny dovod preco obmedzovat vodica v jeho zelani rychlo chladit (kym sa motor neprehrieva, samozrejme).

Na zaklade Diamantovej stranky www.railweb.sk usudzujem, ze HTP 47kW ma pri 1500 otackach vykon cca 14kW, okolo 1000 otacok bude asi tesne pod 10 kW, ak si predlzime krivku. Podla mna dost aj na kompresor a ostatnu reziu, ale to by musel motor bezat na plny vykon. Je vsak mozne, ze je tam aj nejake obmedzenie, povedzme nad 33% otvorenia skrtiacej klapky rob nejaky load management, zniz prikon kompresora, spotrebu elektriny apod. Toto by mohla byt dalsia uloha na pokusne zistovane.

Spominal si, ze by HTP nedokazalo vo volnobehu, resp. pri 1100ot. utiahnut neregulovany kompresor - otazka by bola, aky velky kompresor, ci povodne urceny do dvojlitroveho compactu, sestlitroveho vanu alebo dvadsatlitroveho autobusu ;-)

Fero:

Klima s regulaciou vykonu kompresora dokaze menit odoberany vykon aj ked sa vonkajsia teplota nemeni. Cize ak je vonkajsia teplota 26 stupnov a ja mam nastavenu tepltotu v aute 26 stupnov, tak klima odobera menej vykonu, ako ked mam v aute nastavenych 20 stupnov.

No to je to, co sa snazime tymi Tvojimi pokusmi zistit... Bolo by to dobre takto mat, popularne reci Skodovky a ich predajcov takto hovoria, takisto zdravy rozum a usudok predpoklada, ze by to takto malo byt, ale ci naozaj... Ja som z nejakeho dovodu skepticky voci tomu, ci sa nam to podari nejako doveryhodne zdokladovat. Tamtam urobil prvy krok, mame nejake vysledky, ale chcelo by to viac pokusov a hlavne cas a $$$ za benzin. A vobec najlepsie by to bolo pozorovat VAG-om pri jazde... Skoda, ze uz nemam Fabku, uz by som to bol nejako zmeral a dal do grafov, prave tento tyzden je na Slovensku volna viac ako dost...
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
31. 8. 2005 08:01
Re: Re:
Tak to jsem rád, že jsem se konečně vyžvejknul srozumitelně!

Ještě k tomu vonoběhu: Ano, nová auta s elektronickým plynem, ale i řada starších vozů s klasickým lankem plynu, umožňuje automaticky přidat plyn, aby motor udržel "volnoběh" či "zvýšený volnoběh". V prvém případě je tam ovládací servomotor klapky, ve druhém buď dodatečný servomotorek, nebo různé elektronicky ovládané (spojitě či diskrétně - pak jich musí být více) ventily "dodatečného vzduchu", tedy bez vlivu na polohu klapky.

Ale jedno zůstává v platnosti: Výkon hledej v otáčkách! Proto ani relativně velké otevření škrticí klapky nezajistí nějaký výraznější nárůst výkonu motoru vzhledem k otáčkám motoru. Zajistí pouze to, že volnoběh neklesne pod úroveň, která by "kazila exhalace", o úrovni kritické pro zajištění bezpečného chodu motoru ani nemluvě.

A ani otevření klapky samozřejmě nezajistí, aby se maloobjemový motor ve volnoběhu při tak velkém odběru výkonu, jaký při sepnutí spojky představuje "klasický" kompresor, příliš nenamáhal. Tohle zajistí právě a jen "regulovatelný" kompresor!
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 09:49
Bez nadpisu
Isto, mozes mat pravdu, klasicky kompresor (akej velkosti?) by to nemuselo utiahnut. Bohuzial, musime vsak pri podmienovacom sposobe, lebo to asi nikdy nezistime...

V kazdom pripade sa zhodneme na tom, ze regulovany kompresor (hovorim zatial iba o pneumatickej regulacii) vyrazne napomoze spotrebe a aj exhalatom uz len napr. tym, ze nechladi co to da, ale iba tolko, co treba. Otazkou v diskusii vsak stale ostava, ci vo Fabii (a ostatnych elektronicky regulovanych kompresoroch) pri tomto procese zohrava dodatocnu ulohu aj elektronicka regulacia alebo nie. Vysvetlili sme si, ze v potrebnych rezimoch (rozjazd, pripadne load management) sa to urcite deje odopnutim kompresora, ale to iste dokaze aj elmag. spojka. Teda snazme sa nadalej zistit, aku dalsiu funkciu splna ta elektronicka regulacia, ak este vobec nejaku ma.

Rozumiem, ze Ty (Mitsi) hovoris, ze ano, elektronika este navyse ucelovo znizuje prikon kompresora za ucelom odlahcenia motoru pri volnobehu.

Fero zase hovori, ze elektronika reguluje prikon kompresora podla zelanej teploty vnutri auta a vonkajsej teploty tak, aby ked si vodic nezela prilis chladit, tak aby sa to nedosahovalo ochladenim a naslednym oteplenim vzduchu, ale iba primeranym ochladenim bez nasledneho zbytocneho ohrievania.

Ja si zase myslim, ze to, co tvrdi Mitsi, je pre motor zbytocne, lebo to na volnobeh dokaze utiahnut aj iba s pomocou pneumatickej regulacie (bez potreby dodatocnej elektronickej) a tiez ze na dokazanie Ferovho tvrdenia potrebujeme urobit pokusy, najlepsie VAGom. Ostavam vsak na pochybach, ci sa nam podari doveryhodne nieco dokazat.

Vynechal som este nieco, co chceme vysledovat?

Vysledok nasho sledovania moze totizto pomoct pri tom, aby si pouzivatel regulovanej klimy (ci uz iba pneu alebo pneu+elektro) mohol zvolit rezim chladenia tak, aby zbytocne neplytval palivom.

Prezradim este jeden trik, ktory s radostou pouzivam: pri zjazde dlhym kopcom smerom dole zapinam (teda zapinal som) klimu naplno a necham zaradenu rychlost. Vtedy sa do motoru nevstrekuje palivo, teda bezi zadarmo, ale zato chladi maximalne, co sa da. Vzduch v aute sa sice kratkodobo podchladi, ale o to menej ho treba ochladzovat nasledne.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
31. 8. 2005 14:28
Bez nadpisu
Také se mě líbí diskuze, kdy každý máme argumenty a snažíme se to co nejlépe popsat.... Já nabízím jak HTP s klimou, tak VAG - otázkou je jednak metodika, druhak pokud možno věrné ostatní podmínky konkrétního měření chování (např. hysterezi a teplotní setrvačnost tam musíme předpokládat a nesmí nás svést na špatnou stopu). Čili otevřeně říkám neumím stanovit dostatečně fundovanou metodiku co měřit, při jakých závislostech a co z toho pak eliminovat, co jiné uvažovat na víc - tohle zatím nevím. Bude-li mi řečeno čekáme to a tamto, ty změř tohle a všímej si támhletoho, udělám to...

Jinak, uvažme fyziku. Motor bere 500ml za hodinu, klima (včetně souvisejících příslušenství) mu přihodí (dle situace) dalších až 700ml paliva hodinově. Mít tabulky výhřevnosti paliva a pár poznatků o účinnosti souvisejících dílů, lze stanovit energie a pak výkon té klimy. Možná to lze i naopak, pokud bychom upustili od ohřevu interiéru a odvlhčování (nevím není-li to neúnosné zjednodušení), lze spočítat jaký výkon ochladí jaký tok vzduchu o danou hodnotu resp. něco v tomhle duchu. Nicméně já ty hodnoty nemám, jen se snažím ťuknout... No a z vazeb těchto (ohromně nepřesných) údajů zkusit dovodit. Víc zatím přispět nedovedu.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 15:52
Bez nadpisu
OK, moja predstava by bola takato:

1. auto na ceste, zohriaty motor, "teply" interier, teda zatial bez AC, teplotny ovladac na minime, ventilator na 2. stupni

2. Zapnut AC, auto stale na ceste, ovladac stale na minime, jazdit povedzme 10-15 minut, aby sa prejavila zmena teploty v interieri

3. Ovladac presunut do polohy "12 hodin", tusim to je 22 stupnov?, pojazdit dalsich par minut, staci povedzme 5

4. Ovladac presunut do polohy maximalnej teploty, jazdit dalsich 5 minut

5. Vypnut klimatizaciu, po minute zapnut, ovladac stale na maxime

6. Pojazdit 5 minut

7. Ovladac znova na 22 stupnov, 5 minut

8. Ovladac na minimum, 5 minut

9. Zastavit na mieste, nechat bezat klimu povedzme 10 minut s minimalnou teplotou, potom dalsich 10 minut s maximalnou teplotou a potom znova ubrat na minimalnu teplotu. Obcas si vsimat, aka je hodinova spotreba, ci sa sprava ako v Tvojom predchadzajucom pokuse

Celkova dlzka pokusu: cca 1 hodina.

Urcime si najprv udaje, ktore chceme merat - vo VAGu mame k dispozicii 3 sady udajov, kazdy po styri udaje a tie logovat (sady urcim, az ked sa neskor pozriem, kde je co k dispozicii). Pri kazdom prechode na dalsi bod hodit Tick (ci Mark?) alebo ako sa to vola. Tieto udaje (*.csv subor alebo grafy) by sme si potom mohli rozobrat a kazdy, kto sa chce zapojit do diskusie by mohol prezentovat svoje zavery.

Ha, a potom z toho napiseme diplomovku. Tema: ako sme hackli klimu na Fabke :-!

Idealne by bolo toto odpozorovat vo dvojici (jeden obsluhuje notebook a druhy riadi) pri nejakej dlhsej ceste mimo mesto, aby sme zbytocne neplytvali peniazmi, palivom a toleranciou prirody... Kurnik, ropa zase sla hore, to bude zase Slovnaft vyvadzat...

Co vy na to?
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 15:57
Bez nadpisu
Este ma napadlo: ako doplnok k pokusu pri dostatku casu na experiemntovanie by sme do toho mohli zamontovat aj vypnutie ventilatora (vtedy sa kompresor uplne a okamzite odstavi) a nasledne zapnutie a tiez prepnutie na vnutorny/vonkajsi okruh.

Dlzka *.csv suboru nameraneho VAG-om by pri se***vych intervaloch ukladania nemala byt velmi kriticka, cca 350KB, ak na kazdy udaj sa spotrebuje 8 bytov.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 16:52
Bez nadpisu
Takze tu su udaje podla skupin, ktore mozeme zobrazit:

Skupina: Data1, Data2, Data3, Data4

1: Napajanie RJ[V], Napajanie ventilatora kabiny [V], 1. stupen ventilatorov motora, 2. stupen ventilatorov motora

2: Vykon kompresora, Tlak chladiva, Podmienky chodu kompr., Teplota vzduchu za vyparnikom

3: Teplota vzduchu - nohy, Teplota vzduchu - stred, Teplota vzduchu - kabina, N/A

4: Klapka recirkulacie: Skutocna hodnota, Ziadana hodn., Max, Min.

5: Klapka zmiesavania: Skutocna hodnota, Ziadana hodn., Max, Min.

6: Otacky motora, Zvyseny volnobeh, Rychlost jazdy, Cuvacie svetla

7: Doba stania, X-svorka, Svorka 58d, Pridavne kurenie

8: Vonkajsia teplota, Teplota chlad. kvapaliny, Prilis vysoka teplota chlad. kvap., Obmedzenie vykonu kompresora

Skupiny 1, 4 a 7 su nezaujimave. Skupina 8 je zaujimava iba informativne.

Skupiny 2, 3, 5 a 6 su zaujimave, lenze logovat mozeme iba 3 z nich... Zo skupiny 6 je najdolezitejsi iba udaj o otackach - ten si budeme vsimat iba pri volnobehu. Na nase merania teda vyhoveju skupiny 2,3 a 5, pricom je treba dosledne zapisat si podmienky merania, resp. zaznacovat Markery.

Potom este raz, ale uz len pri volnobehu by som zase skusil logovat skupiny 2, 3 a 6.

A este ma napadlo - na overenie obmedzovania vykonu pri rozbehu by som do meraneho cyklu zaradil este nakoniec bod 10. Rozidenie sa z miesta, preradenie na 2. stupen a potom zastavenie.
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "fero1234"
31. 8. 2005 17:25
Re: Re:
to tv:

podla mna to zbytocne komplikujes; uplne by malo stacit jazdit cca 10-15 minut v polohe "3 hodiny" , co je cca 26 stupnov a potom nastavit minimalnu teplotu a sledovat zmeny az do ustalenia.
neregistrovaný "Mitsi"
31. 8. 2005 18:32
Re: Re:
Už nějak nestíhám sledovat, co že se to vlastně má vysledovat...

Pro mě osobně je důležité, že dnes si člověk může koupit i auto s "malým" motorem, aniž by se musel ochuzovat o klimatizaci, jelikož já bych už (asi tak 10 let) auto bez klimy nechtěl. Byť mi trochu vadí, že výkon těch "regulovatelných" kompresorů mi při popojíždění v koloně připadá příliš malý.

PS: Jezdím s regulovatelným kompresorem (ale v kombinaci s elektromagnetickou spojkou) na motoru 2.4, a přesto mi to vadí...
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 20:30
Bez nadpisu
Mitsi, to mas Hyundai alebo tak, ako hovori Nick mas Micibusi? (OK, viem, ze sa to vola Mitsubishi).

Fero: mozno to komplikujem, ale ked uz si clovek da namahu, tak nech to stoji za to. Kurniksopa, keby som este mal Fabku, tak mam trat s presne takou dlzkou ako treba a aj VAG a aj notebook, ktory vydrzi viac ako hodinku komunikovat, ale ten zakladny predpoklad mi chyba... Ta Fabka.

Teoreticky staci akykolvek test, pri ktorom sa zmeni nastavena teplota z nizkej na vysoku a potom spat na nizku, ak sa pritom budu zaznamenavat aspon tie data z 2, 3 a 5-tej sady udajov + zaznamenat vonkajsiu teplotu. Uz aj s tym by sme sa pohli dopredu.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
31. 8. 2005 20:55
Re: Re:
tv: Jo, mám Mitsubishi. Jenže mi ten "hodně výkonný klasický" kompresor vyhovoval více, jelikož za daných podmínek i ve slabším autě (2.0) chladil víc. Tenhle sice při jízdě (připínání/odpínání kompresoru) cítím "pod plynem" subjektivně vzato méně, je to však spíše jen subjektivní vjem, jelikož když potřebuji výkon (motoru), stejně ho musím vypnout...(není tam totiž automatické odpojení klimy nad určitou úrovní otáček motoru, resp. polohou pedálu plynu)

PS: Za naprosto geniální vynález považuji dvoustupňové zapínání klimy u starších Mitsubishi, které je podle mého mínění řízeno přepínáním/volbou mezi dvěma ovládacími tlakovými čidly v okruhu chlazení s různými stupni nastavení tlaku. Jenže kde ty loňské sněhy jsou...!!!
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 20:37
Bez nadpisu
Mne nejako nepripadala vykonnost regulovanej klimy pri posuvani sa v kolone nizka. Je to mozno aj preto, lebo ja som klimu pouzival vylucne pri nastaveni okolo 22 stupnov a ventilator na 1. stupni, zriedkavo aj na 2. stupni a nechat fukat cez mriezky nasmerovane mierne hore a mimo telo a tiez malicko na nohy. Takto sa mi zdala byt distibucia vzduchu v aute vyrovnana (vacsinou pritomne iba 2 osoby).

Okrem toho som uz prechodil 2 zapaly pluc pochadzajuce z klimy (jeden z nich 2 tyzdne na to, ked som naplnil freon do toho spominaneho Taurusa, hadajte preco...) a lekarka na zaklade RTG pluc mi povedala, ze nabuduce to uz take jednoduche nebude 8-s Takze tu klimu pouzivam len velmi striedmo.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "fero1234"
31. 8. 2005 20:46
Re: Re:
Tak ma napadlo, ze to ci ma Climatic regulovatelny kompresor sa da zistit aj na koncernovych autach s touto klimou (Golf, Octavia,...). A kedze predpokladam, ze aj Climatronic ma rovnaku "chladiarensku" cast, tak by to malo ist aj na Climatronicu, buduci tyzden sa dostanem ku Golfu V 1.4 s Climatronicom, tak poreferujem.

No ja keby som mal Climatic, tak by som to urcite odsledovane mal....

Ad vykonnost klimy v kolonach - no pokial predpokladame, ze Climatic ma regulovatelny kompresor, tak samotny kompresor moze byt oproti neregulovatelnej verzii predimenzovany, kedze elektronika si vie vykon znizit. Potom by nemal by problem ani v kolonach.
neregistrovaný "tv"
31. 8. 2005 22:36
Bez nadpisu
Fero: tak len poriadne poskusaj a potom poreferuj.

Mitsi: neviem ako Fabka, nikde sa o tom nepise a nepodarilo sa mi to ani odsledovat kym som ju mal, ale Megane urcite odopina kompresor klimy v kritickych situaciach pri max. zrychlovani. Je tam aj nejaky timeout, ale uz nepamatam kolko sekund, potom ho znovu zapne. Takisto vacsina aut s klasickou klimou vedela odpinat kompresor pri detekovani WOT = Wide Open Throttle, teda plneho plynu.

Mitsi, prepac mi to, ale nerobim to naschval, znovu si vsak musim preverit, ci dobre rozumiem tomu, co si pisal: dvojstupnove zapinanie... Rozumiem tomu dobre, ze sa kompresor najprv zapne na nizsi prikon a potom neskor na vyssi? Alebo su v aute dve rozne tlacidla na klimu - slabsie a silnejsie chladenie?

Ten prvy pripad by riesil napr. solenoid s kalibrovanym otvorom medzi nasavanim a vytlakom, ktory by ciastocne "skratoval" kompresor. Pri normalnej prevadzke by otvor ostal uzavrety. Toto by bol vlastne znacne zjednoduseny regulovany kompresor.

Ten druhy pripad by mohol byt rieseny tak, ako popisujes, cez dvojite tlakove cidlo. V zasade napr. v Megane by nebol problem nieco podobne dorobit, treba iba zohnat to cidlo z Mitsubishi, urobit hlinikovu zavitovu redukciu a namontovat namiesto povodneho cidla. Elektricky by sa potom prepinacom dalo prepinat, ci chces jeden alebo druhy tlak. Neviem vsak, co by na to povedal zvysok chlad. systemu, ak by hranicne spinacie tlaky neboli identicke s povodnymi (lebo povodne cidlo spina na tri hranice - pod 2 bary = minimum freonu, teda stop, 19 barov = zapni 2. stupen ventilatorov, 27 barov = prilis vysoky tlak kvoli malej potrebe chladit, stop kompresoru)

Na Fabke take nieco neprichadza do uvahy, lebo tam nie je diskretne tlakove cidlo, ale polovodicove so spojitym vystupom.
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "Mitsi"
31. 8. 2005 22:57
Re: Re:
Ano, bylo tam tlačítko se dvěma polohami: A/C ECO a A/C (Full?)

Výkon kompresoru byl vždy plný (žádná regulace), jen v režimu ECO spínal zhruba v 2x delších intervalech a po sepnutí běžel cca 2x kratší dobu. výsledkem byl v podstatě jakýsi "běh na poloviční výkon". Pro většinu situací to stačilo, "plný režim" jsem používal zcela výjimečně.
neregistrovaný "andree_cz"
1. 9. 2005 18:11
Re: Re:
Co se tedy tyce klimatizace u Skody Fabie, tak situace se ma takto. ->

Vykon kompresoru klimatizace se meni v zavislosti na nastaveni pracovniho zdvihu pistu, ktere jsou na zaklade vyhodnocovani vsech dulezitych aspektu ( jako napr. momentalni klimaticke podminky okoli, skutecna teplota v interieru vozu, pozadovana teploty, styl jizdy / zatez motoru,atd.) ridici jednotkou klimatizace nastavovany regulacnim ventilem v kompresoru klimatizace.

V pripade vypnute klimatizace je mozny rozsah prikonu: 0,03 - 0,31 kW a v pripade zapnute klimatizace je mozny rozsah prikonu: 0,30 - 0,6 kW.

Skutecna hodnota prikonu klimatizace je vzdy zavisla na momentalnich podminkach v danem prostredi, stejne jako v pripade vykonu.
neregistrovaný "tv"
1. 9. 2005 19:41
Bez nadpisu
Andree: to akoze vtedy, ked mam vypnutu klimu, sa pohybuje (reguluje?) rozsah prikonu od 30 az do 310mW * a ked je zapnuta, tak od 300 a len do 600mW*? To su nejake divne cisla alebo potrebuju blizsie vysvetlenie. Odkial cerpas info?

Podarilo sa mi vycitat, ze klima sa pod -3 stupne vonku a/alebo pod +1 stupen na vyparniku vypina. Dalej, ze regulaciou prikonu kompresora sa da dosahovat (regulovat) teplota vyparnika vo Fabii medzi 1 az 11 stupnov - evidentne pod 1 stupen ho vypne elektronika a nad 11 asi termostaticky ventil. To by mi pripadalo, ze elektronika zvazuje rozne teplotne rezimy a postupne inkrementuje/dekrementuje zdvih, az kym sa niekde neustali alebo nenarazi na jednu z tychto hranic.

Ak je to pravda, mame podstatnu cast nasich otazok zodpovedanych.

* oprava: myslel som zamozrejme W, nie mW, ja blbec.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
1. 9. 2005 22:31
Re: Re:
Jestli k vychlazení nějakýho auta stačí pouhých 600 wattů, tak já jsem čínskej bůh srandy!!!

Asi proto má např. Ford Fiesta s klimou kratší stálý převod v převodovce než totéž auto bez klimy - aby těch 0,6kW příkonu ten motor 1,3 vůbec utáhl...
neregistrovaný "tv"
1. 9. 2005 23:42
Bez nadpisu
Jestli k vychlazení nějakýho auta stačí pouhých 600 wattů, tak já jsem čínskej bůh srandy!!!

:shock: :mrgreen:
Rozbalit vlákno
4
neregistrovaný "andree_cz"
2. 9. 2005 00:10
Re: Re:
Je to oficialni vyjadreni Skody auto. Preberte si to sami :-)
neregistrovaný "fero1234"
2. 9. 2005 02:06
Re: Re:
Trocha fyziky:

mnoztvo vzduchu na I. stupen vo felicii je 20 % z maxima 550 m3/hod=110 m3/hod

hmotnost vzduchu je 1.3 kg/m3, cize na prvy stupen mam 110x1.3=143 kg vzduchu za hodinu

merna tepelna kapacita vzduchu je 1000 J/kg.K, cize na ochladenie vzuchu o 1 stupen potrebujeme 143 000 J/hodinu, cize cca 40 J/sekundu

Ak predpokladame teplotny rozdiel 35/20 stupnov, tak na ochladenie vzduchu na I. stupen ventilatora o 15 stupnov Celzia potrebujeme cca 600 J/sekundu, cize 600W.

ALE klima funguje ako tepelne cerpadlo, cize ak predpokladame tepelny faktor 4, tak na ochladenie vzduchu z 35 na 20 stupnov na prvom stupni ventilatora potrebujeme prikon tepleneho cerpadla 150 W.

Samozrejme je to +- priblizny vypocet, ale rozdiely oproti skutocnosti nebudu velke, cize s tymi 600 W to kludne moze byt pravda.

Dalsi argument: v kihe o Felicii som nasiel, ze vykon kurenia je 6.75 kW. Ale kurenie musi zabezpecovat cca dva krat vacsi teplotny rozdiel (35/15 vs 25/-15 ), ak predpokladame tepelny faktor 4, tak na zabezpecenie polovicneho teplotneho rozdielu by prikon kompresora mal byt cca 840 W. Takze tych 600 W skutocne moze byt pravda.

btw pozdravujem cinskeho boha mudrosti :-)
neregistrovaný "Mitsi"
2. 9. 2005 08:12
Re: Re:
Tak to pak musím být ještě i silně přecitlivělý, když mi absence těch 600 W, které si kompresor klimy z výkonu motoru odebírá, u každého auta, s nimiž jsem dosud jezdil (a že jich bylo požehnaně) téměř ve všech případech při rychlé jízdě vadila! A nebo že by to to byl důvod slabého výkonu klimy u Fabie...???
neregistrovaný "andree_cz"
2. 9. 2005 09:01
Re: Re:
Jde o to, ze se mluvi o prikonu klimy. Nepise se jestli je to cisty elektricky prikon, nebo celkovy prikon. S ferov1234vejma vypoctama nelze nez souhlasit, nebot kdyz si predstavim jakym stylem dokaze chladit uz 3kW domaci klimatizace...nebe a dudy.
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 10:00
Bez nadpisu
No, tu uz musime prestat s dohadmi a vytiahnut fakty.

Narychlo som pozrel na stranku fy. Sanden (jeden z najvacsich vyrobcov chlad. kompresorov do aut) a pozrel som charakteristiky ich 5 a 7 piestikovych neregulovanych kompresorov. Kuknite sa sami:

[odkaz]

Je pravda, ze Fabka pouziva iny typ kompresora (vyrobca tusim Denso), navyse regulovany, ale hlavne data budu podobne. SD7H15 sa napr. pouziva v Berlingu a takisto vo vacsine Citroenov a Peugeotov.

Pozrite si tie pdf-ka a uvidite:

- brzdny vykon zavisly od otacok sa pohybuje od 1.5 do 7-8HP pri 1000 az 4000 ot/min, cize asi od 1kW po 5kW, a to dost malo zavisle od vytlaku, vlastne rozdielu tlakov

- ucinnost zase je dost rozdielna s klesajucim rozdielom tlakov

Takze tych vasich 600W prikonu zabudnite. Dalej mi z toho vychadza, ze sice variabilny kompresor moze regulovat svoj zdvih (a tym aj prikon), ale vdaka rapidne klesajucej ucinnosti tam bude ista hranica, pod ktoru sa uz neoplati hnat kompresor. OK, pri roznych zdvihoch bude rozna ucinnost, ale cim mensi tlakovy rozdiel, tym nizsia.

Fero: vzduch opustajuci vyparnik ma cca 3-5 stupnov u neregulovanych klim, u regulovanych po tych vcera spominanych cca 11 stupnov, takze Tvoje - inac zaujimave - prepocty by bolo treba trochu upravit.

Andree: suhlas, 3kW klima dokaze chladit ako besna, ale... v tepelne izolovanych miestnostiach. Auto s obrovskou presklenou plochou a nulovou tepelnou izolaciou je trochu ina kava.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 10:18
Bez nadpisu
Este lepsia stranka fy. Delphi (napr. Megane II ma Delphi kompresor), kde su grafy pre rozne typy kompresorov - pevne (neregulovatelne), s pneumatickou regulaciou a tiez pneumaticko-elektronickou regulaciou:

[odkaz]

Zatial mi to vychadza tak, ze ta elektronicka regulacia pomaha zlepsovat ucinnost, znizovat spotrebu paliva (marketingove dristy), ale tiez - a to asi najma - dovoluje chod kompresora a teda aj nepretrzite chladenie pri ovela vyssich otackach, ako ine kompresory.

A aj tieto kompresory sa pohybuju prikonovo od 1 po 6-8kW. Ziadnych 600W, to su rozpravky starej matere.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 10:30
Bez nadpisu
No a nakoniec Denso:

[odkaz]

Skoda, ze tam nepopisuju starsi model, ktory ma Fabia 6SEU12C, ale len najnovsi 5SER09, ale princip bude podobny.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 10:42
Bez nadpisu
Otazka, ktora ma trapi, je:

- preco Skoda pouzila pre Fabiu taky premysleny (a isto aj drahy) 6-piestikovy (vtedy) najnovsi kompresor?

- preco Skoda vymyslela pre Fabiu taky - relativne zlozity poloautomaticky a urcite poriadne drahy - klimatizacny system, navyse casto sa kaziaci? Kvoli predtestovaniu pre ine koncernove auta?

Kym som mal Fabiu, tak som bol rad, ze tomu tak je, ale ja som si klimu dorabal z havarovaneho auta. Kopec ludi by vsak privitalo, keby klima bola ovela jednoduchsia (napr. na sposob mechanickej klimy v Megane), iba pneu-variabilny kompresor a manualna regulacia teploty, ale hlavne za ovela nizsiu cenu. To by bolo dalsie velke plus pre Fabiu, keby sa dala kupit aj jednoducha klima napr. za polovicnu cenu tej zlozitejsej. Urcite pri zvazovani napr. Thalia-Logan-Korejci-Fabia na trhu najlacnejsich aut by to znamenalo nie bezvyznamne body v prospech Fabie.

A potom ze preco musia (museli na zaciatku vyroby) otrhavat Fabiu o vybavu, ked tu vybavu dali az v neskutocne vysokom standarde. Ja som bol rad, ja som dostal jeden z poslednych "neotrhanych" modelov...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 11:00
Bez nadpisu
Kedze to vyzera, ze Fabkovsky 6SEU12C nema pneu-elektronicku, ale iba cisto elektronicku regulaciu, tak potom:

zdvih = f (teplota_vyparnika, tlak_na_vytlaku, vedlajsie_veliciny)

lebo elektronika sa musi starat o to, aby zdvihom kompresora minimalizovala mnozstvo chladenia, o ochranu proti zamrznutiu, ochranu pri uzavreti termostatickeho ventilu, atd... Aj preto je tam ten termostaticky ventil (a mne to neslo do hlavy preco), analogove tlakove cidlo apod. Na jednej strane je to premakane, ale na druhej strane ja mam radsej jednoduchsie riesenia na mechanickej baze typu Megane, kde sa nema co pokazit a vsetko funguje ako ma, kym je k dispozicii freon a 12V na napajanie spojky. Tlakovy spinac sa nekazi (este som sa nestretol), ale je lacny a lahko vymenitelny v pripade potreby, variabilny regulacny segment je zakomponovany v kompresore a pozostava z nejakej kalibrovanej pruzinky, kalibrovaneho otvoru a nejakeho ventilku, asi najskor gulicky, trochu zlozitejsi termostaticky exp. ventil je nahradeny obycajnou restrikciou - dyzou. Tot vsjo.

Na zaklade tychto info som sa rozhodol, ze sa uspokojim s pneu-variabilnym kompresorom a potencialne o trochu vyssou spotrebou v prospech spolahlivosti.
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "andree_cz"
2. 9. 2005 11:44
Re: Re:
Moc pekne, tv! Co se mne osoben tyce, tak se taky spis, dle pocitu za jizdy, priklanim k brzdnemu vykonu klimy, ktery se pohybuje mnohem vyse nez 600W
neregistrovaný "Mitsi"
2. 9. 2005 11:54
Re: Re:
Opět mi nezbývá, než tv z hloubi své duše poděkovat. Hurá, nejsem čínský bůh srandy...!
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 13:34
Bez nadpisu
Ved ano, keby to naozaj bolo tych 600W, tak to nepohanaju remenom, ale elektromotorom ako napr. posilovac riadenia a usetrili by tak dost vela starosti s umiestnenim kompresora, ten by potom mohol byt hocikde.

V tejto suvislosti je zaujimave pozriet si toto:

[odkaz]

To je pecka (kostka)! Jednak nie je treba freon, CO2 sa da kupit a manipulovat s nim vsade, nehovoriac o obrovskom rozdiele v dopade na prirodu. Skrutkovy (!) kompresor sa pohana elektricky (uz nie variabilny piestovy, nebudeme mat o com diskutit...), je to uzavreta jednotka ako napr. chladnickovy kompresor a co sa mi obrovsky paci je to, ze cast tepla, ktore sa normalne musi niekde vyventilovat do vzduchu, sa ventiluje do auta - a tam je k dispozicii na zmiesavanie so studenym vzduchom. Za tu istu energiu! Uz nas nebude trhat, ze vzduch sa ochladzuje a potom otepluje - no a co? Genialne :shock: :idea: , takmer som na r*t padol, keby som nesedel. Preco to tak este nerobia vsade...?

Jedno tajomstvo, ktore zacali, ale nedokoncili je to, ze to pracuje s radovo vyssimi tlakmi ako terajsie klimy (wow) a teda cena toho bazmeku bude asi jajajaj, vysoka ako boli kedysi tatranske stromy. :roll:
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "fero1234"
2. 9. 2005 18:14
Re: Re:
Zasa trocha fyziky:

Uz sme tu zistili, ze Fabia 1.2 HPT ma na volnobeh spotrebu 0.5 l/hod a ak sa zapne klima, tak 1 l/hod.

Cize klima spotrebuje 0.5 l/hod.

Vyhrevnost benzinu je 46 MJ/kg, hustota 700 kg/m3

0.5 l/h benzinu = 0.35 kg/h = 16,1 MJ /hodinu = 4472 J / sekundu; ak uvazime ucinnost cca 20 % = 894 J/s = 894 W

Ak uvazite, ze auto spotrebuje pri 100 kmph 5 l/100 km, tak vykon motora je cca 10 kW, cize ak by kompresor potreboval podla tych grafov cca 3-4 kW, tak spotreba by musela ist hore o cca 1.5 - 2 litre, ale v priemere sa udava, ze klima zvysuje spotrebu o cca 0.5-1 liter /100 km, co zodpoveda odoberanemu vykonu cca 1-1.5 kW.

Cize stale si myslim, ze tych 600 W moze byt realnych, musite ale uvazit, ze dalsie 100-vky W idu na ventilator, ktory ochladzuje kondezator.

to tv:

ak aj uvazime teplotny rozdiel 35/5, tak na II. stupen ventilatora potrebujeme cca 300 W prikonu.

Cize z fyzikalneho hladiska ak sa na to pozerate zo strany vykonu potrebneho na ochladenie daneho mnozstva vzduchu, ale aj zo strany spotrebovaneho benzinu, tak to stale moze byt tych 600 W. (Aj ked aj ja mam pocit, ze by to malo byt viac ...)

K pocitom - pri jazde po mesta malymi rychlostami postacuju vykony na urovni cca 5-10 kW, pri takychto vykonoch ak zoberieme, ze kompresor odobera 0.6 kW a ventilator ma cca 200-300 W, cize alternator odobera pri ucinnost 50 % (neviem ci ma taku, ale je to +- jedno) 0.4-0.6 kw, a to uz mame cca 1-1.2 kw potrebneho vykonu, co pri nizkych rychlostiach zodpoveda cca 10%-20% vykonu bez klimy, takze aj ten 1 kW moze byt citelny.
neregistrovaný "tv"
2. 9. 2005 19:29
Bez nadpisu
Fero, cisla sice kontrolovat nebudem, ale mas na to dobry system a pokial si sa v tych cislach niekde nesekol, mas pravdu. Pridaj vsak este znacne kolisajucu ucinnost kompresora s okolitymi podmienkami.

Tie kompresory maju naozaj max. prikon tolko, kolko sa udava, teda 1 az 6kW. Lenze nikdy nebezia dlhodobo na max. vykon, dalej spinanim/regulovanim kompresoru (cyklovanie pri dosahovani max. tlaku u neregulovanych a regulaciou vytlaku u regulovanych) sa spriemeruje ich odber a nakoniec na tych Tvojich radovo stovky wattov v priemere sa naozaj mozeme dostat. Presnejsie za predpokladu, ze uz len udrzujeme vychladene auto na nejakej teplote a s otackami prilis nechodime hore-dole.

Samozrejme, neregulovane budu bezat na vyssi vykon ako regulovane, lebo jednoducho vyrabaju viac chladu, ako je potrebne. Preto ich je citit viac, najma pri spinani/odopinani ako to spominal Mitsi.

PS: oproti dlhodobemu priemeru 6,67 l/100km za 90tis. km sa mi zvysila spotreba o zanedbatelnych 0,23 l/100km pri ceste KE-BA-Svajciarsko-Francuzsko-Spanielsko-… (celkovo 9580 km za necely mesiac). A to na niektorych miestach bolo ukrutne horuco (jul 2004)... Prosim, spocitaj mi, kolko v priemere mi ta klima ubrala z vykonu motora. Dakujem :)
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "fero1234"
2. 9. 2005 20:52
Re: Re:
to tv:

s tym max. prikonom s tebou suhlasim, dodavatel kompresorov ponuka kompresor s danymi parametrami, vyrobca si ho nastavi na take podmienky ako mu vyhovuje. Tie udavane maximalne prikony su pri hranicnych hodnotach rozdielov tlaku a teploty, ktore podla mna vyrobcovia automobilov nepouzivaju - vsade sa dava nejaka rezerva.

Tie vypocty, ktore som uvadzal su dost priblizne, ale ak uvazime, ze oba vypocty smeruju k rovnakemu vysledku, tak na tom nieco bude. Ja netvrdim, ze Fabia ma maximalny prikon kompresora 600W, iba som reagoval na tie kategoricke vyhlasenia, ktore na zaklade pocitov tvrdili, ze to tak nie je. Preratal som si to a aj mna prekvapilo, co mi vyslo. Jednoducho so 600W prikonu kompresora sa to auto da uchladit.

K tomu tvojmu zvyseniu spotreby:

1l benzinu/hodinu je cca 1.8 kW pri ucinnosti motora 20%, pri ucinnosti 30 % je to 2.7 kW (je to linearna zavislost).

Cize pri priemernej rychlosti 100 kmph a ucinnosti 20 %, klima zobrala cca 414 W, pri 50 kmph 818 W; pri ucinnosti 30 % to bolo 620 resp 1.24 kW (tiez su to linearne zavislosti)

Tymto vypoctom sa da priblizne urcit aj vykon motora pri danej okamzitej spotrebe a rychlosti

------------------------------------rych… />
Vykon=9xspotreba(l/100km)x --------------x ucinnost motora (0.2-0.3)

---------------------------------------- 100 ------------------------------------

sorry za to formatovanie :-)

Je to priblizny vypocet, najvacsi problem je s ucinnostou.

Konkretne priklady:

pri rychlosti 100kmph a spotrebe 5l/100km je vykon 11.25 kW, pri rychlosti 150 kmph a spotrebe 13 l/100km je vykon cca 44 kW.
neregistrovaný "tamtam"
3. 9. 2005 20:19
Bez nadpisu
Ohledně toho brzdného mech. příkonu kompresoru - nebudu polemizovat jestli je 600W k vychlazení auta hodně nebo málo, ale prostě to při volnoběhu těch 600W bere, resp. nemůže to brát víc když víc energie do toho benzínem nepřiteklo... Což znamená kromě jiného zejména ten fakt, že mech. výkon kompresoru značně varíruje s otáčkami, tedy v nízkých otáčkách z něj nejde žádný závratný výkon asi dostat (tohle si troufám tvrdit bez důkazů). A z toho vyplývá má dávná úvaha o tom, že kompresor za volnoběhu motoru nebude elektronikou asi nijak extra moc řízen (snižován mu výkon), jak jsme si kdysi nerozuměli (tuším s rybízem...). Podle mě tedy může být řízení klimy zdvihem (elektronicky) výborný systém, jak stabilizovat výkon kompresoru nezvávisle od jeho aktuálních otáček. Současně jsem ze zajímavého povídání níže soukromě pochopil to, že systém a péče, s jakou byla navržena klima pro Fabii zatím žádné auto v této třídě (můj favorit je Megane) nemá a že preciznost a úspornost fabiácké klimy je zatím jinde nedostižná??? Spolehlivost dílů zatím nemusíme hodnotit, jde mi o zařízení jako takové.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
3. 9. 2005 23:52
Bez nadpisu
Niekde v tych pdf som cital, ze snimanim (regulovanim) tlaku na vystupe kompresora sa zistuje (reguluje) jeho vykon/prikon. Takze tou elektronikou sa naozaj asi da zaistit konstatny prikon kompresora podla potreby. Ale to len odhadujem, neviem naisto.

Ano, Fabia klima je asi dost premyslena, ale nepripisuj to Skode, skor Densu. Pisali, ze tento typ kompresora uviedli v roku 1997, to uz Fabia musela byt napoly dokoncena, akuratny cas. Takze podla mna VW/Skoda riskli, dali uplnu novinku na odskusanie do Fabie a pozorovali, co sa bude diat. Ked to vyjde (a asi aj vyslo), tak OK. Ak nie, zlizne si to Skoda a kral VW ostane uchraneny hanby :)

No ale na druhej strane si to Fabia "vyzrala" so servomotormi klimy. Takze asi tak 1:1... (Dobra sprava: inovovane serva s novymi snimacmi sa montuju zhruba od 2004-ho roku. To trvalo...)

Teraz, ked do toho viac vidim, osobne sa mi zda ta klima az prilis zlozita. Obycajny pneu-variabilny kompresor urobi velmi podobnu funkciu pri ovela mensom pocte dielov a za (odhadujem) velmi podobnu usporu paliva.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
4. 9. 2005 15:27
Re: Re:
(cit.) "Takze tou elektronikou sa naozaj asi da zaistit konstatny prikon kompresora podla potreby."

A k čemu by to vlastně bylo dobré? Já se prostě musím vrátit ke své prapůvodní úvaze: regulovatelný kompresor je tam proto, aby to i slabý motor na volnoběh utáhl, nikoli proto, aby se zajištoval konstantní příkon bez ohledu na otáčky!
neregistrovaný "tamtam"
4. 9. 2005 20:11
Bez nadpisu
Víš k čemu je dobrý konstantní výkon nezávisle od otáček??? Aby to umělo konstantní zimu nezávisle od toho, jestli jedeš nahoru nebo dolů, rychle nebo pomalu. Tohle je asi to stěžejní, na čem klima obvykle ztrácí body, jak se můžeš spolehnout na to kolik to vyrobí zimy když po té, co se to někam "posadí" a ustabilizuje ty vyřadíš a vydáš se sjíždět Alpy - výroba zimy klesne 10x a co potom??? Dovedeš si představit ledničku, ve které chceš +5°C ale co 2minuty jí pomocí křižíkova regulačního autotrafa měníš napájecí napětí 80-250V furt sem a tam jak blázen??? Asi takový režim má k dispozici auto jedoucí po silnici s kompresorem na řemenu....
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
4. 9. 2005 22:30
Bez nadpisu
Chlapci... Ja si myslim, ze toto je jednoducho technologicky vyvoj a tiez reakcia na problemy zivotneho prostredia a snaha znizovat spotrebu pohonnych hmot atd...

Ano, je pravda, ze regulovany kompresor pomoze faktu, ze aj slaby motor ho utiahne a to preto, lebo vyraba iba tolko chladu, kolko je treba a (prip.) kolko motor prave utiahne.

Lenze verim, ze prvotna snaha bola v tom, aby sa odstranila nadbytocna vyroba chladu, ked ho nie je treba - ved asi kazdy, kto vie rozmyslat a sa prvykrat dozvedel, ze ako klasicka neregulovana klima vlastne funguje, tak musi takyto system povazovat za zbytocne plytvajuci vsetkym - ropou, palivom, emisiami, prirodou, ozonovou dierou... Tak sa posnazili a vymysleli termostaticky exp. ventil. A isli dalej, lebo nebolo dost, a vymysleli pneu-variabilny kompresor. A potom isli este dalej a zamontovali do toho pocitac (aby sa napr. Skodovka mohla chvalit poctom pocitacov na palube, ja hovorim no zbohom, debugovat vsetok ten software...) a zrobili elektronicky regulovany kompresor.

To, ze je to nejako vyhodne aj pre male motory, to uz bolo iba dalsie, a vobec nie bezvyznamne plus...

A ja som v kazdom pripade rad, ze to je tak, ako to je, lebo na mojom starom Forde 3.0L/V6/cca 100kW to zralo benzin ako blazon, to bolo citit aj na vykone a aj na spotrebe, asi take cca 3 mile na galon menej, ako bez klimy (teda asi 1,5L/100km). A na Fabke s 1.4/50kW, pri rovnakom sposobe pouzivania, to zozralo asi o 2-3dl viac. Som spokojny.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "koukol"
5. 9. 2005 18:06
Bez nadpisu
Nechci se dotknout účastníků této diskuze, ale mně přijde daleko zajímavější diskutovat o tom, že Škodovka nabízí v prospektech k Fabii AUTOMATICKOU klimatizaci za 35.000 Kč. To se mi zdálo velmi výhodné ale jen do okamžiku, než mi prodejce vysvětlil, že ta klimatizace neumí automaticky regulovat teplotu uvnitř vozu, jak je to běžné u jiných automatických klimatizací, ale že automaticky reguluje pouze teplotu vydechovaného vzduchu (viz diskuze někde na začátku).

No nevím. Podle mě je to od škodovky pěkná habaďůra na zákazníka. A nejen to … taky dost mate, že místo červených a modrých barevných pruhů na ovládacím kolečku je tam napsána teplota ve stupních (nastavení teploty na knoflíku ale nemá nic společného s teplotou ve vozu – co tedy ta hodnota teploty znamená je záhadou a ani prodejce mi to nedokázal vysvětlit).

A tak zatímco ostatní výrobci poctivě rozlišují manuální a automatickou klimatizaci, Škoda rozlišuje automatickou klimatizaci pro Fabii (rozuměj manuální) a automatickou klimatizaci pro Octavii (skutečně automatickou). Mně osobně to přijde jako podraz na zákazníka hodný tak teleshopingového prodejce.

Takže pozor na to!
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "fero1234"
5. 9. 2005 18:19
Re: Re:
to koukol:

no keby si si poriadne precital predchadzajuce prispevky, tak by si sa dozvedel, ze klima fo Fabii udrzuje nastavenu teplotu vo vnutri vozidla (cidlo je na spodnej casti stredoveho tunela).

Tie cisla pri nastaveni teploty sluzia prave na to. A ten predajca nevedel, co mal vediet. (Co ma nijako neprekvapuje)

A este by si sa dozvedel, ze klima vo Fabii je na vysokej technologickej urovni.
neregistrovaný "rybiz"
6. 9. 2005 07:50
Re: Re:
Koukol : Vymen Prodejce, je to BLB !!!
neregistrovaný "tamtam"
5. 9. 2005 22:33
Bez nadpisu
Koukol: o technické úrovni dealerů víme své. Pokud ti stačí na vysvětlenou (nestačí - li ode mě, viz dílenská příručka k vozu), že klimatizace má v interiéru kabiny 3 teplotní čidla podle kterých upravuje teplotu vháněného vzduchu tak, aby respektovala tvé přání nastavené na ovladači teploty, tak fajn. Jinak to umí řízeně nejen chladit, ale v zimě i topit. Čidla jsou v proudu vzduchu nahoru, proudu vzduchu dolů a ve středovém tunelu pod mřížkou blízko ovladače teploty (profukovaném vrtulkou z důvodu věrnějšího obrazu teploty ve voze). Všechny nutné funkce (mísení vzduchu klapkou, výkon kompresoru) řídí elektronika na základě signálu těchto čidel a dalších veličin (rychlost vozu, teplota motoru, teplota na výpaníku, teplota venku, doba stání od vypnutí motoru, zpětný chod, full throttle poloha plynového pedálu, ....) - udělej si úsudek sám a až se stavíš za dealerem, zeptej se ho na čidlo v prostoru nohou a proměnný zdvih kompresoru... Schválně co se dozvíš. Jinak zde na foru je odborná fundovanost některých přispěvatelů na úrovni designéra toho zařízení, takže aniž se chci kohokoli dotknout, nějaká tvrzení nějakých prodavačů nemají řekl bych žádný reálný význam. Neboj, koupí klimy ve Fabii nemůžeš prohloupit, dostáváš zařízení vysoké technologické úrovně (druhou otázkou je spolehlivost - zde no comment), na tobě zůstává jen nastavit jak hodně má foukat vrtule a přeješ-li si vzduch nahoru dolů nebo do obličeje - vše ostatní dělá automatika, s max. možnou péčí ku spotřebě pohonných hmot a disponibilního výkonu motoru v danou chvíli....
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "koukol"
5. 9. 2005 23:58
Re: Re:
No nevím. Ten prodejce mluvil velmi přesvědčivě a pokud to mohu jako laik posoudit, tak i zasvěceně. Dokonce i v oficiálních materiálech Škody je napsáno, že klimatizace u Fabie automaticky reguluje teplotu vyfukovaného vzduchu. O tom, že by automaticky regulovala teplotu uvnitř vozu se nic nepíše. Tak vážně nevím. Možná se do dražších (luxusních) verzí Fabie montuje jiná klimatizace (stejná jako do Octavií), která je o něco více automatičtější.

Bavil jsem se o tom s jedním známým, který má Fabii s klimatizací a ten mi tvrdil, že na tu nejnižší nastavenou teplotu fouká nejstudenější vzduch a čím nastavuje vyšší teplotu, tím je vyfukovaný vzduch teplejší. To by odpovídalo tomu, jak se chová manuální klimatizace v mém autě (Opel Meriva). Možná skutečně se do Fabií montují různé klimatizace…

Já osobně si pod pojmem automatická klimatizace přestavuji, že jediné, co si nastavuji, je požadovaná teplota uvnitř vozu. A o nic jiného se starat nemusím. Ale berte to prosím jen jako názor laika.
neregistrovaný "tv"
5. 9. 2005 23:43
Bez nadpisu
Koukol: neviem, ci to komentovat, ale naozaj venuj viac casu precitaniu tohto fora, opytaj sa, ak niecomu nerozumies a potom mudruj. Inac co povedal Tamtam, pod to sa podpisem :)

Ja by som bol radsej tej poloautomatickej klime, ako plno automatickej, lebo mam rad veci pod kontrolou a pokial mozno co najjednoduchsie. Ved uz aj kaziace serva su dost vaznym dovodom na zamyslenie... Esteze ich v 2004-om inovovali. Inac, vyrobca Bosch, aby si nahodou niekto nemyslel, ze je to ausus...

Tamtam: este sa musime trochu ucit, aby sme prisli na uroven toho dizajnera, ale suhlas, nejaky kecalek zo salonu s jeho dojmami by si zvysil svoju kvalifikaciu po precitani tohto fora az natolko, ze by mohl ziadat o zvysenie platu :shock:
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
6. 9. 2005 06:43
Bez nadpisu
Koukol: teď jsem pochopil tvůj pohled na věc - ano, není tam klimatizace automatická z pohledu komfortu obsluhy, ale pouze z pohledy techniky výroby nastaveného množství zimy. Proč? Ve Fabii je pouze 1 druh klimy, jak v Junioru za doplatek (sorry nejde-li tam, nemám přesný přehled), tak v Eleganci gratis. Tato klima se chová tak, že po tobě požaduje manuální nastavení všech ovladačů (teplota - ta bude následně udržovaná, vyjma obou krajních poloh regulátoru, rozvod vzduchu a otáčky ventilátoru ve 4. diskrétních skocích). Pod pojmem "manuální klima" si ovšem představ zařízení více či méně "tupé", které ve Fabii nikdy nenajdeš a které po zmáčknutí povelu "zima" začne chladit až téměř zamrzne (pak se odpíná) nebo víče či méně sofistikovaně vylepšené. Zde ale je kompresor, který trvale pracuje, pevně spojen s motorem beze spojky (výhoda: i v zimě domazává těsnění své i dílů okruhu) a povel zima způsobí, že přidá svůj (spojitě nastavitelný) výkon a zavře obtok (zde si nejsem jistý) ventilu výparníku, čímž začne okruh chladit. Současně se hlídá povícero veličin jak auta tak okruhu, aby se chladilo vždy právě jen tak kolik je nutno, tj. nejen že je řízen "výkon" toho kompresoru tak, že ho v běžné jízdě na motoru skoro nepociťuješ (vzpomeň jak manuál klepe otáčkama když se připíná atd.), ale ona se řídí i teplota výparníku a to nejen tak aby nezamrzl, ale aby např. za deště chladil jen o trochu a tím odvlhčoval aniž by se muselo k tomu topit jak blázen aby nastavená teplota vyšla. Dále se míchá vzduch prošlý výparníkem s tím co projde topením aby výsledkem byla co možná nejméně kolísající teplota v kabině. Kompresor (spíš teplota media vystupující z chladiče) si sama spustí ventilátory, umí se rozpoznat zdali a kam auto jede, jestli neuteklo medium či zase netlakuje-li se moc, prostě tohle všechno jsou parametry. Klima má svojí ŘJ a druhá ŘJ ovládá dochlazovací ventilátory (společně ale nezávisle pro požadavky motoru i klimy). Čili máš pravdu jak ty že to není "automat" co se displejů a podobných věcí týče, ale tak my že je to automat co se týče techniky týká - a proč to všechno? Abys nemusel poslouchat rázy jdoucí od cyklujícího kompresoru připínaného spojkou na motor, abys nemusel platit za výrobu zimy kterou zkoriguješ topením, abys nemusel řešit je-li vnku +5 nebo +35 a měl v jedné poloze ovladače jeden teplotní komfort ve voze atd. atd. ... A k poslední poznámce že "více vlevo je více zimy" - to dá rozum, závislost požadované teploty od potřeby chladit je víceméně sobě přímo úměrná (parametry venkovní teplota a předchozí teplota ve voze), nicméně necháš-li to tak a vydáš-li se např. do alpských tunelů v létě, uvidíš jak krásně to bude korigovat ty změny kudy jedeš. Co by dělal manuál? V tunelu bys kroutil "do červena", po výjezdu zase "do modra" a tak furt dokola ... Little bit confused??? Prostě je to více než co vidíš v interiéru a u jiné značky této třídy to najdeš opravdu málokde. Proti celkovému automatu chybí čidlo slunečního svitu a program automaticky bez tvé vůle šachující rychlostí a směrem proudění jak ho napadne - vše ostatní už tam ale je!!!!
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "koukol"
6. 9. 2005 11:44
Re: Re:
Myslím, že je vše jasné. Prostě není automatická klimatizace jako automatická klimatizace. Škodovka tak trochu mate zákazníky (myslím ty obyčejné, kterým auto slouží jen na ježdění). Je sice fakt, že v to v prospektu nenápadně uvádí:

…Ovládání klimatizace je velmi jednoduché.

Pouze si nastavíte požadovanou teplotu vháněného vzduchu,…

ale kouzelným slůvkem je slovo automatická.

Podle mých informací je to prostě tak, že pokud na otočném knoflíku nastavím teplotu 20 °C, tak to znamená, že mi klimatizace bude vhánět do vozu vzduch o teplotě 20 °C. Neznamená to, že klimatizace bude udržovat teplotu 20°C uvnitř vozu!!!

Zkoušel jsem schválně volat technikům do Mladé Boleslavi a ti mi potvrdili následující:

Otočným knoflíkem se reguluje teplota vháněného vzduchu, ne teplota v kabině vozu!

Ale možná i v MB jsou BLBOVÉ :D
neregistrovaný "rybiz"
6. 9. 2005 12:15
Re: Re:
V MB nejsou blbove, jenom jsi se neptal na to na co jsi se mel zeptat. Teplote vhaneneho vzduchu je predrazene teplotni cidlo v kabine ktere nasledne urcuje teplotu vhaneneho vzduch ktera je merena ve vydechach klimatizace ! Doufam ze se s tim poperes !

Jestli chces vedet o A/C ve Fabii opravdu hodne, zkus si precist cele tohle forum, mimochodem to jsi mel udelat driv nez jsi tady zacal diskutovat ! :(
neregistrovaný "koukol"
6. 9. 2005 14:08
Re: Re:
Pánové – omlouvám se, ale v oblasti aut jsem úplný laik, pro kterého na autu je nejdůležitější velikost kufru. Diskuzi tady jsem přečetl celou, mluvil jsem s odborníky (?) i majitelem Škody Fabie, ale stále si o tom myslím svoje.

Dovolte malou (čistě laickou) připomínku k vašemu tvrzení, že teplota vyfukovaného vzduchu = teplota uvnitř vozu. To se mi totiž moc nezdá, že by to takhle fungovalo. Od klimatizace přeci požaduji, aby mi změnila teplotu uvnitř vozu a toho dosáhne jedině tím, že bude foukat buď studenější nebo teplejší vzduch, než je v kabině. Jinak by to fungovalo jako obyčejný ventilátor (pominu efekt chlazení foukaným vzduchem). Radiátory v místnosti přeci mají taky jinou teplotu, než vzduch. A pokud mám v místnosti mobilní klimatizaci, pochybuji, že by termostat byl umístěn v proudu vyfukovaného vzduchu. I v místnosti jsou rozdílné teploty (podlaha, strop, okna) a teplota je regulována podle teploty v místě umístění termostatu. U auta si myslím, že ty rozdíly nebudou tak velké, protože teplota se mění proudem vzduchu (často silným) a ne sáláním (to se v autě vlastně uplatňuje taky, pokud do oken praží slunce).

Laicky předpokládám, že u auta je to teplotní čidlo umístěno prostě někde v kabině (třeba na podlaze, co já vím).

Netvrdím, že mám pravdu – rád se od vás nechám přesvědčit. (A kdoví, třeba nejsem muž, ale ženská, takže mějte pochopení >:D )

Doplnění: Člověka přece zajímá teplota uvnitř vozu – teplota vyfukovaného vzduchu mě vůbec nezajímá (pokud mi to nefouká studený na nohy). Pokud by klimatizace ve Fabii regulovala teplotu vzduchu v kabině (pomocí čidel umístěných nevím kde), tak proč by to nenapsaly do oficiálních reklamních materiálů (že klimatizace reguluje teplotu uvnitř vozu), proč tam píšou o teplotě vzduchu vháněného do kabiny a matou tak obyčejné zájemce o koupi auta?
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 11:17
Bez nadpisu
Tamtam: ako vzdy, vyborny popis.

Snad len dve upresnenia: prve ohladom toho obtokoveho ventilu, s ktorym si si nie isty, naozaj tam ziaden nie je. Ten termostat kombinovany s expanznym ventilom (teda v samej podstate dyzou) iba priskurcuje vstup do vyparniku v zavislosti od teploty na vystupe z vyparnika.

A druha vec sa tyka tych ventilatorov. Pri zastavbe klimy do MPi som musel spekulovat co a ako s tymi ventilatormi, pretoze originalnu riadiacu jednotku z rozbitej Fabie som neziskal, a tak som si musel urobit vlastnu, ktora mala dve relatka.

Povodna jednotka vychadzala zo styroch vstupnych signalov:

1. povel od RJ motora (ECU) na pomaly chod ventilatorov (ked je teplota vody v motore myslim 94(?) do 106 stupnov)

2. povel od RJ motora (ECU) na rychly chod ventilatorov (teplota vody v motore nad 106 stupnov, BTW za tejto podmienky sa vypne kompresor uplne)

3. povel od RJ klimy na pomaly chod ventilatorov (vtedy, ked auto stoji alebo pomaly sa pohybuje)

4. povel od RJ klimy na rychly chod ventilatorov (tu nemam 100% info, ale malo by to byt vtedy, ked sa pozaduje zvysene chladenie, teda kompresor nad istu hranicu alebo iste tlakove pomery)

a kombinuje ich takto:

A. ak nie je ziaden zo vstupov aktivny, nepustat ventilatory

B. ak je jeden (a iba jeden) zo vstupov na pomaly chod aktivny, pusti ventilatory na pomaly chod

C. ak su oba vstupy na pomaly chod aktivne spust ventilatory na plny (rychly) chod

D. ak je hociktory zo vstupov na rychly chod aktivny, spust ventilatory na plny chod.

Ja som si narychlo urobil nahradnu jednotku s dvoma rele a par diodami, ktora robi presne tie iste funkcie ako vyssie popisane, ale okrem bodu C, vtedy sa to chova ako v bode B (nechcelo sa mi carovat s tranzistormi), auto odvtedy preslo 15tis. km v roznych teplotnych rezimoch (aj 56 stupnov vzduchu rozhoruceneho od asflatu v Monte Carle) bez ujmy na zdravi.

Co je zaujimave, oba ventilatory sa v pomalom chode spinaju cez predradny odpor (kazdy ventilator ma jeden) a v rychlom chode sa spinaju na priamo. Ine auta to maju robene tak, ze ked maju dva ventilatory, tak v pomalom chode ich zapajaju v serii a na plno paralelne. To sa vsak asi da iba vtedy, ked su oba ventilatory rovnakej (el.) velkosti, ale Fabia ma jeden velky a jeden maly. Asi by to v serii nerobilo dobrotu.

Skoda tej elektriny zrazanej na predradnom odpore. Takisto ventilator v kabine je cez predradny odpor, ine automobilky, napr. Renault pri auto-klime ma PWM spinany ventilator. Nechapem, preco ked robili tak dokonalu klimu si nedali tu pracu urobit PWM aj na kabinovy ventilator - ved to vychadza z tej istej jednotky, kde je procesor pre celu klimu, miesta tam je dost, len asi chladit by to nebolo ako. Ale zase by si usetrili mnozstvo kablov a ten predradny odpor zamontovany (kvoli chladeniu) vo vzduchovom potrubi.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
6. 9. 2005 11:39
Bez nadpisu
tv: to o obtoku kolem výparníku jsem kdesi četl (buďto Cedrych nebo DP Fabia). Jde totiž o zimu (roční období), kdy i na minimum běžící kompresor stále dopravuje medium dokola (říkají 3% min), pokud by se toto (byť minimální) množství "pchalo tryskou" výparníku, asi by to při -10°C venku nemuselo dobře dopadnout. Ale říkám, ověřené to nemám. Nicméně proti tomu jde mé soukr. poznání, že odstavená klima (jedu s ní, zastavím a hned vypnu motor - zvuk poslouchám u spolujezdce) někdy pšouká (jak lednice) jindy ne - byl-li by tam obtok, asi by byl zařízen aby se po odstavení auta otevřel a přepustil si to okolo.... Kdoví??
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 12:15
Bez nadpisu
Ale no, Koukol, uz dost. Teplota vhananeho vzduchu = priblizne teplota vnutri kabiny po istom case. Jednoduche zamyslenie: merat a regulovat sa musi teplota vhananeho vzduchu podla cidiel vo vystupnych potrubiach ako hlavna velicina, pretoze cidlo vnutornej teploty ma vdaka velkemu priestoru auta obrovsku teplotnu zotrvacnost v porovnani s cidlami vo vystupnych potrubiach. To cidlo vnutornej teploty je v strede kabiny (hned vedla tlacidla recirkulacie vzduchu je taka mriezka, za nou teplotny senzor a za nim ventilatorcek), podla ktoreho sa donastavi teplota podla potreby. A urcite sa do celeho vztahu zahrnie aj nastavena rychlost ventilatora a teplota vzduchu v exterieri.

Sice na 100% odmerane to nemam (to by sme museli disassemblovat software), ale iste je, ze to teplotu v kabine meria a podla nej sa - istym sposobom - zariaduje.

Chces mi povedat, ze ine automobilky to robia inac? Nebodaj ze maju 20 teplotnych cidiel po celom aute, ktore meraju teplotu pomaly aj na velkom palci lavej nohy spolujazdca vpravo vzadu? Vobec nie, ako Ti uz Tamtam vysvetloval, tie "automaticke" klimy len navyse automaticky distribuuju vzduch do roznych smerov a roznou silou. Teplotu reguluju ROVNAKO ako Fabia a na tom trvam. Hovorime o autach rovnakej kategorie, nie o Mercedese s dvojzonovou klimatizaciou a oddelenym teplotnym nastavenim pre kazdeho clena posadky.

Ak poznas podrobnejsie ine systemy (presnejsie: mas ich nastudovane z nejakej doveryhodnej literatury), prosim uved to tu, kazdy tuna na fore urcite rad privita nove info.

Ja Ti zatial poviem, ze takmer vsetci prispievatelia do tohto fora poznaju klimu na Fabke dost podrobne, a to teoreticky aj prakticky. Ja osobne poznam dost podrobne aj klimu (automaticku aj manualnu) v Renaulte Megane. Ak si dam zalezat, o chvilu by som Ti povedal aj to, ako to robi Citroen a Peugeot. Ver mi, regulacia teploty sa deje presne tak isto.

Budes spokojny, ked sa dohodneme na tom, ze Fabia ma klimu poloautomaticku? Teda ze sice nereguluje smer a silu vzduchu automaticky (to si musis urobit rucne sam), ale zato reguluje teplotu automaticky, a to este k tomu celkom dost dobre premyslene?
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "rybiz"
6. 9. 2005 12:19
Re: Re:
tv : Lepe uz to vysvetlit neslo, mozna ze to i Koukol pochopi :D
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 12:25
Bez nadpisu
Este jedna vec: pokial by sme isli do uplnych detailov, tak asi nikto, nijaka (seriozna) automobilka, ktora vie, o com hovori, by Ti nepovedala, ze sa reguluje teplota vnutri kabiny aj neviem s akou superautomatickou klimou. Ta teplota bude totizto znacne kolisat v celom priestore, ina bude pri podlahe pre kazde jednotlive sedadlo, ina v strede, ina pri strope, ina pri sklach a ina nad palubovkou a cidlo vnutornej teploty je jedno, maximalne dve v nejakom referencnom priestore. Lenze regulovat teplota vo vyduchoch sa da velmi presne. A na tom nezmeni nic ani slnecne, vlhkostne, uhlove a este neviem ake najblizsie vymyslia cidla. Takze asi tak.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 12:30
Bez nadpisu
Rybiz: dakujem. Myslim, ze Koukol chape dost dobre, len este potrebuje trochu pouvazovat nad problematikou a k tomu by mu velmi pomohlo precitat tuto diskusiu a pripadne aj ine (skoda, ze uz neexistuje stary archiv na www.skoda-board.net ).
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
6. 9. 2005 12:31
Bez nadpisu
:D >:D Chlapi dooobrý !!!

Hele Koukol jestli tys nevolal do škodovky Mrs. Brůchové, alias Helence??? Ta mi do očí (pardon do mailu) tvrdila už takovejch věcí, hit dne bylo když mi přišlo od škodovky dotazník na nový auto a tam otázka můj čistý příjem, o kus dál mé iniciále (skryté co čísla - nehraje roli). Píšu zpět co to má být, odpověď Tyhle informace my nezjišťujeme, píšu znovu s přílohou .jpg scan toho dotazníku a v něm kolečkem o čem mluvím, odpověď ano tohle my zjišťujeme pro účely srovnání trhů (následuje výpis 25 zemí kterých vlastně).... Takže ptáš-li se na teplotu vzduchu vháněného do kabiny, musíš přiložit .pdf list z díl. příručky k autu, abys měl nějaké relevantní info nazpátek. Jinak se můžeš dozvědět např. i to že se měří teplota vyháněného vzduchu z kabiny, když dobře položíš otázku a zvýšilo by to prestiž značky... >:D >:D

Sorry za offtopic...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 12:40
Bez nadpisu
Ech, Helenka :roll: , ta snad asi nema ani vodicak. Mne povedala, ze aby som netankoval viac ako 45 litrov do nadrze, pretoze mam postupovat v sulade s priruckou a moze to mat vplyv na zaruku... Lenze co s tym, ze ten odvzdusnovaci cudlik umiestnili tak idiotsky, ze aj pouceny expert na tankovanie (napr. sa mi stalo v Taliansku na pumpe s full-service obsluhou) ho pistolou nechtiac stlaci? Na to uz neodpovedala.

Wow, byt nejakou radovou Helenkou Bruchovou (ale nie tou zo Skodovky) a v pripade, ze sa kdekovek musi prezentovat menom a ma stastie na cloveka znaleho custom-service Skodovky, tak asi pochodi dost nemilo. A ani nebude vediet preco...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 14:38
Bez nadpisu
Diskuzi tady jsem přečetl celou

Haha, nemas platnu vyhovorku, nie si zenska. Jedine, ze by si bol rozpoltena osobnost.

Zotrvam v pisani k tejto problematike, ale iba preto, lebo si sa vyjadril, ze sa rad nechas poucit a je od Teba sympaticke, ze sa snazis rozumne dovodit argumentami. Inac by som si myslel, ze len podrypujes.

OK, to prirovnanie bolo zjednodusene. Ak si sledoval nasledny tok mojich myslienok, tak som tym chcel povedat, ze teplota vyfukovaneho vzduchu je presne regulovana podla nejakeho algoritmu, do ktoreho vchadza mnozstvo faktorov. Jeden z nich je aj teplota vnutri auta a zelana teplota nastavena ovladacom. Vysledkom je, ze nastavena teplota a teplota vnutri auta pri cidle vnutornej teploty je s +/- nejakou presnostou a v ramci prednastavenej tolerancie v dlhodobejsom casovom horizonte zhodna a dosahuje sa to prave ovplyvnovanim teploty vyfukovaneho vzduchu. Detaily tohto procesu (aka teplotna tolerancia, aky teplotny diferencial pri akej roznej zavislosti jednotlivych teplot a nastaveni klapiek a milion dalsich veci) su iba v hlave dizajnera a my sa ich najskor nikdy nedozvieme. Ale vieme, ze podobne je to u komplet kazdeho auta, u niektoreho lepsie (Fabia) a niektoreho horsie (viem v hlavy hodit napr. auto-klimu u Peugeota 605 s neregulovanym kompresorom a iba jednym jedinym teplotnym cidlom umiestnenym hned vedla tlacidla schranky pred spolujazdcom). Bud spokojny, Fabia je na tom lepsie ako velka vacsina aut svojej a aj vyssich kategorii.

Ak som to nepresne vyjadril, prepac.

No a ked si cital toto forum podrobne, tak si si mohol vsimnut drobnu poznamku o tom, ze porovnanie domacej a automobilovej klimy je ako zrovnavanie helikoptery a lietadla. V aute je neustaly prievan (preto je teplota vyfukovaneho vzduchu dost blizka teplote vnutri auta po dlhodobejsom ustaleni) a auto je nulovo teplotne odizolovane. V miestnostiach naopak ten isty vzduch ostava, cirkuluje, ohrieva velke mnozstvo predmetov a steny miestnosti, je velka teplotna zotrvacnost. Ale to si evidentne uvedomujes, lebo ako si spravne poznamenal, pomery v aute su ine, ako v budove, lebo vsetka teplota sa meni prietokom vzduchu a nie salanim (v pripade kurenia).
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
6. 9. 2005 15:06
Re: Ještě k "duálnímu režimu"
Pro zájemce mám v rámci "debugování" systémů klim. v autech jednu informaci: o víkendu jsem jezdil s Mitsubishi Galantem s automatickou klimou, který má kupodivu rovněž "duální režim" klimy (jak jsem psal níže, ale domníval jsem, že se to týká pouze "manuálních" klim), tj. režim ECO a "plný" režim/režim plného výkonu, signalizovaný na displeji symbolem vločky. Nějak mi uniká, k čemu že je to u automatické klimatizace dobré, ale budiž...
neregistrovaný "tamtam"
6. 9. 2005 15:13
Bez nadpisu
Koukol: i já se přidám, vidím že nad věcmi uvažuješ, což je mi sympatické. Zkus (asi nebude k sehnání) získat totožný prospekt psaný anglicky (resp. řečí kterou trochu technicky vládneš) - divil by ses jak nepřesně je tatáž věc v různých jazykových mutacích podána. Jinak ta klima udělá co psal tv - v relativně malém prostoru auta a "nadbytku" vzduchu vháněného přetlakem (náporem) a vrtulí je dost dobře v relaci teplota tohoto vzduchu s teplotou uvnitř - ten vzduch se prostě kompletně vymění co x minut. Co do toho vstupuje je přestup tepla mimo (typicky okny), který to rozbije (je tam subj. tepleji). Kdežto klima v obýváku pracuje s malou porcí vzduchu a obrovskou místností, navíc neochotnou ke změnám (tepl. setrvačnost zdiva a předmětů). A nikdy nečekej (u jakýkoli klimy) že se dostaneš na ten komfort kdy sedíš v obýváku v pohovce v +20 a venku je parno +35. V autě na tebe vždy svítí a už tohle ti udělá diskomfort, i když bys měl nastaveno stejných +20 (a bylo tam), vnímáš to jinak. Navíc ta klima vážně má čidlo vnitřní teploty, přímo té co je v kabině a nějak na něj reaguje - důkaz: necháš auto stát na slunci, přijdeš a vyrazíš, z výdechů to mrazí co to umí (analogicky v zimě topí co to umí) a po nějakém čase najednou hle ono se to "umoudřilo" - už to topí/chladí jen tak trochu. Čili to na čidle vidělo veliký rozdíl proti tvému přání a nějak pochopilo, že vháněním vzduchu +20 by ses k té teplotě dostal za 2 hodiny, tak se to rozjelo naplno. K tomu ale nutná nějaká souhra okolností, jistě je tam hystereze a predikce teplotní setrvačnosti, takže ti musí stačit konstatování že "nějak to reaguje" a jistou inteligenci to má, ale jaké hodnoty musí být překročeny aby něco - to jsme zatím nedosledovali. Ale věř nám, většina máme s tím autem mnoho sezon a mnoho hodin a víme jak se chová, my ho platili a nás zajímá, prodejce v salonu ví obvykle jen to co k výkonu práce nezbytné... Mě např. tvrdil že Fabie má dva palubní počítače (to má) prý pro dva řidiče aby měl každý svůj (no to asi těžko, co???). Atd.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 15:49
Bez nadpisu
Tamtam: vyborne! Dva PP pre dvoch vodicov... Neviem sa prestat smiat. A aj sedadla maju pamat pre kazdeho vodica...? A vieme dat pre US-nostalgikov prepnutie tacha na imperialne jednotky (mile, MPG apod.)? Ja som si na jednom Lincolne v US prepinal PP a tacho medzi imperialnymi a metrickymi jednotkami, len tak z nostalgie. Lenze podla metrickych sa nedalo jazdit, vsetky limity, vzdialenosti, kalkulacka v hlave...

Ja som predajcu pri testovani HTP presviedcal, ze ta funkcia trojiteho zablikania musi byt novinkou (a navyse prijemnou) na Fabiach, pretoze to predchadzajuce jednoducho nerobili. Po trojitej vymene nazorov som rezignoval, nechal som ho v dojme, ze som prilis dlho drzal packu... O mesiac neskor som sa dozvedel, ze sa to vola Autobahnblinking a ze to je novy "feature" v software RJ palubnej siete Fabie a ze to zacali montovat iba tesne pred tou skusobnou jazdou. Samozrejme, nikto to nikomu v salonoch nedal vediet a ak aj mozno ano, tak si to uracili precitat mozno aj pol roka "po funuse". By som chcel vidiet ten kysly ksicht predajcu, keby som mu to bol neskor "vytmavil".
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "koukol"
6. 9. 2005 16:29
Re: Re:
Pánové, díky za trpělivé a podrobné vysvětlování. Otázka klimatizace ve Fabii mě docela zajímala, protože svého času to byl jeden z důvodů, proč jsem zavrhl při výběru auta Fabii Combi. Říkal jsem si, že pokud automobilka vydává manuální klimatizaci za automatickou, tak se jí zřejmě nebude moc dát věřit ani u jiných uváděných údajů. Definitivně v neprospěch Fabie rozhodlo, když můj známý dostal k Fabii dálkové ovládání centrálního zamykání stejné, jako jsem měl u Formana (samostatná krabička s čudlíky). To už jsem jim nevěřil ani nos mezi očima. Později se sice vysvětlilo, že s tím centrálem ho podvedl prodejce a teď se ukazuje, že klimatizace zřejmě opravdu bude automatická, ale co naplat – už mám koupené jiné auto (MPV Opel MERIVA -> maximální spokojenost včetně manuální klimatizace).

Je zarážející, že si Škoda nedokáže pořádně proškolit svoje dealery (viz. i vaše zkušenosti) a nedokáže napsat pořádný prospekt (jelikož se jedná o českého výrobce, nemyslím, že by problém byl v překladu).

Já jsem se u Opela setkal s opravdu profesiálním přístupem prodejce k zákazníkovi, a také s nebývalou ochotou (i když to rozhodně nebyl důvod volby MERIVY). Z toho, co nám prodejce napovídal jsem zatím nepřišel na nic nepravdivého, tak nevím. Škodovka asi usnula na vavřínech v dobách, kdy zákazníci podpláceli dealery, aby auto měli co nejdříve, a zatím se neprobudila…

Ještě dovětek k těm dvěma palubním počítačům … to mi tvrdili taky, ale po detailnějším vyptávání jsem pochopil, že dvěma počítači mají na mysli dva režimy pamatování si údajů – krátkodobý a dlouhodobý, tj. že můžu sledovat např. spotřebu na nedělním výletě a zároveň průměrnou spotřebu za dobu od koupi auta. Palubní počítače u jiných aut si totiž často pamatují pouze jednu sadu údajů…
neregistrovaný "tv"
6. 9. 2005 17:56
Bez nadpisu
Prajem Ti, aby Ti Meriva a klima fachali na jednotku. Mne osobne sa Ople nejako nepacia a aj znamy sa zaprisahal, ze nikdy viac, dokonca v Kosiciach maju Ople najvyssiu cenu za normohodinu (o nekompetentnosti servisu pomlcim, to je snad vsade rovnake) spomedzi vsetkych ostatnych automobiliek, vraj vyssiu ako aj Mercedes...

Ja som mal Fabiu, 100% spokojnost. Kupil by som si ju kludne znova, keby bola k dispozicii ako Pickup (nieco ako FabCaddy vychadzajuci z noveho Caddyho), alebo v pripade osobaku keby mala nejaky normalny motor za normalnu cenu. HTP nechcem, 1.4 16V a zvysok je (bol) velmi drahy.

Podla mna zopar veci ma vsak Fabia lepsie ako "zvysok sveta", konkretne:

1. klima

2. tempomat

3. palubny pocitac

4. celkova konstrukcia ako robena pre amaterskych prerabacov, teda ak som chcel tempomat, mal som ho, klima podobne, denne svetla, komfortna jednotka apod., customization a diagnostika cez VAG neprekonatelna (ale toto je zas robota velkeho brata VW)

Zaporne stranky Fabie vsak - ako rozmyslam, tak rozmyslam - neviem najst, mimo chronickych problemov (tycky stabilizatora, serva klimy, snimac natocenia volantu, posilnovac riadenia apod.), ktore vsak ma kazde auto.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
7. 9. 2005 13:54
Bez nadpisu
Dobra sprava, cez vikend uvidim moju staru-dobru Fabku. Ked bude cas, skusim VAGnut nejake tie grafy z klimy.
Rozbalit vlákno
2
8. 9. 2005 08:38
Re: Klima
Jasne, že je klima vo Fabii automatická, hoci ideálne by bolo ju naznvať poloautomatickou, keďže za

automatickú považujem Climatronic. Ale inak to považujem za ideálny kompromis, lebo v Golfe som Mal

Climatronic a to auto som nemal rád. Smer a rýchlosť vzduchu som vždy nastavoval sám.

Dusan_ - ani automatická klimatizácia ti čelné sklo za dve sekundy neodhmlí. Na to zabudni.

tva - ale ak si je človek vedomý toho, čo má v aute pozapínané a nie je hluchý (počuje ventilátory), tak

sa dajú docieliť rovnaké podmienky aj pri tom voľnobehu a sledovať tú spotrebu. Ale samozrejme sledovať

VAG-om výkon kompresóra je podstatne presnejšia metóda.

tamtam - ja som zvuk Karosa pozoroval obvykle v takej istej situácii ako ty, teda že vonku nebolo príliš

teplo a teda že kompresór pracuje zrejme v oblasti minima výkonu (teda nejakých 30%). Už to nezmeriam,

lebo keď som si postavil kábel, tak sa našiel kupec na auto a bolo fuč. Otec má tiež Fabiu, ale bez

klimy.

fero1234 - podľa mňa klima beží určite na plný výkon až keď je na ovládači teploty minimum, ale

ventilátor je na maximum. Skús pri tej istej nastavenej teplote meniť rýchlosť ventilátora a uvidíš tie

rozdiely v spotrebe. Ja som mal bežne ventilátor na 1° alebo 2° a teplotu tak na stred (tuším 20°C),

spotreba sa hýbala medzi 1,0-1,2 L/h. Ale ak som dal ventilátor na 4°, tak som zaznamenal maximum až 1,5

L/h.

tva - jasne, že musí kompresór reagovať na teplotu nasávaného vzduchu bez ohľadu na princíp regulácie.

Veď čím teplejší vzduch preteká výparníkom (a čím rýchlejšie), tým viac sa výparník otepľuje a tým viac

výkonu sa z neho odoberá. To netreba skúmať, to je fakt.

Ešte k tej regulácii pri rozjazde. Bohužiaľ som to už nemeral, ale teoreticky by nebol problém meniť

zdvih kompresóra aj automaticky v závislosti na otáčkach motora. Výkon kopresóra bude určite závislý od

otáčok a zdvihu. A keď v danú chvíľu elektronika stanoví nejaký potrebný výkon, tak by bolo z môjho

pohľadu logické, aby sa ten výkon udržiaval aj pri zmene otáčok. Takže zamyslime sa nad tým, čo sa deje s

kompresórom, ak stojím na križovatke a potom sa začnem hýbať a motor už bude v otáčkach. Mohol by to

niekto zmerať.

tva - Fabi je jedinečný fenomén a zrejme aj preto má tak premyslený kompresór klimy. Treba si uvedomiť,

že Fabia vznika v dobe eufórie, kedy sa Octavia aj Felicia predávali ako chleba a fabrika chcela ponúknuť

zákazníkom ozaj kvalitné auto. Čas však uzázal, že kvalita niečo stojí, preto potom prišlo okliešťovanie

výbavy, keďže konkurencia predávala lacnejšie.

Aj ja si myslím, že prvotná snaha bola znížiť spotrebu paliva a vedľajším efektom je možnosť nasadiť tú

klimu aj do slabších áut a lepšia možnosť regulácie.

Ešte som nepočul o prípade, že by sa niekomu pokazil kompresór. Na mojom bývalom Golfe sa kompresór menil

práve minulý týždeň, auto malo niečo vyše 160.000 km.

Neviete, aký kompresór má Octavia II?

Tých 600 W sa mi nezdá už len z princípu. Ak si zoberiem príkon domácej klimy, začína sa vyjasňovať.

Pritom domáca klima chladí dookola stále ten istý vzduch (nenasáva teplý zvonka), do izby nedopadá toľko

slnečného žiarenia a chladíme trebárs len z 30°. V aute môže byť aj vyše 60°C. Navyše v lete dopadá na

1m2 plochy 800 W tepelného žiarenia. V aute pracuje sklenníkový efekt. Časť energie sa spotrebuje na

mechanické straty, niečo na odvlhčovanie, určite bude klima v aute menej účinná, nemá na svoju činnosť

tak ideálne podmienky ako domáca klima. Tak mi stále ten príkon klimy nesedí.

koukol - pochop, že tá klima reguluje automaticky teplotu v aute, nie teplotu vyfukovaného vzduchu.

Jednoduchý príklad. Auto stojí v garáži, vonku je 27°C, mám nastavenú klimu na 22°C. V garáži je ale

21°C. Ráno sadnem do auta a vyrazím. V prvom momente cítim, že klima fúka na mňa mierne teplý vzduch až

kým sa interiér v okolí teplotného čidla od slnečných lúčov nezahreje a klima veľmi rýchlo pochopí, že

teplota v aute je vyššia ako 22°C a začne čoraz viacej chladiť.

tva - s tou teplotou by som to na tvojom mieste tak isto netvrdil. Teplota vháňaného vzduchu môže byť

zhodná s teplotou interiéru len v ojedinelých prípadoch (napríklad jazda v noci, teplota von je podobná

teplote dnu). Sám si totiž protirečíš, lebo tvrdíš, že auto je mizerne izolované (pravda), ale že teplota

vháňaného vzduchu = teplote v interiéri (nepravda).

tva - oni tí pracovníci na salónoch majú možnosť chodiť na školenia, kde sa všetko potrebné dozvedia. Ale majiteľ salónu nie je ochotný platiť školenia všetkým zamestnancom a rozhodne nie extra často a zase predajcovia nemajú chuť behať po školeniach, lebo im môže kolaga (čo nešiel na školenie) vyfúknuť zárobok z predaného auta. Ale napríklad na testovacie jazdy s novou RS-ou sa predajcovia tešia a vtedy ide aj zárobok stranou. Ale kvoli nejakému novému modelovému roku?

koukol - s kamarátom sme testovali Merivu a určite by som s ňou nebol spokojný. Vydil mi ten divný A-stĺpik vo výhľade, motor 1,6 bol nejaký zdochnutý a interiér by mohol niesť nápis "preplastované". Mám aj solídnu sadu fotiek Merivy. Ale nech ti slúži.

Áno, aj ja by som si Fabiu kúpil zase. Bol som s ňou veľmi spokojný. A to jazdím aj v onakvejších vozidlách (predný náhon, zadný náhon, 4x4, 4-8 valcov, 170-246 kW). Ale potrebujem čosi väčšie, tak som Fabiu predal.
8. 9. 2005 08:38
Re: Klima
Grrrrr, netuším, prečo sa to tak rozsypalo. :?
neregistrovaný "tamtam"
8. 9. 2005 09:28
Bez nadpisu
Diamant koukám napsal něco ve stylu on-line chatu.... Pěkně otázka za otázkou - len volaké rozsypané, ale prolouskal jsem se.

Jen jeden postřeh k teplotě vzduchu vháněného ku požadované. Bude-li výměna dostatečně rychlá (porce vzduchu dost veliká) a prostor (kabina) dost malá, lze s jistou nepřesností současně působící jiné vlivy (ohřev okny) zanedbat. Je či není-li to tento případ těžko říct, ale pokud bys tam pral 1m3 vzduchu +10°C za vteřinu, jistě mi dáš za pravdu že vevnitř bude +10°C bez ohledu na cokoli dalšího (na planetě Zemi - ne na povrchu Slunce - pro příp. fyzikální rýpaly :-) ). Takže jsem chtěl jen demonstrovat že pokud mám přebytek správně nachlazeného vzduchu ku prostoru do kterého ho vháním, můžu částečně doufat že prostor proháněný tímto vzduchem bude mít téměř jeho teplotu - či nie???
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
8. 9. 2005 09:32
Bez nadpisu
Pochopitelně stále platí že regulace je dělaná jinak (dle skutečné teploty uvnitř), ale v ustáleném stavu by se mohly teploty vzduchu na vstupu a požadované teploty sobě docela přiblížit. Nicméně že klima to "vidí" je pravda a Diamant dokonce uvedl opačný příklad téhož, kdy klima v přechodovém ději dokonce napřed téměř "přitopí" a následně přejde do "chlazení", což je jasný důkaz že vnímá teplotu v kabině a snaží se jí dohonit do nějaké tolerance k požadované....
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
8. 9. 2005 10:02
Bez nadpisu
Diamant ako vzdy prisiel a nam to tu vsetko odobril, sme na spravnej stope :-)

Ha, tentoraz si Ty ten postihnuty cudnym riadkovanim :-)

Len jednu vec, Diamant, stale rad opravujes gramatiku (a Tamtam sa prida, on je tiez taky gramaticky guru, ze? >:D ) a tak si doplatil na to, ze pouzivas diakritiku. Kompresor sa pise s kratkym o. :shock:

Priklanam sa k Tamtamovym zaverom, a to ze teplota v auta, alebo pre detailistov, na prednych sedadlach a v oblasti teplotneho cidla, sa po istom casovo-teplotnom ustaleni pohybuje zhruba v tych istych cislach ako teplota vyfukovaneho vzduchu. O rozvrstveni a roznych teplotnych diferenciach v ramci kabiny som uz pisal, nejdem sa opakovat.

No nic, idem sa trochu odmlcat, zajdem na vikend pozriet stovezatu a cestou odpozorujem spravanie sa klimy Megana a ked to vyjde, tak VAGnem aj tu Fabku. Potom sa podelim so zazitkami. Zatial sa tu majte a nepobite sa velmi :)

PS: vcera som pozrel do Lasera a zistil som, ze novsie Berlinga maju tiez variabilny kompresor a navyse od Sandenu. Potvora Sanden sa ani neunuva dat na stranku, ze take nieco ma. A ja som si myslel, ze ma iba neregulovany...
Rozbalit vlákno
1
8. 9. 2005 15:33
Re: Re:
:lol: Ja idem pozreť stovežatú až o týždeň. Tak tie veže nepováľaj, nech niečo uvidím.

Som nevedel, že sa tam nepíše dlhé ó.

Zatiaľ som si vždy všimol iba toľko, že ak bolo vonku teplo a svietilo slnko, tak bol do interiéru vždy vháňaňný studenší vzduch, takže v praxi teória o teplote vháňaného vzduchu a zhodnej teplote interiéru celkom neplatí. Samozrejme teoreticky by to platiť malo, ale ... Samozrejme podvečer, ak je hoci aj tropická noc, tak by sa dalo povedať, že to platí.
neregistrovaný "koukol"
8. 9. 2005 17:46
Bez nadpisu
Ještě jednou se vracím k tématu klimatizace ve Fabii, neboť jsem měl možnost ji otestovat a mluvit o ní s lidmi, kteří tomu stoprocentně rozumí. Aby to bylo jasné, pokusím se porovnat v praxi tři typy klimatizace (manuální, Fabia, automatická). Přitom pominu sílu a směr foukání ventilace do vnitřku vozu:

1) Přijdu k automobilu, který je zaparkovaný na sluníčku…

– manuální klimatizace: knoflíkem otočím na doraz modrého políčka

– klimatizace Fabie: knoflíkem otočím na minimální teplotu, neboť hodnota °C na stupnici udává teplotu, kterou má vzduch vycházející z klimatizace – logicky potřebuji co nejstudenější vzduch, abych co nejrychleji ochladil vnitřek vozu; nastavovat na knoflíku např. teplotu 20 °C nemá význam, neboť takto "teplým" vzduchem by ochlazení vnitřku trvalo mnohem déle

–automatická klimatizace: nastavuji požadovanou teplotu 20 °C – klimatizace automaticky začne chladit na nejvyšší výkon a dovnitřku proudí ledový vzduch

2) … po čase se vnitřek vozu ochladí, navíc zajde sluníčku…

– manuální klimatizace: vypínám klimatizaci

– klimatizace Fabie: otáčím knoflíkem a nastavuji např. 20 °C

– automatická klimatizace: stále mám nastaveno 20 °C a klimatizace upravuje automaticky teplotu foukaného vzduchu tak, aby v kabině bylo 20 °C

3) … začne pršet a prudce se ochladí; v kabině je náhle zima…

– manuální klimatizace: otáčím knoflíkem do červeného pole a zapínám topení

– klimatizace Fabie: abych rychle ohřál vzduch v kabině, nastavuji knoflík na max °C, neboť chci, aby klimatizace foukala co nejteplejší vzduch a vnitřek kabiny se tak nejrychleji ohřál

– automatická klimatizace: není třeba, abych něco dělal s knoflíkem, na kterém mám nastaveno 20 °C; klimatizace automaticky zvyšuje teplotu vzduchu vháněného do kabiny

Co z výše uvedeného vyplývá? Fabie spíš než poloautomatickou má luxusnější verzi manuální klimatizace. Teplota vzduchu, vháněného do kabiny, je stále stejná (podle nastavení na knoflíku) a v žádném případě se nemění podle teploty v kabině!!! To bych rád zdůraznil. Pokud někdo tvrdí opak (že se mu mění teplota vyfukovaného vzduchu, aniž by hýbal regulátorem, podle teploty v kabině) tak buď nemluví pravdu nebo má nějakou jinou klimatizaci, než se běžně montuje do Fabií.

Klimatizace Fabie ovšem na rozdíl od manuální reaguje na změnu venkovní teploty (respektivě na změnu teploty nasávaného vzduchu). Čili, pokud se změní teplota nasávaného vzduchu, klimatizace tomu dokáže přizpůsobit svůj výkon. Na teplotě v kabině to vliv nemá (do kabiny proudí vzduch, který má stále stejnou teplotu), ale dozajista to má vliv na spotřebu paliva. To se musí nechat. Na druhou stranu je ale pravda, že teplota nasávaného vzduchu bývá konstatní, takže i u manuální klimatizace se teplota vzduchu, vycházejícího z klimatizace a foukaného do kabiny příliš nemění.

Názor, že teplota vháněného vzduchu = teplota v kabině, má svoji logiku, ale pouze za předpokladu, že se toho vzduchu dovnitř vhání hodně, což znamená ventilátor na plný výkon a spousta rámusu v kabině. Proto i u Fabie je lepší nastavit spíše nižší teplotu a nižší výkon ventilátoru, než vyšší teplotu a ventilátor na maximum. Úplně stejně se to ale dělá i u manuální klimatizace, takže z hlediska obsluhy fábiácká klimatizace žádnou výhodu nepřináší.

Abych to shrnul … způsob používání manuální klimatizace a klimatizace ve Fabii je téměř stejný a není u něj rozdílu (osobní zkušenosti). Pravý komfort a pohodlí přináší teprve automatická klimatizace (např. Climatronic u Octavie), která dokáže automaticky měnit teplotu vyfukovaného vzduchu v závislosti na teplotě v kabině. To prostě klimatizace ve Fabii neumí, takže se o automatickou klimatizaci nejedná. Pro potenciální zájemce o Fabii navíc smutná zpráva – nefalšovanou pravou automatickou klimatizaci (na rozdíl od jiných značek) nelze Fabii vybavit ani za příplatek :(
Rozbalit vlákno
6
neregistrovaný "koukol"
8. 9. 2005 18:13
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
Přidám ještě jeden názor člověka, který se zabývá opravami klimatizací. Zdůrazňuji, že se jedná o subjektivní názor, který nelze zevšeobecňovat. Podle něj jsou totiž klimatizace u Fabií oproti jiným vozům dost poruchové…
8. 9. 2005 18:44
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
koukol - Z dole uvedenéhon vyplýva len jediné. Človek, čo ti to hovoril o klimatizácii fo Fabii veľa nevie. Ver mi, že do Fabie sa dáva len jeden druh klimatizácie a tá reguluje teplotu vháňaného vzduchu do interiéru tak, aby sa v interiéri dosiahla užívateľom nastavená teplota. A tie tvoje body prepíšem tak, ako majú byť u Fabie správne:

1) Přijdu k automobilu, který je zaparkovaný na sluníčku…

- naštartuješ a necháš ovládač klimatizácie napr. na 20°C, nanajvýš ručne zvýšiš prúdenie vzduchu na hodnotu, ktorá ti je príjemná. Klima bude fúkať riadne studený vzduch.

2) … po čase se vnitřek vozu ochladí, navíc zajde sluníčku…

- ovládač necháš na 20°C a nanajvýš upravíš rýchlosť prúdenia vzduchu. Klima bude fúkať vlažný (ani studený ani teplý) vzduch.

3) … začne pršet a prudce se ochladí; v kabině je náhle zima…

- ovládač necháš na 20°C a nanajvýš prepneš prúdenie vzduchu aj na nohy. Klima bude fúkať teplý vzduch.

Že ja blbec som si neodložil protokoly aj grafy z merania, keď som testoval blbú klapku. Tam to bolo perfektne vidieť, ako kompresor reguluje svoj výkon aj ako sa hýbe teplota vyfukovaného vzduchu v závislosti od požadovanej teploty v interiéri.
neregistrovaný "koukol"
8. 9. 2005 19:54
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
Diamant2: Nezoufej, že nemáš ty grafy. Je přeci logické, že pokud kroutíš knoflíkem regulace, tak se mění teplota vyfukovaného vzduchu (proto tam ten knoflík je). Klimatizace samozřejmě mění výkon podle teploty, ale požadované – ne podle teploty, která je v interiéru. Tady nejsme v rozporu. Opakujem – knoflíkem se mění požadovaná teplota foukaného vzduchu a ne teplota požadovaná v kabině (nebudem-li uvažovat případ, že se obě tyto teploty rovnají).
8. 9. 2005 22:57
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
Už ti nemôžem napísať nič iné, len to, že musíš mať tú klimu pokazenú. Ako som už uviedol, mne klima v garáži ráno zvykla chvíľku kúriť (ono motor bol ešte studený, ale vzduch vonku bol teplejší, než vnútro auta) a ako sa interiér otepľoval, tak začala klima viac a viac chladiť bez akéhokoľvek zásahu do regulácie teploty. Klapky som mal v poriadku, po výmene nevykazovali chyby, na povely regulácie krásne reagovali. A taktiež to nie je oneskorený nábeh klimatizácie, lebo ak auto stálo v práci na slnku, tak temer okamžite po naštartovaní klima začala intenzívne chlaiť.

Ale veď urob experiment, prilož napríklad kocku ľadu v igelitovom vrecku k čidlu teploty na paneli klimatizácie a ten panel nechaj ochladiť. Potom naštartuj a teplotu nechaj nastavenú napríklad na 20°C a uvidíš, že ak bude motor teplý, tak to bude hneď kúriť. A potom trebárs fénom na vlasy zohrievaj tú mriežku s čidlom a uvidíš, že bez akéhokoľvek zásahu užívateľa začne klima chladiť. Fakt ti to už neviem inak vysvetliť.

Climatronic na rozdiel od Climaticu vo Fabii vie sám nastavovať smer prúdenia vzduchu (podľa toho, či sa interér má zohrievať alebo ochladzovať), rýchlosť prúdenia vzduchu a regulácia je ešte o chlp sofistikovanejšia. Klima má totiž vo vrchnej časti prístrojovky zabudované ešte čidlo slnečného žiarenia, takže ak svieti slnko, klima viac chladí (napríklad tým, že fúka silnejšie) aby sa posádka cítila príjemnejšie a naopak ak slnko nesvieti, tak fúka menej. Climatronic u Audi ešte sleduje aj znečistenie vzduchu a v prípade potreby automaticky aktivuje vnútornú cirkuláciu. Ale regulácia teploty je v princípe totožná so systémom u Fabie. Daj si už konečne povedať.

Fakt som pri tom meraní mal iný cieľ (sledovať klapky). Ale na tom grafe bolo vidieť aj to, že pri ustálenej jazde sa teplota v interiéri menila (vonkajšia teplota bola zhruba rovnaká) a klapka reagovala postupným posúvaním sa až kým nedošla na chybné miesto, kde stratila kontakt a bolo po regulácii.

Jasne, že ak sa nemení teploty v interiéri ani požadovaná teplota, tak bude mať teplota vzduchu prúdiaceho do interiéru stále rovnakú hodnotu. Ale akonáhle sa zmení teplota v interiéri (t.j. na čidle), tak sa hneď zmení aj teplota prúdiaceho vzduchu. Vyskúšaj to už konečne a neteoretizuj.
neregistrovaný "fero1234"
8. 9. 2005 23:27
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
to koukol:

ak ma Fabia cidlo teploty vo vnutri vozidla pri ovladacoch klimatizacie a to cidlo je este ofukovane ventilatorom, tak je logicke, ze sa to cidlo pouziva na udrziavanie nastavenej teploty v aute.

Climatronic ma zhodnu "chladiarensku" cast ako Climatic, rozdiel je iba v nastavovani ventilatorov, je to zrejme aj z toho, ze napr. pri Golfe V je doplatok za dvojzonovy Climatronic iba 6300 Sk
neregistrovaný "koukol"
8. 9. 2005 23:28
Re: Názor na kvalitu klimatizace u Fabie
Vzdávám to. Už jsem tomu věnoval plno času i usilí, abych zjistil, co je pravda. Fabii si teď zcela určitě kupovat nebudu, takže mně to může být i fuk. Možné je všechno, třeba ta klimatizace byla rozbitá, třeba jsme to blbě testovali. Jeden tvrdí to, druhý úplně něco jiného. Majitelé Fabií, se kterými jsem mluvil, používají klimatizaci stejným způsobem, jakoby to byla manuální. Zřejmě nečetli návod … safra, teď mě tak napadlo, že rozluštění celé této záhady by mohl skrývat NÁVOD K POUŽÍVÁNÍ KLIMATIZACE. To se přiznám, do něj jsem se nedíval…

Pokud je ale pravda co píše Diamant, tak je Škoda zřejmě jediná automobilka na světě, která svým zákazníkům prostřednictvím dealerů a pracovníků na infolinkách cíleně zatajuje přednosti svých vozů…
neregistrovaný "koukol"
8. 9. 2005 19:17
Bez nadpisu
Diamant: Zásadně nemůžu souhlasit. Tak, jak to popisuješ, funguje klasická automatická klimatizace, např. Climatronic u Octavie. Rozhodně to tak nefunguje u Fabie. Osobně jsem to zkoušel, potvrdili mi to technici z MB (žádná Helenka z recepce), odborní prodejci, servismani klimatizací, majitelé Fabií…

Nebo jinak – jak mi vysvětlíš, že ve Fabii, ve které jsem jezdil, fungovala ta klimatizace tak, jak popisuju já?

Abych to celé shrnul – při testování se jasně prokázalo, že přestože se měnila teplota v kabině, klimatizace na to nereagovala a teplota vyfukovaného vzduchu zůstávala konstantní. Tak to prostě je.

A vzkaz pro všechny, co uvažují o koupi Fabie: pokud vám prodejce bude tvrdit, že ta klimatizace je automatická, nevěřte mu. Knoflíkem budete muset kroutit stejně jako u manuální klimy…
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "koukol"
9. 9. 2005 00:15
Bez nadpisu
Nedalo mi to a nahlédl jsem do návodu ke klimatizaci u Fabie a … nic jsem nezjistil. I když – ten návod na používání (postup) je prakticky totožný s návodem, co mám u Opla k manuální klimatizaci (jediným rozdílem je zmínka, že v krajních polohách není teplota automaticky udržována). Tak nevím…
Rozbalit vlákno
2
9. 9. 2005 07:26
Re: Re:
Toto sa píše o klimatizácii v článku pri teste klimy v údolí smrti:

Škoda Fabia má sústavu vetrania a vykurovania najnovšej generácie, nevyžaduje neustále prispôsobovanie vonkajším podmienkam ručnou reguláciou. Stačí nastaviť zvolenú hodnotu, ktorá sa potom priebežne udržiava, čo nie je vo vozidlách tejto triedy bežné. Zvláštnosťou sústavy je elektronicky riadený kompresor, ktorého výkon sa mení podľa požadovanej teploty od temer nulového až po 100%. Tým odpadá regulácia miešaním vzduchu ochladeného na maximum so vzduchom teplým, zvyšujúca energetickú náročnosť zariadenia a navyše odpadá aj obvykle používaná elektromagnetická spojka. Kompresor má sústavu axiálnych piestikov ovládaných kotúčom na rotujúcej hriadeli. Naklápaním kotúča sa mení zdvih piestikov a tým aj stlačenie. Použitím tohto kompresora sa znížila aj hladina hluku celého zariadenia o 3 dB (A), čo ľudské ucho vníma ako polovičný hluk. Kompresorom sa stláča chladiace médium v plynnom stave a tým sa ohrieva. Ochladzuje sa prúdom vzduchu v kondenzátore

V prvom prospekte Fabie z roku 1999 sa píše:

Automatická klimatizácia zásobuje interiér vozidla optimálne chladeným alebo ohriatym vzduchom, ktorého teplota je ľubovolne regulovateľná.

Cedrych vo svojej knihe o Fabii píše:

Automobily Škoda Fabia mohou být vybaveny buď topením nebo klimatizací (po nastavení ovládacích prvkú pracuje samočinně). ... Po natavení požadovné teploty prostředí pracuje klimatizace samostatně.

Tak aké zatajovanie?
9. 9. 2005 07:32
Re: Re:
Už mi fakt dochádzajú argumenty aj trpezlivosť. Pozri si prospekt Octavie a zistíš, že u verzie s manuálnou klimatizáciou nie je na ovládacom paneli žiadna mriežka, pod ktorou by bolo skryté čidlo teploty interiéru ako u Fabie. Tak preboha načo by tam dávali čidlo teploty interiéru, ak by bolo úplne nanič? Inak asi si nedržal v ruke ten panel ovládania klimatizácie, že? Je to veľké temer ako autorádio a je tam fúra elektroniky. Tak aký význam by malo niečo takéto vyrábať, ak by sa to malo regulovať len pomerne primitívne, ako tvrdíš ty? Hlavne ak vedenie ženie konštruktérov k úspore každého eurocentu, ktorý sa ušetriť dá!
neregistrovaný "tamtam"
9. 9. 2005 07:35
Bez nadpisu
Koukol: podpisujem všechny Diamantovy tipy a postřehy "how to...", neumím ti poradit jinak, ale zmíním jediné: jakpak dlouho jsi čekal při těch testech??? Ono je totiž z dobrých důvodů tam vložena integrační časová konstanta v řádu nejméně celých minut (možná i dýl), která zařizuje to, aby na změny teploty (spíš výkyvy mícháním vrstev vzduchu v kabině atp.) nereagovala klima tak, že 20s topí a 30 s chladí - vzduch se musí napřed v autě promíchat a i tak ona musí změny svého režimu provádět velice obezřetně (pomalu) a dívat se co se stane. Byl by značný diskomfort kdyby zašlo slunce za jedniný mrak, v autě se hla teplota o 1°C dolů a klima ve snaze to hned zkorigovat zatopila. Následně vyšlo slunce a ona byla 1.5°C nad a začla chladit naplno... Tohle si může dovolit Climatronic (možná) ale ne zde když máš větrák třeba jen na 1. Takže pokud jsi to netestoval nejméně 10 minut máš to zkreslené záměrnou snahou konstruktéra nevystavovat lidi v autě teplotním šokům. Což ovšem stále nic neříká o tom, že to tu teplotu sleduje a koriguje - jen to nedělá tak bleskem a markantně jak jsi asi čekal... Ale ono to udělá, když teplota uteče "daleko", líbit si to nenechá. Další věc k zamyšlení je jak se získá signál o teplotě ze 3 čidel - to tu nikdo nevíme, možná je to součet 1:1:1 (tedy stejná váha všem), možná je to interiérové čidlo samotné a ostatní jsou informace o situaci do ŘJ - pánbu ví... Nicméně já s klimou Fabie 4x objel Evropu a tak vím, že celej den celou noc jsem na knoflík nesáhl, měl jsem +24°C a ve dne to chladilo v noci možná i skoro topilo a tak mě to vyhovovalo, aniž bych cokoli postrádal co jiní měli....
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
9. 9. 2005 07:50
Bez nadpisu
Pro experty něco z trošku jiného soudku: Jak je dělaný dvojzónový Climatronic??? Kamarád říkal, že větráky (řízení) respektuje situaci u řidiče (tj. např. řidič pohne teplotou a síla proudění přidá jemu i spolujezdci) a že max. covolený rozdíl teplot obou výdechů je málo - cca 4°C (nevím přesně). To dá asi rozum, když auto není nijak izolované a vzduch se hned míchá navzájem (leda že by si tam natáhli mezi sebou něco jako stan), ale ty větráky mě dostali.... Když prej totéž udělá spolujezdec tak nic a musí se spokojit s takovou porcí vzduchu která vyhovuje na optimální ochlazování dle žádosti řidiče. No asi je toho společnýho víc než jsem si myslel - kompresor je jeden zcela jistě a běží podle toho "víc náročnějšího" (nebo jen dle řidiče??), výparník asi taky a akorát se to pro každou stranu asi extra separé míchá, co?? Proto pak ty omezení rozdílu teplot a proud vzduchu je na začátku taky jen jeden, tak proto ta rošáda s tím jak řídit ventilátor... Nebo víte víc????
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Fentomas"
9. 9. 2005 08:01
G263
Mám ve Fabii manuální klimatizaci. Poté co mi v servisu dopnili médium začaly problémy - klimatizace chvíli jde, chvíli nejde, ale čím dál tím spíš vůbec nejde. Nejprve mi tok odůvodňovali vyloženými hovadinami a teď mě poslali, abych si koupil "Snímač výstupní teploty výparníku G263", že mi ho vymění. Myslím si, že u manuální klimatizace toto čidlo zapojeno není, a že mě v servisu trochu tahají za nohu.

Na co přeci čidlo teploty, když manuální klimatizace je buď zapnutá, nebo vypnutá a míchá se do ní vzduch topení, ale chladí pořád stejně? Nebo ne?
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
9. 9. 2005 09:03
Bez nadpisu
Čidlo teploty výparníku tam máš, manuální klimu tam nemáš. Čidlo se mj. dívá na to, aby výparník nezamrzl. Vypadá trochu jak stolní mikrofon, je to perličkový termistor na cca 20cm dlouhé do úhlu zahnuté nožičce - vedou do toho dva dráty. Co to stojí nevím, jak se tohle může rozbít taky netuším, ale asi jo...
Rozbalit vlákno
1
9. 9. 2005 11:26
Re: Re:
tamtam - nemaj strach, ono to čidlo je na mieste, kde sa teplota v aute zase až tak rýchlo nemení a práveže by klima mohla reagovať aj trochu pružnejšie, lebo keď zájde slnko, tak tá istá teplota vháňaného vzduchu do interiéru sa už človeku zdá dosť nízka a klima ešte chvíľu chladí rovnako až kým sa neochladí vzduch aj predmety v interiéri. Inak tá reakcia na zmenu teploty v interiéri bude podľa mojich skúseností plynulá, nebude tam nejaké príliš veľké oneskorenie. Isté oneskorenie už vnášajú do systému aj samotné klapky. A potom taká zmena teploty v interiéri trebárs o 1°C podľa mňa nespôsobí veľkú zmenu v teplote vháňaného vzduchu, takže sa určite nestane, že by klima chladila ako divá a potom by po malej zmene začala kúriť. Ona po tej zmene začne chladiť o kúsok menej, takže to ani nezbadáš.

Ale bolo by super v nejaký chladnejší deň nechať zapnutú klimu ale aby bola požadovaná teplota v interiéri vyššia, než vonjkajšia teplota. To by mala klima kúriť. A potom fénom na vlasy zohriať priesot čidla a sledovať, ako rýchlo klima zareaguje a začne chladiť. Mať tak Fabiu doma, tak hneď zajtra to vyskúšam. Sakra!

Nie. Čidlo v interiéri je smerodajné pre výpočet teploty vháňaného vzduchu. A teplota vháňaňného vzduchu sa sníma preto, aby sa podľa potreby hýbala miesiaca klapka a aby fakt išla z výduchov taká teplota vzduchu, akú si klima vypočítala, aby dosiahla v interiéri požadovanú teplotu. No a vonkajšia teplota sa sníma pre viacero vecí. U klimy napríklad pre riadenie chodu vetrákov chladiča. Ak vonkajšia teplota presiahne istú hranicu, veráky sa automaticky spustia pri zapnutí klimy bez ohľadu na teplotu chladiča.

tamtam - to si pekne napísal. Cez deň chladí a večer aj prikuruje. To je presne to, čo tá klima robí, hoci nikto na ten ovládač teploty ani nešiahne.

U dvojzónového Climatronicu je ten rozdiel strán myslím až do 6 stupňov. Neviem, či vodič ovplyvňuje hneď aj spolujazdca, alebo spolujazdcova teplota sa posunie až keď by ten rozdiel dosiahol maximálnu povolenú hodnotu (teda tých 6°C). To nech nám napíše niekto, kto má takýto Climatronic. Ale rozhodne je to príjemná funkcia, lebo napríklad tu sa skôr nejedná o teplotu v interiéri (tá sa beztak dosť pomieša), ale je zaujímavá teplota vzduchu, ktorá na človeka fúka. Takže napríklad vodičovi môže byť zima na ruky na volante, spolujazdcovi nie (je ďalej).

Manuálna klima by teoreticky mohla byť vo Fabii, ale nie originálna. Iba dodatočne montovaná.
neregistrovaný "tv"
12. 9. 2005 08:53
Bez nadpisu
Diamant: veze som Ti tam este nejake nechal. Viac Ti napisem v SS al. mailom, ked sa konecne dospim, siel som celu noc.

Takisto si precitam Vase prispevky a potom zareagujem az po vydatnom spanku, to sa neda stravit tak narychlo, len tak letmym pohladom som zistil, ze ste sa tu pekne pobili napriek tomu, ze som vam to vyslovene zakazal :D
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
12. 9. 2005 16:22
Bez nadpisu
No, takze:

Koukol: ak sa citis, ze Ta Skoda podvadza, tak si ju nekupuj. Ja samozrejme suhlasim s Tamtamom, Diamantom a Ferom, tak, ako to oni popisuju, to aj naozaj funguje.

Na podporu tvrdeni mam aj spominane grafy z merania, aj ked som nemal prilis vela casu na teplotne ustalenie, udaje budu dostatocne zrozumitelne. Este som ich neskumal, nebolo casu, mozeme to urobit vsetci spolu, teda kazdy sam, len potrebujem miesto, kde by som to uploadol. Viem, ze na yahoo konferencii to nebude problem a kto sa bude zaujimat, tak sa tam sign-upne. Ak mate nieco lepsie, sem s tym.

Ad dvojzonova klima (vsimnite si, ze nespominam Climatronic): na stranke Densa som sa docital, ze dvojzonovou klimatizaciou oni rozumeju trochu inu vec, ako napr. VW, kde sa jedna o oddelenu regulaciu teploty pre vodica a spolujazdca. Denso vyraba okrem kompresorov aj cele komplety kureni a tie, ktore oznacuje ako dvojzonove, sa spravaju tak, ze auto rozdeli vertikalne na dve pomyselne zony, a to spodnu a vrchnu. V spodnej casti prevazne recykluje vzduch, ktory ohrieva/ochladzuje na prislusnu ziadanu/vypocitanu teplotu, kdezto v hornej casti vhana iba cerstvy vzduch, znova ohriaty/ochladeny na prislusnu ziadanu/vypocitanu teplotu. Samozrejme, nielen kurenie, ale aj cele auto musi byt konstruovane tak, aby toto rozdelenie umoznovalo. Tak sa dosiahne, ze na pozadovanu tepelnu pohodu sa spotrebuje menej energie, ako by sa dosiahlo prefukovanim celeho auta iba cerstvym vzduchom. Predpokladam, ze v tomto type klimatizacie sa jedna o plnu automatizaciu s dalsimi dodatocnymi cidlami a cele je to take zlozite, ze to asi montuju iba do drahych alebo velkych a drahych aut. Viem si vsak takyto system predstavit napr. v typickych US vanoch, ktorymi sa dopravuje az 15 osob.

Tieto vany vsak uz v minulosti mali nieco podobne, totizto velmi velky objem priestoru vyzaduje dostatocne chladenie/ohrievanie, a tak bola jedna sada kurenia a klimatizacie typicky pod palubovkou (pre vsetky vyrabane modifikacie) a pre osobne verzie sa dodavala zosilnena klima, ktora mala zvlastny vyparnik a aj kurenie pre zvysok kabiny, kde sa v podstate iba recykloval vzduch.

PS: zvlastne dodatocne kurenie to nepotrebovalo, tie mega motory co v tom pouzivaju (v osobnych verziach vylucne osemvalce s objemom 6-7 litrov) vyrabaju zvyskoveho tepla az-az...
Rozbalit vlákno
1
12. 9. 2005 17:59
Re: Re:
Pamätám, že keď som mal Feliciu, tak pri úspornej jazde bola za mrazu teplota chladiacej kvapaliny niekoľko km aj sústavne pod obvyklou hodnotou 90°C, hoci termostat bol OK. To boli časy.
neregistrovaný "tv"
12. 9. 2005 20:58
Bez nadpisu
Tak som uploadol tie namerane grafy do [odkaz]

ale asi treba byt najprv registrovany s yahoo. Je tam aj viewer, ale neviem, ci neporusujem copyright ked poskytujem cast software. V kazdom pripade sa da stiahnut demo VAG-COMu v 3.11, kde je aj ten viewer na stranke www.ross-tech.com

PS: este k tomu pridam komentar s podmienkami pri merani a co som vlastne vystrajal
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
15. 9. 2005 07:31
Bez nadpisu
Tak včera jsem pozoroval chování klimy. Opět nemám nějaký ucelený soubor, protože opět (jako vždy) někam jedu sám a ponáhlam sa, je to spíš pozorování v typických situacích. Včera tedy nic moc horko, ale slunce skrz okna dokáže ještě v autě pěkně zatopit. V tomle režimu si nastavím 20°C a větrák 1 - vzduch co přichází je dochlazenej jen tak decentně. Po delší jízdě (motor si dobil baterku a klima vychladila interiér) je spotřeba 0.8 (po odpojení opět 0.6) - v tomto režimu nepomůže ani chvilkové snížení "na modro", proavděpodovně to registruje ne moc velkou vnější teplotu a tak pochopí že tenhle výkon stačí. Na to nechat to "na modro" dlouho jsem se bohužel nedostal z důvodu provozu, prostě jsem musel jet tak jsem to vrátil na 20 a jel. Přes oběd se auto velmi roztopilo - ten dusnej horkej vzduch, i když venku na střídačku pod mrakem. Po rozeběhu klimy foukal vzduch subj. daleko studenější (ale v autě zase horko a teploměr jsem neměl - těžko říct ale já si myslím že se chladil daleko víc) a klasických 1.2 (něco ale dobíjení baterky od startéru - měřeno hned). Ani zde nehrálo roli je-li nastaveno 20 nebo modro co se okamžité spotřeby týče - prostě auto pochopilo že mu teplota utekla daleko (bylo v něm jistě přes 30 v tu chvíli) a tak kompresor běžel mnohem víc - ač bylo venku téměř totéž co předtím (zvýšení venkovní teploty polední dobou jistě nebyla fatální změna). Tož asi tak, je vidět že kompresor si sám "odhadne" výkon a že čidlo vnitřní teploty je skutečně ten hlavní element kterým se to zkoumá. Okamžité výkyvy spotřeby podle toho jestli točím nahoru a dolů ovladačem naopak vidět nejsou - ale říkám, tohle jsem prováděl zbrkle a budu se muset příště zaměřit zase na tuhle závislost. Ale jinak se potvrzuje co bylo diskutováno, ne? (viac menej)....
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
15. 9. 2005 07:35
Bez nadpisu
Zapoměl jsem říct že je vyloučeno ve 2. režimu (ten oběd) že by motor šel následně na sytič a těch 1.2 si tak udělal on - ta pauza byla cca 15min a teplota zůstala na 90°C a mám vyzkoušeno, že během sekund (desítek max) přejde na svou téměř původní okamžitou spotřebu, jen něco málo nad díky alternátoru... Na vysvětlenou.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
15. 9. 2005 11:42
Bez nadpisu
Ja som mal moznost to pozorovat trochu dlhsie a ako spolujazdec (pri tych meraniach minuly vikend) a zistil som, ze aj ked das ovladac na maximalne chladenie, tak sa regulovany vykon kompresora splha hore dost pomaly v krokoch po 0,5% za priblizne sekundu. T.j. kompresor ma asi 200 krokov od nuly po 100% (povedal by som ze asi 256 s 8-imi bitmi), ked ich pridava po kazdej sekunde, tak mu bude trvat relativne dlho, kym sa dosplha na maximum. Z nuly na cca 30% a naspat na nulu pri zapnuti/vypnuti klimy vsak skoci ihned. To znamena, ze zvysnych 70% moze trvat aj 2 minuty.

Okamzita spotreba na zahriatom MPi 50kW (predne svetla boli zapnute) bola cca 1.2L pri 30-40% vykonu a 1.4 pri 85%. Takze meranim podla spotreby sa da iba velmi zhruba urcit, ako asi pracuje kompresor.

Dalsie zistenia boli (pre mna trochu prekvapujuce), ze RJ klimy sa hraje prave s regulaciou kompresora za ucelom doregulovania teploty. Trochu tu vsak zohravaju ulohy aj okolnosti merania, totizto za dobu cca 8-9 minut vnutorna teplota pocas chladenia klesla iba o stupen - dva, a slnko vonku svietilo dost silno, takze nebol cas na to spominane tepelne ustalenie.

Istu ulohu mohla zohrat aj skutocnost, ze namerana teplota vonkajsieho vzduchu bola 29 stupnov, a to vdaka neoriginalnemu teplotnemu cidlu (vyrobene z termistora s identickou hodnotou ako ma original) a hlavne umiestneniu na neoriginalnom mieste, pricom realna teplota vzduchu v tieni mohla byt okolo 25-26. Ale nerobim si iluzie o tom, ze originalne cidlo by bolo ovela presnejsie.

Grafy vo formate gif aj s popisom som uploadol na yahoo forum, link je:

[odkaz]

Asi sa treba prihlasit, aby bolo mozne stahovat subory.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
16. 9. 2005 09:39
Bez nadpisu
Takze grafy su tu:

[odkaz]

[odkaz]

A este som si dal tu namahu zacat luskat html a tak ak to uspesne doluskam, tak to bude aj tu:

[odkaz]
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
22. 9. 2005 22:38
Bez nadpisu
Tie obrazky striedavo funguju/nefunguju, zda sa mi na vine provider host.sk. Prosim o strpenie, ked budem mat cas, tak to opravim a dam vediet.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
23. 9. 2005 22:50
Bez nadpisu
Tie obrazky by mali byt OK, cakam na vase komentare.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
24. 9. 2005 07:52
Bez nadpisu
Nemám oprávnění prohlížet tuto stránku... A jelikož přes to vlak nejede, jiný komentář než "do šlaka" nemám >:D:D
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
24. 9. 2005 10:24
Bez nadpisu
Tak teda fakt do slaka, mne to na pocitaci ide, ale asi to ma nejaky cookie, ze vie, ze ja som ja a tak mi dovoli to, co inym nie... No nic, este budem spekulovat co s tym.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
24. 9. 2005 10:33
Bez nadpisu
Kdyby to pomohlo tak to vrací:

Pokud si myslíte, že byste měli být schopni tento adresář nebo tuto stránku zobrazit, zkuste web kontaktovat pomocí e-mailové adresy nebo telefonního čísla, jež mohou být uvedeny na domovské stránce tva.host.sk.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "tv"
25. 9. 2005 09:08
Re: Re:
Aha, no mudra rada...
neregistrovaný "tamtam"
25. 9. 2005 17:18
Bez nadpisu
No to teda je rada ako stehno!!! Nicméně myslím že je to klasická chyba HTTP 403 - Forbidden.
Rozbalit vlákno
1
27. 9. 2005 20:33
Re: Re:
tamtam - myslím, že pri štarte zohriateho motora sa ani z akumulátora nejako extrémne veľa energie neodčerpá. Ale pokus to bol dobrý. Mám dojem, že sa výkon kompresora nezvýšil aj preto, lebo prúdenie vzduchu cez výparník bolo pomerne malé.

tv - potvrdilo sa to, čo som už tvrdil, teda že teplota sa len ťažko ustáli, hoci podľa množstva ochladeného vzduchu fúkaného do interiéru to tak nevyzerá. Ale aj mňa dosť prekvapovalo, že to slnko dodá interiéru skutočne veľa energie.

Originálne čidlo vonkajšej teploty je pomerne presné, bežne som to kontroloval ráno v garáži, mám na stene aj ďalší teplomer. A taktiež ak voda v garáži akurát presne mrzzla, čidlo v aute ukazovalo nulu s presnosťou na pol stupňa. To je podľa mňa uspokojivé.

Ani mne tie grafy nefunguju.
neregistrovaný "miro84"
7. 10. 2005 17:03
Klima
Při zapnutém tlačítka AC febie opravdu udržuje nastavenou teplotu.V krajních polohách buď jenom chladí nebo topí. Nastavení trploty funguje i při vypnutém tlačítku AC, ale pokud je venku 25 stupňů tak i když nastavíte 21 stupňů budete tam mít 25. Klima jde zapnout až je venkovní teplota vyšší než cca 7 stupnů.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Sator"
8. 10. 2005 19:26
Prima
Nový videoweb s testy auťáků na [odkaz] Dnes Masserati Quatroporte, H2 a Honda Civic osmé generace - testováno první auto dodané do střední Evropy! Stream v nejlepší kvalitě na českém internetu! Fotky, diskuze.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Mazina"
13. 10. 2005 14:33
Klimatizace a údržba
Ahoj, zdáte se mi tady všichni znalci. Mám takový dotaz na tělo >:D Uvažuji o koupi Fabie s klimatizací, jen nevím, kolik stojí její údržba, jak často se musí provádět - nebo může? Jestli by nebylo lepší bez. Díky
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
13. 10. 2005 16:08
Bez nadpisu
Chlape, zla otazka. Ked Ti nevadi zvysena cena auta - teda ked Ta penazenka pusti - tak nie je nad cim rozmyslat. Ja viem, teraz sa tato otazka zda byt sporna (a po tom "superhorucom" lete, co sme mali), ale urcite to skor ci neskor ocenis.

Pre pokoj duse snad iba tolko, ze kabinovy filter musis menit tak ci tak, s klimou alebo bez, stoji cca 500Sk (mimo autorizovany servis).

Co sa tyka klimy, doporucuje sa dezinfikacia raz za rok az dva. Mozno to budes potrebovat, mozno vobec nie, ak vies, ako pouzivat klimu. Dnes je okolo toho hotova hysteria, kazdy dezinfikuje o dusu, je z toho dobry business pre servisy (1000-2000Sk), ale pred takymi par rokmi nikoho ani nenapadlo nic s klimou robit. Ak nahodou smrdela, otvorilo sa na chvilu okno a bolo to.

Raz za dlhy cas (5-10 rokov, mozno viac) mozes potrebovat znova naplnit freon. To stoji rozne, podla toho, kto ti to urobi, od 1000 do 3000Sk.

Zhrniem: udrzba stoji nie velke peniaze, ale auto bez klimy sa neoplati kupovat...
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "campagnolo"
20. 10. 2005 16:11
Bez nadpisu
To jako radi kdo, servisak co si koupil plnicku klimatizaci a potrebuje ji splacet??? Dyt kazda normalni klima ma tlakovy spinac a kdyz nahodou spadne tlak tak sama vypne aby se neposkodil kompresor. Az pak bych vyhledaval sluzby servisu a to jenom znackoveho. Protoze ruzni soumeni ti tam naperou ruznou vahu media. Kazdopadne ja osobne jsem nikdy v zadnem voze s klimou problem nemel. Vtesinou meli problem lidi co si koupili nejakou bouracku a nikdo se nezabyval poradnou opravou vymeniku a trubek u nej, ktere vetsinou pri celni nehode dostanou pusu.

Nezridka ranu zchyta i kompresor. Urcite se ale muze porouchat i nebourana, to nepopiram. Kazdopadne, dnes bych auto bez klimy nekoupil.
Rozbalit vlákno
1
20. 10. 2005 20:53
Re: Re:
Konkretne na nasom rodinnom Golfe odisiel kompresor po cca 160.000 km. Auto nebolo burane. Ale furt jazdilo v rezime auto, tekze vlastne ked to slo (nemrzlo vonku), klima chladila.
neregistrovaný "Pavel Jaroš"
20. 10. 2005 23:23
Bez nadpisu
Slováky mám rád,ale už to nějak nemohu přelouskat,tu jejich řeč.Tak to přeskakuju,ale neni kam přeskočit,tady češtiny moc není.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tv"
21. 10. 2005 00:54
Bez nadpisu
Tak mas vynimocnu prilezitost si to tu precvicit, tu "ich" rec...
Rozbalit vlákno
0

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57