Jižní Čechy: Krajem rybníků
Z Hradů do Hradce přes sto rybníků Třeboňska: náš červnový výlet východní větví jižních Čech odkryl nevídaně krás.
Jižní Čechy – malebný kraj svíraný Šumavou a Novohradskými horami – to je úchvatná příroda s prameny řek od Vydry po Vltavu, ale také historie, za níž mohou dávné obchodní cesty. Právě tady byla jejich křižovatka. Na jihu tak stojí spousta hradů a zámků. Každý jistě zná Český Krumlov, Hlubokou, Rožmberk či Zvíkov. My jsme ale náš výlet nasměrovali dál od Šumavy či „jihočeského moře“ Lipna. Vody si ale užili i tak dost!
Nové Hrady
Náš výlet jižními Čechami začínáme v nenápadném srdci Novohradských hor poblíž hranic s Rakouskem. Když tu místní vidí fotoaparát a vůz polepený logem Světa motorů, smějí se, že se objeví v časopise. „O nás se vůbec nepíše,“ stěžují si od půllitru ze zahrádky na náměstí. Přitom jde o kouzelné městečko, jehož historické jádro je městskou památkovou zónou. Lákadel má spoustu: slavný hrad, pár set metrů opodál i zámek. Z okolí sluší zmínit Terčino údolí, rezervaci Červené blato či tvrz Cuknštejn. A těch rybníků kolem! Stačí říct skoro jakékoliv písmeno abecedy a na názvy nestačí prsty ruky. Tak třeba B a Baštovec, Bažantník, Bedřichovský, Blatec, Borek, Byňovský. Nebo P a Pařezník, Písčitý, Plánský, Poitro, Písař, Pytlák. Z Nových Hradů se dá jet dvěma směry: silnice 156 vás dovede do Českých Budějovic (30 km), nebo se z ní dá v Trhových Svinech odbočit na 157 a zamířit do Českého Krumlova (45 km). My ale volíme silnici 154 směr Třeboň.
svetmotoru |
Třeboň
Udělali jsme dobře, silnice 154 je parádní, hezké zatáčky v nádherných jihočeských lesích musí potěšit každého vášnivějšího řidiče. A samozřejmě se všude lesknou další a další kapří domovy. Největší nás čekají v lázeňském městě Třeboni, ležící na Zlaté stoce mezi Světem a Rožmberkem – ten je se skoro 500 hektary největším rybníkem na světě, hravě by spolkl sto dalších včetně tak zajímavě znějících jako Čekal, Ženich a Vdovec. Komu by přišel k duhu spíš zlatavý mok, doporučujeme krásně opravený pivovar, založený už v roce 1379, kde se vaří tradiční Regent. Milovníky sladkého můžeme poslat do mnoha zahrádek Masarykova náměstí s podloubími, mariánským sloupem a kašnou. Po nich budete mít dost sil na třeboňský zámek, jeden z největších v Česku – vždyť má přes sto obytných místností. A hřích by bylo vynechat Schwarzenberskou hrobku v nádherném anglickém parku u rybníka Svět.
svetmotoru |
Stráž nad Nežárkou
Z Třeboně se vinou dvě hlavní cesty: silnice 24 podél rybníků jako Láska, Naděje, Víra, Skutek vás dovede do Veselí nad Lužnicí, z něhož se dá pokračovat na husitský Tábor. My volíme číslo 34 na Jindřichův Hradec a v polovině trasy se zastavujeme ve Stráži nad Nežárkou – městě spojeném s pěvkyní Emou Destinovou. Ta tu žila na vlastním zámku, když se během první světové války vrátila ze slavného angažmá v USA. Musela, neb ji tehdy zadržela na hranicích c. k. rakouská policie kvůli údajné špionáži a na zámku jí nařídila domácí vězení. Bydlela tu až do smrti v roce 1930.
svetmotoru |
Jindřichův Hradec
Jen slabou čtvrthodinku jízdy ze Stráže se před námi otevírá perla mezi českými městy. Koncem 16. století byl Hradec považován za druhé město království po Praze a slavná historie z něj dýchá dodnes. Místní hrad a zámek je v Česku třetím největším po tom v Praze a v Českém Krumlově, Krýzovy jesličky v muzeu jsou podle Guinnessovy knihy rekordů dokonce největším mechanickým betlémem na světě. A Hradečané se také mohou chlubit, že mají rafičky hodinek na nejpřesnějším místě u nás: městem totiž prochází 15. poledník, určující středoevropský čas. Hned vedle se nám zalíbila krčma s penzionem i pro nejnáročnější. Ujet z města na noc by byla škoda: hospůdky tu stojí na každém rohu a ráno se dá skvěle probrat: ať v rozsáhlém aquaparku nebo padesátihektarovém rybníku Vajgar, ležícím uprostřed města. Ten totiž zdaleka neslouží jen sportovcům nejstaršího veslařského klubu v Čechách.
svetmotoru |
Červená Lhota
Pokud jste jako my přespali v Jindřichově Hradci, určitě se druhý den vydejte po silnici 128 směrem na Deštnou. Po dvaceti kilometrech dojedete na zámek s netradiční barvou, k níž se váže pověst o zmizení krásné zámecké paní, po níž zbyly jen nesmazatelné krvavé stopy na bílých stěnách, což donutilo změnit fasádu načerveno. Vzniklo tu nejvíc pohádek, jmenujme třeba Zlatovlásku, O zatoulané princezně, Princeznu na hrášku nebo O kráse a štěstí, točenou i v krásném podzámčí. Milovníky botaniky chytne nejspíš úžasný zámecký park. Ve zmíněné Deštné pak stojí za návštěvu dvě unikátní muzea: letecké a provaznické.
svetmotoru |
Putování parní úzkokolejkou za Járou Cimrmanem
Jednou z rarit Jindřichohradecka je úzkokolejná železnice z roku 1897, po níž se dá svézt každý letní víkend i s parní lokomotivou do nitra České Kanady s lesními nádražíčky. Najdete zde třeba Kaproun, kde byl prý vyloučen z přepravy Jára Cimrman, což dodnes připomíná ohniště, u něhož trávil noc.
Tip pro motorkáře
Úžasných tras pro jednu stopu je na jihu hodně. Na naší cestě by se milovníkům rychlých strojů zamlouvala silnice 154. Na motorce máme v jižních Čechách vůbec nejraději trasu od Písku přes Putim, Bavorov až na Prachatice se skvělým asfaltem, horizonty a zatáčkami, z nichž hřeje nejen u řidítek.