2.8. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V americkém Los Angeles nabarvili silnice v několika ulicích na bílo. Na podobném projektu se pracuje také v australském Sydney.

Když se řekne silnice, každý z nás si představí kus černého asfaltu, aniž by nad tím nějak detailně přemýšlel. Do budoucna se ale tento obraz může změnit. V Americe a Austrálii se totiž zabývají projektem světlé (ideálně bílé) silnice. K čemu je tato myšlenka dobrá?

Projekty světlých silnic probíhají v australském Sydney a v americkém Los Angeles, které mimo jiné spojují vysoké teploty během léta. Ulice se za letních pařáků rozpálí, což už známe i z českého prostředí. A právě světlý povrch silnic by tento problém mohl vyřešit.

Jak je dobře známo, černá barva pohlcuje tepelné záření, což ve výsledku zvyšuje teplotu v ulicích měst. Nakumulované teplo se navíc drží v daných místech i přes noc, přestože už do dané oblasti slunce nesvítí. Ostatně dobře je to patrné třeba na teploměrech u dálnic, které za horkého dne ukazují mnohem vyšší teploty na povrchu silnice než ve vzduchu. Pokud by se naopak silnice natřely na světlo (ideálně na bílo), najednou by pohlcovaly teplo mnohem méně a tím by ve výsledku mělo být v ulicích chladněji.

Video

Definitivní hodnoty nejsou zatím známy, protože výzkumy na toto téma zatím probíhají. Autoři projektu Cool Change Cities v čele s Michaelem Mobbsem tvrdí, že světlejší ulice dokážou teplotu v zastavěných oblastech snížit až o sedm stupňů Celsia. Mobbs nicméně chce jít ještě dál a rád by natřel na světlou barvu i střechy domů a provedl další úpravy (třeba více stromů v ulicích), což ve výsledku má snížit průměrnou roční teplotu v městech o dva stupně Celsia.

Video: Tip na víkendové tropy. Upečte si v rozpáleném autě pizzu!

Zatímco Mobbs chce v povrchu silnic používat jiné látky, které by změnily jejich barvu z černé na světlou (tedy místo asfaltového cementový povrch, který už bývá používán), v Los Angeles místo toho na vozovky aplikovali speciální vrstvu bílé barvy. To by podle odhadů odborníků mohlo snížit teplotu v daném místě až o deset stupňů Celsia. Při širší aplikaci by pak podle odhadů amerických odborníků mohla průměrná teplota v městech klesnout o 0,5 °C. Bílý povrch je zatím zkoušen v několika ulicích Los Angeles, a to v té vůbec nejteplejší oblasti, přičemž ekologové doporučují, aby byl postupně užit na 35 % území města. Při širší aplikaci může dané řešení ročně ušetřit prý až 100 milionů dolarů ročně (2,2 miliardy korun). Do čísla jsou přitom započítány peníze, které by lidé ušetřili na klimatizaci, a další náklady spjaté s tímto problémem (léčba osob zasažených horkem).

Přestože propagátoři tohoto řešení zdůrazňují jeho výhody, o nevýhodách se zatím tolik nemluví. Třeba v Evropě by na světlém povrchu bylo špatně vidět vodorovné dopravní značení, což je v Austrálii nebo USA řešeno používáním žlutě nabarvených čar. V případě amerického řešení pak není jasné, zda světlá vrstva nebude za deště klouzat. Z tohoto důvodu australský propagátor světlého povrchu silnic Michael Mobbs zdůrazňuje, že se zatím celý nápad musí v praxi vyzkoušet, aby bylo vůbec jasné, zda skutečně funguje a nakolik teplotu ve městech opravdu sníží.

A jeden výzkum navíc upozorňuje na to, že vývoj a výroba materiálů pro světlejší povrch silnic a chodníků je natolik ekologicky náročná, že se ve výsledku nevyplatí. Potřebná energie do výroby a související emise jsou totiž vyšší, než kolik se dá jejich použitím ušetřit. Tak třeba to s těmi bílými silnicemi nebude tak horké...

Spolupracujeme s TipCars.com
Praha jako vzorové město: podle studie má jednu z nejvyspělejších dopravních sítí Praha jako vzorové město: podle studie má jednu z nejvyspělejších dopravních sítí

O šest příček si polepšilo hlavní město České republiky v…

Zeman změnil plány. Babiš a Hamáček míří do Lán Zeman změnil plány. Babiš a Hamáček míří do Lán

Prezidentovo prohlášení v rozhovoru pro blesk.cz, že…

Část Britů se nechce smířit s odchodem z Evropské unie Část Britů se nechce smířit s odchodem z Evropské unie

Devět měsíců před předpokládaným termínem brexitu stále…

 

Štítky Video

 

Přidat názorDiskuse: V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Chorvatsko autem 2018: Užitečné rady, tipy, poplatky, krásné destinace Chorvatsko autem 2018: Užitečné rady, tipy, poplatky, krásné destinace

V 70. letech vznikla v ČSSR studie tunelu z okolí Českých…

Mark Zuckerberg a jeho auta: Má miliardy, přesto jezdí Golfem Mark Zuckerberg a jeho auta: Má miliardy, přesto jezdí Golfem

Pokud očekáváte garáže přeplněné sportovními a luxusními…

 

 
Elon Musk prozradil, kde by nejradši postavil evropskou gigatovárnu Tesly

Elon Musk prozradil, kde by nejradši postavil evropskou gigatovárnu Tesly

Dnes 17:21

Šéf amerického výrobce elektroaut potvrdil favorita mezi evropskými zeměmi pro stavbu gigatovárny. Jak jinak než na Twitteru.
Blesk.cz

Xiaomi Black Shark zkusí zaujmout podruhé. Tentokrát jako modrý žralok

Xiaomi Black Shark zkusí zaujmout podruhé. Tentokrát…

Herní smartphone Black Shark od Xiaomi byl představen v dubnu, ovšem již zítra bude chtít zařízení své…

Past na turisty: Hotel lákal na obří kulečník, stůl byl spíš pro trpaslíky!

Past na turisty: Hotel lákal na obří kulečník, stůl…

Vychytralost některých lidí je občas natolik fascinující, že se člověk ani nemůže zlobit. V některých případech…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

ONLINE: Japonsko - Senegal 1:1. O vyrovnání Asiatů se postaral Inui

ONLINE: Japonsko - Senegal 1:1. O vyrovnání Asiatů…

Druhé kolo základních skupin finišuje. Ve zřejmě nejvyrovnanější skupině H se jako první střetne Japonsko se…

 

Reflex.cz

Volby v Turecku sledujeme online: Stane se Erdoan tureckým prezidentem i předsedou vlády?

Volby v Turecku sledujeme online: Stane se Erdoan…

Už 16 let je u moci šéf islamistické strany AKP Recep Tayyip Erdoan. Byl už premiérem, prezidentem a teď chce…

Až čtvrtina japonských pracujících uvažovala o tom, že by zabila svého šéfa

Až čtvrtina japonských pracujících uvažovala o tom,…

Podmínky na japonském pracovním trhu jsou tradičně velmi tvrdé a mnoho společností „ždíme“ své zaměstnance…