11.5. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Žlutý pyl: Opravdu je pro auto nebezpečný?

 

Českou republiku pokryla záplava žlutého pylu. Asi nejvíce je vidět na autech. Co hrozí, pokud pyl z auta nesmyjete? A dokáže kabinový filtr uchránit alergiky před pylem?

V letošním roce se příroda asi zbláznila. Namísto pozvolného přechodu ze zimních mrazů k vyšším jarním teplotám následovalo po zimě v nezvykle krátkém čase skoro léto.

Prudké oteplení způsobilo také rychlé probouzení přírody po zimě. Toto je doprovázeno tvorbou pylu, který se v posledních týdnech hromadí v ovzduší ve zvýšené koncentraci. Právě z pylu pochází onen žlutý povlak, který je v těchto dnech k vidění všude kolem nás. Hlavní příčinou vysoké koncentrace pylu v ovzduší je teplé, větrné počasí s minimem srážek.

Jakou barvu má vaše auto? Takovou nažloutlou.

Že je v ovzduší větší koncentrace pylu než jindy, o tom svědčí nažloutlé nánosy, viditelné všude. Nejzřetelnější je to ale na karoseriích aut. Co bylo dříve červené, je teď jakoby načervenalé. Mnozí majitelé aut si tak kladou otázka, zda ulpívající pyl neškodí laku karoserie. Zda tomu tak je, na to jsme se zeptali Martina Viktory, majitele společnosti Color Studio CB, která se v Českých Budějovicích autolaky a obecně lakováním vozidel již léta zabývá. „Obecně lze říci, že pyl laku auta nikterak neškodí,“ říká Martin Viktora. A to ani metalickým, či na luxusních autech dnes oblíbeným matným lakům. „Metalické stejně jako matné laky mají na sobě bezbarvou krycí vrstvu, na níž pyl nemá žádný vliv,“ vysvětluje Viktora. Pyl má navíc povahu měkkých částic, takže na rozdíl třeba od prachu nepůsobí na lakovaný povrch abrazivně. Přesto bychom před samotným mytím vozidla houbou doporučili karoserii důkladně opláchnout tlakovou vodou.

Klimatizace v zimě: Proč ji musíte i teď zapnout? Plus tipy na zimní údržbu

Dle Martina Viktory je také lepší obecně vzato mýt auto méně než častěji. „Při mytí se totiž jeho lak poškozuje, neboť i když karoserii řádně opláchnete, mohou na ní i nadále zůstat drobné částice, které působí na lak abrazivně.“

Kabinový čistič vyměňte!

První kabinové filtry, vstupující přes ventilační soustavu do interiéru vozidla, se objevily v luxusních autech už v 80. letech. Dlouhou dobu se však pojily pouze s klimatizací. V současné době jsou již standardem, přičemž dnes se lze setkat dokonce se třemi variantami kabinových filtrů.

Standardní čistič charakteristický svoji bílou barvou ale pomůže jen částečně. Běžně totiž zachycuje částice o velikosti maximálně 10 mikrometrů. Ty menší jím však projdou a ty pak dýcháte. Mnohem lepší jsou filtry s aktivním uhlím, které ovšem na ochranu „pylových“ alergiků zase tak velký význam nemají. Oproti běžným bílé barvy jsou černé a navíc zachycují páchnoucí a škodlivé plyny, například ozón, smog či výfukové zplodiny.

Nejlepší je pro alergiky nejvyspělejší kabinový čistič, který dodává například firma Bosch pod názvem „Filter“. Dokáže nejen zachytit částice o velikosti do 2.5 mikrometrů, ale současně také neutralizovat alergeny a bakterie.

Většina výrobců aut předepisuje výměnu kabinového čističe v rámci olejového servisu. To ale může být u dnešních vozidel klidně po ujetí 30.000 km nebo po dvou letech. Při tom třeba výrobce kabinových filtrů, společnost Bosch, doporučuje jejich výměnu každých 15.000 km nebo po jednom roce. Za běžných okolností, pokud je ve ventilačním systému použit čistič s aktivním uhlím, to problém nepředstavuje. Při současné neobvyklé situaci je však uvedená doba příliš dlouhá.

Je jasné, že při tak velké koncentraci pylu bude kabinový čistič ventilace zanesen podstatně rychleji než za běžných okolností. Lze ale vůbec poznat, že je filtr znečištěný? U nejobyčejnějších čističů je to rozeznatelné podle změny barvy z bílé na černou. U vyspělejších aktivních čističů vzduchu však tato metoda možná není.

Svépomocí, nebo raději do servisu?

Obtížnost výměny kabinového čističe se liší podle auta. U některých vozidel ji ti šikovnější motoristé zvládnou svépomocí, u jiných bychom ale raději doporučili návštěvu servisu. Třeba u Škody Octavia II se kabinový čistič nachází ve schránce pod palubní deskou před spolujezdcem. Před výměnou je třeba sejmout kryt jeho schránky a následně čistič tahem dolů vyjmout. Chce to ale trochu šikovnosti.

U jiných aut, například první generace Octavie, je kabinový filtr umístěn pod spodním plastem čelního skla, lidově nazývaným torpédo. Před výměnou je třeba torpédo demontovat. Asi nejhůře má kabinový čistič přístupný minulá generace Mondea. Zde je uložen pod palubní deskou, ale ze strany řidiče, takže při demontáži se musí vyndat nejprve pedálová skupina. Toto bychom určitě svěřili odborné dílně.

Aby byla výměna kabinového čističe efektivní, je třeba před montáží nového vydezinfikovat ventilační systém vozidla. K tomu slouží dezinfekční spreje na klimatizaci s dlouhým šlahounem na konci opatřeným tryskou, rozprašující přípravek v systému ventilace. V opačném případě se alergenů ve ventilaci nezbavíte.

Spolupracujeme s TipCars.com
Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350 Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350

Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními…

Na akci DSSS v Dubí zadržela policie dva lidi, další prověřuje Na akci DSSS v Dubí zadržela policie dva lidi, další prověřuje

Policisté na shromáždění příznivců Dělnické strany…

Praha zatím nevlastní sto procent v Pražských službách Praha zatím nevlastní sto procent v Pražských službách

Hlavní město ještě nevykoupilo od drobných akcionářů…

V Janově se při státním pohřbu loučili s oběťmi pádu mostu V Janově se při státním pohřbu loučili s oběťmi pádu mostu

V pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti se…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu

Historie motorsportu je plná prapodivných a netradičních…

 

 
Za volantem Renaultu Fuego Turbo: Nezvyklé spojení turba s karburátorovým motorem

Za volantem Renaultu Fuego Turbo: Nezvyklé spojení turba s karburátorovým motorem

Dnes 13:26

Elegantní kupé od Renaultu zazářilo v první polovině 80. let. Dnes nějaké potkat není úplně snadné.
Blesk.cz

Uprchlice (19) v Německu na ulici potkala muže z ISIS, který ji koupil na trhu a zneužíval

Uprchlice (19) v Německu na ulici potkala muže z…

Devatenáctiletá Ašvak Talová se dlouho cítila bezpečně jako uprchlice ve městě Schwäbisch Gmünd na jihozápadě…

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů chtějí vyrábět nejméně další dvě firmy

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů…

Smartphony s OLED panelem mají zatím stále status prémiových zařízení. Je to proto, že OLED displeje jsou dražší…

 

iSport.cz

Plšek: Před dvěma roky jsme hráli s Vlašimí, teď bude Sevilla. Neskutečné!

Plšek: Před dvěma roky jsme hráli s Vlašimí, teď…

PŘÍMO Z ALMATY | Čelil názorům, že na to nemá. Že kvůli rychlostnímu handicapu vyčnívá a střílí góly jen ve…

Schick, Barák i mladé pušky. Jak jsou na tom Češi před startem Serie A?

Schick, Barák i mladé pušky. Jak jsou na tom Češi…

Sedm českých stop najdeme na soupiskách prvoligových italských celků, ale kolik z nich pronikne do základních…

 

Reflex.cz

Na Balatonu vše v pořádku. Gastronomie maďarského venkova sympaticky uvízla v tradicích

Na Balatonu vše v pořádku.…

Už týden velmi poctivě cestuji po Maďarsku. Jako malá jsem u Balatonu prožila nejedno léto a vlastně mě nesmírně…

Éra balónů si žádá i kreslených hrdinek obdařených balóny

Éra balónů si žádá i kreslených hrdinek obdařených balóny

Pakliže ulítáváte na stylu steampunk, tedy viktoriánských kostýmech a verneovských technologiích, bude se vám…