Dutch TT 2018: Bitva čtyř značek v MotoGP pro Hondu a Marca Márqueze

 

V osmém závodě letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

Nedělní dopolední zahřívací tréninky na nizozemskou Tourist Trophy, která se konala tradičně v „Katedrále rychlosti“, tedy na okruhu v Assenu, vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Marcel Schrötter (Moto2) a Arón Canet (Moto3). Celý víkend bylo nádherně, byť větrno, žádné drastické změny počasí se neudály. A jak probíhaly a dopadly závody?

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly soubojem čtyř značek: Hondy, Ducati, Yamahy a Suzuki. A skutečně lítým, ve vedení se vystřídali Márquez, Dovizioso, Lorenzo, Viñales i Rossi. Nakonec odskočil všem první jmenovaný. Ve třídě čtyřválcových čtyřtaktních šestistovek měl navrch po celý závod Francesco Bagnaia. Ke konci se začal prokousávat polem katalánský vítěz Fabio Quartararo, nakonec mu náležela druhá příčka, také kvůli tomu, že Lorenzovi Baldassarrimu praskla pneumatika. V „moto-trojkách“ spatřil první šachovnicový praporek Jorge Martín. Skoro celý závod spolu na čele bojovala pětice jezdců, nakonec z ní kromě lídra zbyli ještě Canet a Bastianini, McPhee s Bezzecchim v závěru havarovali. Kuba Kornfeil potěšil pátým místem.

MotoGP

Klání královské kubatury vypsané na 26 okruhů začalo perfektním startem obou továrních strojů Ducati. Nebyl odsunut, i když to fanoušci trochu přeháněli se žlutými dýmovnicemi. Nejlépe sice vyrazil Márquez, ale Jorge Lorenzo se brzy dostal do čela, jenže Marc mu to vrátil. Andreu Doviziosa předjel Valentino Rossi a zařadil se na bronz, pátý byl Cal Crutchlow, který vyrážel z první řady.

Záhy Lorenzo s Rossim našli na Márqueze recept a ten měl co dělat s „Dovim“. „Vale“ zase musel brzdit, aby Jorgeho nesejmul, evidentně se Španělovi nepovedlo zařadit. A Ital najednou ztratil dvě místa, taková bitva vpředu panovala a pole vedly dvě rudé ducati. Rossiho zdolal dokonce Rins (Suzuki), který se dostal až na bronz. Roztažená vedoucí skupina čítala osm, devět jezdců. Márquez měl ale v 11. kole co dělat, aby se nepotkal s Rinsem a odcouval na čtvrté místo, později mezi nimi došlo k podobné situaci a tentokrát se musel sklonit Álex.

Kvalifikace Dutch TT 2018 pro Marca Márqueze, Bagnaiu a Martína

Ve 14. okruhu se prosmýkl do vedení Dovizioso a bitva dvou ducati s oranžovou hondou, do které se záhy přimíchal Maverick Viñales s yamahou, pokračovala. Havaroval Danilo Petrucci (Pramac Ducati). Lorenzo tempo neudržel. První trojku stínoval Rossi. Šest kol před koncem ovšem Márquez s Viñalesem udělali chybu a chvíli vedl Valentino, jenže dobojováno zdaleka nebylo. Vedoucí skupina se zase sjela, místo čtyř už v ní bylo šest jezdců. Marc Márquez se vrátil na špici, využil bitvy za sebou a trochu se ostatním vzdálil... A bylo hotovo. Rossi si vyjel mimo trať a trochu ztratil.

Vyhrál Marc Márquez, Rins, Viñales, Dovizioso a Rossi si to ještě rozdali o další příčky, Álex skvěle vybrzdil Mavericka v poslední šikaně a slavil druhé místo. Tohle byl parádní závod, i když stejně jako dva předchozí plný trestů za zkracování trati. Ani tady se však nedotkly špičky. Lorenzo po skvělém úvodu skončil až sedmý.

Dutch TT MotoGP 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team41:13,863 min
2.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+2,269 s
3.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+2,308 s
4.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team+2,422 s
5.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+2,963 s
6.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol+3,876 s
7.Jorge LorenzoDucatiDucati Team+4,462 s
8.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+7,001 s
9.Álvaro BautistaDucatiÁngel Nieto Team+7,541 s
10.Jack MillerDucatiAlma Pramac Racing+13,056 s
'DNF.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Teamodstoupil

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Marc Márquez 140, 2. Valentino Rossi 99, 3. Maverick Viñales 93, 4. Johann Zarco 81, 5. Andrea Dovizioso 79... 23. Karel Abraham 4

Moto2

Niki Tuuli si ze včerejšího drsného pádu, kvůli kterému musela být zastavena kvalifikace rudou vlajkou, odnesl zranění levé ruky a na startu dnešního závodu logicky chyběl. Červený praporek však ignorovali Iker Lecuona a katalánský vítěz Fabio Quartararo, takže se na roštu posunuli o tři místa vzad.

Po startu závodu Moto2 vypsaného na 24 kol se v čele objevil Francesco Bagnaia, kterého následovali Marcel Schrötter a Luca Marini před oběma muži Marca van der Stratena (Mirem a Álexem Márquezem). Brzy havaroval Danny Kent, mistr světa Moto3 z roku 2015. Zatímco Mir postupoval dopředu, Schrötter s Marinim příčky ztráceli, pole se však přelévalo. Brzy byl Marcel znovu druhý, za sebou měl oba kalexy Marc VDS. Bagnaia ostatním lehce odskočil. Pátý jezdil Lorenzo Baldassarri.

Havaroval Stefano Manzi a chvíli po něm Xavi Vierge. Zatímco Stefano spíše „ocasí“ na konci pole, Xavi umí Top 5 i pódium. Baldassarri brzy dostihl trojici před sebou a vyřídil ji, přesně v polovině závodu se dostal až na druhou příčku. Álex Márquez navíc udělal chybku a „Balda“ to měl snadnější, lehce odjel. Mir se také neudržel vpředu a předjel jej Fabio Quartararo, dostal se na páté místo a brousil si zuby na Schröttera, jehož po několika výměnách pozic zdolal. A najednou byl druhý, protože pozávodil rovněž mladšího Márqueze a... Baldassarri zažil sportovní tragédii, protože mu praskla zadní pneumatika. To se v silničních motorkách opravdu stává málokdy. Zajel si pro novou, ale pochopitelně už neměl šanci ani na body.

„Pecca“ dnes nikdo nestíhal, vedoucí jezdec průběžného pořadí vyhrál šestou GP v kariéře a čtvrtou v Moto2, všechny letos. V Quartararovi „chytly saze“, zatímco Marcel Schrötter si na svoje první pódium v životě musí počkat, dorazil za Álexem Márquezem čtvrtý. V této sezóně ale jezdí stabilně v Top 10, pokud nepadá.

Dutch TT Moto2 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR4639:30,436 min
2.Fabio QuartararoSpeed UpLightech – Speed Up Racing+1,748 s
3.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+2,179 s
4.Marcel SchrötterKalexDynavolt Intact GP+4,094 s
5.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS+4,342 s
6.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo+5,230 s
7.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+9,568 s
8.Luca MariniKalexSky Racing Team VR46+9,960 s
9.Sam LowesKTMSwiss Innovative Investors+14,133 s
10.Andrea LocatelliKalexItaltrans Racing Team+14,332 s

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Francesco Bagnaia 144, 2. Miguel Oliveira 128, 3. Álex Márquez 110, 4. Lorenzo Baldassarri 93, 5. Joan Mir 75...

Moto3

Vedení v závodě, který byl vypsán na 22 okruhů, se po zhasnutí červených světel ujal bez problémů Jorge Martín před oběma tyrkysovými stroji týmu Leopard, tedy Bastianinim a dalla Portou. Martín zajel včera 14. pole position, nikdo jich v Moto3 nemá více. Jenže Marco Bezzecchi, lídr seriálu, kterému se v ranním warm upu kouřilo z KTM, se nenechal zahanbit a rychle se dostal za Martína. Dopředu se prokousával i Canet, Martín však mohl ujíždět. O páté místo bojoval John McPhee.

Canet ťukl do zadního kola Bezzecchiho, ale jeho honda se jen rozvlnila. Po chvíli se dostal před něj a měl chuť dokonce vyhrát. Také se brzy vyhoupl do čela. První pětka jela pohromadě, před ostatními měla ale náskok. Vedení ze ujal Bezzecchi. Rozdávaly se penalizace za zkracování trati, ale naštěstí se netýkaly vedoucích závodníků. Na čele se ukázal i McPhee, který měl opět po delší době svůj den (dosud byl 5x na pódiu, vyhrál v deštivém Brně 2016). Stíhačku ovšem předvedl náš Jakub Kornfeil, který už vedl druhou grupu se zhruba šestisekundovým mankem, jezdil tedy šestý, pak jej předjel dalla Porta.

Motocyklová VC Katalánska 2018: MotoGP ovládl podruhé za sebou Jorge Lorenzo

Jorge Martín využil dvě kola před cílem předjíždění domácího van de Lagemaata o jeden okruh a ostatním se odtrhl. Už ho nikdo nedohnal, jako první v Moto3 vyhrál v Assenu z prvního místa na roštu. McPheemu nebyl dopřán další úspěch, v rychlé zatáčce si ustlal. V posledním kole havaroval ještě Bezzecchi, byly to jediné dva pády v celém závodě. Canet zdolal takřka na čáře Bastianiniho a radoval se ze stříbra. Jakub Kornfeil podlehl nakonec ve své velké skupině Jaumemu Masiovi a do cíle dorazil pátý, grupa měla ztrátu 10 s. Martín se také dostal do vedení v průběžném pořadí šampionátu jezdců.

Dutch TT Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto337:56,485 min
2.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+0,665 s
3.Enea BastianiniHondaLeopard Racing+0,718 s
4.Jaume MasiáKTMBester Capital Dubai+10,842 s
5.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+10,953 s
6.Lorenzo dalla PortaHondaLeopard Racing+11,321 s
7.Darryn BinderKTMRed Bull KTM Ajo+11,343 s
8.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Skull Rider+11,737 s
9.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+11,756 s
10.Nicolò BulegaKTMSky Racing Team VR46+11,777 s

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Jorge Martín 105, 2. Marco Bezzecchi 103, 3. Fabio di Giannantonio 91, 4. Enea Bastianini 84, 5. Arón Canet 81... 8. Jakub Kornfeil 52

Foto: Václav Duška jr.

Spolupracujeme s TipCars.com
Babiš o údajném únosu svého syna jednal se šéfy ČSSD, KSČM i SPD Babiš o údajném únosu svého syna jednal se šéfy ČSSD, KSČM i SPD

Premiér Andrej Babiš (ANO) vysvětloval na vládě a při…

Mayová: Kabinet podpořil připravenou dohodu o brexitu Mayová: Kabinet podpořil připravenou dohodu o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých…

Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny

Na podporu produkce baterií pro elektromobily vyčlenila…

Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum

Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se…

 

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

Nejvyhledávanější automobilky podle Googlu: Vítěz v Česku vás překvapí Nejvyhledávanější automobilky podle Googlu: Vítěz v Česku vás překvapí

Se zajímavou statistikou přišla britská pojišťovna Veygo.…

 

 
Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Včera

Zámořská společnost HRE představila první sadu titanových kol z 3D tiskárny. Chce tak ukázat možnosti výroby pro budoucnost.
Blesk.cz

Dara Rolins po rozchodu razantně změnila image: Ošmikala dlouhé vlny!

Dara Rolins po rozchodu razantně změnila image:…

Radikální řez ve svém životě udělala Dara Rolins (45). Z hodiny na hodinu serozhodla, vzala do ruky nůžky a…

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na pankáče“: Dodávku sama přestavěla na obytný vůz

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na…

Lásku k cestování a kutilství spojila Klára Hantychová z jižní Moravy při přestavbě dodávky na obytný vůz. Za…

 

iSport.cz

Vondrka srazil hattrickem Spartu. Srdcem jsem pořád slávista, smál se

Vondrka srazil hattrickem Spartu. Srdcem jsem pořád…

Jedna, dva, tři. V bláznivém zápase, ve kterém se skóre lilo z jedné strany na druhou, Spartu hattrickem zničil…

Krupp odmítl návrat k německé reprezentaci: Mám kontrakt ve Spartě

Krupp odmítl návrat k německé reprezentaci: Mám…

Místo na pozici kouče německé hokejové reprezentace, které uvolnil do Los Angeles do NHL mířící Marco Strum, má…

 

Reflex.cz

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je to odporný hyenismus

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je…

Téměř určitě jste během úterý zaznamenali počin reportérů Seznam zpráv ze Švýcarska, kde se setkali s Andrejem…

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich vyděračský potenciál poroste

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich…

Vyděračský potenciál komunistů rázem povyskočil o patro výš. Nepřipojili se k šestici opozičních stran, které…