Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Výroba aut na Slovensku je na rekordu, loni přesáhla 1,1 milionu

ČTK ČTK 12. 1. 2020 • 05:39
59
11
Zobrazit náhledy (59)
Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě Továrna PSA v Trnavě

Celkem se vyrobilo přes 1,1 milionu aut proti 1,09 milionu v roce předchozím.

Země si tak v přepočtu na obyvatele udržela postavení světové jedničky v produkci aut. Informoval o tom dnes slovenský svaz automobilového průmyslu (ZAP).

Na letošní rok ZAP odhaduje další mírný nárůst výroby, a to na 1,15 milionu vozidel. Své závody mají v zemi pod Tatrami automobilky Jaguar Land Rover, Kia Motors, Volkswagen a skupina PSA.

Výrobní výsledky za minulý rok dosud zveřejnily dva slovenské závody automobilek. Továrna PSA smontovala rekordních 371.152 vozidel, což je meziročně nárůst o 5,4 procenta. S blíže neupřesněným zvýšením produkce počítá i letos. Rekordní produkce 344.000 automobilů loni dosáhla i továrna korejské automobilky Kia, na letošní rok ale odhaduje pokles výroby na 332.000 aut.

Mluvčí slovenské továrny Volkswagen Lucia Kovarovičová Makayová uvedla, že závod loni zůstal největším výrobcem automobilů na Slovensku. Přesná čísla slovenská divize německé automobilky zveřejní později.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem slovenské ekonomiky. Podíl odvětví na výkonech průmyslu dosáhl předloni 49,5 procenta a na pětimilionovém Slovensku přímo v automobilovém průmyslu pracuje více než 177.000 lidí.

Na rekord vystoupil na Slovensku loni i prodej nových osobních automobilů. Na trhu přibylo 101.568 osobních aut, což je meziroční nárůst o 3,5 procenta. Dlouhodobě nejvyšší zájem je na Slovensku o vozy značky Škoda. Z jednotlivých kategorií se zvýšil zejména prodej sportovně-užitkových automobilů (SUV).

Udržení konkurenceschopnosti sektoru si podle ZAP vyžádá schválení nových opatření státem. "Dnes máme dobré časy, ale vidíme, že se začíná smrákat. O tom, co zde bude za pět let, se rozhoduje v těchto měsících," řekl šéf ZAP Alexander Matušek.

Svaz dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikované pracovní síly či na rychlé a nepředvídatelné zvyšování mzdových nákladů. Stát například zvýšil příplatky za práci v noci, o víkendech a svátcích a větším zaměstnavatelům přikázal přispívat zaměstnancům na jejich dovolenou ve vlasti.

Související články

Témata
18. 1. 2020 20:44
Re: 101 000
Správne. :yes: Sme skrátka len kolóniami bohatých európskych krajín, len to krajšie nazývajú...
18. 1. 2020 20:42
Blbé je...
...že výroba áut drží ekonomiku na Slovensku nad vodou prakticky sama. Dokedy to vydrží? Nad automobilkami sa sťahujú mraky, Klesne výroba a s ňou všetok naviazaný priemysel a tým pádom my všetci.
13. 1. 2020 10:33
Re: 101 000
Že se prodalo tolik nových aut je podle tebe špatné? Opravdu? Vždyť ty nová auta již mají extrémně nízké emise škodlivých látek! Jistě díky nim mohlo být na Slovensku sešrotováno spousta starých čoudících vraků. :-)
13. 1. 2020 09:36
Re: 101 000
Tak ja treba ziju v Londyne a stale to nemeni nic na tom, ze statistiky, kterymi se tu ohanis, jsou uplne nesmyslne.
Avatar - xxc
13. 1. 2020 09:29
Re: 101 000
Ja tam nežijem, to bol len ako príklad štatistiky. Ani do Bratislavy už veľmi nechodím.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku