2.8. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V americkém Los Angeles nabarvili silnice v několika ulicích na bílo. Na podobném projektu se pracuje také v australském Sydney.

Když se řekne silnice, každý z nás si představí kus černého asfaltu, aniž by nad tím nějak detailně přemýšlel. Do budoucna se ale tento obraz může změnit. V Americe a Austrálii se totiž zabývají projektem světlé (ideálně bílé) silnice. K čemu je tato myšlenka dobrá?

Projekty světlých silnic probíhají v australském Sydney a v americkém Los Angeles, které mimo jiné spojují vysoké teploty během léta. Ulice se za letních pařáků rozpálí, což už známe i z českého prostředí. A právě světlý povrch silnic by tento problém mohl vyřešit.

Jak je dobře známo, černá barva pohlcuje tepelné záření, což ve výsledku zvyšuje teplotu v ulicích měst. Nakumulované teplo se navíc drží v daných místech i přes noc, přestože už do dané oblasti slunce nesvítí. Ostatně dobře je to patrné třeba na teploměrech u dálnic, které za horkého dne ukazují mnohem vyšší teploty na povrchu silnice než ve vzduchu. Pokud by se naopak silnice natřely na světlo (ideálně na bílo), najednou by pohlcovaly teplo mnohem méně a tím by ve výsledku mělo být v ulicích chladněji.

Video

Definitivní hodnoty nejsou zatím známy, protože výzkumy na toto téma zatím probíhají. Autoři projektu Cool Change Cities v čele s Michaelem Mobbsem tvrdí, že světlejší ulice dokážou teplotu v zastavěných oblastech snížit až o sedm stupňů Celsia. Mobbs nicméně chce jít ještě dál a rád by natřel na světlou barvu i střechy domů a provedl další úpravy (třeba více stromů v ulicích), což ve výsledku má snížit průměrnou roční teplotu v městech o dva stupně Celsia.

Video: Tip na víkendové tropy. Upečte si v rozpáleném autě pizzu!

Zatímco Mobbs chce v povrchu silnic používat jiné látky, které by změnily jejich barvu z černé na světlou (tedy místo asfaltového cementový povrch, který už bývá používán), v Los Angeles místo toho na vozovky aplikovali speciální vrstvu bílé barvy. To by podle odhadů odborníků mohlo snížit teplotu v daném místě až o deset stupňů Celsia. Při širší aplikaci by pak podle odhadů amerických odborníků mohla průměrná teplota v městech klesnout o 0,5 °C. Bílý povrch je zatím zkoušen v několika ulicích Los Angeles, a to v té vůbec nejteplejší oblasti, přičemž ekologové doporučují, aby byl postupně užit na 35 % území města. Při širší aplikaci může dané řešení ročně ušetřit prý až 100 milionů dolarů ročně (2,2 miliardy korun). Do čísla jsou přitom započítány peníze, které by lidé ušetřili na klimatizaci, a další náklady spjaté s tímto problémem (léčba osob zasažených horkem).

Přestože propagátoři tohoto řešení zdůrazňují jeho výhody, o nevýhodách se zatím tolik nemluví. Třeba v Evropě by na světlém povrchu bylo špatně vidět vodorovné dopravní značení, což je v Austrálii nebo USA řešeno používáním žlutě nabarvených čar. V případě amerického řešení pak není jasné, zda světlá vrstva nebude za deště klouzat. Z tohoto důvodu australský propagátor světlého povrchu silnic Michael Mobbs zdůrazňuje, že se zatím celý nápad musí v praxi vyzkoušet, aby bylo vůbec jasné, zda skutečně funguje a nakolik teplotu ve městech opravdu sníží.

A jeden výzkum navíc upozorňuje na to, že vývoj a výroba materiálů pro světlejší povrch silnic a chodníků je natolik ekologicky náročná, že se ve výsledku nevyplatí. Potřebná energie do výroby a související emise jsou totiž vyšší, než kolik se dá jejich použitím ušetřit. Tak třeba to s těmi bílými silnicemi nebude tak horké...

Spolupracujeme s TipCars.com
V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku

V jaderné elektrárně Dukovany skončila po devíti dnech…

Developeři plánují zdražení nájmů v obchodních centrech Developeři plánují zdražení nájmů v obchodních centrech

Developeři letos plánují zdražení nájmů v obchodních…

KSČM chce, aby chudším lidem mohl hradit právníka stát KSČM chce, aby chudším lidem mohl hradit právníka stát

Chudší lidé by měli mít možnost, aby jim náklady na…

 

Štítky Video

 

Přidat názorDiskuse: V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz

V losangeleském domě Elona Muska za v přepočtu 350…

TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období

Nebude trvat dlouho a Arteon přenechá „funkci“ vlajkové…

 

 
Volkswagen Corrado slaví 30 let: Zahájilo útok na vrchol!

Volkswagen Corrado slaví 30 let: Zahájilo útok na vrchol!

Dnes 08:00

Z výrobce obstarožních „brouků“ a kompaktních golfů se Volkswagen postupem doby vypracoval na tvůrce, který dokáže potrápit i německou prémiovou trojku. První vlaštovkou v dlouhé cestě na vrchol se stalo právě kupé Corrado. Proč tomu tak bylo?
Blesk.cz

Barbara, která v reality show ulovila milionáře: Dcera svého tátu poznala až v televizi

Barbara, která v reality show ulovila milionáře:…

Rozárie Kautmanová (9) je dcerou Barbary Kautmanové (41) a tehdejšího milionáře z novácké reality show Vem si…

Mahulena Bočanová v podniku, který nedávno vyhořel. Péče o postiženou dceru jí dává zabrat!

Mahulena Bočanová v podniku, který nedávno vyhořel.…

Herečka Mahulena Bočanová (50) se po dlouhé době objevila na party. Jelikož se sama stará o postiženou dceru…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Mladík Galvas dál sní o MS. Udělám pro nominaci maximum, sliboval bek

Mladík Galvas dál sní o MS. Udělám pro nominaci…

V útoku mají z čeho vybírat, defenziva ale strádá. Trenéři české hokejové reprezentace pokračují v ladění…

 

Reflex.cz

Tohle (ne)chcete vidět. Ukážeme vám, jak zjistit, co všechno na vás má Facebook

Tohle (ne)chcete vidět. Ukážeme vám, jak zjistit, co…

Skandál kolem sbírání uživatelských dat sociální sítí Facebook i po týdnech nabírá na obrátkách. Majitel Mark…

Číslo pět žije – je pět ministerstev hodně, či málo? Budou Hamáčkovci spíše v roli užitečných oranžových idiotů, či součástí řešení problému?

Číslo pět žije – je pět ministerstev hodně, či málo?…

Babišovo hnutí ANO nabídlo sociální demokracii v potenciální společné vládní koalici pět ministerstev, a to…