20.4. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Jak předcházet akvaplaningu: S pomocí chytré elektroniky a senzorů!

 

Při akvaplaningu dochází k přerušení kontaktu běhounu pneumatiky s povrchem vozovky. Vinou toho hrozí ztráta ovladatelnosti vozidla, což může vést k nehodě. Do budoucna by proto měla auta umět řidiče před akvaplaningem varovat.

O akvaplaningu snad každý řidič někdy slyšel. Ať už v autoškole, nebo například z tisku. Mnozí z řidičů ale nemají představu, co se pod tímto pojmem ukrývá. K akvaplaningu může dojít při průjezdu vozidla nahromaděnou vodou (louží). Od určité rychlosti již nestihne voda při jízdě v nahromaděné vodě odtékat vzorkem pneumatiky (či přesněji pneumatika nestíhá vodu vytlačovat). Ta tak místo toho, aby se odvalovala po vozovce (asfaltu), na vodě „plave“. A jakmile ztratí pneumatika kontakt s vozovkou, auto nelze řídit, neboť pneumatika ztratí schopnost přenášet síly. V tu chvíli hrozí ztráta řiditelnosti.

Kdy k akvaplaningu dojde, záleží na několika faktorech. Kromě rychlosti jízdy je to ještě hloubka nahromaděné vody a samozřejmě hloubka vzorku pneumatiky. Pokud je běhoun pneumatiky opotřebovaný, k akvaplaningu dojde při nižší rychlosti (za předpokladu stejné hloubky nahromaděné vody), než když jsou pneumatiky nové. Odborníci doporučují vyměnit letní pneumatiky v okamžiku, kdy vzorek dosáhne hloubky 3 mm. Zákon ale požaduje minimálně 1,6 mm u letních pneumatik, u zimních pak 4 mm.

Continental má řešení

Akvaplaningu by měli řidiči především předcházet. V okamžiku, kdy k němu dojde, bývá již na řešení situace pozdě. Jenže jak? Za tímto účelem vyvíjí firma Continental, dodavatel příslušenství do automobilů, techniku, která by měla řidiči v daném ohledu pomoci. „I s těmi nejlepšími pneumatikami vyvolává náhlý akvaplaning u řidiče leknutí, což může vyústit v nehodu,“ říká k celé věci Frank Jourdan, člen představenstva společnosti Continental a vedoucí divize Podvozek a Bezpečnost. „Za tímto účelem vyvíjíme technologii, která by měla potenciální nebezpečí akvaplaningu odhalit a řidiče včas varovat, aby snížil rychlost jízdy.“

Continental představuje vizi autonomního přepravníku pro města. Umí toho hodně!

K tomu má pomoci soustava širokoúhlých kamer, které jsou instalovány ve zpětných zrcátkách, masce chladiče a také v zadní části vozidla. Jakým způsobem to pracuje? Na to odpovídá Bernd Hartmann, projektový manažer z frankfurtské pobočky společnosti Continental. „Širokoúhlé kamery zaznamenávají úroveň rozstřiku vody. Pokud je vody velké množství, je rozstřik svými vlastnosti odlišný od rozstřiku při malém množství vody. Oboje má tedy svoji vlastní charakteristiku, která se po zpracování výkonnou elektronikou předá řidiči v podobě varování.“ Na základě této informace od svého vozidla tak řidič může snížit rychlost a tím akvaplaningu předejít.

Hlídá stav pneumatik

Jenže systém firmy Continental, který má „hlídat“ akvaplaning, se nespoléhá jen na širokoúhlé kamery. K detekci by měl využívat také data přímo z pneumatik. K tomu budou do jejich plášťů instalovány snímače. Co budou přesně měřit, není ovšem tak úplně jasné. Firma Continental hovoří o „zrychlení“ a také o „specifických sekvencích signálů“. Základem celé věci je systém eTIS (electronic Tire Information System). Ten by měl být schopen řidiči zjistit mimo jiné také zbývající hloubku dezénu, na základě čehož lze stanovit bezpečnou rychlost pro dané podmínky.

Firma Continental předpokládá, že systém předcházející vzniku akvaplaningu a současně monitorující stav dezénu pneumatik by se mohl objevit již v příští generaci vozidel. Je jasné, že o plošném nasazení zatím uvažovat nelze, neboť senzorika v pneumatikách znamená pneumatiky přizpůsobit. A to se neobejde bez zvýšení jejich ceny. Naproti tomu širokoúhlé kamery se už dnes běžně používají ve spojení s moderními asistenčními systémy. V tomto případě by stačila specifická vyhodnocovací elektronika.

Spolupracujeme s TipCars.com
Malta odmítla italskou loď se 177 migranty, ta čeká na instrukce Malta odmítla italskou loď se 177 migranty, ta čeká na instrukce

Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na…

V Příbrami hoří v areálu Ravaku, je vyhlášen třetí stupeň poplachu V Příbrami hoří v areálu Ravaku, je vyhlášen třetí stupeň poplachu

V Příbrami hoří v průmyslovém areálu výrobce bazénů a…

Janovský most zřejmě spadl kvůli prasknutí nosného lana Janovský most zřejmě spadl kvůli prasknutí nosného lana

V Janově na severu Itálie pokračovalo pátrání po…

 

Štítky Technika

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

 

 
Futuristické Ferrari 512S Modulo je stále plně funkční. A můžete jej potkat v provozu!

Futuristické Ferrari 512S Modulo je stále plně funkční. A můžete jej potkat v provozu!

Dnes 18:50

Jeden z nejzvláštnějších exemplářů Ferrari se po delší době ukázal na veřejnosti. A co víc, rovnou se proháněl v uličkách města.
Blesk.cz

Podezřelý balíček na poště v Řepích! Sypal se z něj bílý prášek a páchl, dvě ženy skončily v nemocnici

Podezřelý balíček na poště v Řepích! Sypal se z něj…

V pátek o půl jedenácté 17. srpna dostali policisté hlášení o podivné zásilce. Zaměstnanci pošty zjistili, že z…

Brutální destrukce všeho a všech! Recenze Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered

Brutální destrukce všeho a všech! Recenze Red…

Nejenom dobří holubi se vracejí. I klasické a oblíbené videohry vycházejí v nových remasterovaných konverzích.…

 

iSport.cz

Čechovi mizí konkurence. Ospina jde z Arsenalu hostovat do Neapole

Čechovi mizí konkurence. Ospina jde z Arsenalu…

Arsenal poslal na hostování do Neapole fotbalového brankáře Davida Ospinu, jenž byl v uplynulých třech sezonách…

Sparta redukuje kádr. Mustedanagič míří za Holoubkem na Slovensko

Sparta redukuje kádr. Mustedanagič míří za Holoubkem…

Po vyřazení ve druhém předkole Evropské ligy bylo zřejmé, že Sparta přistoupí k redukci početného kádru. Tak se…

 

Reflex.cz

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč…

Homeland. Sherlock. Peaky Blinders… Zatímco zbrusu nové seriály vám kriticky (OK, většinou spíš nekriticky)…

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se. Celých dvacet let!

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka?…

Ta noc z úterka 20. na středu 21. srpna 1968 skutečně nebyla krátká.  Čtenáři Reflexu se podělili o své…