Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
13
Fotogalerie

Alkohol či drogy za volantem už mají letos na svědomí přes 1000 nehod

Jen za první čtvrtletí způsobili řidiči pod vlivem alkoholu či drog 1.112 dopravních nehod, které si vyžádaly celkem devět lidských životů.

Česká republika se pravidelně objevuje na prvních místech statistik, které sledují spotřebu alkoholu na osobu (od patnácti let výš). Tyto výsledky se ale bohužel promítají také do statistiky nehodovosti na českých silnicích. Alkohol a drogy totiž výrazně zvyšují riziko, že jízda skončí tragicky.

Požití alkoholu sice může zprvu navozovat pocit uvolnění a lepší nálady, současně však zkresluje vnímání reality, rozostřuje zrak, přispívá ke špatnému vyhodnocování situací a v neposlední řadě zpomaluje reakce. Pokud má ale řidič v krvi více jak 0,55 promile, začíná se stávat apatickým a celkově upadá do útlumu, který může vést až ke spánku.

Alkohol naruší i smysl pro koordinaci pohybů a tím člověk nevnímá dobře chování automobilu. Při větších dávkách to vede k útlumu a spánku za volantem,“ upřesňuje MUDr. Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Někteří řidiči si přitom ani neuvědomují, že jsou stále pod vlivem alkoholu.

Je řada lidí, kteří nechápou, že alkohol v těle nějakou dobu zůstává a odbourává se postupně. Hodně lidí doplatí na to, že nedokáže odhadnout, za jak dlouho se dostane z těla,“ říká PhDr. Michal Walter, dopravní psycholog a dodává: „Kolují legendy, že alkohol zmizí po požití některých jídel či nápojů. On ale nezmizí, a to podcenění je velice časté.

Video placeholder
Ty to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGY • Záchranný kruh

Drogy mívají na řidiče opačný účinek, opět však vedou k nebezpečnému chování na silnicích. „Zatímco alkohol do určité míry utlumuje vědomí řidiče, drogy ho spíše povzbuzují. To znamená že vedou ke zrychlení reakcí, přílišné agilitě a sebedůvěře za volantem. Tito řidiči jsou pak často agresivní bohužel i vůči zasahujícím záchranným složkám,“ vysvětluje mjr. Ing. Dušan Uhlík, velitel stanice Karlovy Vary, HZS Karlovarského kraje.

Letošní čísla sice stále působí děsivě, drobnou útěchou však může být, že oproti stejnému období loňského roku došlo k nepatrnému zlepšení situace. Od ledna do konce dubna 2020 totiž policisté evidovali o 202 nehod (způsobených řidiči pod vlivem alkoholu či drog) více. Stejně tak počet obětí byl o 8 osob vyšší.

Přesto je však téma alkoholu a drog za volantem stále aktuální. Naším cílem je zaměřit prevenci proti alkoholu a drogám při řízení vozidla mimo jiné na mladé řidiče, neboť právě oni daleko více inklinují k jejich používání a tím u nich i nepoměrně více vzrůstá riziko vážné dopravní nehody,“ vysvětluje Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh, připravující kampaň Ty to zvládneš – Setkání s realitou.

Za připomínku přitom stojí, že české silniční zákony nepřipouští žádnou toleranci vůči užívání alkoholu nebo drog při řízení motorového vozidla. Řidiči usedající za volant pod vlivem alkoholu nebo drog tak naprosto neomluvitelně a zbytečně hazardují s lidskými životy.