17.6. 2018 Matouš Jelínek

Bezplatné řidičské kurzy pro seniory: Důchodci jedou!

 

Slyšeli jste o tom, že šoféři starší 65 let mohou zdarma absolvovat školení bezpečné jízdy? Navštívili jsme jej.

Nepřehmatávat, a ty ruce na příčky volantu, jak jsme si říkali – tak komentuje do vysílačky instruktor Jan Peškař. Kolem nás mezitím profrčí řidička ve felicii a pokusí se zvládnout vodou zalitou zatáčku na kluzné ploše.

Kola kvílí, nakonec se ale vůz nějak vyhýbá vodní bariéře a odjíždí. Dnes jsme tak trochu v autoškole, zdejším žákům už však není osmnáct, ale i o padesát let více. Právě jsme na polygonu v Sosnové a absolvujeme speciální kurz pro starší řidiče pořádaný Asociací center pro zdokonalování řidičů Autoklubu ČR.

„V současnosti je asi 17 procent populace seniorů. Odhaduje se, že v roce 2030 jich bude až 30 procent,“ vysvětluje koordinátor akce s názvem Jedu s dobou Libor Budina. Jelikož tato skupina patří z pohledu vážných nehod k nejrizikovějším, připravil Autoklub toto speciální školení.

„Věříme, že si po jeho absolvování řidiči uvědomí, že třeba něco dělají celý život špatně. Třeba ale díky možnosti tréninku zjistí, jaké mají reakce, a přijmou opatření, aby se cítili za volantem bezpečněji,“ dodává.

Školení

„Odstup musí být vždy minimálně dvě sekundy. A to i když pojedete pomalu,“ říká bodrý školitel teorie, zatímco jeho žáci pozorně poslouchají. Celý kurz začíná asi dvouhodinovou přednáškou o legislativních změnách, ale i bezpečné jízdě. „Vše prochází vývojem, objevují se nové značky… Proto jsme navíc připravili brožuru, kde je výtah těch nejdůležitějších věcí,“ popisuje Libor Budina z Autoklubu.

Neplatné zdravotní oprávnění u seniorů: Úřad chyboval, řidič málem dojezdil

Zdravověda

„Pokud přijedete k nehodě, bude to velmi stresová záležitost, přesto nezapomínejte na své zdraví a bezpečnost,“ dozvídáme se například na lekci první pomoci od Kláry Ponikelské. Kromě základů pomoci při nehodě nechybí praktické ukázky, a dokonce se dozvídáme, jak vyprostit raněného z vozu.

Kluzná plocha

„Učili jsme se, jak auto zastavit na co nejkratší brzdné dráze. To už jsme úspěšně zvládli. A nyní vyzkoušíme výhybný manévr na kluzné ploše. Při něm se budeme snažit objet překážku,“ říká nám instruktor Miroslav Klásek, zatímco auta jeho žáků vyjíždějí na trať.

Parkování

„Nejdřív se naučíme správně si seřídit sedačku, pak budeme trénovat vyhýbací manévr. A na závěr procvičíme ovládání v omezeném prostoru, zacouváme do garáže z pytlů,“ dozvídají se frekventanti od trenéra Michala Prokše. „Jde jim to dobře, jen často mají problémy s odhadem velikosti auta,“ říká nám už v ústraní.

Zatáčka

„Zde řidiči trénují, jak se vozidlo chová při nedotáčivém smyku. Co si mají počít, kdy sešlápnout spojku, že nemají točit volantem více, než je potřeba,“ říká nám školitel Miroslav Klásek. Náš kurz se pomalu chýlí ke konci, proto se ptáme, v čem řidiči nejčastěji chybují. „Kromě držení volantu často sedí hodně vysoko, protože chtějí vidět kvůli parkování,“ dozvídáme se.

Tři otázky pro Libora Budinu, koordinátora projektu Jedu s dobou

Pro koho jsou akce určeny?

Jde o řidiče ve věku 65 a více let. Jedná se o specializovaný kurz bezpečné jízdy, který je možné absolvovat na osmi centrech po celé ČR. Díky finanční podpoře z Fondu zábran škod ve výši šesti milionů korun je pro účastníky úplně zdarma.

Jaký by měl být cíl projektu?

Věříme, že by se měla snížit nehodovost u této skupiny, která patří k nejrizikovějším z pohledu smrtelných nehod. Ale nechceme nikoho poučovat a rozhodně netvrdíme, že senioři jsou špatní řidiči. Naopak, mají spoustu skvělých vlastností: jezdí uvážlivě, ohleduplně, přiznávají ale, že potřebují více času na řešení složitějších situací. Při kurzu proto mohou pracovat na svých chybách nebo na jejich základě přizpůsobit svoji jízdu.

Kdo jezdí na kurzy nejčastěji?

Největší zastoupení máme asi mezi 65 a 72 roky. Většinou jsou to aktivní lidé. Měli jsme i účastníka, kterému bylo 88 let, přihlásila se nám i devadesátiletá paní. Téměř čtyřicet procent absolventů jsou ženy. Zajímavé je, že pravidelně k nám své rodiče přihlašují děti. Řada seniorů vozí vnoučata, proto chtějí, aby jezdili bezpečně.

Jak se registrovat?

Na bezplatný kurz se lze přihlásit přes webový portál jedusdobou.cz. Naleznete na něm termíny konání i registrační formulář. Samotná školení se konají na osmi pracovištích: v Ostravě, Třinci, Jihlavě, Vysokém Mýtě, Hradci Králové, Sosnové, Příbrami a Mostě. Celkem se kurzů může zúčastnit až 3840 seniorů, na každém polygonu jsou čtyři termíny. Každý z nich se skládá ze dvou kurzů. Dopoledního od osmi do dvou a odpoledního od dvou do osmi.

Co trápí seniory

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ říká Tomáš Neřold z Besipu. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení,“ dodává.

Spolupracujeme s TipCars.com
Bilance: Svátek fotbalu v Rusku vyhrály sázkovky, FIFA, a Francie Bilance: Svátek fotbalu v Rusku vyhrály sázkovky, FIFA, a Francie

Výsledky šampionátu udělaly čáru přes rozpočet většině…

Agentura S&P potvrdila rating České republiky Agentura S&P potvrdila rating České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's…

Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Oleo Chemical, požaduje tvrdší tresty Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Oleo Chemical, požaduje tvrdší tresty

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání…

Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest

Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte! Kolo vyrobené z tisíců papírů A4? Vydrží více, než si myslíte!

Kluci z ruského Youtube kanálu Garage 54 se opět…

Opel Corsa GSi má českou cenu. Jednu z nejnižších v rámci rychlých hatchbacků Opel Corsa GSi má českou cenu. Jednu z nejnižších v rámci rychlých hatchbacků

Corsa se stejně jako Insignia vrací k označení GSi. A…

 

 
Doplní úpravy softwaru naftových aut také změna techniky? Německo rozhodne do září

Doplní úpravy softwaru také změny techniky? Německo rozhodne do září

Včera

O nutnosti snížit emise oxidu dusičitého úpravou naftových aut se v Německu mluví kvůli tomu, že zhruba 70 německých měst loni překročilo maximální povolené hodnoty NO2.
Blesk.cz

Chystá svatbu? Bílá opět navlékla prsten od testosteronového anděla!

Chystá svatbu? Bílá opět navlékla prsten od…

Lucie Bílá (52) vyvedla staronového miláčka Radka Filipiho (36) do společnosti a navštívila s ním radnici. Kromě…

Hacker se snažil prodat tajné americké vojenské materiály. Nikdo je ale nechtěl

Hacker se snažil prodat tajné americké vojenské…

Že hackerům nestačí jen dokonalá znalost počítačů a internetu, ale musí ovládat i řemeslo prodeje, ukazuje…

 

iSport.cz

Přestupy NHL ONLINE: Kauza Panarin pokračuje, hráč dal klubu ultimátum

Přestupy NHL ONLINE: Kauza Panarin pokračuje, hráč…

Základní část ročníku 2017/18 je dávno pryč a také boje o Stanley Cup jsou za námi. Draft se letos konal v…

SESTŘIH: Dukla - Plzeň 1:3. Viktoriáni vykročili za obhajobou obratem

SESTŘIH: Dukla - Plzeň 1:3. Viktoriáni vykročili za…

Fotbalisté Plzně na úvod nové prvoligové sezony zdolali po obratu Duklu 3:1. Úřadující mistři na Julisce…

 

Reflex.cz

Stále více lidí „potřebuje“ titul z VŠ. Řada z nich ale na jeho poctivý zisk nemá čas nebo schopnosti

Stále více lidí „potřebuje“ titul z VŠ. Řada z nich…

Česká vláda začíná připomínat pouťovou střelnici. Od jejího jmenování ještě neuběhl ani měsíc a už z ní odpadli…

Íránec v německém autobuse pobodal 14 lidí a chtěl utéct. Dva lidé jsou zraněni vážně

Íránec v německém autobuse pobodal 14 lidí a chtěl…

Útočník v autobuse v severoněmeckém přístavním městě Lübecku dnes zranil nožem 14 lidí, z toho dva vážně.…