Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pozor, novinka! Sněmovna schválila předjíždění cyklistů v bezpečné vzdálenosti

Diskuze (41)

Motoristé asi budou muset objíždět cyklisty ve vzdálenosti, která odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu. Důvodem je snaha o vyšší bezpečnost cyklistů v silničním provozu.

Schválila to dnes Sněmovna navzdory námitkám, že nové opatření nebude možné dodržovat například na užších horských silnicích. Změnu nyní dostane k posouzení Senát.

Bezpečnou vzdálenost pro předjíždění cyklistů, která má platit od července, navrhla uzákonit skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD. Nově by tam, kde je to možné, musel řidič auta míjet cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru. V oblastech s omezenou rychlostí jízdy na 30 kilometrů v hodině by stačila metrová vzdálenost. Dolínek změnu zdůvodnil bezohledností některých řidičů vůči cyklistům. Podle Milana Poura (ANO) podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku.

Poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za KDU-ČSL) prosadil přidání dvou bodů řidičům, kteří by neoprávněně parkovali na místech pro zdravotně postižené. Sněmovna na návrh Čižinského umožnila také odtah všech vozidel, která neoprávněně stojí na chodníku. Týká se to také kol a koloběžek, které bývají odhozeny na pražských chodnících. Sněmovna také v podstatě zakázala provozování takzvaných pivních kol.

Lidovec Marian Jurečka naopak neprosadil změnu, aby krajské úřady mohly zakázat tranzitní jízdu kamionů nad 12 tun po silnicích 2. a 3. tříd. Podobný návrh se někteří poslanci pokoušeli prosadit už před rokem v rámci jiné novely, která měla zakázat kamionům předjíždění v denních hodinách na dálnicích. Jurečka prosadil alespoň zvýšení sankce ze 30.000 na 100.000 korun pro řidiče kamionů, kteří by odmítli převážení vozidla.

Dolní komora rovněž umožnila sanitním vozům s hmotností nad 3,5 tuny, aby se mohly vracet po dálnici na základnu v případě nutnosti rychleji než devadesátikilometrovou rychlostí. Držitelům řidičského oprávnění skupiny B1 umožnila Sněmovna s ohledem na unijní úpravu řízení terénních čtyřkolek bez stanovení jakéhokoli limitu výkonu motoru. Neschválila naopak zvýšení rychlosti jízdy v dálničních tunelech z 80 na 110 kilometrů v hodině.

Původním cílem novely byla pouze snaha umožnit strážníkům, aby mohli pokutovat na místě nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích. Nyní mohou strážníci pouze postoupit podezření z takového přestupku do správního řízení. Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému.

Diskuze (41)

Doporučujeme

Avatar - rohYpnol
15. 4. 2021 16:22
Další nesmysl schovaný za paragraf
Opatření bez jakéhokoliv významu a smyslu. Už nyní nesmí řidič cyklistu ohrozit ani omezit. Tak na co 1,5m?? Stanovovat pravidla, která stejně nikdo není schopný vymáhat, je jen byrokracie. Nic víc.

Toho 1,5 stejně nikdy nikdo ve správním řízení neprokáže, takže se krom vzniku dalšího legislativního zmetka nezmění vůbec nic.

Mimochodem když už takhle - znamená to tedy, že aby mě cyklista v koloně podjel zprava, tak tam bude muset jet v odstupu 1,5 m od mého auta??? Co?
Avatar - lamal
15. 4. 2021 14:08
Re: Jezdím na kole ...
Pokial to bude v zakone takto ´´Nově by tam, kde je to možné, musel řidič auta míjet cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru.´´ nevidim problem pre nikoho. V podstate to len znamena, ze tam kde to je mozne sa vyhnes 1,5m a tam kde nie, pojdes holt o nieco blizsie. Nabada to k ohladuplnosti, stale si dost ludi mysli, ze ked okolo teba prejde autom v vzdialenosti 40cm je to v pohode... nie je a vela ludi to potrebuje dostat do zakona, inac ich to nikto nenauci.
Avatar - lamal
15. 4. 2021 14:01
Re: kup
Riaditla maju vzdy na krajoch gumu, tzv GRIPY A MADLA, takze ti nikto nebude ´´kreslit do laku čáru´´.
Avatar - lamal
15. 4. 2021 13:58
Re: Tak to bude veliká sranda - nechtějte mě potkat s cyklis
vynecháva ?

´´Nově by tam, kde je to možné, musel řidič auta míjet cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru.´´

kde je to možné
kde je to možné
kde je to možné
kde je to možné
kde je to možné
Avatar - Tomogo
15. 4. 2021 09:13
Re: Dej blbci funkci, vymyslí lejstro...
Že by jednosměrka? 3m silnice = 3m pruh, to je 1,5m mezera mezi autem a ciklistou, to je 0,5 pro ciklistu + 1,5 mezera jsou 2 metry od kraje a na auto zbude jen 1m.