Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Petr Bernášek o řízení vlaku metra: Sviští až 90 km/h!

Tomáš Hadač Tomáš Hadač 21. 5. 2022 • 22:11
41
5
Zobrazit náhledy (41)
Jak se řídí vlak metra Soupravy nemusí nocovat pouze na konečných stanicích. Je jich tam nicméně nejvíce. Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Vlak metra se ovládá primárně prostřednictvím páček. Pedál slouží jen coby houkačka. Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra „Strojvedoucí jezdí maximálně dvě a půl hodiny. Poté má povinnou pauzu,“ říká Bernášek Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra Jak se řídí vlak metra „Mám strach, když se někdo pohybuje na okraji peronu. Stačí malá nepozornost a může dojít k tragédii,“ přiznává strojvedoucí Bernášek.

Jaký motor pohání soupravu metra? Které stanice jsou pro jízdu nejnebezpečnější? Nebo jakou maximální rychlost dokáže vlak vyvinout? Nejen o tom jsme si povídali se strojvedoucím Petrem Bernáškem.

Depo Hostivař. Tady si nás právě přebírá velezkušený strojvedoucí Petr Bernášek. Bavit se budeme o vlaku metra. Tematicky obklopeni soupravami, jež vypadají daleko větší, než jak jsme zvyklí z jednotlivých stanic. „A samozřejmě se taky po areálu kus projedeme vozem Škoda 87-71 M, jenž slouží na linkách A a B,“ říká nám Petr Bernášek s tím, abychom se nebáli zeptat opravdu na cokoliv. Inu, dobrá!

Co je pro vás nejtěžší na ovládání vlaku metra?

Za nejhorší reakce lidí na peronu považuju, kteří třeba jen dělají, že skáčou do kolejiště šipku. Opravdu stačí vidět jen malinkatý náznak. Nebo když přešlapují po kraji nástupiště.

Zažil jste vy osobně nějakou krizovou situaci?

Ne že by mi pod vlak někdo skočil. Ale před lety jsem zažil osobu jdoucí proti mně v kolejišti. Navíc jsem měl vedle sebe kandidáta v zácviku, který zůstal jako přikovaný. Tehdy jsem ještě na starší soupravě zatáhl za nouzovou brzdu a všichni tři jsme přežili naštěstí ve zdraví.

Jak nouzová brzda rychle zastaví?

Na fleku absolutně vůbec. Z osmdesáti kilometrů za hodinu zastaví do 215 metrů. Pakliže jde o nějaké klesání, dráha se zvětšuje. Čili počítejte se mnou: při vjezdu do stanice se pohybujeme na nějakých 50 km/h. V průměru můžeme konstatovat, že to je přibližně devadesát metrů do zastavení. Dotyčný na záchranu života tudíž příliš šancí nemá.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Už mám předplatné -

Související články

Témata
Avatar - petr petrumr
22. 5. 2022 14:08
Re: Re: řídí metro?
jestli dělals někdy na železnici, tak bys četl pozorně, že píši, že v metru nejsou vyhybky na 160, tak rekuperovat na 20km/hod.
22. 5. 2022 09:59
Re: Re: řídí metro?
Obzvláště pikantní je, když se člověk podívá na nadpis článku:)
křemičitý písek v akci:)
Avatar - VDC
22. 5. 2022 09:24
Re: Re: řídí metro?
A Metro jezdí 160? Možná z okna to tak vypadá....
Avatar - petr petrumr
21. 5. 2022 19:56
Re: řídí metro?
jo a když měníš směr, tak trochu přibrzdit, v metru nejsou vyhybky na 160.
21. 5. 2022 16:39
řídí metro?
podle mého názoru je řízení o změně směru jízdy:)