Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilka General Motors vyhlásila bankrot. Zachrana jen pro Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 6. 2009 • 18:28
63
Největší americká automobilka General Motors dnes požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.

To se v amerických podmínkách rovná vyhlášení bankrotu. Jde o třetí největší bankrot v americké historii a největší a nejsložitější z krachů výrobních společností. Krok automobilky se očekával. Většinový podíl v GM převezme americká vláda, nechce ale být aktivním akcionářem. Podnik bude i nadále fungovat, čeká jej ale rozsáhlá reorganizace, velké propouštění a s tím související snížení výroby.

Americké ministerstvo financí chce automobilce poskytnout celkem asi 50 miliard dolarů, za což bude mít ve firmě podíl 60 procent. Nový podnik, který vznikne reorganizací, odkoupí nejlepší aktiva původní General Motors a do konce srpna chce začít fungovat jako zdravá automobilka. Původní General Motors patrně čeká likvidace.

Americký prezident Barack Obama v souvislosti s vyhlášením bankrotu uvedl, že společnost zvládne reorganizaci brzy a dostane se z ní jako silný a prosperující podnik. Obama dále zmínil, že o rozsahu snížení výroby a o počtu lidí, kteří budou muset v rámci reorganizace automobilku opustit, bude rozhodovat management firmy, nikoli vláda. Prezident už dříve řekl, že automobilka by v bankrotové ochraně měla být 60 až 90 dnů.

General Motors dá nyní prioritu čtyřem značkám: Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. Dalším čtyřem se přestane věnovat.

Automobilka teď podle agentury AP nabídne předčasný odchod z podniku všem zhruba 61.000 zaměstnanců ve výrobě, firma má ale také asi 27.000 lidí na různých úrovních řízení. Přitom ještě v roce 1979 v General Motors pracovalo kolem 618.000 lidí, což bylo zdaleka nejvíce ze všech firem v USA. Do roku 2010 chce General Motors omezit počet dealerů svých aut zhruba o 1100, což je asi o 40 procent. Zbavit se chce také asi 500 dealerství, kde prodává značky Saturn, Hummer a Saab.

Automobilka zatím v rámci snah o její záchranu dostala z peněz daňových poplatníků asi 20 miliard dolarů. Americká vláda jí nyní poskytne dalších 30 miliard dolarů a od kanadské vlády dostane asi 9,5 miliardy dolarů. General Motors působí v obou zemích, a bankrot tak zasáhne zaměstnance v USA i v Kanadě.

Akcie GM dnes vypadly z báze Dow Jonesova indexu, který se skládá z akcií 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických společností. "Vyhlášení bankrotu akcie okamžitě diskvalifikuje bez ohledu na to, jakou má firma historii, nebo jaká je její úloha jako kulturní ikony," podotkl šéf Dow Jones Robert Thomson.

V sobotu se General Motors, americká vláda a kanadský výrobce autodílů Magna dohodly na záchraně evropské součásti GM. Podobně jako mateřská společnost i GM Europe doplácí na hospodářskou recesi ve světě. Podniku se daří hlavně v Číně, kde trh nadále roste.

Británie podle svého premiéra Gordona Browna věří, že bude schopna po vyhlášení bankrotu v GM zachránit mnoho pracovních míst ve společnosti Vauxhall, která je součástí GM Europe. V ohrožení je teď více než 4700 pracovních míst v závodech Vauxhall v Ellesmere Port na severozápadě Anglie a v Lutonu severně od Londýna.

Již koncem dubna o bankrotovou ochranu před věřiteli požádala jiná americká automobilka Chrysler. Konkurzní soud dnes schválil prodej většiny aktiv Chrysleru skupině v čele s italským konkurentem Fiat. Chrysler tvrdí, že takový krok je jedinou možností, jak se vyhnout likvidaci. Skupina investorů proti schválení prodeje však podala odvolání.

Témata
Avatar - Righ
4. 6. 2009 13:21
Re: Goodbye, GM
Jo, tak to je na dlouhy povidani a tenhle server k tomu neni tim pravym mistem. Zkusim odpovedet aspon v par zakladnich bodech: 1) naivni uverova politika bank pujcujicich doslova kazdymu, coz se nejzretelnejc projevovalo prave v kategorii subprime hypotek, 2) absurdne nizky urokovy zasby, kteryma Greenspan (FED) na podobnou uverovou bublinu systematicky zadelaval, 3) imbecilni management investic bank a hlavne fondu, ktery pro momentalni zisk byly ochotny jit do nesmyslnyho rizika, 4) stat nechal padnou Lehman Brothers, coz spustilu nekontrolovanou paniku na financnich trzich.
Avatar - Righ
4. 6. 2009 13:17
Re: Game is over
No tak to je mezimesicni zlepseni o vic nez jedno procento, to je rozhodne uspech. Navic se da pravdepodobne pocitat s dalsim zvysovanim. Ted by mozna nebyl spatnej cas nakoupit par akcii. :-)
Avatar - white label
3. 6. 2009 21:18
Re: A ostatní?
Čekal jsem, že se chytneš jak vosa na bonbón... :*) >:-[]
Z pohledu našeho (českého) trhu je DAEWOO jako automobilka
prakticky "mrtvá" a za nástupce je tu logicky považován "Chevrolet"... proto: "...zůstal TU! jen..."
Navíc to byla spíš jen taková malá, veršovaná glosa, na kterou se lidi, s nickem tvého typu, obvykle "chytnou"... :-!
Avatar - white label
3. 6. 2009 20:59
Re: Goodbye, GM
Myslel jsem krizi v USA obecně, ne přímo v GM apod.
Avatar - gld
3. 6. 2009 20:15
Bordel made in USA
to sú veci...keď je dobre tak sme veľkí kapitalisti a súkromníci ale keď sa domček z karát rúti k zemi tak zoštátňovanie ako v 48.

a títo nám niečo budú hovoriť...ámen