Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

GM povede dál Whitacre, osud Saabu je stále nejistý

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 25. 1. 2010 • 04:36
2
Americká automobilka General Motors ještě neuzavřela dohodu o prodeji své ztrátové švédské divize Saab nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker Cars, jednání však nadále pokračují.

Řekl to podle agentury AP mluvčí společnosti GM. Firma dnes rovněž potvrdila, že její prozatímní generální ředitel Ed Whitacre byl do své funkce jmenován natrvalo.

Akcie společnosti Spyker dnes díky nadějím na uzavření dohody o koupi Saabu posílily o 70 procent. "Spyker potvrzuje, že pokračují rozhovory, jejichž výsledek je stále nejistý," uvedla nizozemská firma.

Švédská televize předtím informovala, že Spyker ještě dnes oznámí koupi Saabu. Dodala, že švédská vláda souhlasila, že poskytne záruky za úvěry na tuto transakci od Evropské investiční banky. Vláda však tuto informaci popřela. "Žádné rozhodnutí o Saabu nepadlo," řekl mluvčí švédské ministryně průmyslu Maud Olofssonové po setkání kabinetu.

Whitacre je rovněž předsedou správní rady GM. Na postu generálního ředitele začátkem prosince nahradil Fritze Hendersona, jenž na svou funkci rezignoval. Henderson tak údajně vyhověl žádosti správní rady, která chce pod novým vedením urychlit restrukturalizaci. Whitacre dnes zopakoval, že GM hodlá do konce června splatit všechny vládní půjčky. Potvrdil rovněž rozhovory se Spykerem. "Zatím není co oznámit. Pokud se to změní, dáme vědět," uvedl.

Značce Saab nyní hrozí zánik. GM nedávno rozhodla o postupném ukončení činnosti Saabu, nevyloučila však prodej podniku v případě výhodné nabídky. V České republice i v dalších zemích tento měsíc protestovali proti likvidaci švédského podniku fanoušci značky.

Témata
26. 1. 2010 13:58
prodej Spykeru?
No, vypada to, ze uz se to snad brzo rozsekne. Doufejme, ze to dopadne dobre a Saab zustane a nestane se darcem organu pro Buick ...

[odkaz]

[odkaz]

[odkaz]
25. 1. 2010 20:06
Save Saab
Tak tento nápis jsem viděl dnes v Brně na zadním okně nějakého Saabu kousek od Vaňkovky... no snad to dopadne dobře.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud