Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Odbory Škody odmítly návrh růstu mezd o 2,5 %, hrozí protesty

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 4. 2010 • 01:10
49
Ani třetí návrh vedení Škody Auto se odborářům nezamlouvá.

Škodovácké odbory odmítly minulý týden i třetí návrh firmy na novou kolektivní smlouvu. Automobilka nabízela růst tarifní složky platu od dubna o dvě procenta, od října pak o dalších půl procenta. Navrhovaná jednorázová platba za duben pak vzrostla z původně nabízených 1000 korun na 8000 Kč. Odbory však i tuto nabídku nepovažují za dostatečnou, začaly proto s přípravou protestních akcí, informuje dnešní vydání Škodováckého odboráře. V tomto týdnu se konalo další jednání, jeho výsledek však není zatím znám.

Přesné požadavky odborů nejsou od počátku vyjednávání známy. Jak dříve uvedl odborářský předseda Jaroslava Povšík, chtějí odbory především zajistit inflaci, protože její odhady jsou rozdílné a pohybují se od nuly až k pěti procentům. Nedá se proto odhadnout, jak bude situace vypadat na konci roku či dokonce v roce 2011. Ke kolektivní smlouvě požadují takzvanou inflační doložku.

Vzhledem k prodlužujícímu se vyjednávání se začalo spekulovat o případné stávce. "K jakémukoliv protestu či stávce bychom sáhli až v krajním případě," podotkl Povšík. Uvedl však, že pokud se přístup firmy nezlepší do vypršení současné mzdové dohody, což bylo ve středu, bude takový postup nevyhnutelný. S přípravou protestních akcí začaly odbory v pondělí, jakou budou mít případně podobu, zatím není jasné.

Současná průměrná mzda dělníků v podniku je 26.500 Kč. Škoda Auto má asi 24.000 pracovníků, patří k největším zaměstnavatelům v Česku.

Jedno z nejbouřlivějších vyjednávání zažila největší česká automobilka před třemi roky. Odboráři tenkrát k prosazení svých požadavků použili několikahodinovou stávku.

Škodě Auto loni klesl čistý zisk o 68 procent na 3,46 miliardy korun. Tržby firmy se propadly o 6,2 procenta na 187,8 miliardy Kč. Dodávky zákazníkům mírně vzrostly o 1,4 procenta na rekordních 684.200 vozů. Letos by Škoda mohla dosáhnout dalšího prodejního rekordu, řekl v březnu předseda představenstva Reinhard Jung.

Témata
2. 4. 2010 15:09
Re: magori
To mu nevysvětlíš. Nechápu to. Jestli se jim to nelíbí, proč nedaj výpověď a nejdou pracovat někam, kde ty německé platy budou mít. Anebo lépe, proč si sami nezaloží firmy, nevytvářejí pracovní pozice pro jim podobný a nedělí se s nimi o všechce svůj zisk. Bez ohledu na to, že zaměstanec riskuje pouze jenom ztrátu pracovního místa...
2. 4. 2010 15:04
No to mě podrž
Když tady čtu některé názory, fakt se nedivím, že to Jyrka letos dá. My podnikatelé jsme největší lůzy na světě. Nejlépe nám znárodnit firmy a s námi na kandelábr. Chceš mít zisky větší než dělňas, jdi do toho rizika a dělej svůj business. No a pak ti někdo z lidí, kterým jsi dal práci, založí ve firmě odbory. A přijde den, kdy ti odboráři řeknou: "hele, nevyděláváš ty náhodou nějak hodně? Koukej se rozdělit. Jinak stávka a kdoví co ještě". Riziko, neriziko, musíš si koupit sociální smír, jinak tě ti méně schopní jednoho dne prostě na ten kandelábr pověsej. Ještě jedno řešení. Poslat firmu do kytek a pak ať odboráři stávkujou na úřadu práce 8-s
Avatar - T613
2. 4. 2010 10:16
Re: magori
:yes:
2. 4. 2010 10:10
Re: Právo a pořádek
taky dělám pro zahraniční firmu. Chtít platy jak mají v centrále mě sice napadlo, bohužel však nemáme odbory takže z toho asi nic nebude >:-[]
2. 4. 2010 10:06
Re: magori
přesně jak píšeš - o rozumných odborech není slyšet protože ty si dělají svojí práci a ne politickou propagandu. Vždyť odbory máš skoro v každé fabrice nebo závodě. A pro ně je taky výhodnější se rozumně domluvit než přivést podnik do ekonomických problémů.

Problémem budou spíš různé konfederace odborářů a pod, které jsou hlavně teplým místečkem a výtahem do velké politiky