
Rychlokurz první pomoci: Víte, co dělat po příjezdu k autonehodě? (video)
Pokud přijedete k dopravní nehodě jako první, jste ze zákona povinni poskytnout první pomoc posádce havarovaného automobilu v případě, že je v nebezpečí smrti, jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění. Pokud tak neučiníte, přestože vám u toho nehrozí přímé nebezpečí, můžete jít až na tři roky do vězení. Přitom nejde o nic až tak těžkého, je pouze nutné překonat vlastní strach a řídit se doporučenými postupy.
V prvé řadě je potřeba zastavit před havarovaným automobilem ve vzdálenosti asi 150 metrů, obléci si reflexní vestu, označit nebezpečné místo výstražným trojúhelníkem a s autolékárničnou spěchat k havarovanému automobilu. Myslíme přitom primárně na vlastní bezpečnost!
Jak by měla vypadat první pomoc, nám v přiloženém videu ukázaly pracovnice Českého červeného kříže Mladá Boleslav, Žofie Levínská a Kateřina Černá. Opět myslíme na vlastní bezpečnost, proto veškeré záchranné úkony provádíme v gumových rukavicích, kterého jsou součástí autolékárničky. Je potřeba zhodnotit situaci a začít tím, co nepočká. Hovořím například o masivním krvácení, které je potřeba okamžitě zastavit, například tlakovým obvazem.
Snažíme se se zraněnou osobou komunikovat, protože může být pouze v šoku, v každém případě voláme pomoc na číslech 155 (rychlá záchranná služba) nebo 112 (tísňová linka), případně prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka. Ta je výborná v tom, že po stisknutí symbolu červeného kříže automaticky odesílá zprávu s polohou autonehody a automaticky přepojí na dispečera. Dostupná je pro chytré telefony se systémy Android, iOs a Windows.
K manipulaci se zraněnou osobou přistupujeme pouze v případě, kdy nedýchá a je potřeba provést masáž srdce. Zjistíme to tak, že pomocí tlaku na čelo a bradu zakloníme hlavu zraněného, přiložíme ucho k ústům a nosu a sledujeme, zda se mu zvedá hrudník. Pokud ne, je potřeba osobu vytáhnout z automobilu a masírovat srdce na spojnici bradavek a středu hrudníku. Masíruje se na odhaleném hrudníku přibližně sto stlačeními za minutu, důležitá je přitom pravidelnost stlačení. S masáží srdce končíme ve chvíli, kdy přijede rychlá záchranná služba a zraněného si převezme.