Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dodge Six Series DD: Zbytky divokého Západu

Vladimír Kadera
Diskuze (0)

Kabriolet z třicátých let nám pomůže zavzpomínat na divoké počátky motorismu v Americe. Rozhodně je totiž o čem vyprávět.

Na začátku 20. století ubývalo na území Spojených států kouře z týpý a přibývalo ho z komínů továren. Přes planiny se natahovaly dráty elektrického vedení, kovbojové začali mít se svým životním stylem utrum a místo koní se začal používat nový dopravní prostředek, který konečně nekálel na zem - automobil.

Počátky motorismu v Americe byly však stejně divoké jako Západ sám. Třeba už tehdy bylo na území tři a půl milionu kilometrů silnic, ale z toho méně než deset procent mělo zpevněný povrch, aby se po něm tím novým hlučným vynálezem dalo jet. Bylo potřeba stavět silnice.

První výprava pro hledání trasy pro transkontinentální silnici se uskutečnila rok po vyplutí Titaniku. Flotila sedmnácti aut a dvou náklaďáků si ale zažila doslova peklo. Nechutné lepící se bahno v Iowě, do obličeje štípající prach v Nevadě, zatopené cesty v okolí řek. A jak se museli koně řehtat všem těm prasklým nápravám v místech, kde oni ladně proklušou.

A to všechno kvůli tomu, aby se mohla postavit Lincoln Highway, spojující San Francisco a New York, po které se chudáci motoristé plahočili rychlostí okolo 30 km/h, a pokud chtěli projet celou trasu, museli si vzít měsíc dovolenou. To ale určitě nemohli, protože v rozvíjejícím se světě bylo potřeba pracovat v továrnách s obřími komíny, aby si lidé přinesli z obchodu taky něco jiného než tuberkulózu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vladimír Kadera
Diskuze (0)

Doporučujeme