reklama


Test Auto.cz

Kia Soul EV – Elektrický křeček

29.10. 2014
Verdikt
 

Kia Soul se před časem proslavila reklamními spoty s křečky. Nyní tito hlodavci propagují také elektrický model EV.

Nabídka automobilů s elektrickým pohonem se na českém trhu v letošním roce významně rozšiřuje. V minulých měsících to byly dva modely od Volkswagenu (e-Up! a e-Golf), nedávno je následovala jihokorejská novinka v podobě vozu Kia Soul EV. Auto jsme se rozhodli detailně vyzkoušet.

Kia se k tvorbě elektromobilu postavila podobně jako Volkswagen. Nenavrhla speciální model s elektrickým pohonem (jako Nissan nebo BMW), nýbrž odvodila elektrickou verzi od stávajícího automobilu s konvenčním pohonem. Základem elektrovozu se stal Soul, z čehož vyplývá, že novinka bude vedle tradičních lákadel elektrických aut, jako je jednoduché ovládání nebo levný provoz, sázet hlavně na styl.

Křeček myslí na styl

Vzhled druhé generace Soulu rozděluje společnost. Jedni si krabicovitou karoserii zamilují, jiným přijdou některé její detaily zbytečně kýčovité. Nám se však výrazný styl Soulu zalíbil. Majitelé modelu EV rozhodně budou na očích, chodci na ulicích se budou za vozem otáčet, a to nejen kvůli jeho tichému pohonu.

Pokud se zaměříme na designové změny elektrického Soulu proti běžnému, zjistíme, že souvisí hlavně s jeho pohonem. Největší úpravy najdeme na přídi – takzvaná tygří maska je nyní vyšší a ukrývá se pod ní zásuvka nabíječky. Změněn byl také přední nárazník, kde chybí výrazná mřížka. Na boku najdeme litá šestnáctipalcová kola, jejichž design není příliš estetický. O tvaru totiž rozhodla aerodynamika - ráfky musejí vytvářet co nejmenší odpor.

Psali jsme: Kia Soul EV – V Česku od 849.980 Kč s maximální výbavou

Uvnitř jsou změny mnohem výraznější. Hned na první pohled jsou patrné nově použité materiály. Světlé sedačky svojí strukturou i šedou barvou připomínají teplákové soupravy. Materiál je to sice stylový, i kvůli své světlosti se ale bohužel rychle špiní. Zásadní změnou je digitální displej před řidičem, který nahradil konvenční ukazatele. Přístroje jsou díky výrazným číslicím perfektně čitelné, řidič má dobře na očích nejen aktuální rychlost, ale také dojezd, který je u elektromobilů snad ta nejdůležitější hodnota.

Do měkkých sedadel se těla posádky poněkud zaboří, sedí se v nich ale pohodlně. Řidič má díky vyššímu posazu a tenkým sloupkům A dobrý rozhled, volant dostal ideální průměr i tloušťku věnce. Kvalita dílenského zpracování je na vysoké úrovni jako u základního Soulu. Černý puntík ale autu dáváme za palubní desku, která se leskne v čelním skle.

obrázek [600 x 402]  

Posádka má dostatek prostoru ve všech směrech. Zatímco vpředu si na pohodlí rozhodně nemůžeme stěžovat, vzadu je situace o něco horší. Akumulátory jsou totiž umístěné pod podlahou vozu, kvůli čemuž musela být vzadu zvýšena o výrazných osm centimetrů. Zadní sedáky se kvůli tomu nacházejí jenom 310 milimetrů nad podlahou a pasažéři na nich sedí v poněkud skrčené poloze.

Zavazadlový prostor se proti výchozímu Soulu zmenšil z 354 na 281 litrů. Zavazadelník má sice dvojitou podlahou, spodní patro ale zabírají dobíjecí kabely – jeden je určen pro běžnou elektrickou zásuvku, druhý pro rychlodobíječku. Místo rezervního kola pak obsadil ventilátor baterií. Na běžný nákup ale objem zavazadelníku stačí, navíc je možné zadní sedačky sklopit a prostor tak rozšířit. Spíše než menší objem kufru nám vadilo jeho krycí plato, které se musí odklápět ručně, a víko, které by se mohlo otevírat o pár centimetrů výše.

Křečkův pohon

O pohon Soulu EV se stará pod kapotou ukrytý elektromotor o výkonu 81 kW a točivém momentu 285 N.m, který je s ohledem na druh pohonu dostupný již od nulových otáček. Převodovka je jednostupňová, k dispozici jsou dva módy pro jízdu vpřed. Normální D doplňuje B, u kterého při sundání nohy z plynu dochází k výraznějšímu zpomalování auta pomocí rekuperace brzdné energie. Přestože automobil brzdí poměrně výrazně, před červenou na semaforech ani s velkým předvídáním nezastaví. Režim se však hodí na zatáčkovité silnici, kde následně není ani v prudkých obloucích potřeba brzdit pedálem.

Otestovali jsme: Kia Soul 1.6 GDI Exclusive – Hlavně nezapadnout

Elektromobily obecně trápí dlouhá doba dobíjení akumulátorů a tento problém má i Soul EV. Speciální rychlodobíječka sice baterie nabije za půl hodiny, takových dobíječek je ale v Česku jako šafránu. Uživatel tak musí spíše počítat s pětihodinovým dobíjením pomocí konektoru Mennekes ve veřejných stanicích nebo dokonce s dlouhým osmnáctihodinovým dobíjením z osmiampérové domácí zásuvky. Ta desetiampérová tuto dobu zkrátí jen nepatrně, na 14 hodin.

S pohonem souvisí pár chytrých konstrukčních řešení, které usnadňují život s elektromobilem nebo zvyšují jeho jízdní dosah. Zmínit musíme mód Drive, který spustí ventilaci (případně klimatizaci) jenom na straně řidiče, čímž šetří elektrickou energii. Navigace pak pomocí kruhu jasně vymezuje akční rádius podle aktuálního dojezdu vozu.

obrázek [600 x 347]  

Systém rovněž ukazuje zbývající dobu nabíjení, řidič tak dobře ví, kdy budou baterie naplno dobity. Šofér si navíc může nastavit čas, kdy bude dobíjení zahájeno, lze tak využít například levnější noční proud. S ohledem na „hledače kovů“ zamrzí, že tyto chytré nápady nedoplnila zamykatelná zásuvka, kterou disponuje třeba Volkswagen e-Up!. U veřejných dobíječek na parkovištích by se tento prvek jistě hodil.

Křečkovým revírem je město

Z nabízených verzí Soulu má ten elektrický sice nejméně výkonný motor, zároveň má ale nejvyšší točivý moment. Díky tomu Soul EV nepůsobí jako slabý příbuzný, ve městě totiž umí být pravým ďáblem. Perfektní odpich i slušné pružné zrychlení, to je charakter Soulu EV. Tato charakteristika platí již pro výchozí mód Eco, v tom běžném je automobil ještě o chlup hbitější.

Auto obstojně zrychluje i mimo město nebo na dálnici, rychle klesající dojezd při svižné jízdě ale nějaké sportovní choutky zažene. Navíc se stejně zdá, že se Soul EV cítí nejlépe ve městě a při klidnější jízdě. Řízení je velice lehké a má nulovou zpětnou vazbu. Posilovač je sice možné nastavit ve třech režimech, i v tom nejtužším ale řízení pořád zůstává lehké.

Podvozek filtruje rozbité silnice obstojně, na hrbolaté vozovce se ale karoserie automobilu rozvibruje. Větší nerovnosti jsou pak poměrně slyšet, přece jenom hluk od kol nijak nekryje zvuk spalovacího motoru. Při delší jízdě na dálnici posádku začne obtěžovat aerodynamický hluk daný vyšší stavbou karoserie. V nízkých rychlostech ale posádku neruší vůbec nic, snad jenom varovný vysoký tón upozorňující chodce na blížící se automobil.

obrázek [600 x 375]  

Maximální udávaný dojezd Soulu EV je 212 kilometrů, což je ve srovnání s konkurencí v podobě Nissanu Leaf a Volkswagenu e-Golf nejvyšší číslo. Papír ale snese mnohé a udávané hodnoty se od reality často liší. Soul EV však ukázal, že této hodnoty je možné dosáhnout. Při jízdě po městě jsme několikrát dosáhli spotřeby 12,3 kWh na 100 kilometrů, což s ohledem na kapacitu akumulátorů činící 27 kWh umožňuje ujet přes 200 km, než autu dojde šťáva. Jediným omezením pro dosažení této spotřeby byla vypnutá klimatizace.

Po většinu jízd však palubní počítač ukazoval spotřebu energie 14,5 kWh, což znamená stále slušný dojezd kolem 180 kilometrů. Na dálnici nebo během popojíždění v dopravní špičce spotřeba vzrostla k hodnotě 15 kWh. Nejméně energie tak automobil spotřebuje během plynulé jízdy ve městě.

Samotný ukazatel dojezdu je spíše opatrnější, i při plném dobití akumulátorů neukázal nikdy vyšší dojezd než 170 kilometrů. Opatrnost se ale v reálném provozu hodí – je lepší mít nějakou rezervu, než náhle uprostřed šumavských hvozdů zjistit, že automobil už opravdu dál nedojede.

Kia Soul EV – srovnání s konkurenty
ModelKia Soul EVNissan LeafVolkswagen e-Golf
Největší výkon [kW/min-1]81/2730-800080/3008-1000085/3000-12000
Točivý moment [N.m/min-1]285/0-2730254/0-3008270/0-3000
Max. rychlost [km/h]145144140
Zrychlení 0-100 km/h [s]11,211,510,4
Kombinovaná spotřeba [kWh/100 km]14,71512,7
Jízdní dosah [km]212199190
Doba dobíjení [hod]0,5-180,5-120,75-13
Základní cena [Kč]849.980715.300909.900

A co cena, Křečku?

Cena je pro mnohé zákazníky alfou a omegou, v tomto ohledu ale Soul EV podobně jako další elektromobily zklame. Cena 850.000 korun je zkrátka na malý crossover vysoká, a to přestože je Soul EV nadupaný výbavou. V té nechybí mimo jiné navigace, vyhřívaný volant a přední sedačky, bezklíčový vstup nebo parkovací senzory. Jediným možným příplatkem je paket Seat, který výměnou za 25.000 korun doplní výbavu o kožené čalounění, jakož i ventilovaná přední a vyhřívaná zadní sedadla.

Na druhou stranu je Kia Soul EV levnější než podobně velký Volkswagen e-Golf, který stojí 910.000 korun. Jihokorejská automobilka navíc tvrdí, že při započtení dodatečných nákladů, jako je cena za servis nebo za palivo, se příplatek za Soul EV ve srovnání se stejně vybaveným naftovým Soulem zákazníkovi vrátí zpět po ujetí 90.000 kilometrů. Náklady na provoz jsou totiž velice nízké, 1 kWh elektrické energie v průměru stojí 4,9 koruny. Ujetí 100 kilometrů při průměrné spotřebě 14,5 kWh na 100 km tak řidiče vyjde na pouhých 71 korun.

obrázek [600 x 402]  

Závěr

Kia Soul EV nebude prodejním trhákem, jejímu rozšíření brání vysoká cena a extravagantní vzhled, který není po chuti každému. Ostatně sama automobilka odhaduje, že na českém trhu se auto bude prodávat jenom v jednotkách kusů ročně. Automobil nicméně má co nabídnout. Pro firemní klientelu, která má tvořit hlavní zákaznickou skupinu tohoto vozu, může být Soul EV díky svému výraznému vzhledu zajímavým reklamním poutačem. Elektrická Kia se navíc chlubí i prostorným interiérem, levným provozem nebo na poměry elektromobilů slušným dojezdem. V přirozeném prostředí pro elektromobily – městě – pak řidič ocení hbitost Soulu EV, dobrý výhled i kompaktní rozměry auta.

Video

Nejlevnější verze modelu849.980 Kč (Soul EV/81 kW Premium)
Základ s testovaným motorem849.980 Kč (Soul EV/81 kW Premium)
Testovaný vůz s výbavou849.980 Kč (Soul EV/81 kW Premium)

Plusy

  • Bohatá základní výbava
  • Slušný jízdní dosah
  • Prostorný interiér
  • Nízké provozní náklady

Minusy

  • Vysoká pořizovací cena
  • Dlouhá doba dobíjení akumulátorů
  • Zkreslující obraz parkovací kamery

JAKE.AUTO.CZ: Vše o Kia Soul na jednom místě

Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Kia Soul EV

Cena v základní výbavě: 849 980 Kč Cena v testované výbavě: 849 980 Kč

Základní výbava:Litá 16“ kola, šest airbagů, samočinná klimatizace, elektrické stahování bočních oken, bezklíčový vstup, posilovač řízení s proměnlivým účinkem, navigace, couvací kamera, parkovací čidla vpředu a vzadu, vyhřívaný kožený volant, tempomat, vyhřívaná přední sedadla, diody denního svícení, přední mlhovky, světelný senzor, dvoubarevná karoserie atd.

Výbava testovaného vozu:základní

Trumpa rozlítily prázdné plochy na inauguraci, obvinil média z manipulace Trumpa rozlítily prázdné plochy na inauguraci, obvinil média z manipulace

Americký prezident Donald Trump a poté také mluvčí Bílého…

O zemědělskou půdu je velký zájem, ceny loni stouply o čtvrtinu O zemědělskou půdu je velký zájem, ceny loni stouply o čtvrtinu

Částky vyplácené za půdu zvyšuje nejen zájem samotných…

Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení

Země, které těží ropu, se přibližují hranici dohodnutých…

Dva Češi zahynuli pod lavinou v Rakousku, dva se podařilo zachránit Dva Češi zahynuli pod lavinou v Rakousku, dva se podařilo zachránit

Dva Češi dnes přišli o život pod lavinou v horském…

 
Technické údaje
Motor Kia Soul EV
Typ motoru: elektrický
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 81 / 2730
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 285 / 1 - 2730
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 145
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 281 / 891
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1490 / 447
Rozměr pneu:205/60 R 16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4140
b) šířka (mm): 1800
c) výška (mm): 1593
d) rozvor (mm): 2570
e) rozchod vpředu (mm): 1576
f) rozchod vzadu (mm): 1588
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 900 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1480
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Kia Soul EV – Elektrický křečekreklama


reklama


Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Mazda bude mít už příští rok benzinový motor bez svíček Mazda bude mít už příští rok benzinový motor bez svíček

Japonská automobilka chce pro spalování benzinu využívat…

Prodejce Maserati si v pátek 13. natáčel svoji jízdu na mobil. Zemřel Prodejce Maserati si v pátek 13. natáčel svoji jízdu na mobil. Zemřel

Čtyřiadvacetiletý prodejce vozů Maserati ve Spojených…

 
Kia Soul facelift: Najdi (alespoň nějaké) rozdíly Kia Soul facelift: Najdi (alespoň nějaké) rozdíly

Kia Soul dostala na domácím trhu omlazení pro druhou…

Kia svolává téměř 260.000 vozů Soul, mohou mít problémy s řízením Kia svolává téměř 260.000 vozů Soul, mohou mít problémy s řízením

Svolávací akce se v současné době nevyhýbají téměř žádné…

  
Legendární americké taxíky Checker jsou zpátky, ale trochu jinak...

Legendární americké taxíky Checker jsou zpátky, ale trochu jinak...

Dnes 18:00

Americká taxikářská ikona Checker hlásí návrat. Chce vyrábět dvanáctimístnou limuzínu a pick-up.
Blesk.cz

Týden Františky: Halucinace na plese prezidenta, spory o výchovu a poptávka po tragédiích

Týden Františky: Halucinace na plese prezidenta,…

Pan Miloš Zeman spolu s chotí Ivanou opět na Hradě uspořádal charitativní bál. Na plese po inauguraci tančil i…

Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení. Ostrovy se bojí ničivé tsunami

Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení. Ostrovy se bojí…

Zemětřesení o síle 8,0 stupně bylo dnes zaznamenáno 47 kilometrů západně od pobřeží Papuy-Nové Guineje.…

 

iSport.cz

Deset zápasů, sedm gólů. Pekhart září, výhru AEK trefil krásnou hlavou

Deset zápasů, sedm gólů. Pekhart září, výhru AEK…

V řecké lize se začíná pořádně prosazovat a góly jen přibývají. Český útočník Tomáš Pekhart si drží střeleckou…

Ivanschitz ještě v Plzni nikdy nebyl. Ale znám Limberského, hlásí posila

Ivanschitz ještě v Plzni nikdy nebyl. Ale znám…

Rakouský Horváth, rozený vítěz a podobně. Takových přezdívek se od fanoušků dočkala jedna z nejzajímavějších…

 

Reflex.cz

Vadí mi nálepkování lidí s opačnými názory. Václav Klaus ml. otevřel Centrum pro občanské svobody

Vadí mi nálepkování lidí s opačnými názory. Václav…

Pravicový think tank Centrum pro občanské svobody včera v pražském hotelu Don Giovanni oficiálně otevřel Václav…

Pelikán jako inkvizitor a kádrovák aneb Kdo ohrožuje právní stát

Pelikán jako inkvizitor a kádrovák aneb Kdo ohrožuje…

Jakékoli prokázané zasahování do nezávislého rozhodování soudu by měl stát bez milosti a exemplárně postihovat.…

 
 
reklama