Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Auto od Google nemá volant, ani pedály

Michal Fokt Michal Fokt 29. 5. 2014 • 00:01
3
5
Google představil prototyp svého prvního automobilu. Je řízen automaticky a posádka se v něm pouze veze. Noční můra nebo světlá budoucnost automobilizmu?

Samy řídí, samy jedou ...první autonomní vozidlo Sáňky Samochodky měly v Rusku už v temném středověku guerillové skupiny, snažící se sabotovat práci oligarchy Mrazíka, ale Váňa by vám řekl, že se to moc neosvědčilo. Doba ovšem už poněkud pokročila a teď nápad oprášil všeho schopný Google.

Jeho autíčko sice ještě ani nemá jméno, pokud se tedy nespokojíte s Google Self-Driving Car Prototype, ale už se prohání po vybraných komunikacích, řízené plně automaticky, byť pouze rychlostmi do 40 km/h. Internetový gigant této technice věří dokonce tak moc, že vozítko nevybavil ani základními ovládacími prvky, posádka je tedy zcela odkázána na libovůli elektroniky. Uvnitř jsou pouze dvě sedadla, tlačítka Start a Stop, malý zavazadlový prostor a obrazovka, ukazující zvolenou trasu.

Chybí dokonce i audiosystém, ale to je pochopitelně maličkost, nejdůležitější je autonomní schopnost jízdy. Google plánuje vyrobit stovku těchto prototypů, přičemž první z nich by měly být testovány (pro jistotu) včetně "manuálního ovládání" a v průběhu několika příštích let by měly vyjet na kalifornské silnice v rámci testovacího provozu.

Mimochodem - vozítko Google má geniálně jednoduché a roztomilé tvary, klidně se může stát, že se stane novodobou ikonou a kultem, když už Apple neměl kuráž na iCar...

Související články

30. 5. 2014 12:44
Nesedl bych do ničeho
co naprogramoval Google, Microsoft nebo Apple. A pokud by to byl SW z Koreje nebo s Číny, začal bych se bát chodit po ulici...
30. 5. 2014 09:34
Konecne ...
... ma slovo auto-mobil svoje opodstatnenie. ;-)
29. 5. 2014 19:53
Re: Do toho sednu...
A to já bych tomu zase šanci dal. Vem si jen, jak dlouho už se testují autonomní auta - taky tomu nikdo ze začátku nevěřil a koukni dneska.
Avatar - Cuba66
29. 5. 2014 14:29
Do toho sednu...
...pouze v případě, že to bude vybavený možností katapultáže. Představa, že elektronika mě požene pod náklaďák, páč se to zaseklo a je potřeba zmáčknout Ctrl+Alt+Delete mě opravdu děsí.
Zrovna tak, že to bude vybavený automatickým brzděním a už vidím ty vtipálky, který to budou schválně "vybrzďovat" a já budu při každém nouzovém brzdění olizovat přední sklo.
Google, nezlob se, ale takhle tedy ne...
29. 5. 2014 13:08
Samo jede
To by se mi líbilo. Ale max. rychlost 40km/h? To by asi některým nestačilo.....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud