22.7. 2018 Matouš Jelínek

Řidiči a infarkty: Jak pomoci? Defibrilátorem na čerpací stanici...

 

Srdeční kolaps způsobí každoročně smrt desítek řidičů. Včasná pomoc přitom může život zachránit. Jak na to? To jsme zjišťovali u odborníků.

Haló, slečno, stalo se vám něco?“ voláme na mladou ženu ležící na podlaze. Vzhledem k tomu, že nereaguje ani na zatřesení a evidentně nedýchá, voláme linku 155 a začínáme se srdeční masáží. V tu chvíli přibíhá obsluha pumpy a přináší malou krabičku, která začíná mluvit – právě jsme přistoupili k záchraně života pomocí defibrilátoru.

Dnes to naštěstí není naostro – jen se účastníme školení pracovníků čerpacích stanic MOL. Právě tato síť se totiž rozhodla zakoupit na desítky svých provozoven zařízení, které může rozhodnout o životě a smrti člověka s náhlými srdečními obtížemi.

To už obsluha benzinky a nyní náš spoluzachránce poslouchá postup, který zařízení hlasitě předčítá: „Odstraňte všechen oděv z hrudníku pacienta. Podívejte se na obrázky na elektrodách. Přiložte je a nedotýkejte se pacienta. Probíhá hodnocení srdečního rytmu,“ hovoří hlasitě elektronický hlas defibrilátoru. Inu pracovat na benzince už dávno není jen o vybírání plateb za palivo. Dnes musí čerpadlář kromě všemožných školení na obsluhu, vaření kávy a teplých jídel zvládat i záchranu lidského života. U stanic MOL se prý budou zdokonalovat každý rok.

Vražedné léto

Podle neoficiálních údajů každoročně za volantem zahynou desítky řidičů bez vnějšího zavinění. Příčina? Většinou právě infarkt – jeden z nejčastějších důvodů úmrtí v České republice. Právě v letním období je přitom podle odborníků organismus více zatěžován. Při nedostatku tekutin totiž dochází i k nadměrnému namáhání srdce. A když se k tomu přidá střídání teplot při vystupování z přechlazeného auta, samotný kolaps už může být na dosah.

Když vás lékař nahlásí na úřad: Dostav se k lékaři, nebo odevzdej řidičák!

„V lidském organismu dojde ke zrychlenému kmitání srdečních komor, které se nestačí plnit krví a pumpovat ji do oběhu k životně důležitým orgánům. Nejcitlivější je lidský mozek, který přestává fungovat již po několika vteřinách bez dodávky kyslíku. V řádu minut pak dochází k jeho trvalému poškození,“ vysvětluje Tomáš Vymazal, přednosta oddělení ARO v pražském Motole. A právě defibrilátor, zkráceně označovaný AED, zvládne srdeční rytmus rozpoznat, vyslat elektrický výboj a ovlivnit tím arytmii.

Na hlavních tazích

Rozmístění takových defibrilátorů podrobně znají třeba na lince 155. Je přitom nutné jednat co nejrychleji – i proto nyní řetězec čerpacích stanic přistoupil k jejich instalaci především na hlavních tazích nebo místech s nadprůměrným výskytem motoristů. „Časový interval mezi kolapsem a příjezdem záchranné služby je ve většině oblastí mezi pěti a osmi minutami. Během této doby je ale již možné zahájit resuscitaci a použít automatizovaný externí defibrilátor, na čemž často závisí přežití. S každou minutou prodlevy totiž klesá naděje na záchranu asi o deset procent. Včasná defibrilace dokáže zamezit až třem čtvrtinám úmrtí,“ upozorňuje Barbora Truksová Zuchová, lékařka a tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Jak říká v rozhovoru, při použití automatického defibrilátoru nejde nic zkazit. Život ale zachránit můžete – ať už jiným motoristům, nebo třeba kolemjdoucím. Sami po zkušenostech z tréninku můžeme říct, že nejde o nic složitého.

Rychlokurz první pomoci: Víte, co dělat po příjezdu k autonehodě? (video)

Co je infarkt?

Jde o poškození srdeční tkáně vlivem nedostatečného okysličení. Ročně u nás postihne na 30.000 lidí, výrazně častěji pak mužskou populaci. Příčinou nedostatku kyslíku je špatný průtok krve. Pokud není včas obnoven, dochází k nevratnému poškození srdečního svalu. Akutní infarkt je zásadním ohrožením lidského života a už při prvních příznacích je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Jak poznat infarkt?

Typickým příznakem je dlouhotrvající bolest na hrudi, přetrvávající (10 a více minut) i v klidovém stavu. Často vystřeluje do levého ramene, krku až k dolní čelisti, do zad nebo břicha. Postižený se dále výrazně potí, pociťuje nevolnost, slabost, závratě a dušnost. Podobné pocity může způsobit blokáda v oblasti hrudní páteře, tady ale se bolest soustředí do jednoho konkrétního místa, kdežto u infarktu se projevuje po celém hrudníku, je tupého rázu, a navíc se objevují i další příznaky, způsobené drážděním „bludivého nervu“.

Tři otázky pro Barboru Truksovou Zuchovou ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje

Jak postupovat třeba v případě, že narazíme na evidentně kolabujícího řidiče?

Vždy nejprve zavolejte na tísňovou linku 155, nebo použijte aplikaci Záchranka. Operátorka zjistí, co se děje, a ihned vyšle na místo pomoc. Také začne pomáhat s takzvanou telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitací. Po telefonu začne říkat, jak postupovat. Zároveň zjistí, jestli není v okolí defibrilátor.

Co hrozí za neposkytnutí pomoci při nehodě: Kdo uteče, nevyhraje

Mluvíte o tom, že je nutné ihned začít resuscitovat. Ale co to vlastně znamená?

Nejprve musíme zjistit, jestli je člověk v bezvědomí a zdali dýchá. Jestliže ne, začíná se stlačovat střední část hrudníku ve frekvenci 100 až 120 za minutu. Pokud jste proškoleni, ochotni a umíte to, můžete po třiceti stlačeních také dát dva vdechy. V opačném případě bude člověka operátorka tísňové linky navádět pouze ke stlačování hrudníku.

Řada lidí se záchrany a defibrilátoru bojí…

Defibrilátorem nemůžete člověku nijak ublížit. Přístroj sám rozhodne, jestli je vhodné podat výboj. Není potřeba mít z toho strach. Navíc dojezd záchranky trvá v průměru kolem osmi minut, a to už může být na oživování pozdě. Proto prosíme, aby lidé ihned zavolali. I když třeba mají strach, vždy to s operátorem dají dohromady. Jediný, kdo v tu chvíli rozhoduje o přežití, je laický zachránce. Paradoxně je to hozené na někoho, kdo to nikdy nedělal. Ale právě on je jedinou šancí postiženého člověka.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky

Chrášťanský producent zvířecího krmení Vafo Praha…

Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování

Karlovarské minerální vody spolu s Institutem cirkulární…

Sněmovna odmítla zmírnění podmínek pro osobní bankrot Sněmovna odmítla zmírnění podmínek pro osobní bankrot

O oddlužení lidí bude na konci insolvenčního procesu v…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu

Ruské žigulíky si pamatujeme jako svižnější alternativy k…

Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce

Právě dnes odletěla skupina českých novinářů na…

 

 
Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Dnes 18:50

Rinspeed Tatooo.com byl koncept pick-upu ve stylu vozů amerických hot rod z 50. let.
Blesk.cz

Blesk předloni odhalil množírnu ve Světnově. Nestalo se nic! Černý kšeft kvete dál, úřady přihlížejí

Blesk předloni odhalil množírnu ve Světnově. Nestalo…

Nezodpovědná chovatelka smečky psů a obtížná sousedka, tak už před 2 lety popisovali Petru Cendelínovou Němcovou…

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu z Facebooku

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu…

Desetiletá výzva hýbe světem. Na sociální síti Facebook sdílí miliony lidí své fotografie, na kterých…

 

iSport.cz

Osudný let! Už nežije, tvrdí záchranáři. Rodina drahého hráče zoufale doufá

Osudný let! Už nežije, tvrdí záchranáři. Rodina…

Vše už bylo přichystáno ne velkolepé přivítání. Argentinský fotbalista Emiliano Sala se o víkendu upsal Cardiffu…

Kvitová se rozbrečela: Nevěřila bych, že budu hrát takové zápasy

Kvitová se rozbrečela: Nevěřila bych, že budu hrát…

Celý zápas jela jako stroj a s přehledem prošla do semifinále Australian Open. Prvního od roku 2014, ale hlavně…

 

Reflex.cz

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která…

Počítačové technologie kráčí neuvěřitelně rychle vpřed a možnosti grafiky se stále vylepšují. Na první pohled je…

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru lodních vraků

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru…

Připomínají lodě, které tady ztroskotaly. Designové dřevěné chatky na pobřeží Atlantského oceánu v Namibii…