Ford Mondeo 2,0 SCTi EcoBoost (176 kW): První jízdní dojmy

Ford Mondeo 2,0 SCTi EcoBoost (176 kW): První jízdní dojmy

 
 

Na příchod nového Passatu se u Fordu připravili důkladnou modernizací 3 roky starého Mondea. První kilometry za volantem nejsilnějšího motoru jsme absolvovali v Bavorsku.

Facelift bez překvapení

Aktuální Mondeo se představilo v březnu 2007, fakticky mu tedy jsou už více než tři roky. Za tu dobu stačil Ford přepracovat většinu svých evropských modelových řad do kinetického stylingu. Počátkem roku 2010 pak přišla evoluce kinetiky, modernizovaná MPV S-Max a Galaxy. V jejich stopách se nyní vydává i design Mondea. Design největšího evropského Fordu je faceliftem spíše rozvíjen než měněn. Na první pohled si vlastně ani změn nevšimnete, přímé srovnání ale odlišnosti rychle odhalí.

Změny na přídi pokrývá z velké části nový nárazník s lichoběžníkovým otvorem ve spodní části. Jiná je ale i maska a klenutější kapota, která zohledňuje stále vyšší nároky na bezpečnost chodců. Obrysy předních světlometů jsou prakticky identické, do nabídky ale přibyl příplatkový systém automatického spínání dálkových světlometů. Nejvyšší výbavy jsou standardně osazeny diodami pro denní svícení v nárazníku. Směrovky se z blatníků přesunuly na relativně malá vnější zpětná zrcátka. Na blatníky tak přibyly falešné ventilační mřížky. Vzadu jsou tvarem i použitou diodovou technikou nová koncová světla.

Nabídka pro český trh sestává ze tří karosářských verzí, většina zákazníků v ČR ale volí liftback nebo kombi. O sedan je malý zájem, ale Ford jej i přesto hodlá stále nabízet.

Interiér dohnal ztrátu

Designéři, technologové, kvalitáři a účetní evropského Fordu vyslyšeli stížnosti novinářů a zákazníků Mondea a při přípravě faceliftu soustředili pozornost na zlepšení subjektivních dojmů z interiéru.

Základ přístrojové desky z měkčených plastů je identický, ale řada detailních zlepšení přispěla k výrazně vyšší kvalitativní úrovni. Zásadní proměnou prošla středová konzola, která dostala nová audio- a navigační zařízení. Na pohled i dotek kvalitnější materiály a celkově důkladnější sestava jednotlivých dílů a komponent už za jízdy ani pod tlakem řidičovy nebo spolujezdcovy nohy nevrže tak jako dříve.

Urozeněji nyní působí i přístrojový štít s novou grafikou. Relativně složité menu nejvyššího stupně palubního informačního systému se stále ovládá přes kolébkový ovladač na rameni volantu, což je občas nešikovné. Volant samotný má bohužel stále tenký průřez věnce volantu, alespoň nejvýkonnější motorizace by si zasloužily menší průměr a silnější věnec s výraznějším tvarováním. Už kvůli kvalitám, které Mondeo za jízdy prokazuje.

Mondeo patří vnitřními mírami k největším modelům ve střední třídě. Je proto škoda, že Ford nenabízí adekvátně seřiditelná sedadla, která by uspokojila i nadprůměrně rostlé pasažéry, kteří o takovém voze budou jistě uvažovat. Zkoušený vůz měl sedáky se slušnými rozměry a dobrým bočním vedením pro průměrně rostlého řidiče, vyšší a objemnější postavy si stěžovaly zejména na krátká opěradla. Postrádáme i možnost seřízení délky sedáku, kterou již nabízí nejen BMW, ale třeba i konkurenční Opel.

Zatímco vpředu se dostatek místa ve střední třídě považuje za samozřejmost, na zadních místech už to zdaleka tak často neplatí. I když u Fordu zvolíte liftback se střechou, která začíná klesat už před zadními sedadly, nemusíte se o prostor nad sedáky bát. Místa je vzadu skutečně nadbytek, což umocňuje obrovský nástupní profil vzniklý po otevření bočních dveří. Ještě gigantičtější je kufr i když je to na siluetě liftbacku jen málo vidět. Tak má vypadat střední třída!

Nová elektronika

K vyspělým elektronickým systémům Mondea patří nejen adaptivní tempomat nebo tlumiče s proměnlivou charakteristikou, ale nově taky již zmíněný asistent dálkových světlometů, systém varující řidiče před nechtěným opuštěním jízdního pruhu (analýza obrazu kamery za čelním sklem), monitorování bdělosti řidiče (statistická analýza jízdy v jízdním pruhu), rekuperační dobíjení (vyšší zátěž alternátoru při brzdění), radarové monitorování vozidel v mrtvých úhlech nebo omezovač rychlosti.

Zajímavým prvkem, který aktivně ovlivňuje celkovou účinnost jízdy, je nový systém pohyblivých klapek na masce modelů Econetic. Klapky se automaticky otevírají a zavírají v 15 krocích, přičemž každý znamená změnu úhlu naklonění klapek o šest stupňů. Jejich aktuální pozice se promítne jak do aerodynamického odporu vozu, tak do chlazení pohonné jednotky. Pokud jsou klapky ventilačních otvorů zcela uzavřené, aerodynamický odpor vozu klesne až o šest procent. Řídicí jednotka udržuje po nastartování vozidla klapky uzavřené co nejdelší dobu, čímž přispívá k optimalizaci spalovacího procesu a zároveň k rychlejšímu zahřátí motoru na ideální provozní teplotu. Teplotu v motoru průběžně monitorují senzory, aby mohl systém včas zabránit nežádoucímu růstu či poklesu. Ten může souviset s různými podmínkami jízdy, například s rychlostí jízdy nebo s připojením přívěsu.

EcoBoost místo pětiválce

K důležité změně došlo na postu nejvýkonnějších motorizací. Původní http://www.auto.cz/test-ford-mondeo-duratec-2048 pětiválec 2,5T (162 kW) nahrazuje nový celohliníkový čtyřválec 2,0 EcoBoost s vyšším výkonem a podstatně nižší kombinovanou spotřebou. Turbodieselový vrchol je nyní tvořen dvousetkoňovým čtyřválcem 2,2 TDCi.

Benzinový vrchol se posunul blíže ke sportovnímu ideálu, ale nadále má svá specifika. Ve srovnání s předchozím pětiválcem je nástup motoru plynulejší, zátah nepřichází skokově, ale je s rostoucími otáčkami lineární, skoro jako u atmosférického motoru. Motoru nevadí nízké, ani relativně vysoké otáčky. Výkonové maximum je až v 6000 min-1, což jsou na přeplňovaný motor už dost vysoká čísla. Omezovač zasahuje krátce po překonání hranice 6500 min-1. Gradace výkonu v horní části otáčkoměru bohužel není příliš výrazná, ale na to jsme si už u moderních turbobenzinů zvykli.

Nejsilnější Mondeo je pořád víc velmi hbitou manažerskou limuzínou než ryzím Mondeem ST. Při běžném cestování je motor mimořádně tichý a má klidný běh. Když sešlápnete plynový pedál, zafunguje Sound Symposer – rezonanční komora mezi stěnou motorového prostoru a sacím potrubím – která zesiluje vybraná frekvenční zvuková pásma, dotvářející sportovní zvuk. Stejný princip znají majitelé Focusů ST a RS. V Mondeu má dojít ke zvýšení zvuku motoru pod plynem asi o 3 dB. Je to příjemné, ale relativně nevýrazné, takže kdo zná zvuk ostřejších Focusů, možná nic zvláštního na soundu Mondea nepostřehne.

Ford Mondeo 2011 - ceny zážehových motorů
Motor1,6 Duratec2,0 Duratec2,0 EcoBoost2,0 EcoBoost
Převodovka5M5M6DS6DS
Zdvihový objem [cm3]1596199919991999
Válce/ventily4/44/44/44/4
Největší výkon [kW/min-1]88/6300107/6000149/6000176,5/6000
Největší toč. mom. [Nm/min-1]160/4100190/4500300/1750-4000340/1900-3500
Max. rychlost [km/h]195210232246
Zrychlení 0-100 km/h [s]12,39,97,97,5
Komb. spotřeba [l/100 km]6,87,27,77,7
Cena Core [Kč]537.990,----
Cena Trend [Kč]549.890,-584.890,---
Cena Ghia [Kč]-609.090,-756.090,-807.890,-
Cena Titanium [Kč]-622.590,-769.590,-821.390,-
Cena Titanium S [Kč]--843.490,-895.290,-

Mondeo zůstává i po této modernizaci jedním z posledních vozů střední třídy s hydraulickým posilovačem řízení, což jistě stojí za špičkovou zpětnou vazbou, kterou dokáže volant za jízdy zprostředkovat. Síly, které vyvíjí řidič na volantu, jsou v rámci kategorie spíše větší, tlumení rázů přenášených do volantu od nerovností je ale na druhou stranu slabé. Celohliníkový motor nad přední nápravou významně přispěl k neutralitě jízdních vlastností, Mondeo je navzdory svým gigantickým vnějším rozměrům snadno ovladatelné a má rádo zatáčky.

Kdo rád řadí, toho musíme zklamat. Obě varianty nového EcoBoostu jsou dodávány pouze s dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou. Její chování bohužel není tak dobré jako v případě konkurenčního DSG, ačkoliv obě konstrukce využívají mokré spojky. Převodovka vyvinutá ve spolupráci Fordu s Getragem ráda posádku poškádlí cuknutím při rozjezdu a občas zaváhá i při řazení za jízdy. Řidičem vynucené řazení probíhá pouze přes dlouhou páku voliče na středové konzole, páčky pod volantem nelze pořídit ani za příplatek.

200 naftových koní ze čtyřválce

Krátce jsme vyzkoušeli i nový naftový vrchol, motor 2,2 TDCi (147 kW, 340 Nm). Jde o nejvýkonnější verzi známého čtyřválce PSA-Ford, v tomto případě vybaveného jediným turbodmychadlem.

Nové solenoidové vstřikovače paliva s osmi otvory, pracují se vstřikovacím tlakem až 1800 barů a umožňují dokonalejší rozprášení paliva. Vstřikovačům se musely přizpůsobit spalovací prostory a modul řídicí jednotky motoru, který dostal novou kalibraci. Všechny tyto modifikace přispěly ke snížení emisí a vstřikovacího hluku. Zlepšila se rovněž celková akustika spalovacího procesu, a to i navzdory nárůstu vstřikovacích tlaků. Turbodmychadlo a výfukové potrubí byly dále odhlučněny, což se při volnoběhu projevilo poklesem o 2 dB. Plnicí tlak turbodmychadla vzrostl z 1,5 na 1,8 baru.

Motor Duratorq TDCi 2,2 l se díky výkonu 147 kW ve 3500 min-1 stal nejvýkonnějším naftovým agregátem Ford of Europe v historii. Jeho úctyhodný točivý moment vrcholí hodnotou 420 Nm ve 2000 min-1, dalších 30 Nm přidává funkce dočasného zvýšení plnicího tlaku.

Zatímco nejsilnější EcoBoost je typickým univerzálním motorem, který zvládá dálnici, jízdu ve městě i okresky s přehledem, nejvýkonnější turbodiesel je doma hlavně na dálnici. Motor s litinovým blokem přidává nad přední nápravu asi jen 30 kg navíc proti hliníkovému EcoBoostu, ale těžkopádnější momentová charakteristika, menší využitelné otáčkové pásmo a ruční řazení šestistupňové převodovky kladou na řidiče větší nároky.

Z volnoběhu se 2,2 TDCi sbírá obtížně, nástup točivého momentu přichází kolem 1800 min-1 a to relativně náhle. Pak už táhne se silou lokomotivy, takže v dlouhých táhlých kopcích budete patřit i bez řazení celkem jistě k nejrychlejším. Zvuk turbodieselu logicky nemůže konkurovat špičkovému zážehovému čtyřválci, ale v rámci kategorie jde o příjemného společníka na cesty. Na dálnici motor není slyšet ani ve vysokých rychlostech. Ty znamenají vyšší spotřebu (běžně kolem 8 l/100 km), ale i krátký úsek úsporné jízdy srazil odběr pod 6 l/100 km.

Ford Mondeo 2011 - ceny vznětových motorů
Motor2,0 Duratorq2,0 Duratorq2,0 Duratorq2,2 Duratorq
Převodovka6M6M (6DS)6M (6DS)6M
Zdvihový objem [cm3]1997199719972179
Válce/ventily4/44/44/44/4
Největší výkon [kW/min-1]85/3700103/3750120/3750147/3500
Největší toč. mom. [Nm/min-1]300/1500-2250320/1750-2750340/2000-3250420/1750-3000
Max. rychlost [km/h]192210 (205)220 (215)230
Zrychlení 0-100 km/h [s]11,29,5 (10,2)8,9 (9,5)8,1
Komb. spotřeba [l/100 km]5,35,3 (5,6)5,3 (5,6)6,0
Cena Core [Kč]634.990,----
Cena Trend [Kč]646.890,-663.890,---
Cena Ghia [Kč]671.090,-688.090,-721.090,--
Cena Titanium [Kč]684.590,-701.590,-734.590,--
Cena Titanium S [Kč]--808.490,--

Uvedené ceny platí pro sedan a liftback. Kombi je o 30 tisíc Kč dražší.

Modernizovaná Mondea (modelový rok 2011) je možno již nyní u českých dealerů objednávat. Paletu motorizací navíc brzy rozšíří ještě přeplňované šestnáctistovky 1,6 EcoBoost a 1,6 TDCi (EcoNetic).

Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Bývalý developer koupil většinu v investičním tržišti Crowdberry Bývalý developer koupil většinu v investičním tržišti Crowdberry

Crowdfundingová platforma Crowdberry získala novou…

OBRAZEM: Ikonický Chevrolet slaví 65 let od svého představení OBRAZEM: Ikonický Chevrolet slaví 65 let od svého představení

Chevrolet Corvette slaví 65 let od svého…

Koruna prolomila novou hranici, vůči euru je nejsilnější za pět let Koruna prolomila novou hranici, vůči euru je nejsilnější za pět let

Česká měna k euru dnes zpevnila na nejsilnější úroveň za…

Růst průmyslové produkce Spojených států předčil očekávání Růst průmyslové produkce Spojených států předčil očekávání

Průmyslová produkce ve Spojených státech se v prosinci…

 
 

Přidat názorDiskuse: Ford Mondeo 2,0 SCTi EcoBoost (176 kW):…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč

Vstup Fordu do kategorie SUV se po stránce spolehlivosti…

Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě

Hyundai Kona je nyní se silnějším motorem levnější. Na…

 Účinky prémiového paliva: Opravdu fungují a vyčistí vám motor? Účinky prémiového paliva: Opravdu fungují a vyčistí vám motor?

Demontované vstřikovače z našeho dvanáctiletého mondea…

Ojetý Ford Mondeo III (Mk4/CA2 2007-2014): Etalon manažerského vozu s otazníky Ojetý Ford Mondeo III (Mk4/CA2 2007-2014): Etalon manažerského vozu s otazníky

Ford Mondeo je spolu s Passatem a Insignií jednoznačně…

  
Legenda je zpátky! Land Rover Defender se vrací s pětilitrovým osmiválcem

Legenda je zpátky! Land Rover Defender se vrací s pětilitrovým osmiválcem

Dnes 18:50

Britská automobilka postaví 150 exemplářů speciálního osmiválcového Defenderu. Bude se jednat o vůbec nejsilnější „defík“ historie.
Blesk.cz

Před 20 lety zmizel Honzík Nejedlý: Jeho otec zemřel aniž by se dozvěděl, co se synovi stalo

Před 20 lety zmizel Honzík Nejedlý: Jeho otec zemřel…

Před dvaceti lety vládlo v Praze podobné počasí jako dnes. Uprostředně nezvykle teplého ledna vyběhl devítiletý…

Sněhová kalamita v Česku: 12 rad pro řidiče, jak neuvíznout v bílé pasti

Sněhová kalamita v Česku: 12 rad pro řidiče, jak…

V Česku bude ve středu chumelit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Posila pro Baník, Francouz Psyché uspěl na testech. Hrával v Norsku

Posila pro Baník, Francouz Psyché uspěl na testech.…

Fotbalisty Ostravy posílil francouzský obránce Christophe Psyché. Devětadvacetiletý stoper si na testech…

 

Reflex.cz

Očima libertariána: Důvody k optimismu jsou všude kolem nás. Kde je hledat?

Očima libertariána: Důvody k optimismu jsou všude…

Média přinesla zprávu, že ČR je šampiónem inovací. Často takovéto zprávy zapadnou díky standardnímu mediálnímu…

Winston Churchill – válečník i prozíravý politik, který předpověděl obě světové války

Winston Churchill – válečník i prozíravý politik,…

Zájmy Britského impéria obhajoval Winston Churchill nejen jako politik, ale také „se šavlí v ruce“. Roku 1897…