Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Peugeot 407 - Galská ambice

Ladislav Čermák
V automobilové střední třídě se dnes střetávají zájmy fandů prestižních značek, jenž nechtějí nebo nemohou vlastnit pětimetrovou limuzínu za několik milionů, mladých manažerů, kteří se pohybují dynamicky životem, prací i silnicemi a lépe situovaných...

Ti první požadují maximální komfort, spoustu chromu a dalších tradičních materiálů, druzí preferují špičkovou techniku, dokonalé jízdní vlastnosti a výkonné motory a třetí skupina očekává ve zvýšené míře stejná pozitiva jako v užitečném kompaktním voze, tzn. prostor, variabilitu a uživatelskou přívětivost, plus něco navíc. Všichni dohromady pak touží po atraktivním a zároveň reprezentativním designu. Suma sumárum, hledání receptu na úspěch způsobuje konstruktérům pěkně těžkou hlavu.

Toto dilema úspěšně řeší Peugeot již od dob typu 405, který kromě titulu Vůz roku 1988 dosáhl i vynikající prodejnosti a spolu s legendární dvěstěpětkou zapsal „lvíčata“ do podvědomí celého světa. Tam se vešlo i ladné a objemné kombi a samozřejmě též Ari Vatanen, vyhrávající se svým dvoudveřovým speciálem Rallye Paříž – Dakar.

Teprve po dlouhých osmi letech přišel vycizelovaný pokračovatel 406 a stal se skutečným šlágrem, který pomohl dostat koncern PSA do záviděníhodné ekonomické situace, v čemž mu zakrátko sekundovaly i další superúspěšné typy 206 a 307.

Znovu po neobvyklých osmi letech, nazrál čas pro nahrazení technicky (nikoliv designově) stárnoucí 406. S názvem tvůrci moc práce neměli, tak se nyní světu představuje Peugeot 407. Má obzvláště těžkou pozici, střední třída je jako nikdy dřív plná vyhraněných a kvalitních automobilů, zejména příliv rychle se zlepšující asijské konkurence vyplňuje každou skulinku na trhu a činí zákazníky zhýčkanými. Kromě toho musí splnit vysoká očekávání, vyvolaná úspěchy svých předchůdců i dalších Peugeotů v nabídce a připravit se na delší periodu obměny. Výhodou naopak je, že může komfortumilné zákazníky přenechat „hydraulickému“ bratranci Citroenu C5 a specializovat se na dynamičtější část publika, k čemuž byl vybaven originálním vzhledem a pokrokovou technikou.

Tvary čtyřistasedmičky jsou značně experimentující - počin o to pozoruhodnější, oč oslnivé prodejní úspěchy Peugeotů více stojí a padají s líbivým designem. Značně narostla příď, přední převis přesáhl o 29 mm metr a u sedanu je o více než 10 cm větší, než zadní. Ani posádka ovšem nestrádá, hodnota rozvoru 2725 mm je dostatečně výmluvná. Čelo vozu bylo ztvárněno ve jménu maximální ochrany chodců, odpadly tedy ostré a tvrdé hrany, přední spoiler obsahuje zábranu proti spadnutí pod vůz a kapota je v místech potenciální kolize s hlavou vyměkčená. Přesto zbyl prostor pro eleganci, líbivý je zejména jediný obří nasávací otvor, ztvárněný do širokého úsměvu, lemovaného standardními mlhovkami. Spolu s protaženými světlomety a maximalizovaným logem se bude jednat o identifikační znaky všech nových Peugeotů.

Profil se změnil nejvíce, trochu připomíná hatchback Laguna. Kabina se posunula vpřed, silně skloněné čelní sklo ústí až nad osou předního kola a zahajuje široký oblouk střechy, pod který se mj. vešlo i celé zadní kolo. Že toto řešení kromě prostornosti přineslo i uspokojivou aerodynamiku, svědčí i hodnota cx 0,29. I kombi označené SW bylo zastřešeno dlouhým obloukem, podepřeným „jachtovým“ D-sloupkem se zabudovaným malým trojúhelníkovým okénkem, opticky propojeným se zadním sklem. Výsledkem je kromě nezaměnitelného vzhledu i nízká skloněná záď, ve které je možné otevřít malé okno samostatně. Boční panely byly horizontálně opticky rozčleněny, takže i přes značnou výšku působí lehce a eskalují dynamický feeling.

V pohledu zezadu na limuzínu lze asi najít nejvíce podoby s předchůdcem – dvakrát prolamované čelo je povědomé. I koncová světla odkazují na starší Peugeoty, stejně jako stříbřitý reliéf lvíčka. Kombi je ovšem zcela nové, mnohem více než 406 kombi, honící objemové rekordy, akcentuje eleganci. Moderní horizontální prolis rozlišuje skloněné okno a kolmou spodní část. Nabídka barev dosáhla čísla 12 - modrá Alcyon, stříbrná Dolomites, švestková Montechristo, modrá De Chine, šedá Aluminium, šedá Iceland, šedá Fer, červená Lucifer, bílá Gold, zelená Intensive, bílá Banquise a černá Obsidienne.

Interiér byl sladěn s exteriérem a vystavěn kolem řidiče jako nejdůležitějšího člena posádky, počínaje rozložením ovládacích prvků, přizpůsobitelností, až po počet airbagů. Seřízení polohy sedačky, zrcátek a dvouosého sloupku řízení se děje u špičkových verzí elektricky a vyvolává z paměti dálkovým ovladačem. K uložení drobností slouží kvantum odkládacích prostor, zejména klimatizovaná schránka na 1,5litrovou láhev. Pohodlí i na zadních místech zajišťuje absence podlahového tunelu a opěrka s úložnou schránkou a stojánky na nápoje, variabilitu zase jejich rozdělení na polovinu a sklopitelnost.

Výbava je rozdělena do tří úrovní – Comfort, Sport a Executive. Interiérové panely ve všech třech jsou černé, u nejvyšší je možno zvolit béžovou, doplněnou dřevěnými dekory. Pro dvě vyšší je také volitelné kožené čalounění v odpovídajících barvách a vzorech.

Pohodu tvoří standardní automatická bezprůvanová klimatizace s nezávisle poháněným úsporným kompresorem a čidlem vlhkosti, pro vyšší verze dvouzónová. V základní specifikaci je i rádio s CD-přehrávačem, dvouprvkovou anténou v zadním okně a dvěma analogovými vstupy, zaměnitelné za multimediální modul s GPS navigací s funkcí monitorování aktuální dopravní situace (zanedlouho funkční i v ČR), telefonem a telematickými funkcemi, schopnými např. automaticky přivolat pomoc v nouzi či stiskem jediného tlačítka zavolat zákaznické centrum. Volitelně je k dispozici CD-R/CD-RW kompatibilní měnič, hi-fi JBL s výkonem 240 W a 11 reproduktory a 7“ barevný multifunkční displej, nahrazující standardní monochromatickou obrazovku. Aktivní bezpečnosti pak pomáhá automaticky zatmavovací zrcátko, adaptivní tempomat, samočinné světlomety (na přání xenonové) a protiběžné stěrače, které k pokrytí plochy obřího (1,5 m2) a nestandardně zakřiveného čelního skla používají tzv. motýlí kinematiku a individuální pohon každého ramínka.

Pozoruhodná je počáteční paleta pohonných jednotek. Diesel bude na úplném začátku v nabídce sice jen jeden, ale další již prodělává homologaci a třetí je v posledních fázích přípravy k zástavbě. Jedná se o common-raily druhé generace s inovovaným filtrem pevných částic FAP se systémem vyhořování, vyvinuté ve spolupráci PSA/Ford.

Aktuální je zpočátku pouze dvoulitr, dosahující výkonu 100 kW při 4.000 otáček a točivého momentu 320 Nm (340 se systémem over boost)/2.000 ot. a vybavený turbodmychadlem Garret s podtlakovým odlehčovacím ventilem. Standardem pro tento motor je šestistupňová převodovka, alternativou pak pouze čtyřstupňový adaptivní automat se systémem řazení Porsche Tiptronic.

Těsně před uvedením je turbodiesel 1,6 l (81 kW, 240 (260 Nm)), známá již z Fordu Focus C-Max. Ta bude k dispozici s pětistupňovou převodovkou.

Zatím bez bližších podrobností je oznámena zástavba vznětového vidlicového šestiválce 2,7 l (132 kW).

Základním zážehovým motorem, taktéž uvedeným později, bude hliníková čtyřventilová osmnáctistovka (85 kW a 163 Nm) se sekvenčním vstřikováním, elektronickou škrtící klapkou a samostatnými „tužkovými“ zapalovacími cívkami.

Stejné konstrukce je dvoulitr, vyvíjející 100 kW/6.000 ot. a 190 Nm/4.100 s tím, že 170 Nm je k dispozici již od 1.800 ot. Převodovka je pětistupňová manuální, ev. čtyřstupňová automatická.

Prestižní roli hraje dva-dvojka díky dvěma vyvažovacím hřídelům a dvoustupňovému variabilnímu časování sacích ventilů. Parametry se zdají ideální pro vůz této kategorie – 116 kW při 5.650 ot. a 217 Nm/3.900 ot. (200 Nm/2.000 – 5.500 ot.), stejně jako montáž šestistupňového ústrojí, zaměnitelného za čtyřstupňový automat.

A vrchol tvoří třílitrový hliníkový vidlicový šestiválec (60°), jemuž k ambiciózním 155 kW/6.000 ot. a 290 Nm/3.750 ot. dopomáhá plynule variabilní časování sacích ventilů a dvoufunkční tlumič výfuku a k přenesení vysokého výkonu na vozovku zase nová unikátní automatická šestistupňová převodovka Aisin A.W., vůbec první ve voze s motorem napříč. Promyšlená dvouplanetová konstrukce jí uděluje kompaktní rozměry a extrémně nízkou hmotnost (93 kg), zámek měniče zase minimalizuje výkonové ztráty.

Velmi dobré jízdní vlastnosti slibuje zcela přepracovaný podvozek s rozsáhlou aplikací lehkých slitin. Přední náprava, uchycená na novém, prodlouženém pomocném rámu, používá dvojitá příčná ramena s odděleně uchycenou těhlicí, minimalizující rázy řízení a zlepšující směrovou stabilitu. U nejsložitějších dílů byla použita technologie tlakového lití Cobapress a obě trojúhelníková ramena jsou z vysokopevnostní oceli. Zkrutný stabilizátor je uchycen v ložiskách, což mu zajišťuje precizní vedení nápravy a nápravnice je tvořena lehkým hliníkovým odlitkem.

Zadní náprava je zcela nové víceprvkové konstrukce, s hliníkovou dvouprvkovou nápravnicí, horním příčným ramenem a těhlicí Cobapress, dvěma spodními příčnými rameny z lisovaného plechu, podélným ramenem a stabilizátorem, uchyceným ložisky a kulovými čepy. Plynové, čtyřventilové tlumiče s progresivní charakteristikou, pro špičkový třílitr s nastavitelnou tuhostí, jsou vzadu skloněné pro minimální zásah do ložného prostoru. Bezpečné vedení zajišťuje hřebenové řízení s pastorkem s degresivním hydraulickým posilovačem. Ten je pro základní provedení poháněn mechanicky, s klesajícím účinkem při rostoucích otáčkách, pro modely s dvoulitrovými a 2,2 l motory pak elektricky se závislostí na rychlosti a pro třílitr opět hydraulicky, kdy je jeho účinek ovlivňován celou škálou snímaných hodnot.

Bezpečnost posádky byla svěřena čtyřem kotoučovým brzdám velkého průměru, vpředu ventilovaným, se standardně montovaným ABS, brzdovým asistentem EVA a automatickým rozdělovačem brzdných sil nejen mezi přední a zadní nápravou (REF), ale premiérově i mezi levou a pravou stranou, což řidič ocení při intenzivním brzdění bez zásahu ABS zejména v zatáčkách. Při panickém brzdění se také samočinně aktivují výstražné blikače.

Kde brzdy nepomohou, tam zlepšuje skóre tuhá karoserie s novým „spodním“ kanálem předních deformačních zón, tvořeným prodlouženým spodním rámem. Je poddajnější, než klasický horní, takže lépe absorbuje nárazy nižší rychlostí, účinně řeší rozpor mezi tuhostí karoserie a kvalitními deformačními zónami, při nárazu ve velké rychlosti stáhne pohonné ústrojí, které je na něm přišroubováno, pod kabinu a v neposlední řadě obsahuje měkkou pěnovou příčku, která chrání při střetu chodce. Pro snadnou opravitelnost jsou čelníky hlavního skeletu šroubované, stejně jako pomocný rám. Při bočním nárazu pomáhají speciální dveřní výztuhy o průřezu písmene omega a programovaná deformovatelnost bočních sloupků, střechy a podlahy. V interiéru pomáhá standardních sedmero airbagů – řidičův je dvouobjemový s variabilním plněním, podpořený kolenním airbagem ve sloupku řízení, spolujezdcův pak jednoobjemový. Standardně jsou přítomny i záclonové airbagy pro celou délku vozu a boční pro cestující vpředu, za příplatek jsou k dispozici i zadní boční. K záchraně přispívají i předpínače bezpečnostních pásů s omezovači tahu.

Věříme, že si řidiči celého světa především budou užívat ostatních pozitiv, kterých Peugeot 407 nabízí vrchovatě.



Ladislav Čermák