Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilka Porsche požádala vládu o úvěr 1,75 miliardy eur

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 4. 6. 2009 • 18:22
11
Německý výrobce sportovních vozů Porsche požádal tamní vládu o poskytnutí úvěru v objemu 1,75 miliardy eur (asi 46,9 miliardy Kč).

Oznámení, které učinila sama automobilka, okamžitě nastolilo otázky, v jakém finančním stavu se Porsche skutečně nachází. Na údajné problémy už totiž dříve poukazovalo několik lidí.

Porsche se loni snažilo spolknout svého mnohem většího rivala Volkswagen, který je největším výrobcem automobilů v Evropě. Porsche si ale kvůli snaze převzít Volkswagen nabralo spousty půjček a postupně nashromáždilo dluhy za zhruba devět miliard eur (asi 241,4 miliardy Kč).

S příchodem finanční krize ale management Porsche zjistil, že obsluhu všech dluhů přestává zvládat, což automobilku donutilo z původního záměru vycouvat a o převzetí Volkswagenu už se nesnažit. Teď, když je tento pokus u konce a záměr převzít Volkswagen se obrátil proti Porsche, snaží se firma alespoň o těsnější spolupráci s Volkswagenem.

Přestože nyní Porsche žádá o pomoc vládu, snaží se alespoň distancovat od ostatních automobilek, které spolu s pomocí přijímají i určité záruky. O ty ale Porsche zájem nemá.

Německo má program na záchranu průmyslových firem, jehož mohou využít ty podniky, na které tvrdě doléhá současná hospodářská a finanční krize. "My si nechceme brát peníze na úkor daňových poplatníků," tvrdí ale Porsche a místo toho žádá vládu, aby poskytla samostatnou půjčku, nikoli z uvedeného záchranného programu.

Státní bankovní skupina KfW, která záchranný fond spravuje, ale uvedla, že pokud bude nějaká půjčka vyplacena, pak to bude ze státního programu na podporu průmyslu. Program má k dispozici zhruba 100 miliard eur a pomoci už se rozhodla využít řada firem. Německo má exportně orientovanou ekonomiku a propad poptávky ve světě na německé firmy doléhá velmi tvrdě.

Témata
Avatar - R32
4. 6. 2009 14:50
Re: A o návratnosti bych se nebál :)
Hlavne že koncom minulého roku rozdávali koncoročné mastné prémie zamestnancom a hlavne sebe. Tuším, že šéfa prepierali ako si môže dať tak brutálne vysokú odmenu... ;-\
4. 6. 2009 13:20
Re: A o návratnosti bych se nebál :)
O času GT-R na smyčce pochybuje více lidí. Bůhví, jaký gumy si Japonci svýmu GTRku nadělili. Bylo tady dost hlášek o tom, že jeli na slickách a to se pak dosahují časy...
Objektivní důkaz... samozřejmě chybí. :-!
4. 6. 2009 13:18
Re: Sergio nakupuje jak divej,
Nakupuje? Ten spíš směňuje, zatím toho moc nenakoupil. >:D
4. 6. 2009 12:23
Sergio nakupuje jak divej,
aby taky nechtěl koupit Porsche. Z toho by GTIho asi jeblo. >:D
Avatar - King
4. 6. 2009 12:14
Haha
Nechtěli náhodou kupovat koncern VW? za co, proboha? 8-s :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku