Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Norsku explodovala plnící stanice pro vodíková auta, automobilky pozastavily jejich prodej

Ondřej Mára Ondřej Mára 12. 6. 2019 • 10:09
63
11
Zobrazit náhledy (63)
Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Toyota Mirai Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo

Zatímco automobilky houfně investují do vývoje nových baterií, podle některých odborníků by budoucnost pohonu automobilů mohla ležet spíše ve vodíku. Pondělní exploze by však mohla znamenat velký obrat.

V pondělí večer, údajně okolo šesté hodiny, totiž centrem norského města Sandvika otřásla exploze plnící stanice pro vodíková auta. Exploze si naštěstí nevyžádala lidské životy, způsobila však komplikace v dopravě i pro místní obyvatele. Největší dopad by však mohla mít pro samotnou budoucnost automobilů s vodíkovým pohonem.

Co explozi způsobilo se prozatím neví, podle vyjádření místních hasičů však mělo dojít k explozi nádrže, jak uvádí norský list Budstikka. Podle tamních médií byla exploze natolik silná, že dokonce odpálila airbagy v nedaleko stojících automobilech. Právě exploze airbagů pak měla stát za několika drobnými zraněními.

Hasiči museli kolem místa exploze vytvořit bezpečnostní perimetr 500 metrů, což si vyžádalo uzavření několika křižovatek. Na místo zásahu byli přizváni i specialisté na exploze plynů z Osla. Požár se nakonec podařilo dostat pod kontrolu až okolo desáté hodiny večerní. Silnice v okolí však byly otevřeny až další den ráno.

Společnost Uno-X, která čerpací stanici provozovala, krátce po explozi zastavila provoz na zbylých dvou plnících stanicích s vodíkem v Norsku. K dočasnému uzavření plnících stanic s vodíkem přistoupila i společnost Nel, která jich v Norsku provozuje deset. Podle norského webu nrk.no současně došlo k propadu jejích akcií o 21 procent.

Exploze plnící vodíkové stanice také vedla k dočasnému pozastavení prodeje vodíkových automobilů značky Toyota. Samotná ztráta na prodejích bude nejspíš minimální, ostatně letos zatím Toyota prodala pouze 7 z plánovaných 20 kusů modelu Mirai, jak uvádí web tu.no. Nákladný však bude pronájem náhradních aut pro současné majitele Toyoty Mirai, kteří prakticky nebudou mít kde natankovat a proto se jim Toyota rozhodla nabídnout náhradní vozy.

Druhý prodejce vodíkových automobilů na norském trhu, automobilka Hyundai, již potvrdila dočasné pozastavení dodávek modelů s vodíkovým pohonem z důvodů chybějící infrastruktury. Současně však zákazníky uklidňuje, že neexistuje nejmenší důvod k obavám stran bezpečnosti vodíkových modelů.

Bezprostřední následky tedy naštěstí nejsou nijak vážné, exploze by však do budoucna mohla způsobit problémy s důvěrou potenciálních zákazníků a současně oslabit odhodlání automobilek investovat do dalšího vývoje této technologie. Ostatně při celosvětově velmi nízkém počtu plnících stanic se tato jediná exploze může velmi zásadním způsobem promítnout do statistik explozí / požárů mezi čerpacími a plnícími stanicemi obecně.

Související články

Témata
15. 6. 2019 18:10
Příčina exploze
Je zcela zásadní poctivě vyšetřit příčinu exploze. Vodík je na styku s kyslíkem prostě přeborník v rychlosti oxidace, proto se jeho skladování neobejde bez spolehlivé bariéry proti ovzduší. Copak asi podnik provozující plnicí stanice zapomněl nebo odflákl? Šetří se často na nepravých místech a současně se podporují různé nespolehlivé osoby bez potřebného vzdělání a mravní pevnosti jako obsluha. Takže stačí buď nějaký vděčný připrchlík, který shledává hrátky s vodíkem jako Alláhem neschválené nebo se "jen" ušetřilo na materiálu bariéry, která svou funkci neplní.K vodíku se musel dostat kyslík, ať již jako obsah atmosféry nebo jako přítomný technický plyn. Kyslík používají lékaři, záchranáři a další, takže v případě, že bariéra byla plně funkční, muselo dojít ke smísení někd po cestě. Stačí otevřít poklop, který je přísně zakázáno otevírat - nezodpovědných blbců se zaměstnávají houfy. takže si počkejme, co bylo příčinou exploze, možné příčiny jsem nastínil.
Avatar - petous
14. 6. 2019 07:39
Palivo budoucnosti
Je to strojový překlad, ale k pochopení výhod vodíku to stačí: https://cze.aycateknik.com/…-dlja-otoplenija
Avatar - petous
13. 6. 2019 08:05
Palivo budoucnosti
"Vodík je palivo budoucnosti a vždycky to tak bude" :-)
Avatar - KANKUNEN
13. 6. 2019 06:35
Re: Alternativní výbuchy
Naštěstí v autě neuhoříš, otrávíš se napřed plyny. Říkal mi to hasič. ;-)
Avatar - .StenLi.
12. 6. 2019 23:54
Klasicke ACZ.
ACZ: "tato jediná exploze"
JA: Hold my beer. 5 sekund googlenia :D
https://www.sfchronicle.com/…-at-13916428.php

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud