Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Martin Vaculík na téma zimní nafty: Od kdy ji tankujeme? A jak funguje po smíchání s tou letní?

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 3. 1. 2022 • 22:57
24
20
Zobrazit náhledy (24)
Kontrolovali jsme kvalitu pohonných hmot Kontrolovali jsme kvalitu pohonných hmot Kontrolovali jsme kvalitu pohonných hmot Kontrolovali jsme kvalitu pohonných hmot Kontrolovali jsme kvalitu pohonných hmot HVO v motorové naftě HVO v motorové naftě HVO v motorové naftě HVO v motorové naftě HVO v motorové naftě HVO v motorové naftě TUKAS TUKAS Texaco Robin Oil PAP Oil MOL KM-Prona KM-Prona

Technický expert Světa motorů se po roce opět vrací k tématu zimní nafty. Co byste o ní měli na začátku sezony vědět?

Zimní nafta je téma, které vás minulý rok hodně zajímalo a Martinu Vaculíkovi na něj do emailové schránka přišla pěkná řádka dotazů. Nejinak je tomu letos, a tak se technický specialista k problematice opět vrátil a zodpověděl hned několik otázek českých motoristů.

Dozvíte se, od kdy mají čerpací stanice povinnost zimní naftu prodávat, ale i co se děje v nádrži vašeho automobilu, když se zimní nafta smíchá s tou letní. Pokud vás zajímají i další videoporadny, které společně s Martinem Vaculíkem chystáme, nezapomeňte nás sledovat na instagramovém účtu @auto.cz.

Související články

Témata
7. 1. 2022 21:44
Re: letni nafta, zimni nafta, mocovina
Do 30 eur mas obd adapter aj soft na ktorom tebou spominane udaje uvidis. Po pravde ja to sice mam ale ked mi spusti regeneraci cestou do prace, ma to smolu. Co viem tak na niektorych dodavkach mozes rege spustit tlacitkom na palubke. To by sa hodilo do vsetkych aut. Mimo mesta to spustis a mas klud.
4. 1. 2022 18:44
Re: Opakování je matka moudrosti
Ano, ta zaostalá půlka světa.
4. 1. 2022 17:48
Re: Zimní nafta
Jenže zase má obrovské praktické 20-leté zkušenosti s dieselovými auty. Na VŠCHT budou spíše teoretici. A specialisté v rafinériích nemůžou prozradit know-how do médií.
Neříkám, že souhlasím se všemi jeho názory a myšlenkami, ale palec nahoru za práci, kterou odvádí :yes: Ty testy aditiv do benzínů (a naft), nedovedu si představit, že by to nějaký jiný novinář zvládl udělat.
4. 1. 2022 17:44
Re: letni nafta, zimni nafta, mocovina
Pro průměrného řidiče je to otrava, proto každému průměrnému (a podprůměrnému) vždycky doporučuju, ať si koupí benzín.
Zas ale pro čtenáře auto.cz je auto většinou mazlíček, takže letní a zimní palivo, aditiva, močovina, vypálit filtr DPF dlouhou jízdou a podobné věci nejsou pro čtenáře starosti, ale spíše to mazlení s tím autem.
Mně by to v principu bavilo, kdybych například jako řidič mohl sám sledovat míru zaplnění filtru DPF a ve vhodný okanžik bych sám regeneraci spustil. Jenže snahou výrobců je udělat auto takové, aby nevyžadovalo pozornost podprůměrných řidičů. A pak člověk jede služebákem 500 km a dojede k čerpačce natankovat a hučí ventilátor chlazení. "To jsme jeli tak rychle, že si to chladí motor?", ptám se zkušenějšího. "Ne, to se spustila regenerace". "A proč to regeneruje v tu nejhorší možnou dobu?"
4. 1. 2022 17:33
Re: Opakování je matka moudrosti
Skoro půlka světa topnými oleji topí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud