Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tesla dostane dotaci přes 3,6 miliardy korun na rekonstrukci své evropské sítě nabíječek

Marek Bednář
Diskuze (37)

Evropská unie plánuje nalít v přepočtu 8,6 miliardy korun do 26 projektů podporujících elektrickou a vodíkovou mobilitu. 3,6 miliardy z toho dostane Tesla na renovaci Superchargerů.

Americká automobilka Tesla spolkne více než dvě pětiny z balíku evropských peněz, které jsou určené na podporu elektrifikace evropské dopravy. Vymění či nainstaluje za ně celkem 7.198 nabíjecích bodů na 687 místech napříč dvaadvaceti unijními státy a každý bod bude mít nejvyšší výkon 250 kW.

Českou síť bude mít na starosti polská divize značky spolu se sítí polskou, řeckou, chorvatskou, maďarskou a slovinskou. V těchto šesti zemích za evropské peníze vznikne či bude přestavěno celkem 740 nabíjecích bodů z oněch sedmi tisíc, což vychází v průměru na 123,3 bodu na zemi. Zbytek bude v Rakousku, Belgii, Bulharsku, Německu, Španělsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Nizozemsku, Rumunsku, Slovensku a Švédsku. Zde to vychází na průměrně 403,6 nabíjecího bodu na zemi.

Video se připravuje ...

Dnes je v Česku 52 bodů na šesti Superchargerech a ve dvou dalších lokacích nabíječka vzniká s plánovaným datem otevření v roce 2024. Žádný z nich ale není podle webu Tesly přístupný i autům jiných značek, na rozdíl od Německa či dalších zemí západní Evropy.

„Naše investice 352 milionů eur se přetaví ve zhruba 12 tisíc nabíjecích bodů, 18 vodíkových čerpacích stanic a elektrifikaci přístavů a letišť, včetně přístavu v Rotterdamu,“ řekla evropská komisařka Adina-Ioana Văleanová. Zda je podmínkou dotace, že budou všechny Superchargery dostupné i elektromobilům jiných značek, než je Tesla, není v tuto chvíli známo.

Investice je součástí fondu AFIF (Alternative Fuels Instracture Facility), který se zaměřuje na rozšíření infrastruktury pro alternativní pohony napříč evropskou sítí páteřních komunikací TEN-T. Celkový rozpočet AFIF pro roky 2021-2027 je 1,5 miliardy eur, tedy zhruba 36,7 miliardy korun.

Marek Bednář
Diskuze (37)

Doporučujeme

Avatar - eLzyx
19. 9. 2023 11:36
Re: Nene / jojo
volit si na stojanu rychlost nabíjení je nesmysl, protože tam máš fixní náklady - UFC stojan je drahá technologie, rezervování příkonu je drahé. A pak si i uvědom, že tam budeš zaclánět 6 hodin místo půl hodiny, což dále snižuje zisk poskytovatele.
Proto se staví různě výkonné stanice.
AC pro místa, kde chceš, aby se řidič zdržel - nákupní centra, restaurace, kina, P+R ...
DC do 75kW u menších obchodů, restaurací, v centrech měst atp.
DC 100kW+ na dálnicích, u fast foodů atp.
Avatar - Ondore
19. 9. 2023 00:37
Re: Tesla narozdíl od ostatních postavila svou síť bez dotac
Tak trochu o dianí v USA prehľad mám a môžeme pokecať. Čo sa mne dostalo do uší je, že plánujú výstavbu siete nabíjačiek na ktorú chcú dať myslím 7,5 mld. Už od začiatku sú s tým ale problémy, lebo ostatní žiadajú zmenu kľúča pre rozdelenie dotácií. Dôvod - Tesla superchargery stoja v priemere 1/4 ceny konkurencie, konkurenti tak požadujú viac peňazí a hľadali zámienky, ako Teslu vyradiť (napr. že nabíjačky musia mať účtovací systém, musí mať CCS konektory a pod.). Je fakt, že sa Tesle podarilo dojednať dohodu, že otvoria do konca 2024 7.500 zo svojich nabíjačiek konkurencii a dostanú za to tuším 2,5 mld., ale to nemení nič na fakte, že Tesla si sieť stavala za svoje a pokiaľ je mne známe, tak bez dotácií. IRA s tým nemá nič spoločné, pokiaľ viem v rámci tohto programu nie je budovanie nabíjačiek vôbec plánované.
19. 9. 2023 00:05
Re: Žárlivá Evropa Teslu buzerovala, tak teď si to pěkně zap
Měla tak trochu štěstí, protože například Ionity se ucházet nemohl, protože už bohatou siť má. Velmi štědrou dotaci dostal i Atlante, Eleport, Enel a další. EK navíc pravděpodobně brala v potaz počet Tesel a další prognózu zvyšujícího se počtu, který tu jednoduše bude.
18. 9. 2023 23:55
Re: Tesla narozdíl od ostatních postavila svou síť bez dotac
Nebyl bych si jistý s tím "bez dotací". V USA jsou zelené technologie poměrně štědře dotované. Od výstavby FVE, přes různé zvýhodnění pro továrny na FV panely a různé továrny na výrobu OZE udělátek, až po výrobu a prodej elektrik. Tohle se jim díky IRA zatraceně vyplácí. V USA se rozjela nová průmyslová revoluce.
18. 9. 2023 23:52
Re: Nene
Tak nějak ti uniká, že jsme v EU a EU funguje na principu přerozdělování? Odsouhlasili jsme si, že se nám to libí, tak nechápu, proč pořád někdo mele něco o dotacích. Aktuálně neexistuje státní automobilka, neexistuje státní síť nabíječek a ani státní výroba vodíku. Takže ty dotace dostane soukromý sektor.