Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Stát vybral na dani z PHM méně, než čekal

David Bureš David Bureš 17. 5. 2012 • 14:00
41
Kvůli drahému palivu někteří motoristé raději tankují v okolních zemích, kde je levněji.

Stát loni vybral na spotřebních daních z benzinu a nafty 81 miliard korun, což bylo o 2,1 miliardy méně, než plánoval v návrhu státního rozpočtu. Oproti roku 2010 se vybralo o 400 milionů korun méně.

V porovnání s rokem 2009 vzrostly k loňskému roku průměrné sazby daně z pohonných hmot o devět procent. Výběr daně se však podle vlády zvýšil za stejné období jen o 1,9 %. Sazby daně z PHM se zvyšovaly k 1. lednu 2010.

Vláda připustila, že jedním z důvodů menšího výběru jsou vysoké ceny nafty, které odrazují řidiče kamionů, kteří Českem pouze projíždějí. Palivo raději natankují v okolních státech, kde je levnější.

Dalším důvodem je podle vlády dlouhodobý pokles spotřeby benzinu. Ten mohla způsobit úsporná opatření domácností, ale také zvýšený zájem motoristů o dieselové automobily. Za pokles výběru daně údajně mohou také daňové úniky způsobené nelegálními dovozy nafty nebo nelegálním přimícháváním tzv. formových olejů do nafty. Ty se používají například k vymazávání forem pro betonáž a podobají se naftě.

Sociální demokraté nyní navrhují, aby byla spotřební daň u litru nafty snížena o 2,50 Kč a u litru benzinu o 1,50 Kč. Vláda však s tímto návrhem nesouhlasí. Zatímco ČSSD tvrdí, že by snížení daně státu vyneslo tři až pět miliard korun, podle vlády by naopak příjmy státního rozpočtu mohly klesnout o více než 15 miliard korun, pokud by nedošlo k nárůstu prodejů, jak sociální demokraté předpokládají.

Vláda se rovněž obává toho, že by prodejci zvýšili své marže a cena paliva by i přes snížení spotřební daně neklesla.

Témata
19. 5. 2012 15:54
Re: Bravo
Vidíš a ještě před 100 lety byl problém politiky přesvědčit o tom, že více než 70% daň z příjmu neznamená nutně vysoké výnosy. Někteří tomu zřejmě nevěří dodnes.
19. 5. 2012 15:44
Re: Bravo
Slušná střední škola tě něco takového naučí.
Avatar - autista
18. 5. 2012 12:39
Re: Kvalití vláda
Jo, bohužel lidi, co něco umí, nemají možnost to dělat a dělají práci, kterou musí. A lidi, co nic neumí, dělají to, na co nestačí a nemají kvalifikace. To je běžná situace. Je to taková masáž morálního kreditu, pocitu vlastní náležitosti ke společnosti, a společenská odpovědnost představitelů země je jen co nejrychleji a v tichosti co nejvíce nakrást. A ještě se tvářit jak malý kluk, když na to někdo přijde, že přeci ty peníze, které byly předem domluvené jako úplatek, "to není pro mě, o tom nic nevím". Bohužel neznám způsob jak z této situace ven a kdo jo, nechť dostane Nobelovu cenu, státní vyznamenání, čestný titul, a doživotní rentu. Jinak do zahraničí se mi taky nechce s vědomím, že bych se tam měl určitě lépe. :-!
Avatar - autista
18. 5. 2012 12:26
Re: Bravo
Lafferova křivka není nikomu známá, proto je tak krásná a úžasná. Můžeme se jen domnívat, i když se taky kloním k názoru, že méně daní, více peněz. Už jsou pryč doby, kdy člověk jezdil po krajině se jen kochat a bylo mu jedno kolik stojí benzín. V Anglii mi lidi říkali, jak se máme, že máme o 4 až 6 Kč levnější benzín na litr, ale už vůbec nepochopili, že jaksi jejich platy a naše nejsou totéž, stejně jako životní náklady. Když se sníží daň, tak se sníží i ceny, i když ne skokově, tak marže půjdou dolů, teď benzínky nemůžou s maržemi nic dělat, nechtějí přece vydělávát méně? ono totiž jejich snížení cen nepřinese stejný zisk, jako snížení daně. ;-\
18. 5. 2012 12:05
Re: Bravo
:-) to se snad nemuselo ani po nejakem potentatovi jmenovat, tohle musi byt jasne selskym rozumem i predskolnimu diteti ;)

Ale jedna vec je pravda. Pokud by ted spotr. dan snizili, tak si cerpadlari zvysi marzi. To by se mohlo tez nejak pojmenovat, treba Zakon zpetneho cenoveho ventilu ... cena nafty na stojanech bud setrvava, anebo stoupa :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku