Mercedes-Benz E 220 CDI - Spořivý Classic

Mercedes-Benz E 220 CDI - Spořivý Classic

 
 

Když pořádný Mercedes, tak s naftou. Právě tak uvažují čeští zákazníci. Jaká je dnes čtyřválcová klasika s třícípou hvězdou?

Mercedes-Benz vyšší střední třídy, turbodiesel pod kapotou, zaměřovač na kapotě... tak nějak vypadá sen taxikáře, ale i obyčejného smrtelníka, v mnoha zemích světa. Tímto snem jsme týden jezdili.

Obchodní kód E 220 CDI znamená pro třícípou hvězdu novodobý standardní model, který se nemusí stydět za to, že v číslovce je na začátku dvojka, pod kapotou jen čtyři válce a pod voličem jen pětistupňový automat. Všechno vypadá na papíře tak nějak obyčejně, v praxi ale všechno funguje mimořádně neobyčejně. Na velké množství zcela samozřejmých věcí si v Mercedesu rychle zvyknete. K tomuto levelu se mnoho automobilek snaží dobrat všemi možnými komparativními a aproximativními postupy, ale třícípá hvězda jaksi pořád ten náskok stodvacelileté výroby aut udržuje. A to v bezpečné vzdálenosti od konkurentů.

Konzervativní i po modernizaci

S loňským faceliftem došlo k několika drobným úpravám vzhledu a také k několika zásadním úpravám techniky. Přesto, ve srovnání s podobně velkým Audi nebo BMW, dnes působí Mercedes-Benz nejvíce konzervativně. Obliny karoserie a romantické mírně deformované elipsy předních světlometů už za necelé dva roky vystřídá moderna, která rozvine styl nastolený novým céčkem. Do té doby musí prodejci vydržet se stávajícím modelem. Jeho kvality spočívají v klasickém přístupu ke konstrukci i designu. Kdo trvá na extravaganci, jde do CLS, vedle něhož vyhlíží technicky příbuzná třída E, jako chudý příbuzný. Jenže porovnání ceny a nabízeného prostoru vrací každého, komu aspoň trochu záleží na užitných vlastnostech, zpět k éčku.

obrázek [555 x 255]
 

Vyšší střední vrstva, která je klientelou tohoto modelu v sousedním Německu, u nás dosud ekonomicky nedozrála, a tak řídit takový Mercedes obvykle znamená, že máte taxikářskou licenci a pracujete pro některý velký hotel nebo jste manažerem firmy, které zatím nevadí okázalost spojená s třícípou hvězdou na přídi. Ceny Mercedesů už dávno nejsou tak vzdálené velmi dobře vybaveným sedanům střední třídy. Porovnání s konkurenty formátu BMW řady 5 nebo Audi A6 vás dovede k závěru, že nakonec stejně rozhodne design nebo preference určitých jízdních vlastností, ale ne cenovka. Námi zkoušený exemplář patří k limitované sérii Energy, kterou český dovozce již několik měsíců nabízí za 1,2 milionu korun se zvýhodněnou cenou, resp. výbavou za 133 tisíc korun zdarma.

Látka vs. dřevo

Mercedes to je pochopitelně i životní filozofie. Zkoušený Classic je opravdu klasik se vším všudy. Standardní kořenové dřevo už v době perfektních povrchových úprav plastů nedokáže okouzlit tak, jako kdysi, a mnoha lidem nepřipadá hodnotné. Na místě řidiče máte pocit, že sedíte opravdu v sedanu. Z dlouhé kapoty toho sice mnoho vidět není, ale zaměřovač na jejím konci neustále hledá svůj pomyslný cíl a vy jste u toho. Čelní sklo je na dnešní dobu překvapivě blízko posádce a je skloněno skoro "jako za starých časů".

Precizní dílenské zpracování k luxusní značce pochopitelně patří. Materiály z dnešního (přísného) pohledu už nejsou špičkové, rozuměj extrémně měkčené, ale za to jsou bytelně vyrobené a hlavně perfektně sestavené. Za jízdy se ani na městské dlažbě neozývají zvuky, které většina i kvalitní japonské produkce běžně generuje.

obrázek [555 x 308]
 

Prostor vpředu i vzadu odpovídá standardu vyšší střední třídy a je ho tak akorát. Opravdoví „zavalití dlouháni“ se budou cítit zcela svobodně na zadních sedadlech v Superbu nebo kdekoli ve třídě S, ale prostorový standard třídy E bude vyhovovat naprosté většině populace. Vzadu je zavazadelník s 540 litry, přístupný po odklopení víka uchyceného na konvenčních ramenech. Akční Energy má standardně sklopná opěradla sedadel, zvětšující využitelnou ložnou délku. Opěrky hlavy lze, pro zlepšení výhledu vzad zaklopit, a stejnou procedurou se řeší i jinde nezbytná (a nepříjemná) demontáž při rozšiřování zavazadelníku.

Energy jezdí standardně pouze s látkovým potahem sedadel, což může na první pohled vypadat jako příliš velký ústupek vzhledem k pořizovací ceně, ale druhou stranou mince bude podstatně větší výdrž i v náročném provozu.

obrázek [555 x 328]
 

Čtyři válce vs. pět stupňů

Druhý nejslabší turbodiesel sdílí se základním E 200 CDI většinu mechanických komponent. Oba agregáty common-rail mají původ v deset let starém předchůdci, který do Mercedesů přivedl zkratku CDI. Mají shodný zdvihový objem 2148 cm3, čtyřventilovou techniku a dva vyvažovací hřídele. Ve srovnání s předchozím provedením, dodávaným od roku 2002, je nyní přepracováno 90 komponentů. Týká se to nových pístů spoluvytvářejících větší spalovací prostor (menší kompresní 17,5:1 místo dřívějších 18:1), inovovaného systému recirkulace výfukových plynů (Euro 4 i bez filtru pevných částic), zvýšeného vstřikovacího tlaku (z 1600 bar na 1800 bar), nového nastavení turbodmychadla nebo mezichladiče stlačeného vzduchu. Výsledkem všech úprav je nižší hluk a vibrace, vyšší výkony (u E 220 CDI nárůst ze 110 na 125 kW) i točivý moment (nyní 400 Nm ve 2000 ot./min) a maximální otáčky 5000 min-1.

obrázek [555 x 354]
 

Zkoušená motorizace se dynamikou na dosah přiblížila dříve testovanému E 320 CDI. Předchozí testovaný Mercedes měl v názvu navíc ještě 4Matic, což jej v podélné dynamice přeci jen poněkud omezovalo. Projev čtyřválcového motoru je příjemně kultivovaný, uvnitř vozu jsou cítit jen nízké až neznatelné vibrace od motoru a podvozku za jízdy. Princip činnosti agregátu identifikujete z interiéru v podstatě jen pozorným poslechem po studeném startu. Plynulý nárůst síly začíná hluboko pod úrovní 2000 ot./min, čemuž napomáhá optimálně naladěná kombinace hydrodynamického měniče a automatické převodovky s planetovými soukolími. Jen pětistupňová, ale rychle řadicí převodovka, pamatuje už leccos a historicky patří spíše do devadesátých let. Za kultivovanost změn rychlostí, plynulý ale přesto dostatečně důrazný rozjezd a za příkladnou inteligenci při volbě převodového stupně patří konstruktérům hnacího ústrojí uznání. Jen málokterý automobil to totiž umí lépe. Výhradně pro „více než čtyřválcové“ motory zůstává v nabídce třícípé hvězdy možnost volby sedmistupňové převodovky 7G-Tronic.

Z našich cest jsme si odnesli ještě jeden postřeh. Když máte zapnut tempomat, manuální změna převodového stupně neruší funkci udržování rychlosti, a tak je možné určit vůlí řidiče, s jakými otáčkami bude motor při dané rychlosti pracovat. To může být užitečné například při tažení přívěsu.

O popularitě vznětových motorů ve třídě E svědčí fakt, že ze 183 letos (do konce října) prodaných vozů bylo celých 180 prodáno s písmeny CDI v označení. Na českém trhu drží nepřirozeně vysoký podíl šestiválcová CDI, ale v nabídce je dnes už dokonce i vidlicový osmiválec v E 420 CDI (231 kW, 730 Nm).

obrázek [555 x 376]
 

Do města i na dálnici

První kilometry za volantem v městském provozu ukázaly třídu E v tom nejlepším světle. O řád strmější řízení než u předfaceliftové verze připomíná svým charakterem spíše rezolutní vládu nad opravdovou limuzínou než provokující prostředek sportovního vyžití. Špičkový podvozek nabízí komfortní odpružení, ale současně jisté vedení zvolené stopy. Konstrukce ze Stuttgartu opět ukázala precizní souhru pružin, tlumičů, uložení pomocného rámu a propracované elastokinematiky konstrukčně složitých víceprvkových náprav, které firma používá už od osmdesátých let. Plavné překonávaní dlouhých nerovnosti se v poklidu střídá s dobře odladěným režimem „náhlé díry pod kolem“, takže ani na těch nejhorších úsecích silnic jaké znáte, není automobil kvalitou povrchu vyveden z míry.

Aby toho nebylo málo, je tu více než pozitivní hodnocení spotřeby paliva. Dlouhodobá hodnota 6,5 l/100 km se při dvoutřetinovém podílu mimoměstských jízd dá považovat za velké překvapení, stejně jako testovací dálniční okruh zajetý průměrnou rychlostí 100 km/h (2000 ot./min na otáčkoměru) se spotřebou 5,5 l/100 km, resp. rychlostí 130 km/h se spotřebou 6,8 l/100 km. Ve městě se běžně vejdete do osmi litrů na sto. Na tomto místě připomeňme úctyhodnou pohotovostní hmotnost 1615 kg, která s vámi na cestách stále bude, v dobrém i ve zlém.

obrázek [555 x 266]
 

Závěr

Utratit 1,2 milionu za tento Mercedes se jeví jako rozumná volba pro ty, kdo potřebují jezdit dlouhé trasy po dlouhá léta. Abyste byli spokojení, měli byste vyznávat spíše klasické hodnoty, moderní techniku zabalenou v konzervativním kabátě a preferovat špičkový komfort před nekompromisně sportovní ovladatelností. Třída E se vám odvděčí úsporným provozem, ale na rozdíl od dřívějška se už není třeba omezovat ani v oblasti jízdní dynamiky.

První cena vozu1.099.000,-Kč (E 200 K, 135 kW, Classic)
První cena vozu s testovanou motorizací1.138.000,-Kč (E 220 CDI, 125 kW, Classic)
Základní cena testovaného vozu1.199.000,-Kč (E 220 CDI, 125 kW, Classic Energy)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.199.000,-Kč (E 220 CDI, 125 kW, Classic Energy)

Plusy

  • Výkonný a tichý motor
  • Nízká spotřeba
  • Komfortní podvozek s dobrým tlumením nerovností
  • Robustní stavba vozu
  • Dobrý poměr ceny a nabízené hodnoty

Minusy

  • Příliš konzervativní design ve srovnání s konkurencí
  • Ovládání palubního informačního systému
  • Sdružení ovládání funkcí dvou páček pod volantem do jedné (vlevo)

Související odkazy:

Spolupracujeme s TipCars.com

Mercedes-Benz E 220 CDI

Cena v základní výbavě: 1 199 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 199 000 Kč

Základní výbava:Zástrčka 12 V v zavazadlovém prostoru, adaptivní brzda (ADAPTIVE BRAKE), ABS, loketní opěrka v zadním prostoru v barvě výbavy s držákem nápojů, vyhřívané vnější zrcátko, elektricky nastavitelné, s integrovaným ukazatelem směru a vypouklým sklem zrcátka, ukazatel vnější teploty, brzdový asistent BAS, elektronický program stability vozidla ESP, elektrický spouštěč okna, 4násobný, s komfortním ovládáním a s ochranou proti přiskřípnutí, zadní dělené sedadlo 2/3:1/3, sklopitelné, čelní airbag, dvoustupňový, pro řidiče i spolujezdce, předpínač bezpečnostního pásu s dvoustupňovým omezením síly bezpečnostního pásu řidiče a spolujezdce, pro zadní vnější sedadla jednostupňové omezení síly, automatická klimatizace THERMATIC, opěrky hlavy, 5stupňové, pro sedadlo řidiče a sedadlo spolujezdce jako aktivní protinárazové opěrky hlavy NECK-PRO, demontovatelné zadní opěrky hlavy, sloupek řízení, ručně podélně i výškově nastavitelný, multifunkční volant, PRE-SAFE, rádio Audio 20 CD s klávesnicí telefonu, 9 reproduktorů, radioanténa integrovaná v okně, vyhřívané trysky ostřikovače čelního skla vpředu, aerostěrač, s dotykovou/stírací funkcí a dešťovým senzorem, s plynulou regulací intervalu ve dvou stupních citlivosti, ukazatel servisních intervalů ASSYST PLUS s počítačem údržby, uzavírací servomechanismus víka zavazadlového prostoru vozidla, boční airbag řidiče a spolujezdce, rozpoznání obsazení sedadla se snímačem zatížení a klasifikací cestujících v sedadlu spolujezdce, TEMPOMAT s variabilním omezením rychlosti SPEEDTRONIC, termoizolační sklo všech oken, zadní okno z jednovrstvého bezpečnostního skla, elektronický imobilizér vozidla, včetně uzamykacího systému ELCODE s infračerveným dálkovým ovládáním a s optickým zpětným signálem uzamčení, airbag bočního okna, centrální zamykání s vnitřním spínačem a snímačem nárazu

Výbava testovaného vozu:Metalický lak, vyhřívaná přední sedadla, automatickou převodovku, volant a řadící páku potažené kůží.

Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80…

Faltýnek: Koaliční smlouva vznikne pravděpodobně do dvou týdnů Faltýnek: Koaliční smlouva vznikne pravděpodobně do dvou týdnů

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že…

Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una, píší americká média Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una, píší americká média

Bílý dům se staví skepticky k oznámení Severní Koreje o…

V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku

V jaderné elektrárně Dukovany skončila po devíti dnech…

 
Technické údaje
Motor Mercedes-Benz E 220 CDI
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2148
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 3800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 400 / 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.1 / 5.4 / 6.7
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 540 / -
Objem nádrže (l):66
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1615 / 525
Rozměr pneu:205/60 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4856
b) šířka (mm): 1822
c) výška (mm): 1483
d) rozvor (mm): 2854
e) rozchod vpředu (mm): 1577
f) rozchod vzadu (mm): 1570
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1160
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 560 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 950
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):920
k) šířka vpředu (mm): 1470
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 540
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Mercedes-Benz E 220 CDI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 10
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 9
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,38
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz

V losangeleském domě Elona Muska za v přepočtu 350…

TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období

Nebude trvat dlouho a Arteon přenechá „funkci“ vlajkové…

 Mercedes-Benz třídy E: 1,5 milionu prodaných vozů, 40 % tvoří turbodiesely Mercedes-Benz třídy E: 1,5 milionu prodaných vozů, 40 % tvoří turbodiesely

Současná generace třídy E stuttgartské automobilky slaví…

Mercedes-Benz E 300 Bluetec na českém trhu za 1,41 milionu Kč Mercedes-Benz E 300 Bluetec na českém trhu za 1,41 milionu Kč

Po "zkušebním období", během kterého Mercedes-Benz…

  
Pokuty za kamery v autech: Nečernobílý svět

Pokuty za kamery v autech: Nečernobílý svět

Dnes 15:11

Záběry kamer z předního skla auta mohou představovat důležitý důkaz při hledání viníka nehody. Umístění záznamového zařízení ale musí splňovat přísné regule, jinak hrozí sankce. A v cizině jsou mnohdy ještě přísnější.
Blesk.cz

Radost v královské rodině: Pippa čeká první dítě!

Radost v královské rodině: Pippa čeká první dítě!

Dosud všichni soustředili pozornost na její zadeček, kterým oslnila na svatbě své slavnější sestry, vévodkyně…

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Uhořelá těla pohozená v potoce a na poli s provazy kolem krku…V osadě u slovenského města Trebišov se našla…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

ONLINE: Česko - Rusko 2:1. Sborná odčarovala Ritticha v přesilovce

ONLINE: Česko - Rusko 2:1. Sborná odčarovala…

Čeští hokejisté se už jako jistí vítězové loučí s domácími Carlson Hockey Games v Pardubicích. Od 14:20 se…

 

Reflex.cz

Legendární pařížský hotel Ritz prodal 10 tisíc kusů nábytku a doplňků, vzpomínky na Hemingwaye či Coco Chanel jsou pryč

Legendární pařížský hotel Ritz prodal 10 tisíc kusů…

Legendární pařížský hotel Ritz hostil od svého otevření v roce 1898 mnoho významných hostů. Například amerického…

Mexiko zakázalo prodej Barbie, která vypadá jako Frida Kahlo. Právo na její tvář má podle soudu jen rodina

Mexiko zakázalo prodej Barbie, která vypadá jako…

Letos v březnu přesně na Mezinárodní den žen uvedla společnost Mattel, která vyrábí legendární panenku Barbie,…