Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinná výbava auta: Víte, co všechno do ní patří? A na co byste neměli zapomínat v zahraničí?

Video placeholder
Jan Mička
Diskuze (22)
Povinnou výbavu automobilu u nás určuje vyhláška 341/2014 Sb. a přes jakékoliv pochybení ze strany řidiče nejede vlak. Pojďte si s námi zopakovat, co všechno do povinné výbavy patří!

„Pane řidiči, ukažte mi povinnou výbavu.“ Při těchto slovech ze strany strážců zákona řada řidičů bledne, protože kolikrát ani netuší, kde mají nezbytné prvky povinné výbavy v autě poschovávané, natož co všechno do povinné výbavy patří. Co všechny v autě nesmí chybět, stanovuje vyhláška 341/2014 Sb. a za její porušení budete zcela jistě řešit neplánované výdaje. Hrozí totiž pokuta 2000 korun, přitom ale stačí tak málo a máte klid.

V povinné výbavě automobilu nesmí chybět náhradní pojistky (od každého druhu byste mělo mít jednu náhradní), náhradní žárovky (náhradní vyměnitelný zdroj od každého druhu), náhradní kolo nebo sada na lepení pneumatik, zvedák, klíč na matice kol, reflexní vesta, výstražný trojúhelník a platná autolékárnička. V souvislosti s žárovkami vyvstává otázka, co dělat v případě, kdy vám odejde xenonový nebo diodový zdroj. Vyhláška žádný postup nespecifikuje, zároveň ale nemůžete jet s nefunkčním osvětlením. Řešením je snad jenom asistenční služba…

Možná vás napadne, že povinná výbava automobilu nemusí stačit v každé situaci a bylo by vhodné ji rozšířit. To samozřejmě lze, přičemž se nabízí prvky jako přenosná svítilna, v lepším případě čelovka, která vám nechá volné ruce, základní nářadí, takzvaný multitool, který v malém „balení“ schovává klidně i více než deset klíčů, startovací kabely, pracovní rukavice, deka, dostatečná zásoba tekutin a energeticky vydatných potravin (například energetické tyčinky), hasicí přístroj, destilovaná voda nebo malý kanystr s palivem. Nikdy nevíte, kdy se vám mohou tyto prvky hodit!

Stejně tak je dobré si rozmyslet, kam jednotlivé prvky výbavy umisťujete, přičemž přinejmenším autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník byste měli mít vždy na dosah ruky. Před cestou do zahraničí, což v tomto čase čeká řadu českých rodin, je dobré vědět o možných rozdílech v zemích, které plánujete navštívit. Ty největší „špeky“ na svých stránkách uvádí Ústřední automotoklub (ÚAMK), tak je ve zkratce probereme.

Tak kupříkladu v Bulharsku, Itálii, Slovinsku nebo na Slovensku je reflexní vesta povinná pro všechny cestující, kteří během mimořádné situace vystupují z automobilu. Totéž platí také ve Francii, kde za nedodržení hrozí sankce až 750 eur (téměř 20.000 Kč) a v Portugalsku pouze u vozidel registrovaných mimo zemi. V Chorvatsku musejí mít vozidla s přívěsem dva výstražné trojúhelníky, v Estonsku, Řecku nebo Polsku vám nesmí chybět hasicí přístroj, v Řecku vám dále nebudou tolerovat použití sluchátkové handsfree sady, v Portugalsku je zakázáno vozit v autě palubní kamery, a pokud se chystáte do Španělska a musíte během řízení používat dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, musíte mít jedny náhradní. Před každou cestou do zahraničí proto doporučuji prostudovat seznam povinní výbavy v zemích, které hodláte navštívit.

Vstoupit do diskuze (22)