Automobilka General Motors vyhlásila bankrot. Zachrana jen pro Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC

To se v amerických podmínkách rovná vyhlášení bankrotu. Jde o třetí největší bankrot v americké historii a největší a nejsložitější z krachů výrobních společností. Krok automobilky se očekával. Většinový podíl v GM převezme americká vláda, nechce ale být aktivním akcionářem. Podnik bude i nadále fungovat, čeká jej ale rozsáhlá reorganizace, velké propouštění a s tím související snížení výroby.
Americké ministerstvo financí chce automobilce poskytnout celkem asi 50 miliard dolarů, za což bude mít ve firmě podíl 60 procent. Nový podnik, který vznikne reorganizací, odkoupí nejlepší aktiva původní General Motors a do konce srpna chce začít fungovat jako zdravá automobilka. Původní General Motors patrně čeká likvidace.
Americký prezident Barack Obama v souvislosti s vyhlášením bankrotu uvedl, že společnost zvládne reorganizaci brzy a dostane se z ní jako silný a prosperující podnik. Obama dále zmínil, že o rozsahu snížení výroby a o počtu lidí, kteří budou muset v rámci reorganizace automobilku opustit, bude rozhodovat management firmy, nikoli vláda. Prezident už dříve řekl, že automobilka by v bankrotové ochraně měla být 60 až 90 dnů.
General Motors dá nyní prioritu čtyřem značkám: Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. Dalším čtyřem se přestane věnovat.
Automobilka teď podle agentury AP nabídne předčasný odchod z podniku všem zhruba 61.000 zaměstnanců ve výrobě, firma má ale také asi 27.000 lidí na různých úrovních řízení. Přitom ještě v roce 1979 v General Motors pracovalo kolem 618.000 lidí, což bylo zdaleka nejvíce ze všech firem v USA. Do roku 2010 chce General Motors omezit počet dealerů svých aut zhruba o 1100, což je asi o 40 procent. Zbavit se chce také asi 500 dealerství, kde prodává značky Saturn, Hummer a Saab.
Automobilka zatím v rámci snah o její záchranu dostala z peněz daňových poplatníků asi 20 miliard dolarů. Americká vláda jí nyní poskytne dalších 30 miliard dolarů a od kanadské vlády dostane asi 9,5 miliardy dolarů. General Motors působí v obou zemích, a bankrot tak zasáhne zaměstnance v USA i v Kanadě.
Akcie GM dnes vypadly z báze Dow Jonesova indexu, který se skládá z akcií 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických společností. "Vyhlášení bankrotu akcie okamžitě diskvalifikuje bez ohledu na to, jakou má firma historii, nebo jaká je její úloha jako kulturní ikony," podotkl šéf Dow Jones Robert Thomson.
V sobotu se General Motors, americká vláda a kanadský výrobce autodílů Magna dohodly na záchraně evropské součásti GM. Podobně jako mateřská společnost i GM Europe doplácí na hospodářskou recesi ve světě. Podniku se daří hlavně v Číně, kde trh nadále roste.
Británie podle svého premiéra Gordona Browna věří, že bude schopna po vyhlášení bankrotu v GM zachránit mnoho pracovních míst ve společnosti Vauxhall, která je součástí GM Europe. V ohrožení je teď více než 4700 pracovních míst v závodech Vauxhall v Ellesmere Port na severozápadě Anglie a v Lutonu severně od Londýna.
Již koncem dubna o bankrotovou ochranu před věřiteli požádala jiná americká automobilka Chrysler. Konkurzní soud dnes schválil prodej většiny aktiv Chrysleru skupině v čele s italským konkurentem Fiat. Chrysler tvrdí, že takový krok je jedinou možností, jak se vyhnout likvidaci. Skupina investorů proti schválení prodeje však podala odvolání.