Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania podporuje mladé automechaniky

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (0)
Společnost Scania Czech Republic s.r.o. nabízí ve spolupráci s Integrovanou střední školou automobilní Brno vlastní středoškolský vzdělávací a stipendijní program.

Řada firem se v České republice potýká s akutním nedostatkem dělnických profesí. A tato situace se v nejbližší době zřejmě nezlepší, protože střední školy a odborná učiliště evidují nízký zájem o učební obory.

Scania proto jde svou cestou a snaží se vychovat si vlastní zaměstnance. Ve spolupráci s ISŠA v Brně nabízí učební obor „Opravář nákladních vozidel a autobusů Scania“ a také podporuje soutěž: „Autoopravář Junior“.

Podle statistiky nabídky a poptávky Úřadu práce v ČR bylo na konci roku 2017 hlášeno téměř 400 volných pracovních míst na pozici mechanika nákladních vozidel.

Pokud se podíváme i na příbuzné obory (mechanik osobních vozidel, kolejových vozidel atd.), bylo hlášeno více než 2800 takových volných míst v celé ČR. Přitom ne všichni zaměstnavatelé volná místa na ÚP oznamují, takže reálná poptávka zaměstnavatelů na trhu práce bude ve skutečnosti ještě vyšší.

Scania se tak snaží tuto nepříznivou situaci vyřešit tím, že dává šanci mladým mechanikům. Pro žáky devátých tříd základních škol nabízí ve spolupráci s ISŠA v Brně stipendijní program s názvem: Mladí profesionálové Scania. Jedná se o tříletý učební obor zakončený výučním listem.

Během studia Scania nabízí měsíční stipendium až 3000 Kč, ubytování a stravování zdarma, příspěvek na dopravu, pracovní oděvy a od druhého ročníku možnost vykonávat praxi v servisech Scania.

Po úspěšném absolvování učebního oboru je „mladým profesionálům“ nabídnuta pracovní smlouva. Mechanikem to ale nekončí. Scania podporuje osobnostní rozvoj, a proto je zde možnost kariérního růstu a dalšího vzdělávání.

Společnost Scania ale neomezuje svou podporu jen na „vlastní“ studenty. Dlouhodobě podporuje také soutěž „Autoopravář junior“. V tomto klání se střetávají žáci posledních ročníků učebních oborů z celé České republiky. Soutěží se ve čtyřech kategoriích – automechanik, karosář, autolakýrník a autotronik.

Soutěž je tříkolová a skládá se ze školního, krajského a nakonec celostátního finále. Autoopravář junior je svým rozsahem, počtem zapojených škol, soutěžících žáků a aktivně spolupracujících partnerů největší akcí v technických oborech v ČR. Scania na finále v Mladé Boleslavi nechyběla a ceny těm nejlepším pak předával mimo jiných také Radek Liška, ředitel servisních služeb Scania CER (Česká republika, Slovensko, Maďarsko).

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (0)