2.9. 2018 Aleš Dragoun Aleš Dragoun - asd.png

Připomeňte si starý okruh v Brně. V roce 1986 se na něm jelo naposledy

Sezóna 1986 uzavřela historii závodů na brněnském okruhu. Tom slavném starém, který sloužil i jako běžná silnice.

Na starý brněnský okruh mnozí vzpomínají s nostalgií. Původní předválečný měl přes 29 km a jezdil se proti směru hodinových ručiček. Scházely se na něm hvězdy evropských závodů Grand Prix, i když do oficiálního mistrovství Evropy AIACR nikdy zařazen nebyl. Legendární ročník 1949 se jel už na zkrácené trati (17,8 km) a tradičním směrem. Diváci v něm viděli kromě dalších jezdců pozdějšího mistra světa F1 Giuseppeho Farinu, který však boural a zatáčka dostala jeho jméno.

Pak převzaly vládu nad tratí motocykly a v 60. letech cestovní vozy. Vytrvalostní ME cesťáků bylo prakticky jedinou možností, jak se českoslovenští fanoušci mohli naživo setkat se slavnými piloty včetně těch z formule 1. Naposledy se zkracovalo v polovině 70. let, trať od té doby měřila 10,9 km. Pro motorkáře světového seriálu byla o dekádu později již příliš nebezpečná, ale cestovní auta skupiny A na ní závodila v kontinentálním seriálu až do samého konce, tedy roku 1986.

Na začátku června se tenkrát sešlo 80 tisíc diváků, aby sledovalo šestý závod sezóny, tříapůlhodinovou bitvu hlavně Fordů Sierra XR4 TI Ruediho Eggenbergera, Volv 240 Turbo belgické stáje RAS Sport, Roverů Vitesse týmu TWR Toma Walkinshawa a Schnitzerových BMW 635 CSi. ME bylo rozděleno na divize podle objemů motorů, celkové klasifikaci vévodily vozy z té třetí, bodovaly se ale zvlášť právě i jednotlivé třídy.

Nejrychlejším trvalo objetí jednoho kola něco málo přes tři a půl minuty. Eggenberger vynechal závod v Anderstorpu, aby stihl připravit své fordy dokonale. Byly skutečně nejrychlejší v kvalifikaci, ale v závodě to bylo už horší. Steve Soper s Mikem Thackwellem odpadli pro poruchu turba a auto Pierra Dieudonného a Siegfrieda Müllera mladšího začalo hořet v boxech. Do vedení se tedy dostala obě volva před třemi rovery. Jenže „double“ se nekonal. Poslední zastávka v depu byla sice opravdu rychlá, dvacetisekundová, jenže Johnny Cecotto jel příliš rychle a tím pádem spálil více paliva. V posledním kole přišel nejen o vítězství, ale i o druhé místo, benzinu se jaksi nedostávalo... Nakonec tedy vyhráli kolegové Ulf Granberg s Thomasem Lindströmem před Walkinshawem a Winem Percym (Rover). Cecottovi sekundoval Anders Olofsson.

„Major Tom“ vznesl protest proti nelegálnímu turbu, zadnímu křídlu a vstřikování vody švédských vozů, soupeři kontrovali nelegálním palivem včetně jeho vstřikování v případě Britů, ale obojí komisaři smetli ze stolu. Za dalšími dvěma rovery dorazila do cíle armáda šestkových bavoráků.

Nejúspěšnějším domácím jezdcem se stal Břetislav Enge, který na BMW 325i vybojoval 12. místo celkově a první v druhé divizi do 2,5 l. V posádce týmu Linder se s ním tenkrát střídali Winfried Vogt a Christian Danner. Zdeněk Vojtěch s Mercedesem 190 E 2.3-16 Carlsson Motorsport byl klasifikován jako poslední na 22. místě a čtvrtém v divizi. Pravidla dovolovala, aby jeden jezdec mohl střídavě pilotovat dva vozy.

V osmdesátém sedmém se konečně otevřel nový autodrom, který po úpravách slouží dodnes. Jen na ME velkých cestovních vozů se střídáním pilotů během závodu vzpomínáme, nic podobného se na starém kontinentu už nejezdí. Většina starého okruhu zůstala zachována jako běžná silnice, stojí stále i boxy, přibyly však kruhové objezdy a další stavby, takže poslední, takřka jedenáctikilometrovou konfiguraci už celou neprojedete.
Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena

Michal Půr, šéfredaktor serveru Info.cz, v komentáři…

 

 
Audi e-tron dorazilo na český trh. Elektrické SUV má první cenu!

Audi e-tron dorazilo na český trh. Elektrické SUV má první cenu!

Dnes 13:45

Čtyři kruhy završují mimořádně plodný modelový rok příjezdem elektrického SUV e-tron. Do showroomů zamíří v únoru příštího roku, v Praze jej ale můžete vidět právě teď.
Blesk.cz

Petra Němcová hledá muže, který jí před 14 lety zachránil život

Petra Němcová hledá muže, který jí před 14 lety…

O modelce Petře Němcové (39) se píše hodně. Nejvíc se o ní ale psalo poté, co jako zázrakem přežila hrozivé…

Uprchlíci zahltili tropické ráje. V Karibiku jich je už 100 tisíc

Uprchlíci zahltili tropické ráje. V Karibiku jich je…

Miliony Venezuelanů utekly ze své zbídačené země, kde panuje hospodářská krize. Sta tisíce z nich přitom…

 

iSport.cz

Fotbalová Sparta slaví 125 let: retro ve speciálním Sport Magazínu

Fotbalová Sparta slaví 125 let: retro ve speciálním…

Ideální jedenáctka, nejschopnější trenéři i nejpamátnější zápasy, které si spojíte s dějinami nejslavnějšího…

Liberecký objev rostl pro Spartu, pak posílal životopisy: Byl jsem zoufalý

Liberecký objev rostl pro Spartu, pak posílal…

Dvě chycené penalty, pět čistých kont z šesti ligových zápasů. Brankář Filip Nguyen si aktuálně prožívá svůj…

 

Reflex.cz

Nekrolog: Česká strana sociálně demokratická, zvadlá oranžová růže

Nekrolog: Česká strana sociálně demokratická, zvadlá…

Musím se přiznat, že předsedu české sociální demokracie Jana Hamáčka považuji za slušného člověka. Ovšem taktika…

Jak velké je skutečně Rusko? Mapy, po jejichž zhlédnutí budete opravdu překvapeni

Jak velké je skutečně Rusko? Mapy, po jejichž…

Jsou větší Spojené státy, nebo Austrálie? Na první pohled se zdá, že větší jsou Spojené státy, ovšem pokud byste…