Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volvo definitivně končí s diesely. Ještě nedávno je přitom Švédové vychvalovali

Lukáš Volšický
Diskuze (121)

Švédové se oficiálně rozloučili s produkcí kdysi populárních vznětových motorů. Z výrobní linky odjel poslední vyrobený kus, který míří do továrního muzea.

Volvo po dlouhých 45 letech definitivně ukončilo výrobu vznětových motorů. Už od roku 2030 chce být populární švédská značka čistě elektrickou a rozloučení se s diesely je jedním z nejvýznamnějších kroků k zelenější a trvale udržitelné budoucnosti. Automobilka začala s výrobou naftových motorů už koncem sedmdesátých let a poslední vyrobený vůz s turbodieselem pod kapotou zůstává v tovární sbírce.

Historicky posledním naftovým Volvem asi už navždy bude vlajkové spalovací SUV XC90 v tmavě modrém metalickém laku Denim Blue. Z výrobní linky ve městě Torslanda sjelo 26. března 2024 a švédská automobilka jej zaparkuje ve svém oficiálním muzeu World of Volvo v Gothenburgu. Hlavní technikou tohoto vozu je turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový řadový čtyřválec z rodiny motorů VEA (Volvo Engine Architecture), kterou automobilka uvedla v roce 2013.

I nadále se bude spalovací Volvo XC90 prodávat po boku elektrické vlajkové lodi EX90, ale už nebude se vznětovou jednotkou. V minulosti se vznětové motory ve volvech těšily velkému zájmu a značka uvádí, že v letech 2012 až 2016 tvořily polovinu ze všech globálních prodejů. Volvo uvádí, že od roku 1991 vyrobilo více než 9 milionů aut s naftovými motory, ale tovární záznamy nesahají až na úplný začátek produkce.

Video se připravuje ...

Vůbec první volvo se vznětovým motorem se vyrobilo už v roce 1979. Naftový šestiválec pro model 244 GL D6 si Volvo vypůjčilo od německého Volkswagenu, přičemž tehdy spolupracovalo i se společností PSA/Peugeot-Citroën (dnes koncern Stellantis). Aktuálně ukončený poslední diesel byl přitom pouze druhou generací vlastních naftových motorů značky. První generaci uvedla už v roce 2001.

V roce 2008 pak Volvo ve spolupráci s PSA uvedlo novou 1,6litrovou vznětovou jednotku Drive-E, která slibovala maximální dojezd na plnou nádrž až 1300 kilometrů a v domovském Švédsku byla uznána za ekologický motor. Dnes už však má ekologie jinou tvář a diesely postupně mizí v propadlišti dějin.

Lukáš Volšický
Diskuze (121)

Doporučujeme

Avatar - twistedTSD
2. 4. 2024 20:23
Re: Volvo u mně skončilo dávno
Dnešní Volva jsou navrch huj, dole fuj. Čínské pozlátko.
Avatar - kuk
30. 3. 2024 19:24
Spalováky domašírovaly do hrobu. :D
Autodezoláti plačte! :D :-!
30. 3. 2024 07:58
Re: Ještě nedávno je vychvalovali?
Ano, všechny spaliny z 40 let staré dieselelektrické lokomotivy, která jede přes celou Prahu, zastaví třeba na Vršovickém nádraží (a blafe na volnoběh) se nikdy nedostanou k žádnému Pražákovi, protože všechno zachycují do igelitových pytlíků a ty pak ČD dopravují na Mars, kde nikomu neškodí. Babička by řekla "svatá prostoto".
Avatar - Ja Prvni 123
29. 3. 2024 21:08
Svedove ano...
Cinani protlacuji baterkarny.
Je to v jejich zajmu... nikoliv v nasem.
Avatar - eLzyx
29. 3. 2024 20:30
Re: Volvo tím dá obrovský náskok konkurenci
mě to po téměř třech letech s TMS bavit nepřestalo