Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Alfa Romeo MiTo MultiAir: První jízdní dojmy

Ondřej Láník
Diskuze (139)
Alfa se těší z rostoucího prodeje nejmenšího modelu a přitápí pod kotlem Motory MultiAir mají patřit ke špičce nejen v dnes tolik sledované spotřebě, ale taky co do dosahovaných výkonů. Jak se s nimi jezdí, jsme zjistili na polygonu nedaleko Milána.

Na testovací okruh Balloco jsme se s Alfou Romeo podívali už podruhé během letošního roku. Na první pohled nemělo být druhé svezení tak vzrušující, jako když se jezdilo vyjímečným osmičkovým Spiderem, ale testovací kilometry s novým 135koňovým MultiAirem tentokrát vedly po jiné trati.

Organizátoři záměrně zvolili pro stylový čtyřmetrový hatchback okruh, kde k půldenní adrenalinové lázni stačily mnohem nižší rychlosti. Výrazně zatáčkovitý tzv. Dlouhý okruh s velmi hrubým asfaltem si perfektně rozuměl s osmnáctipalcovými pirellkami P Zero Nero, kterým po několika testovacích dnech novináři výrazně poladili dezén.

Návrat silných benzinových Alf

Do Alfy Romeo patří benzinové motory odjakživa. Jenže po určitém váhání v podobě výkonného, ale pocitově ne zrovna sportovního čtyřválce 1,4T, se teď vrací zlatá éra italských pohonných jednotek. Hned vysvětlíme proč.

Odhlédneme-li od všech technických vymožeností, které v sobě motory MultiAir obsahují, je to právě jízdní projev, který je na superčistých čtyřválcích (splňujících normu Euro 5) obdivuhodný. Údaje z tabulky technických dat slibují 180 a krátkodobě dokonce 206 Nm už od 1750 min-1, ale to jak známo nemusí říkat nic o ochotě motoru jít do otáček, schopnosti reagovat na sešlápnutí plynu a radosti z práce v oblasti červeného pole otáčkoměru. Právě tyto režimy první přeplňovaný MultiAir v nabídce skvěle umí. Pružností, rychlou odezvou a nepodstatně malým turboefektem si brzy získá i zaryté odpůrce downsizingu.

K rychlé jízdě patřily odjakživa vysoké otáčky, což se nám automobilky snaží v poslední době zaváděním turbodmychadel vzít. V případě MultiAiru to neplatí doslova. Nástup motoru v nízkých otáčkách je plynulý, ale sportovnímu naturelu značky odpovídající gradace nastoupí opravdu až mezi 4000 a 5000 otáčkami. Je natolik návyková, že ji spolehlivě budete využívat mnohem častěji než řidiči ostatních malých turbobenzinů původem z Německa nebo Velké Británie. Před šestitisícovou ryskou sice divadlo končí (oktanů není u běžných benzinů na rozdávání), ale sedíme přeci jen v základním turbobenzinu, takže prostor na softwarové hrátky s nastavením tlaku turbodmychadla tady pořád je.

Jenže není to jen prosté ladění přeplňování, s čím si tady motoráři Fiatu hrají. A to se nakonec přeci jen dostáváme ke kouzlu MultiAiru. Zjednodušeně řečeno jsou totiž vačky sacích ventilů vyrobeny pro dosahování maximálního výkonu a elektrohydraulický člen, který je umístěn mezi vačku a sací ventily, jen ubírá míru a okamžik otevření ventilů v závislosti na aktuální potřebě. Není to tedy klasické časování ventilů, ale systém nastavený na maximální radost, ze které elektronika ubírá právě tak, jak málo šlapete na pedál plynu. Je to rychlé, podle konstruktérů jednoduché a tedy spolehlivě fungující řešení. Alfa slibuje nižší spotřebu (-10 %) nejen v normovaném cyklu, ale i v běžném provozu, podstatně nižší emise, ale současně lepší průběh i hodnoty (+15 %) točivého momentu a maximálního výkonu (+10 %).

Quadrifoglio Verde

Tři prototypová Mita Quadrifoglio Verde jsou v mnohem větší permanenci než dvě desítky obyčejných MultiAirů, o které po třech hodinách ježdění zájem opadá. Nakonec se i na mne dostává řada… Do prozatím vrcholné verze se dostává to nejlepší, co má Alfa momentálně k dispozici. (Mito GTA je připraveno, ale uvedení na trh se zatím odkládá na lepší časy.)

Pětistupňovou převodovku s gumovými dorazy a občasným zaváháním synchronizace zde proti slabšímu MultiAiru střídá nová šestistupňová skříň. Řadicí páka je o 2,5 cm kratší, což má dojem sportovního řazení umocnit a taky se to daří. Systém DNA, který běžně mluví do tuhosti řízení a do odezvy pedálu plynu, umí tady změnit i charakteristiku tlumičů. Právě to Alfa potřebovala, právě to propůjčuje Mitu vlastnosti, které konkurenční Mini a vlastně i ostatní čtyřmetroví konkurenti postrádají.

Stylové Mito s adaptivními tlumiči zvládá být Dr. Jekyllem - přiměřeně pohodlným hatchbackem s nezpochybnitelnou reprezentační rolí, ale taky panem Hydem - rychlým vozítkem, které se v zatáčkách naklání jen minimálně a je snadno ovladatelné na limitu. Stabilizační systém už sice zcela nevypnete, ale jeho zásahy jsou alespoň celkem kultivované a počínající nedotáčivost se elektronika obvykle úspěšně snaží řešit přibrzďováním předního vnitřního kola.

Motor má stejnou techniku MultiAir, ale zásoba newtonmetrů je větší (230 Nm a krátkodobě 250 Nm od 1750 min-1). Více než newtonmetry v nízkých otáčkách si při okruhové projížďce na plnohodnotné trati užívám stosedmdesátikoňovou špičku posunutou do vyšších otáček (5500 min-1) a zvuk, který je o řád sytější než u MultiAiru 135. Posílené brzdy (vpředu kotouče 305 mm místo 281 mm) zvládají okruhovou zátěž s větším přehledem než u slabší verze, ale po několika rychlejších kolech je znát i tady zhoršení brzdných schopností.

Rozdíly mezi oběma přeplňovanými MultiAiry jsou snadno rozeznatelné, ale ne propastné. Alfa si toho je vědoma, a tak silnějšímu provedení zůstanou vyhrazeny prvky výbavy, které vylepší jízdní projev a zatraktivní úřadující vrcholný model Quadrifoglio. Proti dřívějšku se symbolika ukrytá za zeleným čtyřlístkem nenápadně rozšířila o pozitivní vztah k životnímu prostředí, vyjádřený nízkou spotřebou a nižšími emisemi při zachování sportovního ducha.

Závěr

Už to vypadalo, že radost z jízdy budeme muset spojovat jen s hybridy nebo elektromobily. Skupina Fiat dnes už ale má motorářskou techniku, která dokáže spojit velmi nízkou normovanou spotřebu s vysokým výkonem a řidičským potěšením, tak jako nikdo jiný v této objemové třídě. Bravo Italia. Bravo Fiat. Bravo MultiAir.

Alfa Romeo MiTo MultiAir - ceny na českém trhu (listopad 2009)
Motor1,4 MPI1,4 MultiAir1,4T MultiAir1,4T
Převodovka6M6M5M6M
Zdvihový objem [cm3]4/44/44/44/4
Válce/ventily1368136813681368
Největší výkon [kW/min-1]58/600077/650099/5000114/5500
Největší toč. mom. [Nm/min-1]120/4750130/4000206/1750230/3000
Max. rychlost [km/h]165185207215
Zrychlení 0-100 km/h [s]12,310,88,48,0
Komb. spotřeba [l/100 km]5,95,75,66,5
Cena Progression [Kč]359.000,-389.000,-446.000,-464.000,-
Cena Distinctive [Kč]394.000,-424.000,-481.000,-499.000,-

Verze Quadrifoglio Verde s motorem 1,4 T MultiAir (125 kW, 230 Nm) zatím není v nabídce na českém trhu.

Ondřej Láník
Diskuze (139)
Avatar - petr164
19. 12. 2009 18:52
Re: OT: Alfa Romeo 159 1.8 TBi
Jossalitovi není jasné, že šestikvalt V6 TB si kroutí při 130ti svých 2000 otáček, což bývá u benzínů pod limitem spuštění turba. Totéž znám ze svého pětikvaltu... Jiným zase nedochází, že Jossalito je kyborg s programovanou pravou nohou s módy "cukej" (ten nepoužívá) a "ani hnout", což používá často - to pak znamená vypínání asistence turba a nižší spotřebu. Já za devět jezdím se starým šestiválcovým TB pětikvaltem s viskozitou oleje 10, i když to občas pořádně provětrám...
Avatar - petr164
19. 12. 2009 18:29
Re: dobré ráno....
>:-[] >:-[] >:-[] Tak to jsi mně dostal... jenže potkat takovou znakoplavku s vytahaným pupkem ve složité situaci na silnici, tak to bych raději někde cucal chianti...
18. 12. 2009 10:53
Re: MULTIMÍŤA
:-) Vídím to obdobně.
18. 12. 2009 09:04
Re: MULTIMÍŤA
Ta cílová skupina je velmi zajímavé téma.
Viděl bych to (při odpovídající úrovni konta) na výbornou volbu za ženské městské vozítko. Muž kupec by asi neměl příliš problémů partnerce to auto "prosadit" (roztomilé autí) a zároveň by měl možnost zlepšit si náladu víkendovou ranní cestou "pro rohlíky" (motor). Vidět "borce" jak peláší od delvity s pytlem rohlíků a úsměvem k Míťovi a záhy mizí, tak z toho mám dobrou náladu ještě večer. Vidět "borce" v Míťovi v ranní zácpě v saku a kravatě, tak se "jen" směju ješte večer.
18. 12. 2009 08:47
Re: Koncern
Dobře, vyloženě výsměch ne, ale proč degradovat článek o velmi povedeném autě a motoru naprosto hloupou poznámkou. Spíš mi to přijde jako nějaký mindrák za každou cenu dokazovat koncernu, že někdo jiný umí něco dělat lépe. Zbytečnost a hloupost.
Myslím, že koncern ani nechce (nemůže) postavit přímého soupeře pro MiTo. Stačí se vedle sebe podívat na MiTo a Polo. Školácky hravé, veselé a tak trochu mladě bláznivé MiTo proti relativně ostře řezané, vážněji se tváří lehké německé aroganci. A ve vztahu k oboum těm značkám každé z těch aut dokonale zapadá do definice těch značek. A každé je také "uplně" jiné. Dobré.
Nechci koncern hájit, ale reagovat na blbosti (ať už k jakékoliv značce) budu.
Bohužel se sportovní stylovou Škodovkou to nevidim reálně. Postavení značky v koncernu, portfolio modelů... už Yeti je dle mne pro Škodovku malá "revoluce". V rámci koncernu by to "slušelo" Seatu, ale už se o to nějakou dobu snaží a pořád "nic". V případě, kdyby se koncern zbavil Seatu bych viděl možný prostor pro posunutí Škody někam dál resp. trochu jinam.