2.8. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý to důvod má...

V americkém Los Angeles nabarvili silnice v několika ulicích na bílo. Na podobném projektu se pracuje také v australském Sydney.

Když se řekne silnice, každý z nás si představí kus černého asfaltu, aniž by nad tím nějak detailně přemýšlel. Do budoucna se ale tento obraz může změnit. V Americe a Austrálii se totiž zabývají projektem světlé (ideálně bílé) silnice. K čemu je tato myšlenka dobrá?

Projekty světlých silnic probíhají v australském Sydney a v americkém Los Angeles, které mimo jiné spojují vysoké teploty během léta. Ulice se za letních pařáků rozpálí, což už známe i z českého prostředí. A právě světlý povrch silnic by tento problém mohl vyřešit.

Jak je dobře známo, černá barva pohlcuje tepelné záření, což ve výsledku zvyšuje teplotu v ulicích měst. Nakumulované teplo se navíc drží v daných místech i přes noc, přestože už do dané oblasti slunce nesvítí. Ostatně dobře je to patrné třeba na teploměrech u dálnic, které za horkého dne ukazují mnohem vyšší teploty na povrchu silnice než ve vzduchu. Pokud by se naopak silnice natřely na světlo (ideálně na bílo), najednou by pohlcovaly teplo mnohem méně a tím by ve výsledku mělo být v ulicích chladněji.

Video

Definitivní hodnoty nejsou zatím známy, protože výzkumy na toto téma zatím probíhají. Autoři projektu Cool Change Cities v čele s Michaelem Mobbsem tvrdí, že světlejší ulice dokážou teplotu v zastavěných oblastech snížit až o sedm stupňů Celsia. Mobbs nicméně chce jít ještě dál a rád by natřel na světlou barvu i střechy domů a provedl další úpravy (třeba více stromů v ulicích), což ve výsledku má snížit průměrnou roční teplotu v městech o dva stupně Celsia.

Video: Tip na víkendové tropy. Upečte si v rozpáleném autě pizzu!

Zatímco Mobbs chce v povrchu silnic používat jiné látky, které by změnily jejich barvu z černé na světlou (tedy místo asfaltového cementový povrch, který už bývá používán), v Los Angeles místo toho na vozovky aplikovali speciální vrstvu bílé barvy. To by podle odhadů odborníků mohlo snížit teplotu v daném místě až o deset stupňů Celsia. Při širší aplikaci by pak podle odhadů amerických odborníků mohla průměrná teplota v městech klesnout o 0,5 °C. Bílý povrch je zatím zkoušen v několika ulicích Los Angeles, a to v té vůbec nejteplejší oblasti, přičemž ekologové doporučují, aby byl postupně užit na 35 % území města. Při širší aplikaci může dané řešení ročně ušetřit prý až 100 milionů dolarů ročně (2,2 miliardy korun). Do čísla jsou přitom započítány peníze, které by lidé ušetřili na klimatizaci, a další náklady spjaté s tímto problémem (léčba osob zasažených horkem).

Přestože propagátoři tohoto řešení zdůrazňují jeho výhody, o nevýhodách se zatím tolik nemluví. Třeba v Evropě by na světlém povrchu bylo špatně vidět vodorovné dopravní značení, což je v Austrálii nebo USA řešeno používáním žlutě nabarvených čar. V případě amerického řešení pak není jasné, zda světlá vrstva nebude za deště klouzat. Z tohoto důvodu australský propagátor světlého povrchu silnic Michael Mobbs zdůrazňuje, že se zatím celý nápad musí v praxi vyzkoušet, aby bylo vůbec jasné, zda skutečně funguje a nakolik teplotu ve městech opravdu sníží.

A jeden výzkum navíc upozorňuje na to, že vývoj a výroba materiálů pro světlejší povrch silnic a chodníků je natolik ekologicky náročná, že se ve výsledku nevyplatí. Potřebná energie do výroby a související emise jsou totiž vyšší, než kolik se dá jejich použitím ušetřit. Tak třeba to s těmi bílými silnicemi nebude tak horké...

Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Zetor se drží v zisku, i když prodeje traktorů klesly až o polovinu Zetor se drží v zisku, i když prodeje traktorů klesly až o polovinu

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors loni hospodařil…

Glosa Jaroslava Bukovského: Korunová spravedlnost Glosa Jaroslava Bukovského: Korunová spravedlnost

Českým dovolenkářům svitla po roce opět naděje…

U tepláren vyrostou velké elektrické baterie U tepláren vyrostou velké elektrické baterie

Spojením baterií s konvenčními generátory elektřiny si…

Praha se snaží stát chytrým městem, připravuje celopražské úložiště dat Praha se snaží stát chytrým městem, připravuje celopražské úložiště dat

Městská firma Operátor ICT chystá celopražské úložiště…

 

Štítky Video

 

Přidat názorDiskuse: V Americe nabarvili silnice na bílo. Prý…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
LIAZ: Příběh nesmrtelných aut, o která nakonec nikdo nestál LIAZ: Příběh nesmrtelných aut, o která nakonec nikdo nestál

Liberecké automobilové závody byly svého času největším…

 

 
Porsche Cayenne S – Ferdinand měl pravdu!

TEST: Porsche Cayenne S – Ferdinand měl pravdu!

Dnes 12:51

Porsche Cayenne přijíždí ve třetí generaci a právě esko má být ze současné nabídky žádaným středobodem. Vyzkoušeli jsme jej i s celou řadou příplatkových položek.
Blesk.cz

Klause uvěznil v Alpách sníh. Kalamita mu znemožnila návrat do Prahy

Klause uvěznil v Alpách sníh. Kalamita mu znemožnila…

Exprezident Václav Klaus platí za vášnivého lyžaře. Za zimními radovánkami se proto nyní vydal do rakouských…

Zlý vlk zneužil 274 dětí, zatkli ho ve Venezuele

Zlý vlk zneužil 274 dětí, zatkli ho ve Venezuele

Muž, po kterém pátrala Kolumbie kvůli podezření ze zneužití 274 dětí, byl zatčen ve Venezuele. Zadržený Juan…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Česko-slovenská MEGAbitva je blízko! Terminátor Vémola vyzval Végha

Česko-slovenská MEGAbitva je blízko! Terminátor…

Čeští i slovenští fanoušci MMA si tento střet přejí vidět už dlouho. A možná se brzy dočkají. Karlos Vémola…

 

Reflex.cz

Prezident lhář i

Prezident lhář i "nerušit, kradu". Podívejte se na…

„Miloši, končíme.“ „Miloše, do koše...“ To byla nezapomenutelná davová skandování v listopadu 1989. A k tomu…

Lidovec Bartošek: Kopání do Drahoše Zemanovi škodí, Babiš druhé jmenování premiérem jisté nemá

Lidovec Bartošek: Kopání do Drahoše Zemanovi škodí,…

Druhá vláda s ANO už bez premiéra Andreje Babiše? Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška je to aktuálně už…