Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Británii kdysi udělali ze Škody 120 limuzínu. Jediný kus přežil do současnosti

Jan Zajíc Jan Zajíc 28. 4. 2020 • 21:37
7
2
Zobrazit náhledy (7)
Škoda 120 Limuzína Škoda 120 Limuzína

Jistě víte, že škodovky se ve Velké Británii prodávaly i v době, kdy se Československo nacházelo za železnou oponou. A jako ostatní značky, také Škoda se snažila, aby její auta byla vidět.

Takže vymýšlela reklamní kampaně, dávala do médii inzeráty a podobně. Občas se však chopil iniciativy také některý z prodejců vozů z Československa.

Jeden z nejzajímavějších pokusů, jak propagovat Škodu (a samozřejmě i svoje služby), učinila v 80. letech společnost Fortune Auto Sales z města Grays v Essexu. Ze Škody 120 totiž udělala limuzínu. Dokonce šestidveřovou.

Na začátku všeho byl podle dostupných informací havarovaný model Škoda 120 LSE z roku 1983 (podle jiných zdrojů 1982). Verze LSE byla specialitkou pro britský trh. Vycházela sice z provedení 120 LS, ale měla navíc vinylovou střechu, stereo rádio s přehrávačem kazet, střešní okno, litá kola, tónovaná skla a jiné nárazníky.

Ve firmě Fortune Auto Sales poškozenou stodvacítku protáhli, přidali pár dveří a vyztužili skelet na podlaze a na střeše. Úprava si také vyžádala modifikaci brzdového systému, spojky a některých dalších částí. Motor, převodovka i podvozek byly v době vzniku standardní.

Netradiční škodovky si v roce 1987 všiml také časopis Automobil, který fotografii doplnil krátkým článkem. V něm mimo jiné stálo, že výsledkem měsíců práce je šestisedadlová limuzína, která "podle odborníků překvapuje dobrou stabilitou a lehkou ovladatelností".

Limuzína dostala také reklamní polepy se sloganem "Skoda lasts longer-r-r", tedy volně přeloženo: "Škoda vydrží déle". Ovšem v angličtině zní heslo díky použité slovní hříčce lépe.

Společnost Fortune Auto Sales postavila jediný kus a pozoruhodné je, že ten přežil do současnosti. Občas se objeví na nějaké výstavě nebo jiné akci pro milovníky aut. Aktuální podoba se ovšem od té původní liší, limuzína totiž někdy v průběhu let dostala mimo jiné modernější přední masku s hranatými světlomety.

Související články

Témata
Avatar - žlababa
29. 4. 2020 11:26
Měla vinylovou střechu?
Ze všech možných i nemožných materiálů, proč právě vinyl?
28. 4. 2020 20:39
120 x 130
Na fotkach vidim Skodu S 130. Dokonce to ma napsano i na palubce....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud