VW Golf GT - geniální (zá)tah

VW Golf GT - geniální (zá)tah

 
 
20.11. 2006 Libor Zezulka

Zdvihový objem na úrovni základního modelu, ale výkon pouze o 22 kW nižší než má Golf GTI. Nenápadná vizáž, ale jízdní výkony téměř srovnatelné s dospělým „gétéíčkem.“

To je Golf GT s novým zážehovým motorem 1.4 TSI přeplňovaným kompresorem a turbodmychadlem v testu Auto.cz.

Tak si ze mě pěkně vystřelili. Zapomněl jsem zkontrolovat kalendář, v němž máme úhledně seřazeny všechny minulé i budoucí testy, takže jsem vůbec netušil, jaké auto si jede pro hodnocení Auto.cz. Seděl jsem v kanceláři, ťukal do klávesnice, když mi na stole přistál klíček důvěrně známého tvaru. Ani jsem nepotřeboval doplňující komentář a bylo mi jasné, že před redakcí stojí model některé ze značek koncernu Volkswagen.

Dopsal jsem e-mail, vzal klíček do ruky a otočil. Ještě než zrak rozpoznal písmena, usmálo se na mě modrobílé logo. Tajemství prozrazeno. Dnešní menu se sestává z pravděpodobně kvalitně zpracovaného interiéru, výborného řazení, moderního podvozku a některého z klasických, možná velmi úsporných avšak dosti hlučných TDI motorů. Víc jsem toho z klíčku vyčíst nedokázal, zamířil jsem za kolegy.

„Hoši, moc díky za pomoc. Co jste mi dovezli.“ Chvíli bylo ticho, pak kdesi z rohu místnosti zazněl hluboký hlas našeho obchodníka, který mi posměšným tónem sděloval nepříznivou informaci. „Dnes si kamaráde moc neužiješ. Před kanceláří stojí pětkový Golf sice v plné výbavě, ale se základní čtrnáctistovkou. Je to hrozně zdechlé, takže se vůbec netěš. To víš, nemůžeš si pořád vozit zadek ve sporťácích.

obrázek [300 x 193] Nejsem rozmazlený, ale těšil jsem se na jiné svezení. Už před měsícem jsem si měl vyzvednout Golf GT, ale některému z kolegů novinářů nevyšel úhybný manévr a Golf GT skončil jako plechovka od koly - zmačkaný a nepoužitelný. Tak ani tentokrát mi to nevyšlo, pomyslel jsem si, zavřel notebook, vložil jej do tašky a vyrazil na průzkum bestselleru.Hlavně žádné výstřelky

Golf se představil obvyklým způsobem. Vždy jsem razil teorii nehodnocení designu, neboť objektivních měřítek není mnoho, ale tentokrát jsem se nemohl ubránit dojmu, že mě pohled na vypoulené světlomety, klasicky zakroucenou přední kapotuzadní část nudí. Chápu, že deseti a snad i statisícům Evropanů usedlost a nenápadnost Golfu vyhovuje, ale zároveň si dovedu představit auto mnohem dynamičtější a přitom stále konzervativní.

Podle informací, které občas z Wolfsburgu uniknou do světa, ke stejnému názoru dospělo i vedení automobilky, proto bude šestá generace Volkswagenu Golf podstatně sportovnější a přijde na trh dříve, než se čekalo. Ale zpět k testovanému objektu. Stojí zaparkovaný mezi dvěma obrovskými SUV a vypadá tak trochu jako hračka. Ale jen z dálky. Když se přiblížím na vzdálenost jednoho metru, nevycházím z údivu.

Nějaký šílenec postavil testovací vůz na 17palcová kola. Už jsem viděl spoustu úletů, ale základní model na 17palcových kolech patří mezi největší z nich. Stále se mi nechce věřit, že by tohle mohlo u importéra projít a začínám lehce pochybovat o správnosti informací podaných kolegy v kanceláři. Pochybnosti se rozplývají s nástupem do interiéru. Přede mnou se rozprostírá klasická palubní deska.

obrázek [300 x 219] Úroveň výbavy v čele s duální klimatizací, pokročilým audiosystémem sice opravdu odpovídá nejlépe vybaveným modelům, trochu mě zaráží i výborné sportovní sedačky se silným bočním vedením sedáku i opěradla, ale míra přizdobení plastů hliníkem, chromem nebo kůží neříká na rozdíl od hliníkových disků nic o tom, že z motorového prostoru vyšlehnou plameny a auto vystřelí jako dělová koule.

Ne, ne, tohle je starý dobrý golf se strohým, ale na druhou stranu přehledným interiérem. Nebudu zde vytahovat, že čtvrtá generace vypadala podle mého názoru uvnitř krapínek lépe, výhoda lepšího zpracování a kvalitnějších materiálů zase stojí jednoznačně na straně pětky. Bez dalších prodlev, tohle auto totiž znám jako své boty, vsunuji klíček do zapalování a startuji. Z motorového prostoru se ozve jemné škytnutí, které mi připomnělo 1.4 FSI.

Bezva, říkám si, alespoň že to není úplný základ. Tam bych takovou hromadu výbavy vůbec nepochopil a ta 17palcová kola – no raději nemluvit. Řadím jedničku, páka samozřejmě okamžitě poslechne a spěchá přesně tam, kam ji pošlu, pouštím docela lehkou spojku a přidávám plyn. Nejdříve jemně, potom razantněji, poněvadž bych byl velmi nerad, kdyby mi auto při prvním pokusu o rozjezd zhaslo.

V tom se to stalo. Místo obvyklé reakce slabého motoru s malým zdvihovými objemem, který bojuje s váhou auta tak, že se vytočí do vysokých otáček a přitom funí, sýpe a heká, jednotka zabrala a katapultovala auto z klidu do pohybu tak, že jsem na výjezdu z garáží plachtil chvíli vzduchem. Najednou mi bylo jasné, že si ze mě pánové vystřelili. Pod kapotou sice brumlal motor s objemem 1.4 litru ale hned dvakrát přeplňovaný. Sedím v Golfu GT. Vidím logo GT na volantu.

Budoucnost je v přeplňování

Jednotka 1.4 TSI je posledním výkřikem techniky, jednou z největších motorických novinek koncernu Volkswagen poslední doby a dost možná náznakem toho, kam se bude v následujících letech ubírat vývoj motorů nejen u Volkswagenu. Unikátnost motoru spočívá v systému dvojitého přeplňování, a to nikoliv dvěma turbodmychadly, ale kompresorem a turbodmychadlem.

Kompresor se primárně stará o sílu v nízkých otáčkách a vede si velmi dobře. Jednotka skutečně nabírá sílu od volnoběhu a přestože „malé peklo“ přichází až kolem 3000 otáček, již kolem 2000 otáček můžete počítat s dostatečným přísunem koníků a newtonmetrů na předjíždění a svižný pohyb v městském provozu. Kompresor ovšem neskládá zbraně s překročením hranice dvou či dvou a půl tisíc otáček.

Ačkoliv hlavní slovo má ve středním a vyšším pásmu otáček turbodmychadlo, v rozmezí 2000 – 3500 otáček mu v případě potřeby vypomůže kompresor. Případ potřeby nastává, jakmile sešlápnete prudce plynový pedál a potřebujete akcelerovat. Kompresor a turbodmychadlo spojí síly a vykopnou Golf GT s razancí oné dělové koule. Tohle byste do čtrnáctistovky s povinným ručením pod šest tisíc korun ročně neřekli!

obrázek [300 x 224] Nízko položený kroutící moment, jehož maximum 240 Nm máte připraveno v rozmezí 1750 – 4000 otáček, dělá divy a ve spojení s maximálním výkonem 125 kW při 6000 otáčkách činí z Golfu GT téměř závodní stroj. Zvuk motoru přitom zůstává až na hranici středních otáček jemný a dobře se poslouchá dokonce i tam, kde svou mocnou rukou zasáhne omezovač. V nízkých otáčkách o jednotce téměř nevíte.

Jestliže ztlumíte rádio a vypnete klimatizaci, můžete se v nižších otáčkách zaposlouchat do symfonie C-tur a vychutnat si dokonalou souhru kompresoru a turbodmychadla. Spínání kompresoru nepřeslechnete, což ovšem neznamená, že se budete muset napříště vybavit sluchátky. Při zapnuté klimatizaci a lehce zesíleném rádiu o kompresoru nebudete vědět. Mezi dobré vlastnosti jednotky započítejte i ochotu vytáčet se.

Jednotka miluje otáčky a ručička rychloměru končí svou pouť až u číslovky 7000(!). Do této doby, od nějakých 3000 motor doslova vyvádí a vy si můžete užívat divokou jízdu velmi podobnou té v Golftu GTI se špičkovým turbobenzínem 2.0 TFSI. K vynikajícímu jízdnímu zážitku přispívá i přesné řazené s krátkým chodem a nulovým odporem mezi řadami převodových stupňů.

obrázek [300 x 182] Řízení mohl Volkswagen trochu přitvrdit, dost informací o dění na silnici se ztrácí kdesi cestou, ale to co vám volant sdělí stačí na to, abyste automobil bezpečně provedli všemi zatáčkami. Podvozek pětkového golfu skvěle funguje i na základních patnáctkách, takže když je zaměníte za sedmnáctky a celé auto trochu snížíte, dostanete zákonitě velmi stabilní, hbité a přitom komfortní auto.

GT nebo GTI?

Golf GT projíždí zatáčkami s grácií, vrozenou nedotáčivost úspěšně maskuje dobrou přilnavostí, sportovní charakter přitom minimálně snižuje komfort jízdy. Jízda na kostkové dlažbě je sice trochu tvrdší, ale nikoliv tak tvrdá, abyste si ukousli jazyk. Spotřeba se má podle Volkswagenu pohyboval okolo sedmi litrů, ale udržet spotřebu na úrovni osmi litrů však vyžaduje velmi jemné zacházení s plynovým pedálem.

Pokud v sobě necháte probudit závodního jezdce, vystoupá spotřeba na deset i více litrů, ale výhoda motoru spočívá i v tom, že dostat se výše znamená sedřít motor z kůže neboli vystavit nadměrné a zřejmě i zbytečné zátěži. Skvělá zábava stojí deset litrů na sto. Zatímco samotné jezdění vás vyjde docela lacino, při pořízení budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Hodně hluboko.

Volkswagen nastavil základní cenu Golfu GT na 719.100 Kč, takže stojí pouze o 59.200 Kč méně než „dospělý“ Golf GTI s motorem 2.0 TFSI (test najdete zde). Golf GT sice jede téměř stejně dobře, naneštěstí není tak dobře vybavený, chybí mu například dešťový senzor, přední sportovní TOP sedadla, mlhové světlomety, kontrola tlaku v pneumatikách, hliníkové obložení středové konzoly, vnitřní zrcátko s automatickou clonou atd.

Pokud se rozhodnete tyto prvky dokoupit, dostanete se s cenou prakticky na úroveň Golfu GTI(!). Zde potom vyvstává otázka, za si koupit sice výkonný, technicky pokrokový, ale stále slabší motor 1.4 TSI nebo špičkový dvoulitr TFSI s výkonem 147 kW. Kdyby byl cenový rozdíl větší než 100.000 při srovnatelné výbavě, šlo by o skutečnou a velmi dobrou alternativu. Takto nevím.

Plusy

 • jízdní vlastnosti
 • přesné řazení
 • kvalitní sportovní sedadla
 • příjemný sportovní volant
 • prostorný a praktický interiér
 • silný a kultivovaný motor
 • příznivá spotřeba
 • kvalitně zpracovaný interiér
 • nízké povinné ručení

Minusy

 • vysoká pořizovací cena
 • příliš účinný posilovač řízení
 • strohý interiér
Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen Golf GT

Cena v základní výbavě: 719 100 Kč Cena v testované výbavě: 840 300 Kč

Základní výbava:ESP, ABS, EBV, MSR, ASR, brzdový asistent, 2 opěrky hlavy vpředu, 3 bezp. pásy a 3 hlavové opěrky vzadu, 4 kola z lehkých slitin "ClassiXs" 7J x 17, pneumatiky 225/45 R 17, aut. spínač světlometů s Coming-/Leaving Home, bederní opěrky vpředu, centrální zamykání s dálk. ovl., čelní a boční airbagy řidiče a spolujezdce, dojezdové rezervní kolo, el. ovládání oken vpředu, el. zpětná zrcátka, hlavové airbagy vpředu i vzadu, hliníkové pedály "alu-look", klimatizace "climatic" s poloaut. regulací, kotoučové brzdy vpředu i vzadu, kožený 3ram. GT sportovní volant, hlavice řadicí páky a madlo ruční brzdy v kůži, mlhové světlomety, nekuřácké provedení, palubní počítač, posilovač řízení "servotronic", rádio "RCD 300" s CD přehrávačem, 4 repro, sedadlo řidiče a spolujezdce s výškově nastavitelné, sportovní sedadla vpředu, sportovní podvozek, výškově i podélně nastavitelný volant

Výbava testovaného vozu:Rádio RCD 500 s CD měničem, výkon 4 x 20 Wattů a 6 repro vpředu a 4 vzadu (+13.100,-), alarm s integrovaným nezávislým zdrojem Back up Horn (+6.800,-), textilní koberečky vpředu i vzadu (+3.600,-), 5 dveří včetně elektricky ovládaných oken vzadu (+28.200,-), palubní počítač plus (+7.300,-), klimatizace Climatronic (+5.600,-), metalický lak (+14.400,-), bi-xenonové světlomety (+33.100,-), mlhové světlomety (+5.600,-), loketní opěrka vpředu (+6.400,-)

Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje miliardy do komerčních realit Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje miliardy do komerčních realit

Bývalý šéf a spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber…

Trumpův poradce Bolton prý spolupracoval s Cambridge Analytica Trumpův poradce Bolton prý spolupracoval s Cambridge Analytica

Nově jmenovaný bezpečnostní poradce Bílého domu John…

Komentář Heleny Horské: Odcizená inflace? Exekuce už lezou i do makročísel Komentář Heleny Horské: Odcizená inflace? Exekuce už lezou i do makročísel

Mzdy v Česku rostou jako před propuknutím globální…

ČSA slaví 95 let. Podívejte se, jak šel čas se slavnou i zatracovanou aerolinkou ČSA slaví 95 let. Podívejte se, jak šel čas se slavnou i zatracovanou aerolinkou

České aerolinie patří mezi nejstarší letecké dopravce,…

 
Technické údaje
Motor Volkswagen Golf GT
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1390
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 240 / 1750 - 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.8 / 6.1 / 7.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 350 / 1305
Objem nádrže (l):55
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4204
b) šířka (mm): 1759
c) výška (mm): 1485
d) rozvor (mm): 2578
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 890
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1060
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):980
k) šířka vpředu (mm): 1440
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 580
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Volkswagen Golf GT
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,76
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Volkswagen Touareg III poprvé naživo: Toto je nová vlajková loď VW! Volkswagen Touareg III poprvé naživo: Toto je nová vlajková loď VW!

Třetí generace Volkswagenu Touareg si dnes odbude…

Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru

Nový Auris přichází s odvážnějším designem, než kdy…

 Ojetý Volkswagen Golf V: Skvělé auto! Vyberte však ten správný motor Ojetý Volkswagen Golf V: Skvělé auto! Vyberte však ten správný motor

Pokud hledáte golfa, který přinesl v celé řadě asi…

Volkswagen před deseti lety vyrobil nejšílenější auto. Nezkrotil ho ani Jeremy Clarkson Volkswagen před deseti lety vyrobil nejšílenější auto. Nezkrotil ho ani Jeremy Clarkson

Občas je až zarážející, co za kreace dokážou výrobci…

  
Co dělat, když se vybije bezklíčový ovladač? Bez návodu to obvykle nejde

Co dělat, když se vybije bezklíčový ovladač? Bez návodu to obvykle nejde

Dnes 08:00

Odemykání dveří a startování motoru bez nutnosti otáčet klíčem je prudce návykové. Ale pokud zazlobí, obvykle bez prostudování návodu nepochodíte…
Blesk.cz

Matka Julinky (†0,5) o boji s bolestí a lékařích: „Suše mi oznámili, že nemá naději“

Matka Julinky (†0,5) o boji s bolestí a lékařích:…

Paní Petra si prožila snad tu největší bolest, která může rodiče potkat. Zemřela jí její sedmiměsíční dcera…

Z hrdinky opět štvancem. Savčenková v Kyjevě skončila ve vazbě a drží hladovku

Z hrdinky opět štvancem. Savčenková v Kyjevě…

Ukrajinský soud dnes schválil vazbu pro Nadiju Savčenkovou, donedávna uctívanou národní hrdinku, která nyní čelí…

 

iSport.cz

Satoranský bodoval, ale Washington padl. Čtyřka nejlepších se mu vzdaluje

Satoranský bodoval, ale Washington padl. Čtyřka…

Basketbalisté Washingtonu prohráli v NBA podruhé za sebou, v pátek doma nestačili na Denver 100:108. V tabulce…

Svoboda o Stramaccionim, (ne)řádu v šatně Sparty i o penaltě proti Barce

Svoboda o Stramaccionim, (ne)řádu v šatně Sparty i o…

Po řadu sezon patřil do trenérského týmu fotbalové Sparty, kam si ho přivedl Vítězslav Lavička. Když se však v…

 

Reflex.cz

Mazanec, symbol Velikonoc: Koupíte ho v obchodě, nebo to zkusíte sami?

Mazanec, symbol Velikonoc: Koupíte ho v obchodě,…

Je to naše nejstarší obřadní pečivo. A přestože si ho můžeme koupit v každém supermarketu, stále častěji si ho…

Gang stalking: Výplod mysli, který může žít svým životem

Gang stalking: Výplod mysli, který může žít svým životem

Když člověk onemocní, měl by se léčit. Je nutné vyhledat příslušného lékaře, ale někdy to není jednoduché.