Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Opravdový nástupce Shelby Cobry se začal vyrábět. Má až 663 koní

Lukáš Volšický
Diskuze (5)

Originální nástupce legendární Cobry vyráží na silnice. Britská společnost AC Cars vyrobila první kus moderního sporťáku AC Cobra GT Roadster, aby jej mohla ukazovat zákazníkům.

Carroll Shelby počátkem šedesátých let změnil automobilový svět, když se rozhodl pro vsazení amerického osmiválce do lehkého britského roadsteru. Z lehkonohého AC Ace se tehdy stala vzrušující bestie, dodnes přitahující pozornost pravověrných automobilových nadšenců. Není překvapením, že už od šedesátých let vzniká i ve spoustě replik a v posledních letech se představují i moderní restomody.

A právě teď se originální Cobra od AC Cars vrací na světlo světa, protože ve Velké Británii vyjel na silnice první novodobý kus. Oficiálně se jmenuje AC Cobra GT Roadster a vyrábí se u anglického závodního okruhu Donington Park. Malá továrna tak představuje jediného opravdového nástupce původní AC Cobry, vyvinuté ve spolupráci se Shelby American, který spojuje tradici s moderní technikou.

Vždyť mezi nimi je padesátiletá evoluce. Srdcem novodobé cobry je kompresorem přeplňovaný pětilitrový vidlicový osmiválec o 663 koních a 780 newtonmetrech, který sedí v karbonovém těle. Výrobce navíc uvádí, že moderní cobru začíná vyrábět s manuální i automatickou převodovkou, a dokonce i ve verzích s pravostranným nebo levostranným řízením. S moderní ergonomií se do ní navíc vejdou i osoby se vzrůstem přes 180 centimetrů.

Video se připravuje ...

S obrovským výkonem pětilitrového osmiválce, šestipístkovými brzdami, samosvorným diferenciálem a pohotovostní hmotností okolo 1400 kilogramů bude nepochybně ryzí řidičskou divočinou. A pokud se bojíte, v nabídce je i slabší atmosférická verze o 460 koních a 570 newtonmetrech.

První vyrobený sporťák AC Cobra GT Roadster bude společnosti sloužit pro oslovování potenciálních zákazníků a podle aktuálních plánů má vzniknout striktně omezený počet 250 kusů. 

Lukáš Volšický
Diskuze (5)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
29. 5. 2024 12:27
AC Cars
měla vždy ty Cobry skoro nejhezčí, fajn že bude nová :yes:
Interiér pecka a ty motory, úlná nádhera :yes:
Avatar - Barrichello
29. 5. 2024 12:26
Re: Krása!
kamarád mého kámoš (vím oteřpaná fráze ale je to tak) Cobru má, je prej to mazec ale nic pro nezkušené řidiče a taky pokud máš víc jak 185 cm
27. 5. 2024 22:14
Proč to není elektromobil?
Já myslel, že podle Horkého R. Už nikdo spalováky nevyvíjí.
Avatar - speedfred
27. 5. 2024 15:39
Re: Krása!
Nestačí KTM ? 😉
Avatar - Stejsn
27. 5. 2024 10:34
Krása!
Chtěl bych, aby mě v nějaké Cobře nebo třeba v Super Sedmičce někdo svezl. Zajímalo by mě, jak je to s exportem do USA, kde tuším pořád platí pětimílové nárazníky. Tohle nemá vůbec žádné, takže pro americký trh se tam nějaké dodají?