Dutch TT 2018: Bitva čtyř značek v MotoGP pro Hondu a Marca Márqueze

 

V osmém závodě letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

Nedělní dopolední zahřívací tréninky na nizozemskou Tourist Trophy, která se konala tradičně v „Katedrále rychlosti“, tedy na okruhu v Assenu, vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Marcel Schrötter (Moto2) a Arón Canet (Moto3). Celý víkend bylo nádherně, byť větrno, žádné drastické změny počasí se neudály. A jak probíhaly a dopadly závody?

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly soubojem čtyř značek: Hondy, Ducati, Yamahy a Suzuki. A skutečně lítým, ve vedení se vystřídali Márquez, Dovizioso, Lorenzo, Viñales i Rossi. Nakonec odskočil všem první jmenovaný. Ve třídě čtyřválcových čtyřtaktních šestistovek měl navrch po celý závod Francesco Bagnaia. Ke konci se začal prokousávat polem katalánský vítěz Fabio Quartararo, nakonec mu náležela druhá příčka, také kvůli tomu, že Lorenzovi Baldassarrimu praskla pneumatika. V „moto-trojkách“ spatřil první šachovnicový praporek Jorge Martín. Skoro celý závod spolu na čele bojovala pětice jezdců, nakonec z ní kromě lídra zbyli ještě Canet a Bastianini, McPhee s Bezzecchim v závěru havarovali. Kuba Kornfeil potěšil pátým místem.

MotoGP

Klání královské kubatury vypsané na 26 okruhů začalo perfektním startem obou továrních strojů Ducati. Nebyl odsunut, i když to fanoušci trochu přeháněli se žlutými dýmovnicemi. Nejlépe sice vyrazil Márquez, ale Jorge Lorenzo se brzy dostal do čela, jenže Marc mu to vrátil. Andreu Doviziosa předjel Valentino Rossi a zařadil se na bronz, pátý byl Cal Crutchlow, který vyrážel z první řady.

Záhy Lorenzo s Rossim našli na Márqueze recept a ten měl co dělat s „Dovim“. „Vale“ zase musel brzdit, aby Jorgeho nesejmul, evidentně se Španělovi nepovedlo zařadit. A Ital najednou ztratil dvě místa, taková bitva vpředu panovala a pole vedly dvě rudé ducati. Rossiho zdolal dokonce Rins (Suzuki), který se dostal až na bronz. Roztažená vedoucí skupina čítala osm, devět jezdců. Márquez měl ale v 11. kole co dělat, aby se nepotkal s Rinsem a odcouval na čtvrté místo, později mezi nimi došlo k podobné situaci a tentokrát se musel sklonit Álex.

Kvalifikace Dutch TT 2018 pro Marca Márqueze, Bagnaiu a Martína

Ve 14. okruhu se prosmýkl do vedení Dovizioso a bitva dvou ducati s oranžovou hondou, do které se záhy přimíchal Maverick Viñales s yamahou, pokračovala. Havaroval Danilo Petrucci (Pramac Ducati). Lorenzo tempo neudržel. První trojku stínoval Rossi. Šest kol před koncem ovšem Márquez s Viñalesem udělali chybu a chvíli vedl Valentino, jenže dobojováno zdaleka nebylo. Vedoucí skupina se zase sjela, místo čtyř už v ní bylo šest jezdců. Marc Márquez se vrátil na špici, využil bitvy za sebou a trochu se ostatním vzdálil... A bylo hotovo. Rossi si vyjel mimo trať a trochu ztratil.

Vyhrál Marc Márquez, Rins, Viñales, Dovizioso a Rossi si to ještě rozdali o další příčky, Álex skvěle vybrzdil Mavericka v poslední šikaně a slavil druhé místo. Tohle byl parádní závod, i když stejně jako dva předchozí plný trestů za zkracování trati. Ani tady se však nedotkly špičky. Lorenzo po skvělém úvodu skončil až sedmý.

Dutch TT MotoGP 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team41:13,863 min
2.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+2,269 s
3.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+2,308 s
4.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team+2,422 s
5.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+2,963 s
6.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol+3,876 s
7.Jorge LorenzoDucatiDucati Team+4,462 s
8.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+7,001 s
9.Álvaro BautistaDucatiÁngel Nieto Team+7,541 s
10.Jack MillerDucatiAlma Pramac Racing+13,056 s
'DNF.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Teamodstoupil

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Marc Márquez 140, 2. Valentino Rossi 99, 3. Maverick Viñales 93, 4. Johann Zarco 81, 5. Andrea Dovizioso 79... 23. Karel Abraham 4

Moto2

Niki Tuuli si ze včerejšího drsného pádu, kvůli kterému musela být zastavena kvalifikace rudou vlajkou, odnesl zranění levé ruky a na startu dnešního závodu logicky chyběl. Červený praporek však ignorovali Iker Lecuona a katalánský vítěz Fabio Quartararo, takže se na roštu posunuli o tři místa vzad.

Po startu závodu Moto2 vypsaného na 24 kol se v čele objevil Francesco Bagnaia, kterého následovali Marcel Schrötter a Luca Marini před oběma muži Marca van der Stratena (Mirem a Álexem Márquezem). Brzy havaroval Danny Kent, mistr světa Moto3 z roku 2015. Zatímco Mir postupoval dopředu, Schrötter s Marinim příčky ztráceli, pole se však přelévalo. Brzy byl Marcel znovu druhý, za sebou měl oba kalexy Marc VDS. Bagnaia ostatním lehce odskočil. Pátý jezdil Lorenzo Baldassarri.

Havaroval Stefano Manzi a chvíli po něm Xavi Vierge. Zatímco Stefano spíše „ocasí“ na konci pole, Xavi umí Top 5 i pódium. Baldassarri brzy dostihl trojici před sebou a vyřídil ji, přesně v polovině závodu se dostal až na druhou příčku. Álex Márquez navíc udělal chybku a „Balda“ to měl snadnější, lehce odjel. Mir se také neudržel vpředu a předjel jej Fabio Quartararo, dostal se na páté místo a brousil si zuby na Schröttera, jehož po několika výměnách pozic zdolal. A najednou byl druhý, protože pozávodil rovněž mladšího Márqueze a... Baldassarri zažil sportovní tragédii, protože mu praskla zadní pneumatika. To se v silničních motorkách opravdu stává málokdy. Zajel si pro novou, ale pochopitelně už neměl šanci ani na body.

„Pecca“ dnes nikdo nestíhal, vedoucí jezdec průběžného pořadí vyhrál šestou GP v kariéře a čtvrtou v Moto2, všechny letos. V Quartararovi „chytly saze“, zatímco Marcel Schrötter si na svoje první pódium v životě musí počkat, dorazil za Álexem Márquezem čtvrtý. V této sezóně ale jezdí stabilně v Top 10, pokud nepadá.

Dutch TT Moto2 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR4639:30,436 min
2.Fabio QuartararoSpeed UpLightech – Speed Up Racing+1,748 s
3.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+2,179 s
4.Marcel SchrötterKalexDynavolt Intact GP+4,094 s
5.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS+4,342 s
6.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo+5,230 s
7.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+9,568 s
8.Luca MariniKalexSky Racing Team VR46+9,960 s
9.Sam LowesKTMSwiss Innovative Investors+14,133 s
10.Andrea LocatelliKalexItaltrans Racing Team+14,332 s

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Francesco Bagnaia 144, 2. Miguel Oliveira 128, 3. Álex Márquez 110, 4. Lorenzo Baldassarri 93, 5. Joan Mir 75...

Moto3

Vedení v závodě, který byl vypsán na 22 okruhů, se po zhasnutí červených světel ujal bez problémů Jorge Martín před oběma tyrkysovými stroji týmu Leopard, tedy Bastianinim a dalla Portou. Martín zajel včera 14. pole position, nikdo jich v Moto3 nemá více. Jenže Marco Bezzecchi, lídr seriálu, kterému se v ranním warm upu kouřilo z KTM, se nenechal zahanbit a rychle se dostal za Martína. Dopředu se prokousával i Canet, Martín však mohl ujíždět. O páté místo bojoval John McPhee.

Canet ťukl do zadního kola Bezzecchiho, ale jeho honda se jen rozvlnila. Po chvíli se dostal před něj a měl chuť dokonce vyhrát. Také se brzy vyhoupl do čela. První pětka jela pohromadě, před ostatními měla ale náskok. Vedení ze ujal Bezzecchi. Rozdávaly se penalizace za zkracování trati, ale naštěstí se netýkaly vedoucích závodníků. Na čele se ukázal i McPhee, který měl opět po delší době svůj den (dosud byl 5x na pódiu, vyhrál v deštivém Brně 2016). Stíhačku ovšem předvedl náš Jakub Kornfeil, který už vedl druhou grupu se zhruba šestisekundovým mankem, jezdil tedy šestý, pak jej předjel dalla Porta.

Motocyklová VC Katalánska 2018: MotoGP ovládl podruhé za sebou Jorge Lorenzo

Jorge Martín využil dvě kola před cílem předjíždění domácího van de Lagemaata o jeden okruh a ostatním se odtrhl. Už ho nikdo nedohnal, jako první v Moto3 vyhrál v Assenu z prvního místa na roštu. McPheemu nebyl dopřán další úspěch, v rychlé zatáčce si ustlal. V posledním kole havaroval ještě Bezzecchi, byly to jediné dva pády v celém závodě. Canet zdolal takřka na čáře Bastianiniho a radoval se ze stříbra. Jakub Kornfeil podlehl nakonec ve své velké skupině Jaumemu Masiovi a do cíle dorazil pátý, grupa měla ztrátu 10 s. Martín se také dostal do vedení v průběžném pořadí šampionátu jezdců.

Dutch TT Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto337:56,485 min
2.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+0,665 s
3.Enea BastianiniHondaLeopard Racing+0,718 s
4.Jaume MasiáKTMBester Capital Dubai+10,842 s
5.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+10,953 s
6.Lorenzo dalla PortaHondaLeopard Racing+11,321 s
7.Darryn BinderKTMRed Bull KTM Ajo+11,343 s
8.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Skull Rider+11,737 s
9.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+11,756 s
10.Nicolò BulegaKTMSky Racing Team VR46+11,777 s

Pořadí MS jezdců po osmi závodech: 1. Jorge Martín 105, 2. Marco Bezzecchi 103, 3. Fabio di Giannantonio 91, 4. Enea Bastianini 84, 5. Arón Canet 81... 8. Jakub Kornfeil 52

Foto: Václav Duška jr.

Spolupracujeme s TipCars.com
Zeman navštívil Německo, jednal tam hlavně o ekonomice Zeman navštívil Německo, jednal tam hlavně o ekonomice

Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a…

Nejdražší dům světa? Hongkongská vila na první pohled luxusem nevyniká Nejdražší dům světa? Hongkongská vila na první pohled luxusem nevyniká

Nemovitost v exkluzivní čtvrti Peak v Hongkongu by se…

Většina Evropanů by uprchlíkům nabídla pomocnou ruku, ukázal průzkum Většina Evropanů by uprchlíkům nabídla pomocnou ruku, ukázal průzkum

Průzkum veřejného mínění, který provedlo Pew Research…

Hodnota virtuální měny ripple náhle vzrostla, během týdne vyskočila o 110 procent Hodnota virtuální měny ripple náhle vzrostla, během týdne vyskočila o 110 procent

Druhá nejrozšířenější virtuální měna ripple zvýšila během…

 

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda 1000 MBX měla nástupce. Projekt Š 717 T odpravily tyto kritické chyby Škoda 1000 MBX měla nástupce. Projekt Š 717 T odpravily tyto kritické chyby

Mohlo by se zdát, že Škoda 110 R Coupé přímo navázala na…

Kia Sportage po faceliftu má české ceny. Na kolik přijde dieselový mild-hybrid? Kia Sportage po faceliftu má české ceny. Na kolik přijde dieselový mild-hybrid?

Modernizovaná Kia Sportage přijíždí na český trh. Výběr…

 

 
Suzuki Hayabusa Sport: Tuhle motorku na čtyřech kolech měli vyrábět

Suzuki Hayabusa Sport: Tuhle motorku na čtyřech kolech měli vyrábět

Včera

Malý a lehounký sporťák s křídlovými dveřmi a motocyklovým motorem? Úkol pro malou anglickou dílnu. Nebo pro relativně velkého výrobce jedno- i dvoustopých vozidel...
Blesk.cz

NHL 19 je parádní virtuální hokej, nejvíce baví online zápasy

NHL 19 je parádní virtuální hokej, nejvíce baví…

Nastal čas opět vybruslit na virtuální led. NHL 19 je tu a i když nejde o herní revoluci, nabízí několik novinek…

Houby na víkendovém talíři! Česnečka, karbanátky i rizoto

Houby na víkendovém talíři! Česnečka, karbanátky i rizoto

Přinesli jste si z lesa koše plné hub, ale došly vám nápady, co si z nich ukuchtit? Přinášíme tři snadné, rychlé…

 

iSport.cz

SESTŘIH: Zlín - Baník 1:2. Ostravě vystřelili tři body Baroš s Pazderou

SESTŘIH: Zlín - Baník 1:2. Ostravě vystřelili tři…

Fotbalisté Baníku Ostrava zvítězili v předehrávce 9. kola první ligy 2:1 ve Zlíně, který neuspěl po sérii čtyř…

SESTŘIHY: Sparta vyhrála šlágr v Plzni, Litvínov rozdrtil Pardubice 6:2

SESTŘIHY: Sparta vyhrála šlágr v Plzni, Litvínov…

SOUHRN | Trápení Pražanů s Plzní je u konce. Hokejisté Sparty porazili v pátečním šlágru extraligy Plzeň 3:2 v…

 

Reflex.cz

Michal Hašek je zpátky ve Vinařském fondu. Pár týdnů před rozhodováním o zakázce za 100 milionů

Michal Hašek je zpátky ve Vinařském fondu. Pár týdnů…

Někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek je mimo jiné známý tím, že v minulosti zastával desítky různých…

Poslední šábes šneků: Leváci odhaleni!

Poslední šábes šneků: Leváci odhaleni!

Konečně přišel čas prozradit strašnou pravdu. Náš seriál Šábes šneků byl částečně trolling, částečně reklama na…