Kolik stojí provoz auta? Konečná suma vás překvapí!

Jezdit vlastním autem neobnáší jen výdaje za pohonné hmoty. Přesto velká část řidičů skutečné náklady spojené s provozem vozidla podceňuje. Kromě paliva je třeba započítat povinné a dobrovolné pojištění, údržbu, servis, opravy, pneumatiky, ale i parkování. V průměru mohou vyšplhat na tisíce korun měsíčně. Na kolik vás provoz vašeho auta může vyjít?
Pojištění: Nezbytnost, která se může prodražit
Zákon to sděluje jasně. Každý vlastník motorového vozidla musí mít sjednané povinné ručení. Cena se odvíjí od spousty faktorů – věku, bydliště i řidičských zkušeností řidiče, typu vozu či bonusů za jízdu bez nehod. Například mladík s čerstvým řidičským průkazem zaplatí až několik desítek tisíc ročně, zatímco zkušený motorista získá pojištění výrazně levněji.
K povinnému ručení si navíc spousta lidí připlácí za havarijní pojištění, které kryje škody při nehodě, krádeži nebo třeba vandalismu. Podle Top-Pojištění průměrné povinné ručení u Škoda Fabia Combi 1.0 TSI stojí 2 430 Kč ročně a pro Ford Mondeo 2.0 TDCI už vás vyjde na 4 240 Kč ročně.
Pokud chcete ušetřit, využijte online srovnávač pojištění. Během chvíle dohledáte levnější alternativy a ušetříte stovky až tisíce. I přesto je důležité číst podmínky a nepodcenit detaily.
Palivo, parkování a další povinné výdaje
Palivo je nejvíce viditelnou položkou. Při cenách okolo 40 Kč za litr a průměrné spotřebě 7 litrů na 100 kilometrů se náklady načítají velmi rychle. Pokud ročně najedete 15 tisíc kilometrů, za benzín nebo naftu utratíte více než 40 000 Kč.
Následují ostatní méně či více pravidelné výdaje - mytí a údržba auta obecně, výměna stěračů či pneumatik, doplňování kapalin a další. I tyto zdánlivě drobnosti se nabalují a mohou vás nemile překvapit, pokud je neplánujete dopředu. Zatímco umytí či nové stěrače stojí pár stovek, nové pneu na léto či zimu už vychází na tisíce. A vyměnit je jednou za čas prostě musíte.
K tomu připočítejte dálniční známku a další poplatky za ze zákona povinné technické prohlídky a měření emisí.
Ve městech je parkování čím dál větší problém nejen kvůli nedostatku míst. V centru Prahy nebo Brna vás parkování v zónách může stát stovky měsíčně, nevlastníte-li rezidentskou kartu. A ta také není zadarmo. Šťastný ten, kdo vlastní ve městě garáž nebo pozemek, na kterém může parkovat. Případný pronájem parkovacího místa či garáže totiž stojí dalších zhruba 3 000 až 7 000 Kč měsíčně.
Pravidelná údržba a opravy
Auto navíc není jenom o ježdění. Pravidelná údržba, jako je výměna oleje, filtrů nebo brzdových destiček, je rovněž nezbytná. Tyto servisní úkony vás mohou stát několik tisíc ročně dle značky a stáří auta.
Myslet je třeba i na nejrůznější opravy, které většinou nikdo neplánuje. Porucha motoru, převodovky nebo klimatizace může znamenat výdaje v řádu desítek tisíc. Právě tyto nečekané situace jsou důvodem, proč je dobré mít finanční rezervu.
Partners Banka doporučuje udržovat finanční rezervu v minimální výši 10 000 Kč nejlépe na jejich spořicím účtu se štědrým úrokem 3,46 % a bez poplatků. Vaše peníze nezůstanou ležet ladem, zhodnotí se a přitom jsou stále k dispozici.
Kolik tedy provoz auta stojí?
V průměru vás automobil s palivem, pojištěním a celkovou údržbou vyjde zhruba na 70 000 Kč ročně a více. Konečná suma závisí na konkrétním automobilu, aktuálních cenách paliv a služeb i vašem životním stylu. Čím více jezdíte, tím náklady rostou. A také záleží, jak se o vůz staráte.
Pozor i na volbu značky auta. Vybírejte auta jednoduchá na údržbu a jejich opravy jsou levné. Mezi nejspolehlivější a nejméně náročné vozy patří například Toyota, Honda, Mazda, Hyundai nebo Škoda. Naopak luxusní značky jako BMW, Mercedes-Benz či Audi s sebou nesou vyšší náklady.