Test Auto.cz

Mitsubishi Outlander PHEV – Elektrický samuraj

15.8. 2014
Verdikt
 

Velkou předností Outlanderu PHEV je pohon všech kol čistě na elektřinu. Čím dalším tento plug-in hybrid dokáže zaujmout?

Mitsubishi má s vývojem elektrických motorů více než čtyřicetileté zkušenosti. Po představení elektromobilu i-MiEV se tento výrobce rozhodl zkušenosti na poli elektřiny zužitkovat ve svém prvním plug-in hybridu, SUV Outlander PHEV. V červnu letošního roku vůz vstoupil i na český trh a krátce na to jsme jej vyzkoušeli v tradičním redakčním testu.

Outlander PHEV se u nás začal prodávat až takřka dva roky po své premiéře, světu se poprvé představil v září 2012 na pařížském autosalonu. Pozdější zahájení prodeje v Česku naznačuje, že zdejší trh zatím není hybridům příliš nakloněn. V Japonsku se Outlander PHEV prodává už od ledna 2013, na vybrané evropské trhy začal vstupovat od října 2013. Nejprve se jej pochopitelně dočkali v zemích, kde jsou plug-in hybridy podporovány různými pobídkami (například v Nizozemí nebo Norsku).

Od zahájení prodeje se na celém světě prodalo již 33.000 exemplářů Outlanderu, jenom na starém kontinentě má na svém kontě již 18.000 předaných kusů. Jakou má však šanci na úspěch na českém trhu?

Karoserie a interiér

Do redakční garáže dorazil Outlander PHEV (zkratka znamená Plug-in Hybrid Electric Vehicle) v modrostříbrné metalíze, která zvýrazňuje křivky automobilu a jednotlivé detaily karoserie. Velice výrazná je linka vedoucí od předního nárazníku jakýmsi „esíčkem“ až k zadním svítilnám. Přední i zadní světla prostupují do boků, což lehce evokuje vozy Range Rover. Proti běžným provedením Outlanderu se PHEV prakticky neliší, jenom opravdoví znalci si povšimnou pozměněné masky chladiče či spodních partií lakovaných barvou karoserie. Rozdílem samozřejmě je i víčko zásuvky, které u konvenčních verzí chybí.

Interiér je futuristický, většina použitých plastů však působí laciným retro dojmem – v tomto ohledu Outlander hledí spíše do minulosti než do budoucnosti. Řadicí páku nahradil volič jízdních režimů připomínající řešení z některých hybridních Toyot. Liší se i přístroje před řidičem: místo otáčkoměru je tu ukazatel spotřeby energie a stav paliva v nádrži doplnil ukazatel nabití akumulátorů. Změnily se rovněž jednotlivé obrazovky palubního počítače, který nově ukazuje dojezd na baterie nebo poměr jízdy na elektřinu a benzin.

Přístroje jsou dobře čitelné a tlačítka rozměrná, pouze ovladač palubního počítače se obtížněji hledá – jeho spínač se nachází vlevo pod volantem, zcela mimo zorné pole řidiče. Volant se příjemně drží, přičemž rozměrné páčky pod volantem nemění převody, ale účinek rekuperace brzdné energie. K dispozici je celkem šest režimů, změny mezi nimi však nejsou nijak výrazné. Klidně by stačilo méně režimů s větším rozdílem brzdného účinku.

obrázek [600 x 360]

Outlander PHEV se dodává v jediné výbavě, nejvyšším stupni Instyle. Posádka je tak hýčkána mimo jiné koženým čalouněním, dvouzónovou klimatizací nebo vyhřívanými předními sedadly. Řidiče navíc potěší elektricky ovládaná sedačka nebo adaptivní tempomat.

Zavazadelník nabízí základní objem 463 litrů, což je kvůli zadnímu elektromotoru o 14 litrů méně než ve výchozím modelu. Po sklopení nesouměrně dělených zadních sedadel vznikne rovná plocha, je však nutné sklopit i sedáky. Zavazadelník je dlouhý 940 milimetrů, široký rovný metr a pod plato vysoký 420 mm. Osobám s výškou nad 180 centimetrů bude vadit víko zavazadelníku, které by se mohlo vyklápět výše.

Pohon

Outlander PHEV používá kombinaci spalovacího motoru, benzinového dvoulitru o výkonu 89 kW a točivém momentu 190 N.m, a dvou elektromotorů u přední a zadní nápravy. Obě elektrické jednotky dosahují výkonu 60 kW, ta přední se chlubí 137 N.m, zadní dokonce 190 N.m. Výhodou tohoto řešení je fakt, že i při pohonu jenom na elektřinu je Outlander PHEV pořád čtyřkolkou. Kvůli splnění podmínky permanentního pohonu všech kol se ostatně akumulátory nikdy zcela nevybijí. Přestože indikátor ukazuje hodnotu nabití 0 procent, mají baterie ještě určitou energetickou rezervu.

V tiskových materiálech Mitsubishi píše, že systémový výkon soustavy v paralelním režimu činí 149 kW. Zároveň ale automobilka neuvádí nejvyšší celkový výkon soustavy. Outlander PHEV totiž nikdy nevyužívá maximální možný výkon všech motorů najednou, ale volí jejich optimální kombinaci.

obrázek [600 x 321]

Automobil nabízí tři režimy pohonu. Čistě elektrický, sériový hybridní, v němž spalovací motor pracuje jako generátor elektřiny pro dobíjení akumulátorů za jízdy, a paralelní hybridní, ve kterém zážehový čtyřválec pohání přední kola a zadní elektromotor zadní kola. Přední kola pohání spalovací motor jenom ve vysokých rychlostech, jinak funguje pouze jako generátor elektrické energie. Z toho důvodu automobil nepotřebuje převodovku, s přední nápravou je benzinový agregát mechanicky spojen pouze spojkou.

Otestovali jsme: Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D – Japonský highlander

Jednotlivé režimy si vůz přepíná automaticky pro co nejoptimálnější využití energie, do určité míry je však možné mezi nimi přepínat i manuálně. Řidič může šetřit kapacitu v akumulátorech tak, že tlačítkem na středovém tunelu přepne vůz do sériového hybridního nebo paralelního hybridního režimu (nastavení si už automobil vybere sám). Při stisknutí tlačítka vedle se zase baterie začnou dobíjet pomocí spalovacího motoru.

Možností dobíjení je několik. Z běžné elektrické zásuvky trvá pět hodin – lze tak bez problémů dobít přes noc nebo během pracovní doby. Veřejná rychlonabíječka zkrátí dobu nabíjení na 80 procent kapacity akumulátorů na půl hodinu. Možností je i zmíněné dobíjení pomocí spalovacího motoru (klidně i během stání), v tomto případě ale spotřeba roste, a to zhruba o litr na 100 km. Nevýhodou dobíjení je skutečnost, že se zásuvka třeba jako u Volkswagenu E-Up! nezamkne, kabel se tak může stát během dobíjení na veřejném místě cenným úlovkem hledačů kovů.

Jízda

Praxe ukázala, že Outlander PHEV si skutečně mění jízdní režimy podle potřeby, i během krátké jízdy vůz klidně vystřídá všechny dostupné režimy. Ve městě Outlander PHEV sází hlavně na elektřinu, pouze pokud v akumulátorech dojde šťáva, spustí se spalovací motor. Ten se rovněž zapíná při prudší akceleraci kolem 70 km/h. Čistě na elektřinu automobil zvládne jet až rychlostí 120 km/h - elektrický režim se tak někdy zapíná i na dálnici, v tomto případě posádku obtěžuje jenom svist větru kolem karoserie. Samotný spalovací motor by bylo třeba lépe odhlučnit, ve vyšších rychlostech má jadrný, ale po čase únavný zvuk.

Automobil perfektně sedí v zatáčkách, čemuž vedle pohonu všech kol a takřka ideálnímu rozložení hmotnosti v poměru 55:45 mezi nápravy pomáhá i snížené těžiště o tři centimetry proti konvenčnímu Outlanderu. Snížit těžiště umožnily akumulátory uložené pod podlahou kabiny. Vyšší hmotnost je sice znát, více ale v zatáčkách vadí minimální boční vedení sedadel. Na delších trasách se zase omrzí kratší sedáky. Přestože schopnosti vozu umožňují jízdu v terénu – světlá výška činí 190 mm a nájezdové úhly 22,5° – ve skutečnosti se mu mimo cesty moc nechce. Outlander PHEV totiž postrádá jakékoliv bytelné ochranné plasty, a tak se o něj řidič v terénu tak nějak bojí.

obrázek [600 x 382]

Výhradně na elektřinu Outlander PHEV ujede teoreticky až 52 kilometrů. S ohledem na měnící se režimy pohonu v průběhu jízdy se však dojezd na elektřinu měří v praxi obtížněji. Pomůže však ukazatel poměru ujeté vzdálenosti s využitím elektromotoru, který dokazuje, že Outlander PHEV skutečně zvládne ujet na elektřinu kolem 50 kilometrů. V praxi tedy Outlander PHEV umí být především elektromobilem – při cestě do práce, na nákup nebo pro děti do školy. Spalovací motor přijde ke slovu jenom při delší jízdě, případně pokud řidič zapomene akumulátory dobít.

K tématu: Mitsubishi Outlander PHEV – V Česku od 1.250.000 Kč

Co se týče spotřeby benzinu, záleží na stavu dobití baterií. Normované kombinované spotřeby 1,9 litru na 100 kilometrů jsme nedosáhli, přiblížili jsme se jí ale na dosah. Na trase kombinující dálnici a okresky jsme s dobitými akumulátory zvládli jet za 2,9 litru na 100 kilometrů, což je na automobil dané velikosti perfektní hodnota. S takovou spotřebou se nicméně dá jezdit jenom krátkodobě, jakmile se akumulátory vybijí, spotřeba se rázem zvedne nad hodnotu osmi litrů. Jízda na dálnici znamenala spotřebu 8,9 litru na 100 km. Je škoda, že celkový dojezd omezuje palivová nádrž na 45 litrů, běžný Outlander má šedesátilitrovou, verze s jedinou poháněnou nápravou dokonce pobere 63 litrů.

Závěr

Mitsubishi Outlander PHEV má spoustu protichůdných vlastností. Výhody plug-in hybridu se projevují hlavně ve městě, v přecpaných ulicích je ale tenhle automobil až příliš velký. Proto Outlander PHEV vidíme spíše jako vůz pro horala milujícího čistý vzduch. Třeba v šumavských hvozdech si poradí díky pohonu všech kol, světlé výšce 190 mm a nájezdovým úhlům 22,5°, na krátkých projížďkách navíc nebude zvířata trápit hlukem spalovacího motoru a jeho zplodinami. Na druhou stranu ale ani pro toto prostředí není tenhle automobil optimální volbou – postrádá ochranné prvky karoserie, které se na nezpevněných cestách mohou hodit.

Zájemce o Outlander PHEV každopádně musí být velkým milovníkem čistého vzduchu a moderního pohonu, aby si ho pořídil. Vůz se na českém trhu prodává za 1.250.000 korun, což je výrazně vyšší částka než u konvenčních verzí. Takový Outlander s turbodieselem 2.2 DI-D (110 kW) a pohonem všech kol stojí ve stejné výbavě 820.000 korun. Hybridní technika zkrátka něco stojí, navíc z jiných plug-in verzí SUV zatím čeští zákazníci vybírat nemohou.

obrázek [600 x 300]

Video

Nejlevnější verze modelu550.000 Kč (2.0 MIVEC/110 kW 2WD Intense)
Základ s testovaným motorem1.250.000 Kč (PHEV Instyle)
Testovaný vůz s výbavou1.280.006 Kč (PHEV Instyle)

Plusy

  • Extrémně nízká spotřeba při krátkých jízdách
  • Velmi bohatá sériová výbava
  • Pohon všech kol jen na elektřinu
  • Jízdní vlastnosti

Minusy

  • Dost vysoká cena
  • Odhlučnění interiéru
  • Jednoduché plasty v interiéru
  • Kontroverzní a nevýrazný design
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Mitsubishi Outlander PHEV

Cena v základní výbavě: 1 250 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 280 006 Kč

Základní výbava:Sedm airbagů, litá 18“ kola, pohon všech kol, úchyty dětských sedaček Isofix, světelný a dešťový senzor, dvouzónová klimatizace, palubní počítač s 4,2“ obrazovkou, elektrické ovládání bočních oken a vyhřívaných a sklopných zrcátek, adaptivní tempomat, kožené čalounění, vyhřívání předních sedadel, kožený multifunkční volant, multimediální a navigační systém se 7“ dotykovou obrazovkou a devíti reproduktory, mlhovky, xenonové světlomety, elektrické ovládání víka zavazadelníku a střešního okna, střešní ližiny, zadní parkovací kamera.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+14.000,-), textilní koberce (+2.297,-), nápis Outlander na kapotě (+1.696,-), nerezová lišta zadního nárazníku (+4.240,-), nerezové lišty prahů (+7.773,-).

Bohatí Češi věří fondům kvalifikovaných investorů, vkládají do nich stále více Bohatí Češi věří fondům kvalifikovaných investorů, vkládají do nich stále více

Bohatí Češi přicházejí na chuť investování do fondů…

Praha a Vídeň představí svá inovativní řešení v rámci Dnů Vídně Praha a Vídeň představí svá inovativní řešení v rámci Dnů Vídně

Inovativní plánování chytrých měst, zakládání městských…

Stropnickému v odchodu z ministerstva bránit nebudu, řekl prezident Stropnickému v odchodu z ministerstva bránit nebudu, řekl prezident

Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové…

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

Americká společnost Amazon, která koncem loňského roku…

 
Technické údaje
Motor Mitsubishi Outlander PHEV
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1998
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 89 / 4500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 190 / 4500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 170
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 1.9
Emise CO2:44
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 463 / -
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1810 / 500
Rozměr pneu:225/55 R 18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4655
b) šířka (mm): 1800
c) výška (mm): 1680
d) rozvor (mm): 2670
e) rozchod vpředu (mm): 1540
f) rozchod vzadu (mm): 1540
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1040
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 900
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):960
k) šířka vpředu (mm): 1460
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m! Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m!

Pod kapotou bílého Superbu je dvoulitr TSI o původním…

Technická data VW Touareg 3.0 TDI: Jak si stojí proti Q7? Technická data VW Touareg 3.0 TDI: Jak si stojí proti Q7?

Nový Touareg se svými technickými údaji přichází až nyní.

 Svezli jsme se s inovovaným Mitsubishi Outlander. Co přináší modelový rok 2017? Svezli jsme se s inovovaným Mitsubishi Outlander. Co přináší modelový rok 2017?

Outlander se v modelovém roce 2017 zaměřil hlavně na…

Mitsubishi Outlander PHEV: 651 aut pro ukrajinskou policii Mitsubishi Outlander PHEV: 651 aut pro ukrajinskou policii

Plug-in hybrid Mitsubishi Outlander je populární díky…

  
Jak je to s tím tajemstvím loga Škodovky na krytu motoru? Podívejte se s námi pod kapotu Kodiaqu

Jak je to s tím tajemstvím loga Škodovky na krytu motoru? Podívejte se s námi pod kapotu Kodiaqu

Včera

Škodovky prý v motorovém prostoru ukrývají logo VW zakryté okřídleným šípem. Zkusili jsme kouknout pod kapotu Kodiaqu Sportline.
Blesk.cz

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo vůbec odletět

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo…

Pořádné zdržení zažili cestující, kteří měli letět v pondělí večer z dánské Kodaně do Prahy. Jejich letoun se…

Gott se na Slovensku dočkal ponížení! Na pódiu to pak zbytečně ještě rozmázl!

Gott se na Slovensku dočkal ponížení! Na pódiu to…

Karel Gott (78) na koncertech všem rozdává radost, on sám se ale tentokrát dočkal jen nemilého překvapení! Na…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a výsledky zápasů

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a…

Na olympiádě to nakonec těsně nevyšlo, další cíl české hokejové reprezentace je tak jasný: medaile z MS v hokeji…

Český tým před MS posílí Zohorna. Z NHL chtějí přijet Gudas a Zacha

Český tým před MS posílí Zohorna. Z NHL chtějí…

Poslední čas na vyzbrojení, vypilování a jede se na ostro. Českou hokejovou reprezentaci čeká poslední akce před…

 

Reflex.cz

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat město? Kde začíná cenzura?

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat…

Brno žije! Divadlo žije! Národní divadlo Brno zařadilo do květnového festivalu Divadelní svět Brno představení…

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Socha kamenného rytíře s brněním nebo pláštěm a taseným mečem se opírá o erb s městskými znaky. Každý obchodník,…