Subaru XV 2,0i CVT – Malý krok pro svět, velký skok pro Subaru

Subaru XV 2,0i CVT – Malý krok pro svět, velký skok pro Subaru

 
 
25.4. 2012 Aleš Jungmann Aleš Jungmann - aj.png Google+ profil

Nová modelová řada XV od Subaru vypadá hodně sebevědomě. Co dokáže nabídnout ve spojení s dvoulitrovým benzinem a CVT?

Už žádná oplastovaná Impreza, už žádní falešní sobi. Subaru XV se osamostatnilo a se svou vyšší světlou výškou a pohonem všech kol míří… do města?

Je to trochu paradoxní, ale je to zřejmě tak. Nový model XV svým zevnějškem cílí na zákazníky, kteří doposud neměli o Subaru důvod uvažovat. Ozdobná kola, svěží exteriér i znatelně vylepšený interiér poskytují běžnému zákazníkovi hledajícímu v autě i trochu toho lifestylového vyjádření své osobnosti docela dobrý argument, proč do showroomu značky s hvězdokupou Kuřátkek ve znaku zavítat.

Oranžové XV je opravdu zajímavým vozem a to nejen svým zevnějškem. Dvoulitrový benzinový boxer je zde kombinován s pohonem všech kol a bezestupňovou převodovkou CVT. Na tuto kombinaci jsme byli opravdu zvědaví.

Větší a praktičtější

Model XV narostl oproti Impreze XV do všech směrů, do jednoho však výrazně – do výšky. S 1570 milimetry ji nepřehlédnete, světlá výška 220 jen podtrhuje celkově statný vzhled auta. Znatelně prostornější j je nyní interiér, šířka na předních sedadlech 146 centimetrů je dostatečná i pro dlouhé dálniční výlety. Nad hlavou nenajdeme právě mnoho místa (vpředu 96 cm), to však má na svědomí střešní okno. Když už jsme u rozměrů, pak vězte, že pod pátými dveřmi projde bez hrbení člověk vysoký 186 centimetrů.

Kufr má pravidelný tvar a základní délku 80 centimetrů. Šířka mezi podběhy taktéž není špatná, 106 cm, roletka je ve výšce 44 centimetrů nad podlahou. Pod odklopným víkem je polystyrenové dno s přihrádkami na hever, lékárničku či výstražný trojúhelník. Zavazadlový prostor pojme 380 litrů, což je o 79 litrů více než u Imprezy XV. Boční stěny jsou plastové a bohužel postrádají chytré přihrádky. Nakládací hrana zavazadelníku ční nemalých 80 cm nad zemí.

obrázek [300 x 207] Nejenom na předních, ale také na zadních sedadlech je dostatek místa. Papírové hodnoty (šířka 142 cm a výška nad sedadlem 94 cm) sice nevypadají nikterak zajímavě, avšak v reálu dospělý člověk vzadu nikterak nestrádá. Hodily by se však výše umístěné zadní sedáky, jejichž hrana se nachází 34 centimetrů nad podlahou.

Výhled z vozu je díky tenkým sloupkům velice dobrý a to ve všech směrech kromě přímo vzad, kde situaci trochu komplikuje menší okno. Společnost nám opět dělají výborná velká zpětná zrcátka. Pozice řidiče ve voze však není úplně zachumlaná, pořád jsem měl pocit sezení spíše na autě než v autě, což však lze crossoveru odpustit.

Mládež se zaraduje

Zatímco přístrojový panel zůstal konvenční, multimediální výbava modelu XV (zde v nejvyšší výbavě Executive) je vpravdě obsáhlá. Nechybí česky komunikující navigace (SD karty) s dotykovým displejem, bluetooth konektivita nebo třeba parkovací kamera. Společnost vám tak dělá hned dvojice barevných obrazovek, displej mezi otáčkoměrem a rychloměrem zůstává klasicky monochromatický. Zůstává i dvojice kolíčků v přístrojovém štítu „trip“ a „info“, barevný palubní počítač je ovládán tlačítky pod volantem.

K autu sice dostanete asi nejtlustší svazek manuálů, jaký jsem za poslední léta u testovaného auta viděl. Zde je na místě vás uklidnit, ovládání auta jako takového je velmi jednoduché, zvláště, když převodovka CVT vlastně udělá vše za vás. Jakmile však zabřednete do hloubi přítomného software, můžou se manuály hodit. Spárování telefonu, pokud předtím musíte jiný vymazat, je například procedura, která bez znalosti správného postupu zabere několik minut metodou pokus/omyl. Sladkou tečkou po úspěšném propojení s autem však byla možnost pouštět si v telefonu uložené zvukové stopy. Klasický AUX ani USB vstupy samozřejmě nechybí.

obrázek [600 x 323]

Geekův sen pokračuje možností detailního nastavení ekvalizéru. Rádio se šesti reproduktory si s úpravami frekvenční charakteristiky zvukového signálu očividně rozumí, a když jsem si s nastavením trochu pohrál, docílil jsem opravdu perfektního zvuku na samé špičce běžných neznačkových audiosoustav.

Ovládání navigace by mohlo mít větší tlačítka, trojice malých zapuštěných čudlíčků se nemačká moc komfortně a ani ikonky nejsou nikterak veliké. Musíte se do nich trochu strefovat. Zato ovládání duální automatické klimatizace je příkladné – dobře zpracované, intuitivní a podle mého názoru i pěkné. Ostatně jako zbytek interiéru, který je sice trochu nesourodý a bez zbytečných cinkrlátek, já v něm však našel zalíbení. Moc se mi líbí velká přihrádka s pogumovaným dnem před voličem řadicí páky, kam si můžete vyndat veškeré věci z kapes. Klíč může zůstat v tašce, tato verze má vstup i start řešen jako bezklíčový.

Perlička nakonec: už dlouho se mi nestalo, abych nepochopil jednu z obrazovek palubního počítače. K čemu je obrázek podvozku se sekundami pod ním jsem neodhalil ani já, ani kolega, který se domníval, že to má nějakou souvislost se systémem start/stop. Kromě grafického znázornění natočení kol mi na silnici tato stránka vůbec nic nesdělovala, v terénu jsem si ji zapomněl přepnout, takže dodnes nevím, co je vlastně zač. Ve velmi tlustém manuálu to ale určitě bude někde napsané.

Jízda a CVT

obrázek [300 x 145] S bezestupňovými převodovkami je trochu potíž. Ony v laboratorních podmínkách vykazují skvělé hodnoty spotřeby, protože si mohou lebedit v nízkých otáčkách, ale v praxi s nimi moc dobrou zkušenost nemáme. Když totiž chcete jet svižněji, rostou otáčky motoru a s nimi i tření, které výsledné spotřebě nikterak neprozpívá. Asi bych si jen obtížně vzpomněl na auto, u kterého bych CVT raději nevyměnil za klasický automat s hydrodynamickým měničem.

Ani Subaru nezměnilo můj názor, byť se snažilo, seč mu hvězdičky na logu stačily. Při klidné jízdě opravdu není nad čím lamentovat, převodovka funguje, atmosférický dvoulitr si přede v nízkých otáčkách, ptáčci zpívají a sluníčko svítí. Jenže co když v tu chvíli chcete prudce předjet? Pedál akcelerátoru musíte co nejrychleji poslat k podlaze, aby elektronika pochopila váš záměr, a čekat. Převodovka se nastaví tak, že se otáčky dostanou někam za čtyři tisíce otáček a dál rostou jen poměrně nesportovním tempem. Zvláště ve vyšších rychlostech, kdy auto musí bojovat s odporem vzduchu. Když se podíváme na otáčky maximálního výkonu (6.200) je jasné, že úplně ideální to u benzinového motoru zkrátka není. Pádla za povedeným volantem, díky kterým se převodovka začne tvářit jako klasický automat, proto nejsou úplně zbytečnou věcí; na rozdíl od většiny jiných automatů v nesportovních autech.

obrázek [600 x 319]

Po městě mě CVT překvapilo hodně svižným odpichem, na který je sice nutné si zvyknout, ale pak jej budete mít, pro jeho schopnost skočit do skuliny mezi auty, rádi. Systém start/stop má prý být jeden z nejrychlejších na trhu, což sice nemohu s čistým svědomím potvrdit (přišel mi jako „lepší standard“), ale zato naskakuje spolehlivě a auto se přitom neotřese jako sušička v posledním tažení.

Kolik papá?

Odstavec o spotřebě už tak optimistický nebude. Při ustálené stovce se spotřeba ustálila na 7,6 litrech Naturalu, otáčky naopak oscilovaly a to kolem 1.900 min-1. Zrychlení na 130 km/h přineslo nárůst otáček o zhruba 400 -1, spotřeba poskočila o dva litry na 9,6 l/100 km. To je víc, než jsme naměřili třeba u benzinového S-Maxu s 179 kW, Genesisu Coupé 2,0T či Golfu GTI. A obávám se, že jen na zimní pneumatiky to asi shodit nemůžeme.

Díky podvozku, který se snaží (docela úspěšně) žehlit nerovnosti, z vás kočičí hlavy nevytřesou duši. Tlumiče jsou trochu tužší, což podtrhuje sportovnější šmrnc auta, pružiny a stabilizátory však zůstaly naladěny relativně komfortně.

V zatáčkách si to Subaru užívá. Sice se, podobně jako bráška Forester, nakloní, avšak kontakt s podložkou neztrácí. Dokonce bych jízdu označil jako zábavnou, což u crossoverů nebývá obvyklé. Velký podíl na tom má i řízení s elektrickým posilovačem, které trochu připomíná zašlou slávu přirozeně se chovajících posilovačů hydraulických. Jistotu dodává pohon všech kol, zabezpečovaný mezináprovovou, elektronicky ovládanou spojkou. Standardně je rozdělení točivého momentu 60/40 ve prospěch přední nápravy. Díky velké světlé výšce se tak můžete směle pustit i do překonávání lehčích terénních překážek.

Závěr

Na koho dobře vybavené XV vlastně míří? Nevím. Vysoká světlá výška a pohon všech kol ukazují na chataře, stylová kola, objem zavazadelníku či design pak spíše cílí na městské kovboje. Celková neotřelost i provedení interiéru posouvají Subaru jako značku zase o kus dál, ale řekněme si upřímně: neprodávala by se znatelně lépe jako levnější předokolka? Myslím, že odpověď všichni známe.

Druhý pohled (Jiří Červenka)
Je těžké nefandit malé automobilce, když se pouští do boje s giganty, ale osobně mám pocit, že priority vývojářů XV se dost minuly s prioritami zákazníků. Nejsilnější, lépe řečeno jedinou opravdu silnou stránkou tohoto crossoveru je totiž schopnost rychlé jízdy na okreskách se špatným povrchem – ale koho z cílové skupiny tohle zajímá? Kombinace atmosférického motoru a převodovky s plynule měnitelným převodem působí na dálnici utrápeným dojmem, odhlučnění podběhů rozhodně není příkladné a interiéru se stále nedaří vykouzlit dojem robustní útulnosti, který, ač třeba falešný, získává jistým evropským výrobcům zástupy oddaných zákazníků. A ještě něco: Subaru XV je pravděpodobně jediné auto, které jsem kdy řídil, jehož opěrka pro levou nohu není dost rozměrná pro obuv zcela standardní velikosti 43.
První cena vozu569.000,- (1.6i 84kW Active)
První cena vozu s testovanou motorizací599.000,- (2.0i 110 kW, Active)
Základní cena testovaného vozu769.000,- (2.0i CVT 110 kW, Executive)
Cena testovaného vozu vč. příplatků769.000,- (2.0i CVT 110 kW, Executive)

Plusy:

  • Jízdní vlastnosti, řízení
  • Světlá výška
  • Audiosystém
  • Ochrana karoserie plastem
  • Kolenní airbag

Minusy

  • Omezené možnosti individualizace
  • Složitější ovládání navigace
  • Převodovka CVT
  • Spotřeba
Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com

Subaru XV 2,0i CVT

Cena v základní výbavě: 769 000 Kč Cena v testované výbavě: 769 000 Kč

Základní výbava:Stálý pohon všech kol, čelní a boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy vpředu i vzadu, kolenní airbag, ABS, stabilizační program VDC, systém pomoci pro rozjezd do kopce (Hill Start Assist), redukční převodovka, posilovač řízení, systém ISOFIX, imobilizér, 2DIN rádio s CD přehrávačem (s podporou MP3 a WMA), 6 repro a Bluetooth, ovládání audia na volantu, tempomat, připojení AUX, dvouzonová aut. klimatizace, elektricky stavitelné sedadlo řidiče, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, dělená zadní sedadla v poměru 60:40, elektricky ovládaná a sklopná vnější zpětná zrcátka, 17palcové disky kol, palubní počítač s barevným displejem a ovládáním na volantu, přední mlhovky, dešťový senzor, kožený multifunkční volant, bezklíčový vstup, převodovka CVT s pádly pod volantem, parkovací kamera, USB a AUX vstup, navigace s barevným dotykovým displejem, střešní ližiny a spojler, plastové lemy blatníků, sada na opravu pneu, metalický lak, vyhřívaná přední sedadla

Výbava testovaného vozu:základní

Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt téměř pěti tisíc lidí Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt téměř pěti tisíc lidí

Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt…

Ekonomice by prospělo opatrné zvýšení úrokových sazeb, říká člen bankovní rady Aleš Michl Ekonomice by prospělo opatrné zvýšení úrokových sazeb, říká člen bankovní rady Aleš Michl

České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb,…

Rodí se prý problém – toxické mužství Rodí se prý problém – toxické mužství

Reklama společnosti Gillette nastolila sporné téma.…

Zápisník Daniela Nováka: Češi v bentley Zápisník Daniela Nováka: Češi v bentley

Horníci ze Severočeských dolů vstoupili kvůli dosavadnímu…

 

Štítky SUV Subaru Testy

Technické údaje
Motor Subaru XV 2,0i CVT
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1995
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 110 / 6200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 196 / 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 187
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.6 / 5.5 / 6.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 380 / -
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1450 / 415
Rozměr pneu:225/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4450
b) šířka (mm): 1780
c) výška (mm): 1570
d) rozvor (mm): 2635
e) rozchod vpředu (mm): 1525
f) rozchod vzadu (mm): 1525
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 640 / 910
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1460
l) šířka vzadu (mm): 1420
délka sedáku vpředu (mm): 470
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 610
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
 

Přidat názorDiskuse: Subaru XV 2,0i CVT – Malý krok pro svět,…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka? TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve…

 Subaru XV: Ceny v Německu začínají na částce 21.600 Eur Subaru XV: Ceny v Německu začínají na částce 21.600 Eur

Nové Subaru XV již u našich západních sousedů zná svou…

Subaru XV: První dojmy Subaru XV: První dojmy

Ostře oranžová barva a sebevědomé terénní oplastování…

  
Autosalon Detroit 2019: Velká fotogalerie novinek přímo z výstaviště

Autosalon Detroit 2019: Velká fotogalerie novinek přímo z výstaviště!

Včera

Největší hvězdou letošního detroitského autosalonu je nepochybně nová Toyota Supra. V Cobo Centru je toho ale k vidění vícero.
Blesk.cz

Drsné hádky královských sourozenců: Výčitky Williama kvůli nevěře!

Drsné hádky královských sourozenců: Výčitky Williama…

Hádali se, křičeli na sebe a vzájemně se obviňovali. První setkání prince Williama (36) s dcerou vévodkyně…

Pěšky? Radši běžky! Nejlepší běžkařské trasy u nás

Pěšky? Radši běžky! Nejlepší běžkařské trasy u nás

Neláká vás rychlá jízda na sjezdovce a raději se kocháte zimní krajinou. Ovšem výšlap v minus deseti není pro…

 

iSport.cz

Davidová jako nová Koukalová? Co (ne)víte o biatlonovém klenotu

Davidová jako nová Koukalová? Co (ne)víte o…

Je nečitelná jak aprílové počasí. V jeden den se nemusí dostat ani do top 50, v ten další ale zase vyčaruje…

Bílek míří do Kazachstánu! Zlín jedná s Pivarníkem, ze Slavie chce Jugase

Bílek míří do Kazachstánu! Zlín jedná s Pivarníkem,…

Šok! Fotbalový Zlín přijde tři týdny před startem jarní části FORTUNA:LIGY téměř jistě o úspěšného trenéra.…

 

Reflex.cz

Vláda dětí: V Praze si hrají nedospělí lidé. Však oni to rodiče pak uklidí. A zaplatí...

Vláda dětí: V Praze si hrají nedospělí lidé. Však…

Původně jsem se chtěl na tomto místě rozhořčeně rozepsat o kraválistech, kteří se nabourali a neoprávněně…

Tisíce světel na památku pochodně číslo jedna. Prahou šel tichý pochod za Jana Palacha

Tisíce světel na památku pochodně číslo jedna.…

Tiše, se svíčkami v ruce prošli dnes v podvečer centrem Prahy lidé vzpomínající na čin Jana Palacha, který se…