Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kdo komu patří: Velká asijská loupež!

Svět motorů Svět motorů 17. 3. 2023 • 07:15
40
Zobrazit náhledy (40)
Seat Audi Škoda Logo Lamborghini Bentley Bugattti Porsche Cupra Italdesign JAC Jetta Scout Sehol Hyundai Logo Kia Genesis Logo Renault Nissan Infiniti Dacia Alpine Mitsubishi Motors Venucia Peugeot Citroën Logo Opel Abarth Logo Lancia Maserati Cadillac Lincoln BMW Suzuki Mazda Tesla

Po dekádách nadvlády evropských, amerických a japonských automobilek jsme měli vždy přehled o tom, komu která značka patří. Pak ale nastoupili Korejci, Indové a Číňané, kteří s mohutnými rozpočty udělali ve světovém pořádku zmatek. A také nové pořádky.

Náklady na vývoj a výrobu vozidel s každým novým požadavkem na bezpečnost a emise stoupají. Jak na to reagují automobilky? Rozsáhlejším sdílením.

Je to vlastně logické a triviální: kdo chce přežít, musí být silný a velký, což ústí ve stále větší konsolidaci. Před dvěma lety tak třeba po fúzi francouzské skupiny PSA a italsko-amerického FCA vznikla nová automobilka Stellantis.

Automobilová velmoc Evropa tak už má dneska jen pět velkých výrobců vlastněných primárně opravdu Evropany! Zjevný je nástup Asie, kde jsou automobilek vyšší desítky a čím dál více se tlačí a loupí ve zbytku světa. A to jak v prodeji vozů, tak nákupy zavedených firem.

Překvapivě ale právě v Asii také zůstává nejvíce nezávislých značek, a to zejména v Japonsku a Číně. Jaká je situace v roce 2023, přibližujeme v následujících tabulkách, kde představujeme koncerny aktivní v Evropě a značky osobních vozidel pod ně patřící. Roky symbolizují, kdy se výrobce dostal k současným majitelům.

Video se připravuje ...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Doporučujeme

Témata