Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

První vyrobený supersport Vector W8 je na prodej. Stojí lehce přes 10 milionů

Lukáš Volšický
Diskuze (0)

Kupte si splněný sen inženýra z Kalifornie. Právě teď můžete mít první vyrobený Vector W8, který se prodává v Michiganu za přibližně 10,3 milionu korun.

Vector W8 je nepochybně jedním z nejvýraznějších supersportů z konce osmdesátých let. V Kalifornii se začal vyrábět už v roce 1989 a byl velkou evolucí tehdy už jedenáctiletého prototypu Vector W-2, který byl splněným snem Geralda Wiegerta. Ten se inspiroval slavnou Alfou Romeo Carabo a v továrně s osmdesáti zaměstnanci začal vyrábět ultimativní supersport, který se ohromujícím designem vyrovnal tehdejšímu dosluhujícímu Lamborghini Countach.

Kalifornský supersport Vector W8 přitom nebyl „samodomo“ splácaninou sebevědomého garážisty, ale seriózním projektem s pečlivým vývojem. Inspiroval se vojenskými stíhačkami, a výrobce dokonce využil i tehdy nejnovější a nejpokročilejší materiály pro letectví a kosmonautiku. Slovíčka „Aeromotive Engineering“ společnost Geralda Wiegerta opravdu nepoužívala jen tak, aby zaujala marketingovou kampaní.

Vector W8 úspěšně prošel americkými nárazovými testy i emisními zkouškami, aby mohl vyrazit na silnice. Základem byl hliníkový monokok s voštinovou strukturou podlahy a při montáži každého z vyrobených kusů bylo použito pět tisíc nýtů odpovídajících technické specifikaci pro letectví. Zbytek karoserie byl vyroben z uhlíkových vláken a kevlaru, jako tomu bylo i u slavnějšího Ferrari F40.

Video se připravuje ...

Srdcem vectoru byl šestilitrový vidlicový osmiválec Rodeck se dvěma turbodmychadly Garrett a překvapivě i třístupňovým automatem Turbo-Hydramatic 425 od General Motors, který se používal třeba v modelu Oldsmobile Toronado. Benzinový osmiválec však prošel větším vývojem a měl kované pístky TRW, kovanou klikovou hřídel, mazání se suchou skříní nebo ojnice a ventily z nerezové oceli. Výsledkem bylo 466 kW (625 koní) a 880 newtonmetrů, ale při testování se inženýrům povedlo z něj vyždímat až 895 kW (1200 koní)!

Vector oficiálně uváděl, že supersport W8 umí vyvinout maximální rychlost 389 km/h a akcelerovat z 0 na 96 km/h za 3,9 sekundy. V reálných podmínkách byl při sprintu z nuly na stovku o pár desetin sekundy pomalejší a americká média mu naměřila skutečnou maximální rychlost „jen“ 351 km/h. I to je překvapivě solidní výsledek, zejména při pohledu na zvolenou třístupňovou automatickou převodovku.

První vyrobený kus je na prodej

Bohužel, během čtyřleté produkce se nakonec vyrobilo jen 17 produkčních aut a pár prototypů k tomu. A proč o tom začínáme právě teď? Na americkém aukčním serveru Bring a Trailer se totiž prodává vůbec první sériový vyrobený kus.

Vector W8 se sériovým číslem šasi #001 si v roce 1990 převzala saúdská královská rodina poté, co byl vystaven na mezinárodním autosalonu v New Yorku. V následujících letech se postupně pohyboval ve Švýcarsku i Spojených státech amerických, přičemž v roce 2018 vyhrál svou kategorii na prestižní výstavě Concours d’Elegance of America v michiganském Plymouthu.

V Michiganu se nachází i teď, kde jej prodává soukromý majitel. Uvádí, že k unikátnímu supersportu má servisní historii od současnosti až do roku 2000 a údajně má „naběháno“ 164 motohodin. Kilometrový nájezd se v inzerátu bohužel neuvádí. A za kolik jej prodává? Tento kousek americké automobilové historie může být váš za 450.000 amerických dolarů. To je přibližně 10,3 milionu korun.

Lukáš Volšický
Diskuze (0)

Doporučujeme