Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rinspeed UC?: Elektrický otazník ze Švýcarska

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 18. 12. 2009 • 05:07
4
3
Švýcarský Rinspeed se již delší dobu nevěnuje jen úpravám vozů Porsche, ale také stavbě vlastních konceptů. V březnu v Ženevě představí elektromobil UC?.

Tentokrát ovšem nejde ani o sportovní vůz, ani o studii na hony vzdálenou sériové výrobě, ale právě naopak. Rinspeed UC? je maličkým dvoumístným elektromobilem do městského provozu. Byl již od začátku navrhován pro případnou malosériovou produkci. Kde se vzal otazník v názvu vozu? Zkratka UC totiž může znamenat Urban Commuter, tedy dopravní prostředek, sloužící k jízdám po městě a dojíždění do práce. Ale sám Rinspeed ji také vykládá jako přepis anglického You see?, tedy Vidíš?.

UC? je poháněn elektromotorem, jehož výkon zatím výrobce tají, zveřejnil pouze hodnotu točivého momentu 124 Nm. Je schopen dosáhnout až 110 km/h a na jedno nabití ujede 120 km. Firma jej nazývá konceptem inteligentní mobility , pouhého 2,5 metru dlouhé miniauto se ovládá joystickem. Problém u vozidel této kategorie představuje nedostatečná síť dobíjecích stanic. Tento nedostatek by se dal vyřešit systémem mobilních garáží s integrovanými stojany pro nabíjení akumulátorů, které by si zákazník pohodlně rezervoval prostřednictvím internetu. „Chceme vytvořit komunitu lidí, kteří jsou otevření novým definicím mobility“, řekl šéf firmy Rinspeed Frank M. Rinderknecht.

Partnerem projektu byla například kromě švýcarské pobočky firmy Pirelli, výrobce baterií Li-Tec GmbH, nebo i u nás známé společnosti Eberspächer také Esoro AG, která má s vývojem i výrobou elektromobilů bohaté zkušenosti. Jednání o tom, kde a zda vůbec se Rinspeed UC? dočká malosériové produkce, ovšem stále probíhají.

Související články

Témata
Avatar - salamoon
18. 12. 2009 21:11
mixnite toyotu iq,500vku a zadne svetla z mita
a dostanene pomerne podarene miniauto :yes:
18. 12. 2009 12:54
no
konečně něco mezi fiatem 500 a toyotou iq se světlama z mita. Už bylo na čase...
Avatar - delphino
18. 12. 2009 12:26
půjčovny
to je tak malý auto, že by mohlo fungovat na principech půjčovny kol >:D na každým rohu pujčovna s 4-10 auty a člověk vyjde popojde pár metrů půjčí si ho popojede někam a buď se vrátí (dom-prace-dom) nebo s ním bude popojíždět na několik míst (práce-pracovní pochůzky) a vrá tí jej až večer, kdy jej dobijí a hurá jedeme dál >:D firmy zabívající se ježděním po městě (rozvoz pizz atd) by mohli mít vlastní flotilu >:D
Články odjinud