Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak bezpečný je malý kabriolet při převrácení?

Diskuze (9)
Německý autoklub ADAC provedl u tří malých kabrioletů zkoušku bezpečnosti při převrácení. Výsledky bohužel nejsou příliš povzbudivé.

Kabriolety už dávno nepatří mezi sezónní zboží a jejich současná nabídka na trhu nových i ojetých vozů je relativně široká. Jejich největším problémem už několik desetiletí zůstává bezpečnost posádky při převrácení. Německý autoklub ADAC se proto rozhodl vyzkoušet tři z nejdostupnějších modelů.

Zkoušené automobily se liší svojí koncepcí. Citroën C3 Pluriel (u nás se oficiálně už neprodává) nemá prakticky žádné ochranné prvky. Mini Cabrio disponuje pasivním systémem ochrany při převrácení a Peugeot 207 CC má systém aktivní.

Peugeot 207CC

Nejlépe z této trojice dopadl Peugeot 207CC. Při převrácení se automaticky vysune ochranný rám, který má chránit cestující na předních i zadních sedadlech. Při zkoušce se ukázalo, že cestující vzadu byli chráněni dobře. Pro řidiče a spolujezdce jsou rizikem nedostatečně pevné sloupky čelního skla, které při nárazu povolily, samotný ochranný rám ale svoji funkci plnil dobře. ADAC zjistil nevhodnou geometrii bezpečnostních pásů. Kvůli vysmeknutí ramene zpod pásu se trup figuríny vyklonil směrem ven z vozu. Tento problém se ale týká opět jen předních sedadel.

Mini

Mini ze zkoušených aut vykázalo nejmenší poškození dveřních sloupků. Pozitivní dojem ale opět kazí nevyhovující geometrie bezpečnostních pásů a nízký účinek předpínačů pásů. Figurína spolujezdce se příliš sesunula ze sedadla, takže hrozí vážné poranění hlavy. Pevně namontované bezpečnostní oblouky za zadními sedadly plní svoji funkci dobře, ale jejich tvar je dostačující pouze pro osoby s výškou do 1,75 m.

Citroën C3 Pluriel

Citroën C3 Pluriel má nejzajímavější koncepci. Přidáváním nebo odnímáním dílů lze vytvořit hatchback, targu, kabriolet nebo pick-up. ADAC testoval Citroën právě v plně otevřené konfiguraci, kdy cestující chrání rám čelního skla a oblouky za zadními sedadly. Tyto oblouky společně s rámem okna, který se při nárazu mírně zdeformuje (ne tolik jako u Peugeotu), však dostatečně neochrání ani osoby malého vzrůstu. Geometrie bezpečnostních pásů nezabrání tomu, aby se rameno nevysmeklo zpod diagonální části pásu. Navíc předpínače pásů se neaktivují, protože nejsou propojeny se senzory, které monitorují převrácení. Ve výsledku je tak ochrana cestujících vpředu i vzadu obdobně nedostatečná.

Na základě výsledků zkoušek apeluje ADAC na výrobce, aby zvětšili prostor pro přežití pomocí posílené konstrukce A-sloupků a použití vyšších ochranných oblouků. Dále by měly být instalovány senzory, které při převrácení aktivují předpínače bezpečnostních pásů na maximální účinek. Důležité je také použití stabilizačního systému, který snižuje pravděpodobnost smyku s následkem převrácení.

Diskuze (9)
4. 6. 2008 14:59
Re: ...
To je sice pěkné...ale za ochranu cestujícíh při čelním, bočním nárazu a nárazu na sloup...s bezpečností při převrácení to nemá nic společného...
Avatar - Blue Sun
4. 6. 2008 12:42
Re: Co je opravdu důležité?
Blb ještě nutně nemusí machrovat. Machrem může být i neblb.
Avatar - www.skodaoctavia.cz
4. 6. 2008 11:11
Re: Co je opravdu důležité?
U gabrioletu se stím prostě musí počítat, že to není příliš bezpečné
Avatar - T613
4. 6. 2008 10:53
Re: Co je opravdu důležité?
spíše blbuvzdorná, ale jinak máš recht :yes:
Avatar - Blue Sun
4. 6. 2008 10:51
Co je opravdu důležité?
"Důležité je také použití stabilizačního systému, který snižuje pravděpodobnost smyku s následkem převrácení."
Důležité je vědět, co řídím a nechovat se jako nesmrtelný. Elektronika je mocná, ale ne všemocná. A není machruvzdorná.