Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Na australské dálnici bude platit neomezená rychlost jízdy

Michal Fokt Michal Fokt 21. 10. 2013
15
Po Německu tu bude další stát, kde budeme moci jet po dálnici čistě podle svých představ a schopností. Ale bude to trošku z ruky - v australském Severním teritoriu.

Není na světě moc míst, kde byste se mohli svobodně rozhodnout, jak rychle pojedete po veřejné komunikaci. Jedno z nich máme kousek - Německo a jeho autobahny, na britský ostrov Man, kde není omezena rychlost na silnicích, to máme už o něco dál a nejnovější "ostrůvek svobody" bude od února příštího roku na opačné straně planety.

Australské Severní teritorium se rozhodlo na 193km úseku dálnice Stuart Highway mezi Alice Springs a Barrow Creek zrušit maximální povolenou rychlost 130 km/h a nechat rozhodnutí čistě a řidiči. Půjde o zkušební režim s platností 12 měsíců, jenž reflektuje fakt, že se v této oblasti v období 2001-2011 nestala kvůli rychlosti žádná tragická dopravní nehoda.

Jak už to u podobných volnomyšlenkářských rozhodnutí bývá, ozývají se i kritické hlasy, brečí mimo jiné i šéf Australian Automobile Association Andrew McKellar, podle něhož jde o hazard s lidskými životy. Andrew asi není seznámen s výsledky obdobného pokusu v americké Montaně, kdy v letech 1994-1999 bylo ve dne na dálnicích také povoleno jezdit neomezenou rychlostí. Tato éra skončila nikoli kvůli drastickému nárůstu havárií a úmrtí, ale prostě jen byrokratickým rozhodnutím, že "Reasonable and Prudent" rychlostní limit je protiústavní, Amerika je prostě země neomezených možností. Přitom v době, kdy tato neomezená rychlost platila, nehodovost se v Montaně snížila a po zpětné aplikaci levičáckého přístupu k věci v podobě znovuzavedení číselných omezení se zase začala zvedat, ostatně přesvědčte se sami.

Související články

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - lordlord
.
| 21. 10. 2013
proč ne, jedu na kolik se cítím, kolik mi dovolí auto a neodvádí mi pozornost sledování tachametru a vyhlížení policajtů
proč
| 21. 10. 2013
Tak nějak. I s limity musí být řidič schopen odhadnout, co si může dovolit. Jen dávají falešný pocit bezpečí. Že je v pořádku jezdit tak rychle.
MPR
| 21. 10. 2013
by sa mala zrusit vsade a plosne.
Ostala by iba doporucena rychlost (a existujuce znacky na nepredvidatelnych usekoch) na aktualnych urovniach a kto pri jej prekroceni sposobi nehodu, dostane napr. 3-5x taku pokutu (alebo zakaz soferovat) alebo rovno basu, podla toho, ake su nasledky.

Aktualne platiaca prezumpcia viny je chory na hlavu postaveny system.

Bezdovodna buzeracia a prikazy este nic nikdy pozitivne nepriniesli, moznost volby sposobi vyssiu intenzitu pouzivania mozgov u soferov a snad aj vyssie vybudenie zmyslov a pozornosti.
proč
| 21. 10. 2013
To sa vela ludi presvedcilo aj na ceste s 90kou, kde neodhadli utahujucu sa zatacku, pripadne ignorovali lokalnu znacku 70, 60 a pod...
Neobmedzena rychlost neznamena plyn na podlahe cely cas a to ani MPR, a dokonca ani tu MPR vela ludi nechape. Potom ich v zime na snehu/poladovici vidis parkovat mimo cesty.
proč
| 21. 10. 2013
Pokud něco zabije neomezenou rychlost v Německu, tak zelení. A srazit se s klokanem by ses nechtěl ani ve 130, natož ve 250.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku