17.6. 2018 Matouš Jelínek

Bezplatné řidičské kurzy pro seniory: Důchodci jedou!

 

Slyšeli jste o tom, že šoféři starší 65 let mohou zdarma absolvovat školení bezpečné jízdy? Navštívili jsme jej.

Nepřehmatávat, a ty ruce na příčky volantu, jak jsme si říkali – tak komentuje do vysílačky instruktor Jan Peškař. Kolem nás mezitím profrčí řidička ve felicii a pokusí se zvládnout vodou zalitou zatáčku na kluzné ploše.

Kola kvílí, nakonec se ale vůz nějak vyhýbá vodní bariéře a odjíždí. Dnes jsme tak trochu v autoškole, zdejším žákům už však není osmnáct, ale i o padesát let více. Právě jsme na polygonu v Sosnové a absolvujeme speciální kurz pro starší řidiče pořádaný Asociací center pro zdokonalování řidičů Autoklubu ČR.

„V současnosti je asi 17 procent populace seniorů. Odhaduje se, že v roce 2030 jich bude až 30 procent,“ vysvětluje koordinátor akce s názvem Jedu s dobou Libor Budina. Jelikož tato skupina patří z pohledu vážných nehod k nejrizikovějším, připravil Autoklub toto speciální školení.

„Věříme, že si po jeho absolvování řidiči uvědomí, že třeba něco dělají celý život špatně. Třeba ale díky možnosti tréninku zjistí, jaké mají reakce, a přijmou opatření, aby se cítili za volantem bezpečněji,“ dodává.

Školení

„Odstup musí být vždy minimálně dvě sekundy. A to i když pojedete pomalu,“ říká bodrý školitel teorie, zatímco jeho žáci pozorně poslouchají. Celý kurz začíná asi dvouhodinovou přednáškou o legislativních změnách, ale i bezpečné jízdě. „Vše prochází vývojem, objevují se nové značky… Proto jsme navíc připravili brožuru, kde je výtah těch nejdůležitějších věcí,“ popisuje Libor Budina z Autoklubu.

Neplatné zdravotní oprávnění u seniorů: Úřad chyboval, řidič málem dojezdil

Zdravověda

„Pokud přijedete k nehodě, bude to velmi stresová záležitost, přesto nezapomínejte na své zdraví a bezpečnost,“ dozvídáme se například na lekci první pomoci od Kláry Ponikelské. Kromě základů pomoci při nehodě nechybí praktické ukázky, a dokonce se dozvídáme, jak vyprostit raněného z vozu.

Kluzná plocha

„Učili jsme se, jak auto zastavit na co nejkratší brzdné dráze. To už jsme úspěšně zvládli. A nyní vyzkoušíme výhybný manévr na kluzné ploše. Při něm se budeme snažit objet překážku,“ říká nám instruktor Miroslav Klásek, zatímco auta jeho žáků vyjíždějí na trať.

Parkování

„Nejdřív se naučíme správně si seřídit sedačku, pak budeme trénovat vyhýbací manévr. A na závěr procvičíme ovládání v omezeném prostoru, zacouváme do garáže z pytlů,“ dozvídají se frekventanti od trenéra Michala Prokše. „Jde jim to dobře, jen často mají problémy s odhadem velikosti auta,“ říká nám už v ústraní.

Zatáčka

„Zde řidiči trénují, jak se vozidlo chová při nedotáčivém smyku. Co si mají počít, kdy sešlápnout spojku, že nemají točit volantem více, než je potřeba,“ říká nám školitel Miroslav Klásek. Náš kurz se pomalu chýlí ke konci, proto se ptáme, v čem řidiči nejčastěji chybují. „Kromě držení volantu často sedí hodně vysoko, protože chtějí vidět kvůli parkování,“ dozvídáme se.

Tři otázky pro Libora Budinu, koordinátora projektu Jedu s dobou

Pro koho jsou akce určeny?

Jde o řidiče ve věku 65 a více let. Jedná se o specializovaný kurz bezpečné jízdy, který je možné absolvovat na osmi centrech po celé ČR. Díky finanční podpoře z Fondu zábran škod ve výši šesti milionů korun je pro účastníky úplně zdarma.

Jaký by měl být cíl projektu?

Věříme, že by se měla snížit nehodovost u této skupiny, která patří k nejrizikovějším z pohledu smrtelných nehod. Ale nechceme nikoho poučovat a rozhodně netvrdíme, že senioři jsou špatní řidiči. Naopak, mají spoustu skvělých vlastností: jezdí uvážlivě, ohleduplně, přiznávají ale, že potřebují více času na řešení složitějších situací. Při kurzu proto mohou pracovat na svých chybách nebo na jejich základě přizpůsobit svoji jízdu.

Kdo jezdí na kurzy nejčastěji?

Největší zastoupení máme asi mezi 65 a 72 roky. Většinou jsou to aktivní lidé. Měli jsme i účastníka, kterému bylo 88 let, přihlásila se nám i devadesátiletá paní. Téměř čtyřicet procent absolventů jsou ženy. Zajímavé je, že pravidelně k nám své rodiče přihlašují děti. Řada seniorů vozí vnoučata, proto chtějí, aby jezdili bezpečně.

Jak se registrovat?

Na bezplatný kurz se lze přihlásit přes webový portál jedusdobou.cz. Naleznete na něm termíny konání i registrační formulář. Samotná školení se konají na osmi pracovištích: v Ostravě, Třinci, Jihlavě, Vysokém Mýtě, Hradci Králové, Sosnové, Příbrami a Mostě. Celkem se kurzů může zúčastnit až 3840 seniorů, na každém polygonu jsou čtyři termíny. Každý z nich se skládá ze dvou kurzů. Dopoledního od osmi do dvou a odpoledního od dvou do osmi.

Co trápí seniory

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ říká Tomáš Neřold z Besipu. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení,“ dodává.

Spolupracujeme s TipCars.com
Majiteli televize Nova znatelně vzrostl provozní zisk i výnosy Majiteli televize Nova znatelně vzrostl provozní zisk i výnosy

Mediální společnost Central European Media Enterprises…

Komplikace pro dohodu o brexitu: mimořádný summit nebude Komplikace pro dohodu o brexitu: mimořádný summit nebude

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie…

Další útok na Čechy v Afghánistánu. Atentátníci zranili pět vojáků, jednoho těžce Další útok na Čechy v Afghánistánu. Atentátníci zranili pět vojáků, jednoho těžce

V Afghánistánu bylo zraněno při útoku na hlídku pět…

Twitter ukázal, čím se údajně snaží ovlivnit voliče ruští a íránští trollové Twitter ukázal, čím se údajně snaží ovlivnit voliče ruští a íránští trollové

Sociální síť Twitter zveřejnila přes deset milionů…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Nástupce Škody Rapid se bude jmenovat Scala. Stejně jako indický Renault Nástupce Škody Rapid se bude jmenovat Scala. Stejně jako indický Renault

Nová generace Rapidu se bude jmenovat Scala. Jako první…

BMW X7 oficiálně: Je tak obrovské, že bude mít na D1 problém. Váží 2,5 tuny BMW X7 oficiálně: Je tak obrovské, že bude mít na D1 problém. Váží 2,5 tuny

BMW rozšiřuje nabídku vozů o zatím největší model řady X,…

 

 
Renault Clio Sport V6: Jen za sadu originálních disků zaplatíte 120.000 korun!

Renault Clio Sport V6: Jen za sadu originálních disků zaplatíte 120.000 korun!

Dnes 08:00

Šestiválcové Clio připomíná stejně pojmenovaný hatchback pouze obrysy karoserie a palubní desky. Ve zbytku se jedná o zcela speciální automobil, srovnatelný třeba s Porsche 911.
Blesk.cz

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc? Koho se to týká? Odbornice odpovídala v redakci Blesku

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc? Koho se to…

Velká naděje pro žadatele o rodičovský příspěvek! Pokud schvalovací proces dopadne dobře, dojde v příštím roce…

Kalouskova žena může vynést Kuberovi „trůn“. Zastaví ji ANO?

Kalouskova žena může vynést Kuberovi „trůn“. Zastaví ji ANO?

Nikdy nebyla situace v Senátu tak zamotaná, jako po právě skončených volbách. Na místo jednoho nejsilnějšího…

 

iSport.cz

Šlápl na Sterlinga? Ramos se brání videem: Nemám k tomu co dodat

Šlápl na Sterlinga? Ramos se brání videem: Nemám k…

Tak jak to tedy bylo?! Po pondělním utkání Španělska s Anglií v Lize národů vzbudilo velké emoce počínání Sergia…

Úsměvy i objetí, Djokovič dorazil za Štěpánkem: Velký chlap si to zaslouží!

Úsměvy i objetí, Djokovič dorazil za Štěpánkem:…

Když nabídku kamaráda Radka Štěpánka uslyšel, neváhal ani dvě vteřiny. Srbský tenisový démon Novak Djokovič ve…

 

Reflex.cz

Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě i tak posílají k plotně, můj úspěch tu nedocení

Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě…

Box je její celoživotní láska. Fabiana Bytyqi vybojovala po letech tréninku titul profesionální mistryně světa…

Dává bezplatná veřejná doprava smysl? Dunkirk zavedl autobusy zdarma a úspěch je nevídaný

Dává bezplatná veřejná doprava smysl? Dunkirk zavedl…

Klasická situace: spěcháte, potřebujete naskočit do zrovna přijíždějící tramvaje, ale automat na jízdenky nikde,…