Dakar 2018 – 14. etapa: Prokop vyrovnal maximum

Michal Štěpanovský
Diskuze (2)
Český jezdec Martin Prokop (MP Sports) obsadil s vozem Ford Raptor F150 sedmé místo v kategorii automobilů na 40. ročníku Rallye Dakar.

Vyrovnal tak nejlepší český výsledek, kterého dosáhl Miroslav Zapletal v roce 2009, kdy se jelo v Jižní Americe poprvé. Pětatřicetiletý Prokop letos pokračoval ve vylepšování svých výsledků na Dakaru. Při svém debutu v roce 2016 byl čtrnáctý, loni jedenáctý a nyní poprvé pronikl do elitní desítky.

V závěrečné etapě se nejvíce dařilo Martinu Macíkovi, který obsadil s kamionem Liaz druhé místo o pouhých jedenáct sekund za Nizozemcem Ton Van Genugstenem. V konečném pořadí se tak dokázal posunout před Japonce Sugawaru a obsadil konečné páté místo. Na Rallye Dakar startoval osmadvacetiletý jezdec pošesté, přičemž počtvrté jako řidič a jeho aktuální výsledek je jeho nejlepším na této soutěži.

Drama zažívá v závěrečné speciálce Martin Kolomý, který řeší na trati technický problém. Několik metrů po startu se mu utrhl kardan a posádka musela opravovat. Etapu nakonec dokončil na 19. místě se ztrátou 2:23:45 hodiny. V průběžném pořadí se tak bohužel propadl ze sedmého na jedenácté místo v konečném pořadí kamionů v letošním ročníku Dakaru.

První žena v cíli Dakaru

Z šestatřiceti českých účastníků, kteří se objevili na startu v peruánské Limě, přijelo na cílovou rampu v argentinské Cordobě dvacet závodníků. Byla mezi nimi i Olga Roučková, která jako první Česka dokončila tuto slavnou soutěž v její čtyřicetileté historii.

V hodnocení automobilů byl z Čechů nejlepší Martin Prokop, o jehož sedmém místě již byla řeč. Do cíle dorazil po strastiplné cestě také Tomáš Ouředníček z týmu South Racing CE. Celkově obsadil 33. příčku.

Mezi motorkáři byl nejúspěšnějším Čechem dakarský nováček Jan Brabec (Big Shock Racing), který obsadil 39. místo. Unikátní bilanci jedenácti dakarských startů a pokaždé v cíli dodržel David Pabiška (Barth Racing), jenž dojel na 42. pozici. O pět míst za ním skončil Petr Vlček (Klymčiw Racing) a při jeho třetím startu se jedná o jeho nejlepší výsledek. Člen stáje Moto Racing Group Jan Veselý dojel při svém osmém „Dakaru“ na 68. místě.

V kategorii čtyřkolek byl nejlepším z Čechů šedesátiletý Josef Macháček na 12. místě. O tři příčky za ním skončil jeho týmový kolega z Barth Racing Zdeněk Tůma. Šestadvacátou příčku obsadila již zmíněná Olga Roučková (Moto Racing Group).

Kdo se radoval z vítězství?

V hodnocení automobilů zvítězil podruhé na této soutěži Carlos Sainz (55 let). Dvojnásobný mistr světa v rallye (1990 a 1992) je členem továrního týmu Peugeot. Letos vyhrál dva měřené testy a v soutěži vedl od 7. etapy.

Motocyklovou klasifikaci vyhrál Rakušan Matthias Walkner (31 let), jenž uspěl nejenom poprvé, ale také získal pro svou zemi vůbec první titul na Dakaru. Nejrychlejším byl v jedné etapě a soutěž vedl od desátého testu.

Chilan Ignacio Casale (31 let) skončil loni druhý. Letos vedl od začátku, vyhrál čtyři etapy a za řídítky slaví své premiérové prvenství na Rallye Dakar.

Kamiony ovládl lídr ruského továrního týmu Kamaz Edouard Nikolajev (33 let). Na Dakaru vyhrál potřetí a navázal tak na své úspěchy z let 2013 a 2017. Třikrát byl v tomto ročníku na měřených úsecích nejrychlejší, kategorii vedl od druhé etapy s výjimkou hodnocení po jedenácté erzetě.

Výsledky v 14. Etapě

Motocykly: 1. Benavdies (Arg./Honda) 1:26:41; 2. Price (Aus./KTM) +54 s; 3. Meo (Šp./KTM) +2:49; … 36. Pabiška (ČR/KTM) +19:36; 39. Brabec (ČR/Husqvarna) +20:34; 58. Vlček +27:22; 73. Veselý (ČR/KTM) +34:08.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 1:43:25; 2. Sanabria Galeano (Parag./Yamah) +1:21; 3. Caviglaisso (Arg./Yamaha) +1:36; … 16. Macháček (ČR/Yamaha) +7:31; 21. Tůma (ČR/Yamaha) +9:59; 26. Roučková (ČR/Yamaha) +22:09.

Automobily: 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) 1:26:29; 3. Peterhansel, Cotret (Fr./Peugeot) +40 s; 3. Al-Attiyah, Bäumel (Katar, Fr./Toyota) + 41; … 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford) +2:13; 19. Ouředníček, Křípal (ČR/Ford) +13:20.

Kamiony: 1. VanGenugsten (Niz./Iveco) 1:39:47; 2. Macík (ČR/Liaz) +11 s; 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) +4:17; … 12. Šoltys (ČR/Tatra) +17:02; 19. Kolomý (ČR/Tatra) +2:23:45

Konečné pořadí

Motocykly: 1. Walkner (Rak./KTM) 43:06:01; 2. Benavides (Arg./Honda) +16:53; 3. Price (Aus./KTM) +23:01; … 39. Brabec (ČR/Yamaha) +12:42:00; 42. Pabiška (ČR/KTM) +13:25:26; 47. Vlček (ČR/Husqvarna) +17:19:21; 68. Veselý (ČR/KTM) +29:48:15.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 53:47:04; 2. Cavigliasso (Arg./Yamaha) +1:38:52; 3. Gonzales Ferioli (Arg.Yamaha) +2:08:14; … 12. Macháček (ČR/Yamaha) +10:53:41; 15. Tůma (ČR/Ymaha) +13:52:42; 26. Roučková (ČR/Yamaha) +47:31:12.

Automobily: 1. Sainz, Cruz (Šp./Peugeot 3008 DKR) 49:16:18; 2. Al-Attiyah, Bäumel (Katar, Fr./Toyota) +43:40; 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) +1:16:41; … 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford) +7:20:49; 33. Ouředníček, Křípal (ČR/Ford) +53:48:32.

Kamiony: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) +54:57:37; 2. Vjazovič (Bělorusko/MAZ) +3:57:17; 3. Mardějev (Rus./Kamaz) +5:22:34; … 5. Macík (ČR/Liaz) +7:58:45; 11. Kolomý (ČR/Tatra) +13:20:46; 12. Šoltys (ČR/Tatra) +21:57:39;