Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Girfalco Azkarra bude elektrická tříkolová raketa

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 25. 1. 2017 • 22:55
23
Zobrazit náhledy (23)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Atelier Girfalco Limitée hodlá v letošním roce zahájit výrobu elektřinou poháněných tříkolek, které mají patřit k nejrychleji akcelerujícím vozidlům schváleným pro běžný silniční provoz.

Atelier Girfalco Limitée se sídlem v Boucherville v kanadském Quebecu založili pánové Simon Luc Bouchard, Charles-Antoin Bonin a Sam Kandaleft. Cílem jejich společnosti je výroba elektřinou poháněného roadsteru na třech kolech s výkony, odpovídajícími minimálně v oblasti akcelerace těm nejlepším supersportům současnosti.

Tento stroj pojmenovaný Azkarra sází na koncepci s nezávislým zavěšením předních kol a pohonem jediného zadního kola. Podobné řešení ostatně nabízí i brutální Polaris Slingshot, ale ten sází na benzinový motor, zatímco kanadská tříkolka má být elektromobilem.

Pod značkou Girfalco má být na trh vedle standardního modelu Azkarra uvedena i ostřejší verze Azkarra S. Obě bude spojovat koncepce podvozku s rozvorem 2400 mm a rozchodem 1778 mm i design, ale model Azkarra S vedle výrazně vyššího výkonu nabídne i pohon všech tří kol.

Základní model Girfalco Azkarra bude vybaven elektromotorem s maximálním výkonem 75 kW a točivým momentem až 1000 N.m. Tyto hodnoty mají stroji o hmotnosti 480 kg zajistit akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,5 s a maximální rychlost kolem 200 km/h.

Ostřejší model Girfalco Azkarra S má nabízet maximální výkon 225 kW a točivý moment až 3000 N.m. Hmotnost tříkolky se přitom zvýší jen na 510 kg, zatímco jízdní výkony se změní výrazně a to především v případě zrychlení z 0 na 100 km/h, u nějž uvedeno jen 2,5 s. Maximální rychlost této verze má být okolo 240 km/h.

Atelier Girfalco Limitée neuvádí kapacitu baterií a ani čas potřebný k dobití na jejich plnou kapacitu, ale zmiňuje, že dojezd na jedno nabití u obou verzí se má pohybovat okolo 200 km. Navíc tříkolky Azkarra i Azkarra S nabídnou možnost volby jízdních režimů pojmenovaných Eco, Normal a Sportiva.

Kanadská firma nemá nijak extrémní představy o počtech vyrobených exemplářů a předpokládá spíše kusovou výrobu svých tříkolek. Ceny pak mají u základní verze Azkarra začínat na částce 67.500 kanadských dolarů (kolem 1.310.000 Kč) a u provedení Azkarra S je cena stanovena na 97.500 kanadských dolarů (zhruba 1.885.000 Kč).

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku