Dakar 2019: Prokopovi nahání motor hrůzu

 

S novým vozem Ford, který je vybavený zvlášť vyladěným silným motorem, se chystá Martin Prokop na čtvrtý start na Rallye Dakar. Počínaje rokem 2016 dojel postupně na 14., 11. a naposledy na sedmém místě.

Nyní pojede opět ve svém týmu MP-Sports s modelem Ford Raptor F-150 RS Cross Country.

Ve srovnání s předchozími roky bude mít navíc týmového parťáka. S jeho modelem vozu 2018 totiž pojedou Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem. Asistenční kamion MAN TGA obsadí trojice Filip Škrobánek, Radim Baculík a Petr Lesák.

Nový speciál jako raketa

„Rád bych někdy dostal do první pětky konečného pořadí, ale ještě nemám koule na to, abych to řekl naplno. To bych si dal spíše pár pohlavků, Z těch „velkých“ kluků mám pořád respekt, protože vidím, jakou jedou palbu. Když šlápnou na plyn, tak vědí, co auto dělá a během celé trasy. V mém případě se to daří jen v některých úsecích,“ vysvětluje Prokop.

Na Dakaru usedne do výrazně upraveného fordu. Vylepšené je jeho rozložení váhy, výrazně výkonnější je rovněž motor a nová je také elektronika. „Využili jsme zkušenosti, které jsme v závodech získali. Použili naše myšlenky z rallyeového speciálu WRC i z okruhů. Kluci říkali, že teď auto vypadá spíše jako speciál DTM než jako gazík, se kterým jsme jezdili doposud," usmívá se Prokop.

Video

Ruku v ruce se snižováním hmotnosti šla i snaha o její výhodnější rozložení a snížení těžiště vozu. To se posunulo o několik milimetrů níže, což představuje lepší stabilitu ve vysokých rychlostech a v extrémních náklonech. Podařilo se také zlepšit aerodynamiku a chlazení převodovky. „Když u našeho auta pořádně přidám plyn, tak mi to až nahání hrůzu,“ usmívá se Prokop.

Vedle něj usedne jeho osvědčený navigátor Jan Tománek, se kterým mají za sebou 89 podniků mistrovství světa v rallye. „Fungujeme spolu čtrnáct let, zažili jsme spoustu dobrého i špatného. Podařilo se nám najít způsob, abychom si pracovně i povahově navzájem vyhověli. Snad nikdy jsem ho nezažil zmatkovat, za všech okolností se snaží najít řešení. Lidé ho mají rádi, protože Honza by se pro motorsport rozdal. Pokud může, je dobrým vypravěčem a průvodcem ve všem, co je spojené s rallye a dálkovými soutěžemi,“ říká Prokop na adresu spolehlivého parťáka.

Tomáš umí kamarádovi pomoci

Prokopův starý vůz, se kterým závodil letos, bude na Dakaru řídit Tomáš Ouředníček, s nímž domluvil na spolupráci. „Tomáš mi bude krýt záda, ale určitě to pro něj není povel, aby jel pomalu. To pak člověk v písku hned zapadne. Musí z auta ždímat, co to jde,“ řekl Prokop, který v minulosti několikrát mluvil o tom, že k úspěchu potřebuje i kolegu, jenž by v závodě jel jako rychlá asistence. „Pojede se mi samozřejmě lépe, protože musíme riskovat. I v místech, kde Tomáš nemusí. Abychom mohli zrychlit a jet agresivněji, tak musíme mít druhého do týmu,“ dodal Prokop.

Rallye Dakar 2019 – Pohled do historie

Oba kolegy pojí zvláštní příběh, který se odehrál na dosud posledním odjetém Dakaru. Ouředníček odtáhl do cíle jedné z infarktových etap nepojízdný Ford Martina Prokopa a umožnil mu tak dokončit nejtěžší motoristický podnik planety. „Všichni víme a to, že jezdci z nejlepší dvacítky si vzájemně nepomáhají při vidině vlastního výsledku. Proto je pro nás skvělou zkušeností pomoc právě Tomáše, který u nás tehdy jako jediný zastavil, když se nám porouchal alternátor a Shrek se nadobro zastavil. Bez jeho odtahu k týmovým mechanikům bychom tam stáli ještě teď, připomíná Prokop.

Ouředníček absolvoval jihoamerický Dakar v roce 2018 spolu s navigátorem Davidem Křípalem v barvách mezinárodního týmu South Racing. Hned první velký závod sezony v Maroku však přinesl namísto obhajoby vítězství z předešlého roku velké zklamání. „V první rychlostní zkoušce jsme asi sto metrů před cílem vjeli stoosmdesátikilometrovou rychlostí do neoznačené díry a zastavili jsme se až po nekonečných čtrnácti vteřinách, během nichž šlo naše auto devětkrát přes střechu,“ popsal tvrdou zkušenost Ouředníček.

Oba muži v kabině sice zázrakem přežili bez vážnějších zranění, jejich speciál Ford Ranger byl ale na odpis. Zatímco posádka byla v kondici, konkurenceschopný vůz k dispozici stále neměla. „Původně jsme chtěli auto opravit, ale natahovalo se to časově a chyběly i finance. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že na letošní Dakar nepojedeme, přišla nabídka od Martina. Během několika dnů jsme si vyjasnili všechny zásadní věci včetně finančních a dohodli se,“ připomíná Ouředníček vznik spolupráce.

Druhý jezdec týmu dále říká: „Martin je velmi dobrý a zkušený jezdec, poskládal kolem sebe opravdu špičkový tým, který čítá celkem 22 osob. Máme výborná auta a skvělý tým, Martin je neuvěřitelně dobrý v dunách a to se bude v Peru určitě hodit,“ říká Ouředníček, který se musel pro blížící se Dakar dočasně vyvázat ze smlouvy s mateřskou stájí South Racing. „Bylo to trochu choulostivé jednání, ale dohodli jsme se korektně,“ komentoval pilot.

Prokop: „V písku je svoboda“

Účastníky 41. ročníku Rallye Dakar čekají tři tisícovky kilometrů rychlostních zkoušek a z toho sedmdesát procent z nich bude v písku a dunách. „Spousta lidí si v něm může vylámat zuby. Favorité, kteří za to berou hlava nehlava, můžou o úspěch snadno přijít,“ míní Prokop. „Když do pouště pustí přes pět stovek závodních a doprovodný automobilů, tak nevěřím, že to všichni dokáží zvládnout. Bude to rozvrtané, že to málokdo projede.“

Několik let sklízeli organizátoři kritiku, že na Dakaru chybí písek, tedy jeho DNA. Po přesunu do Jižní Ameriky se vytratilo africké žluté nekonečno a nyní v lednu 2019 to tedy bude návrat ke kořenům. „Umění jízdy v písku se dá těžko stručně shrnout. Platí poučka, že musíte držet plyn a jet, i když míříte jiným směrem než chcete. Ještě před několika lety jsem písek nenáviděl, teď ho miluji. Posaďte mě do auta a nechte v něm dovádět. Po letech svázaných pravidly WRC pro mě představuje jízda v písku a poušti svobodu, jakou jsem ještě nezažil,“ říká Prokop.

Manažer týmu MP-Sports Quirin Müller před startem 41. ročníku Rallye Dakar 2019 nezapomíná dodat: „S Tomášem jsme během roku párkrát mluvili, když se byl podívat na několika letošních závodech, ale měl plány se svým týmem. Měli jsme rozjednáno několik dalších posádek, ale žádná z nich se nakonec nerozhoupala k tomu krýt Martinovi v lednu na Dakaru záda. Jsem rád, že jsme se s Tomášem spojili, i když na poslední chvíli. Věřím, že Martinovo původní osvědčené auto naši záložní posádku spolehlivě převeze přes duny a také že její služby Martin s Jendou nebudou v průběhu samotné soutěže úplně potřebovat. Tomáš s Davidem jim tak budou spíše psychickou oporou a novou jistotou za zády.“

MP SPORTS

Startovní číslo 305 – Martin Prokop (4. 10. 1982), Jan Tománek (5. 9. 1972). Automobil: Ford Raport RS Cross Country.

Startovní číslo 332 – Tomáš Ouředníček (5. 9. 1969), David Křípal (17. 2. 1982). Automobil: Ford Raport RS Cross Country.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

 

Štítky Ford Video

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 Rallye Dakar 2019: Ouředníčka rok 2018 důkladně prověřil Rallye Dakar 2019: Ouředníčka rok 2018 důkladně prověřil

Český automobilový jezdec Tomáš Ouředníček bude na 41.…

Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Sportovní pick-up využije dvoulitrový čtyřválec Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Sportovní pick-up využije dvoulitrový čtyřválec

Nejrobustnější a nejostřejší verze nejprodávanějšího…

  
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako Laine, ale hokejky neseděly

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako…

Jedním gólem Jiří Polanský pomohl porazit Pardubice 5:2. Tahle trefa pro něj byla ale výjimečná. Za Oceláře…

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i brankář Manchesteru United

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i…

KOMPLETNÍ POŘADÍ OD 50. DO 1. MÍSTA | Deník Sport dal již tradičně dohromady výběr největších českých…

 

Reflex.cz

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond aneb nejděsivější filmy historie

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond…

Největší slávu zažila filmová hrůza v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nejde zapomenout na klasiky, které…

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…